С какво мога да помогна?

  • 2 978
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 585
Ако пестим сега, хем ще намалим изхвърляне на топлина в атмосферата,
хем ще спестим горива за прапрапраправнуците, дето ще зъзнат.
Ако садим дръвчета, ще им оставим и твърдо гориво.

# 16
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Онова интервю с физика- не мога да го намеря....  Sad Беше казал, че от 2011 ни чака адски студ и ще продължи около 40 г, беше обяснил подробно защо. Не съм физик, не мога да интерпретирам. Много ще се радвам ако аз съм в грешка...или по-точно той.

# 17
  • Мнения: 6 206
Използвай колкото се може по-малко неща за еднократна употреба
В магазина аз отказвам да ми фолират допълнително опаковките примерно
Винаги купувам в по-големи опаковки
Ако няма разделно събиране на боклука, хартиите и кашоните ги сортирам и оставям отвън за някой да ги вземе и предаде
Не купувам никога по никакъв повод дезедоранти, лакове за коса и тн т
не разхищавам нищо, както гледам и около мен да не става
Яд ме е, че на работата ми където се генерира най-голямо количество боклук, примерно опаковките от соковете, няма разделно събиране примерно. Хубава работа, ама българска, точно в центъра на града, където има толкова много фирми, заведения и тн т, да няма разделно.  А в квартал където живея, си има. Друг е въпросът, че гледам, че има много недобросъвестни хора, които не гледат знаците и си хвърлят където им падне. За жалост не са единици.

# 18
  • Мнения: 4 380

Къпи се оптимално често. Лошата хигиена е предпоставка за болести, а не за природносъобразен начин на живот.

Цитат
Потдържай колкото се може по-ниска температура в жилището си.

Същото важи за температурата в жилището.

Съществуват "зелени" природосъобразни алтернативи за електричество като слънчеви батерии примерно.
Цитат
Посрещни Коледа с изкуствена елха, ползвай я многократно.

В никакъв случай! Използването на изкуствена елха е подстрекаване на производството на платмаси, а ползването на естествени елхи- стимулиране на засаждането на огромни площи с елхи предназначени за Коледните празници.
Купувай само естествени елхи и само от специални питомници засадени за целта. Най-правилния съвет- проверявай произхода на закупуваната елха!

От себе си мога да добавя.

-В обзавеждането на дома пазаруваш от фирми производители на еко-мебел. Което значи че за производството на дървените части на мебелите са използвани специални засаждения за целта, не е отрязано нито едно съществуващо вече дърво.
-Предпочиташ бамбук пред дървесина. Бамбукът расте изключително бързо.
-При обзавеждането на дома, правиш така че да използваш максимално дневната светлина, а не изкуствена (боядисваш в светли цветове, не ползваш воали или щори които за закриват прозорците през деня).Същото ващи за работното място.

-Използваш екологични бои без SOV (composés organiques volatils) -не знам използваната на български абревиатура.

-Някои електроуреди в "спящо" състояние харчат много ток. До 30 вата в час. Такива електроуреди се изключват.
Използват се електроудери специално сертифицирани за ниска консумация на електроенергия.
-Избягваш да разпечатваш документи които можеш да препратиш по електронен път без разпечатка на хартия.

-Разтваряш леко с вода някои миещи препарати като веро, течни сапуни, шампоани и т.н.  Така се използва по-малко от тях и за по-дълго. Аз ползвам специални контейнери за пяна. С такъв консумацията на миещото средство е много малка.

-Бориш се с всякакво капане на кранове в къщи. Кран който капе може да хаби до 120 л. на ден.
Всякакви кранчета със специални гаджети за икономия на вода се приветстват. За мивката съществуват специални които карат крана да тече само когато има поднесено нещо под него, за душа това са специалните приставки за автоматично смесване на водата.

-Пери с хладка вода. 80% от електричеството при пране се изразходва за стопляне на водата.

-Предпочитай газови печки за готвене. Много по-икономично от електрическите.

-Не забравяй да гасиш крушките когато не са нужни. За 3 ненужно осветени стаи отива толкова електричество колкото за 1 хладилник.

При пазаруване:

-Предпочитай големите опаковки на едро. Освен че е по-евтино, това е и икономия на амбалаж.

-Предпочитай биоразградим амбалаж (хартия, картон) или рециклиращ се.

-Предпочитай сезонни плодове и зеленчуци, а също така местно производство.

-Търси екологични продукти със специален етикет.
-Не купувай бутилирана вода.

-Носи си големи торби за многократна употреба желателно от еко-материали.

