Отговори
# 2 685
  • Пловдив
  • Мнения: 40 781
Тогава...
Данъчно облекчение за млади семейства.

Местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства като приспаднат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

1. договорът за ипотечен кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от спруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ и при условие, че данъчно задълженото лице представи писмена декларация от съпруга/та, че няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

Всички тези обстоятелства и условия се декларират от лицето в Приложение № 10, което е неразделна част от годишната данъчна декларация.

Облекчението може да се ползва от местни физически лица, както и от чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата по ипотечен кредит.

Данъчното облекчение се ползва само с подаване на годишна данъчна декларация, към която се прилага документ, издаден от банката кредитозаемател, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит за закупуване на жилище.

# 2 686
  • Мнения: 3
Много благодаря за бързия отговор

# 2 687
  • Мнения: 307
Не нямаме.
Аз съм на 27 , съпругът ми на 30 и мислим да купуваме жилище и затова питах

# 2 688
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 459
Нищо,като го купите с ипотека ще се възползвате!

# 2 689
  • София
  • Мнения: 1 531
Здравейте, имаме кредит от десетина години, отговаряме на условията за възстановяване и смятам да подадем документи (яд ме че не съм го правила и в предходните години), но моля да ми потвърдите дали правото ми още остава след като това лято си предоговорихме условията по кредита - в същата банка, само анекс подписахме. Защото вече и двамата сме над 35, ако ще се гледа като нов кредит.

# 2 690
  • Пловдив
  • Мнения: 40 781
Здравейте, имаме кредит от десетина години, отговаряме на условията за възстановяване и смятам да подадем документи (яд ме че не съм го правила и в предходните години), но моля да ми потвърдите дали правото ми още остава след като това лято си предоговорихме условията по кредита - в същата банка, само анекс подписахме. Защото вече и двамата сме над 35, ако ще се гледа като нов кредит.
щом е рефинансиране в същата нищо не се променя...

Последна редакция: чт, 24 яну 2019, 20:04 от mystic woman

# 2 691
  • Мнения: 10 607
Мамчета, кредитоискателя трябва да е под 35 години при сключване на договора за ипотечен кредит. Или семейната половинка? Нали? Ами, след като е изтеглен вече кредита - колко време (години) се ползва това данъчно облекчение? Докато се покрият 100000 лв ли? Размерът на облекчението е размерът на лихвите ли? Т.е. връщат ти лихвите ли?

# 2 692
  • София
  • Мнения: 9 111
Ползва се, докато се изплати кредитът.
Облекчението е до 100 хил.лв. кредит, т.е. ако имате 150 хил.лв., ще ползвате само върху частта до 100 000.
Банката ви смята платените лихви за размера до 100 хил.лв. и с тях ви намаляват данъчната основа. Т.е. ако сте платили 10 хил.лв. лихви за годината (върху размера до 100 хил.лв. кредит) ще ви намалят данъчната основа с тези 10 хил.лв. и съответно ще ви възстановят 10% от тях данък - т.е. 1000 лв.

# 2 693
  • Мнения: 10 607
Аха... 10% от годишната лихва, значи... Благодаря! Аз бях разбрала, че връщат лихвите. Grinning

Къде го има написано това "10%"? Може ли да ме препратите? Да дам на мм да чете...

# 2 694
  • Пловдив
  • Мнения: 40 781
По-назад копирах тест от сайта на Нап.

# 2 695
  • Мнения: 37
аз за първа година ще се възползвам както още в началото на кредита уточних с банката .. удостоверението е 30 лв (ПИБ), но се случва и да е безплатно според зависи.
Като за първи път беше безплатно, но си имах едно на ум че може да се стигне до 30-те лв Grinning

# 2 696
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Искам да попитам за една приятелка - отговаря на условията за данъчното облекчение, но на нейно име има земеделска земя.Това ще попречи ли да се възползва от облекчението,знам,че жилището трябва да е единствено и за двамата,но за земя не си спомням имаше ли условие?

# 2 697
  • Мнения: 10 607
По-назад копирах тест от сайта на Нап.

Това го прочетох. Там не пише никъде "10%".

# 2 698
  • Пловдив
  • Мнения: 40 781
По-назад копирах тест от сайта на Нап.

Това го прочетох. Там не пише никъде "10%".
В самата декларация е упоменато някъде...

# 2 699
  • София
  • Мнения: 9 111
Искам да попитам за една приятелка - отговаря на условията за данъчното облекчение, но на нейно име има земеделска земя.Това ще попречи ли да се възползва от облекчението,знам,че жилището трябва да е единствено и за двамата,но за земя не си спомням имаше ли условие?
Понеже и аз имам земя от тази година и го проверявах, не би трябвало да е проблем, ако няма други жилищни имоти.

Общи условия

Активация на акаунт