Отговори
# 2 805
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
При подаване след 29.02.2020, да.
Би трябвало данните сами да се зареждат в декларацията, след деклариране от работодателя по нов начин тази година.

# 2 806
  • Мнения: 27
При подаване след 29.02.2020, да.
Би трябвало данните сами да се зареждат в декларацията, след деклариране от работодателя по нов начин тази година.

Добре. Много благодаря за отделеното време Simple Smile

# 2 807
  • Сф
  • Мнения: 4 764
Pantera,  това е интересна новина, не я знаех. Какво се е променило при работодателите, че вече не ми трябва бележка?

# 2 808
  • Пловдив
  • Мнения: 40 762
Ще се вижда електронно...след подаване на данните от работодателя.
Но ако лицето изрично поиска декл.по чл.45 на хартия, не би следвало да откажат.

# 2 809
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Pantera,  това е интересна новина, не я знаех. Какво се е променило при работодателите, че вече не ми трябва бележка?

Съгласно промени в ЗДДФЛ, КСО и правилниците, работодателят е длъжен да декларира отново данните за възнаграждение до 29.02.2020г и после би трябвало да се зареждат автоматично в декларацията...
Естествено НАП извадиха софтуера на 10.01.2020 и тепърва разработчиците ще се мъчат...та до март трябва всичко да е готово.

# 2 810
  • Сф
  • Мнения: 4 764
Много благодаря. Няма да бързам с подаването.
Данните в декларацията с баркода ли ще се зареждат сами или има трети вид декларация?
По спомен миналата година подадох с ПИК, но сканирах декларацията с баркода.

# 2 811
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Декларацията с баркода се попълва, ако се подава на ръка.
С ПИК се попълва електронно и досега се прикачваше само служебна бележка и документа от банката за платените лихви.Нямам представа Вие какво се правили.

# 2 812
  • Сф
  • Мнения: 4 764
Сигурно така съм го направила, както казваш, не помня вече. Помня, че сканирах. Изплатиха ми бързо парите, така че явно правилно съм го направила.

# 2 813
  • Мнения: 53
Здравейте,
Имам нужда от малко разяснения относно това данъчно облекчени, ще се радвам, ако някой откликне ( абсолютен лаик съм в това отношение).
Нашият казус е следният. Имаме ипотечен кредит за жилище, кредита, както и жилището са придобити преди брака, жилището е записано на името на мъжа ( нямаше как в този момент да е и на името на двама ни). Та първият ми въпрос е това жилище води ли се семейно и трябва ли да се води такова ? Следващият ми въпрос е по отношение за "3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.", мъжът ми има 25% от наследствен имот, на който плаща данък, това не би трябвало да е проблем, нали?
Как става самото заявяване на това облекчение ?

# 2 814
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 330
Щом има наследствен имот, не можете да се възползвате от облекчението.

# 2 815
  • Мнения: 4 032
Здравейте, справката за доходите, която ще се вади от работодател, има ли някакъв задължителен формат? Трябва да поискам от счетоводната ни къща справка за доходите и се чудя да им пиша ли нещо по-специално.

# 2 816
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, справката за доходите, която ще се вади от работодател, има ли някакъв задължителен формат? Трябва да поискам от счетоводната ни къща справка за доходите и се чудя да им пиша ли нещо по-специално.

СЛУЖЕБНА БЕЛЕЖКА за доходи от трудови правоотношения (по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от ЗДДФЛ)

# 2 817
  • София
  • Мнения: 16
Здравейте,

За първа година ще ми се наложи да подавам такава декларация. Може ли два бързи въпроса. Ще подавам декларацията след 01.03 заради новото автоматично зареждане на данни в бланката. Ще я пусна електронно с пик (нали може само с пик, без КЕП?). Моят въпрос (първия) е как се случва попълването на декларацията и прил.10 към нея ? Тоест трябва аз ли да ги попълня или автоматично след прилагаме на бележките от банка? Ако трябва аз, как да сметна точно лихвата до 100 000лв. защото моят кредит е над 100 000лв. ?
Вторият ми въпрос е, че тази година рефинансирах от друга банка посред лято. (Мин година имах кредит, но не и брак, а сега вс условия са налице). Та сега трябва от двете банки ли да подавам бележки или? И първият и вторият кредит са над 100к лв.

# 2 818
  • Пловдив
  • Мнения: 40 762
Става с Пик.
Защо ти да смяташ лихвата? Нали банката ще даде удостоверение? Нанасяш сумата и би трябвало да си сметне съгл.доходите, които ще се заредят.

# 2 819
  • София
  • Мнения: 16
Става с Пик.
Защо ти да смяташ лихвата? Нали банката ще даде удостоверение? Нанасяш сумата и би трябвало да си сметне съгл.доходите, които ще се заредят.
Така е, тогава в този случай банката ми издава документ за платени лихви само до първите 100 000лв и от там директно преписвам сумата на лихвата или банката си го пише както и е кеф пък после другите да се оправят ? Питам предварително, защото искам да избегна разкарването до банките, защото и там са едни... Или трети вариант банката издава бележка за вс платени лихви, пиша сумата и вече НАП си смята ?
А относно втория въпрос с двете банки и бележки някакви идеи ?

Общи условия

Активация на акаунт