-Използвай зареждащи се батерии и не такива за еднократна употреба.

При транспорт:

-Не карай прекалено бързо, следи за състоянието на колата си, за добре напомпаните гуми.
-Прецени дали с метро няма да стигнеш по-бързо и лесно отколкото с колата си.
-За разстояния по-малки от 2 км. не взимай кола. Тя харчи с 50 до 80% повече на първия километър.
-Използвай малка и икономична кола.
-Много популярно при нас и постоянно пропагандирано- съвместно използване на кола. Скооперирай се с колеги живеещи недалеч за съвместно използване на автомобил за отиване и връщане. Един ден с твоята кола, следващия- с неговата.
-Предпочитай влакове пред самолетно пътуване. Използвай по възможност градски транспорт или велосипед когато е възможно.

В градината:

-Събирай дъждовна вода за поливане.
-Използвай естествена тор и компост.
-Предпочитай местни растения пред вносни.
-По време на разходки навън или сред природата НЕ ХВЪРЛЯЙ НИЩО! Един фас се разгражда за 2 години, една дъвка- 5 години, алуминиева канетка- 100 години и едно найлоново пликче- 250 години. Още по-зле е в планината, т.к. студът консервира и забавя разграждането.

-Не събирай цветя по национални паркове. Сред тях може да има защитени видове, които са застрашени. Не изтръгвай гъбите с корена, съхраняваш мицела като срязваш с ножче.

-По време на почивки не събирай природни сувенирчета -корали, скали, кости или растения.Не само че рисуваш да те глобят на митницата, но може да нанесеш вреда на местната природа и фауна.



Някои от горните съвети преведох от специализирани страници. Такива има много в Гугъла, търси и се интересувай!


# 19
  • Мнения: 3 034
при нас също няма разделно събиране на боклука. всичко, което става за рециклиране - пластмасови бутилки, друга пластмаса, хартия, кенове от бира и безалкохолни, стъкло, метални капачки - събираме и всеки уикенд ходим да ги предаваме за рециклиране. в такъв пункт, каквито имаше и в България още като бяхме ученици, сега няма ли ги вече? вярно, че губим поне два часа да отидем и да се върнем, чакаме и на опашка, но мислим, че си струва  Peace
отделно ползването на енергоспестяващи крушки и уреди; сменихме си колата с такава, която е сертифицирана като "приятелска към природата" - вярно по-малко мощна е и с по-малко купе, но не е толкова важно; направихме система в къщата да се ползва дъждовна вода и вода от топенето в двора; посадихме дръвчета; опитваме се да ползваме всичко докрай... горе-долу сме на прав път, мисля.

# 20
  • Мнения: 4 585
Ксениьо, ела да провериш произхода на една елха в БГ.
Изкуствената ми елха е на докъв 10г, нищо не съм изхвърлял, нищо не съм
замърсил. Произведена е по канадска технолагия, екологично чиста е.

И въобще си противоречиш, и то в рамките на един постинг. Например за водата в банята и за поливането в градината.

# 21
  • Мнения: 6 993
Симплиейвън, не знам дали още има такива пунктове.
Има едно място на Екобулпак, където съм видяла, че изкупуват.
Не знам обаче дали не изкупуват само опаковки с техния знак или всякакви.
Поне доста опаковки имат техния знак, де.

Сетих се още нещо дребничко.
Ел. печка за готвене - изключваш я 5 минути преди да свалиш яденето - изпробвала съм го, манджите ми са си сготвени без проблем.
Смени си крушките с енергоспестяващи.
Избягвай поведение тип купи,ползвай, изхвърли.

# 22
  • Мнения: 4 380
Ксениьо, ела да провериш произхода на една елха в БГ.
Изкуствената ми елха е на докъв 10г, нищо не съм изхвърлял, нищо не съм
замърсил. Произведена е по канадска технолагия, екологично чиста е.

И въобще си противоречиш, и то в рамките на един постинг. Например за водата в банята и за поливането в градината.

Това че е по канадска технология не значи че е екологична. Една пластмасова елха не може да бъде екологична. Просто това не е "зелен" подход.

Къде намери противоречие не разбрах.

# 23
  • Мнения: 2 386
Има един пункт в Зона Б-5, в пресечката м/у домът за възрастни хора и осми блок.

# 24
  • Мнения: 4 585
Ами в банята разливайте вода, но в градината пестете, събирайте дъждовната.
Ама тя и в банята е била дъждовна, само че са работили помпи, преди да я докарат
до банята, а като падне нивото на яз. Камчия, засмукват се утайките, да не ти казвам какво съдържат.
Кандците имат необятни гори, произвеждат изкуствени елхи, но съветват българите да секат естествени.
http://www.dnes.bg/article.php?id=30092
"Изкуствените елхи са много разпространени на запад, но тепърва ще стават популярни в България. Технологията на производството им е канадска, а тазгодишният хит е жилковата елха – най-популярната и предпочитана в цяла Европа. Материалите за производство са екологично чисти, съвсем безвредни и са съобразени с изискванията на европейските стандарти за безопасност. "

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 10:20 от Вълкът с дълъг ник

# 25
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
не купувай напитки в малки стъклени бутилки, енергията за рециклирането им е в пъти по-голяма от тази необходима за пластмасовите.

# 26
  • Мнения: 2 030
Ползвам постоянна еко-торба /например от плат/ за ежедневните хранителни покупки.
Пестя вода, като спирам течащия душ при сапунисване, при миене на зъбите. Повече от 6 м2 на месец не плащаме.
Дори на работното си място пестя ток и вода, въпреки, че на някои не им пука, щом фирмата го плащала.
Чакам с нетърпение да заменят найлоновите торбички в хипермаркетите с хартиени или подобни.

# 27
  • Мнения: 4 380
Ами в банята разливайте вода, но в градината пестете, събирайте дъждовната.
Ама тя и в банята е била дъждовна, само че са работили помпи, преди да я докарат
до банята, а като падне нивото на яз. Камчия, засмукват се утайките, да не ти казвам какво съдържат.
Кандците имат необятни гори, произвеждат изкуствени елхи, но съветват българите да секат естествени.
http://www.dnes.bg/article.php?id=30092
"Изкуствените елхи са много разпространени на запад, но тепърва ще стават популярни в България. Технологията на производството им е канадска, а тазгодишният хит е жилковата елха – най-популярната и предпочитана в цяла Европа. Материалите за производство са екологично чисти, съвсем безвредни и са съобразени с изискванията на европейските стандарти за безопасност. "


Това са глупости на търкалета за да си направят рекламата. Първо, изкуствените елхи не са популярни никъде. Изкуствена елха е като изкуствено цвете- кич от всякъде. Но са предпочитани от бедни, защото плащаш веднъж. После, няма изкуствена елха която да е екологична и ти го разбираш.
Канадци произвеждат в питомници невероятно красиви естествени елхи. Нашите елхи са хит всяка година в Ню Йорк. В България също има от памтивека питомници за коледни елхи. Винаги е имало, аз не знам за празниците да се изсичат съществуващи насаждения. Вярно че сортовете там са по-плешиви от тукашните но и българинът е по-беден за да си позволи разкошно дръвче.

А за банята ще ме извиняваш- никъде не съм писала да се разлива вода. Написах, че икономията не трябва да е за сметка на хигиената а това са различни неща.

# 28
  • Мнения: 4 585
В България също има от памтивека питомници за коледни елхи. Винаги е имало, аз не знам за празниците да се изсичат съществуващи насаждения.
Искаш да кажеш, че се изсичат несъществуващи насаждения ли?
Тъй като коледните елхи са около 10 годишни, освен площите, изсечени тая година,
има толково и с 9 годишни, за догодина
има толкова и с 8 годишни, за по догодина ... и т.н.
Е, аз предпочитам тия площи да са гори.
Естествената елха е по-хубава от изкуствената, но ние не сме достатъчно хубави, за да сме я заслужили.

# 29
  • Мнения: 4 380
В България също има от памтивека питомници за коледни елхи. Винаги е имало, аз не знам за празниците да се изсичат съществуващи насаждения.
Искаш да кажеш, че се изсичат несъществуващи насаждения ли?
Тъй като коледните елхи са около 10 годишни, освен площите, изсечени тая година,
има толково и с 9 годишни, за догодина
има толкова и с 8 годишни, за по догодина ... и т.н.
Е, аз предпочитам тия площи да са гори.
Естествената елха е по-хубава от изкуствената, но ние не сме достатъчно хубави, за да сме я заслужили.

Искам да кажа че се ЗАСАЖДАТ дръвчета специално за празника. Ако традицията не съществуваше или ако хората престанеха да купуват естествени елхички, огромни площи с питомници просто не биха съществували. Те нямаше да са гори, те биха били пущинаци. Докато елхичката порасне достатъчно за да бъде срязана, тя дава своя принос за екологията, пречистването на въздуха на планетата.

Общи условия

Активация на акаунт