Отговори
# 435
  • Мнения: 291
И аз така мисля че беше на реалната цена,защото си спомням,че имахме спор със строителния предприемач той искаше на по малка оценка но банката отказа и се наложи да е на релната.Нещо си се объркала,когато е с ипотека няма как да не е на реалната.

# 436
  • Мнения: 224
Явно не си запозната с ипотечния кредит - декларира се на РЕАЛНАТА цена, дори съм платила 2 такси на реолна цена - веднъж покупката и веднъж ипотеката - над 3 000 лв. дадох само при прехвърлянето.
За ипотеката не си платила данък Peace, плаща се само 2 % в/у прехвърлителната сделка. За новото строителство се прави прехвърляне за реалната ст/ст защото предприемача трябва счетоводно да си избие направените разходи. При старото строителство особено м/у ФЛ в повечето случаи се прехвърля на данъчна оценка  bouquet И изобщо стана голяма мешеница,в крайна сметка НАП се интересуват от ипотеката, не от прехвърлянето на имота..

# 437
  • Мнения: 26


[/quote]

Явно не си запозната с ипотечния кредит - декларира се на РЕАЛНАТА цена, дори съм платила 2 такси на реална цена - веднъж покупката и веднъж ипотеката - над 3 000 лв. дадох само при прехвърлянето.
[/quote]

Повярвай ми - знам какво говоря.Работя все пак в банка и съм се сблъсквал с всякакви казуси и случай.За мен, това което съм описал, си е реално, но наистина имаше банки, които правеха сделки само на действителната цена.Но те са изключения.

# 438
  • при моите деца .....
  • Мнения: 5 166
Явно не си запозната с ипотечния кредит - декларира се на РЕАЛНАТА цена, дори съм платила 2 такси на реолна цена - веднъж покупката и веднъж ипотеката - над 3 000 лв. дадох само при прехвърлянето.
За ипотеката не си платила данък Peace, плаща се само 2 % в/у прехвърлителната сделка. За новото строителство се прави прехвърляне за реалната ст/ст защото предприемача трябва счетоводно да си избие направените разходи. При старото строителство особено м/у ФЛ в повечето случаи се прехвърля на данъчна оценка  bouquet И изобщо стана голяма мешеница,в крайна сметка НАП се интересуват от ипотеката, не от прехвърлянето на имота..

Опа, открих си грешката -  платих  в общината - веднъж за покупката МД - 3 % (за нашата община е 3 %) от 50 000 - стойността.
Но две нотариални такси, които пак бяха някаква част от стойността, защото са ми различни - за покупката и за ипотеката.
Но разходите пак са около 3000 лв., защото има и такса - издаване удостоверение за тежести, вписване на ипотека....
Но да не спамя повече - моя е купен на реална цена.

Последна редакция: сб, 23 яну 2010, 12:35 от * Боби *

# 439
  • Мнения: 3 869
НАП са си осъвременили малко указанията:
http://www.nap.bg/ospage?id=245

# 440
  • Мнения: 224
Опа, открих си грешката -  платих  в общината - веднъж за покупката МД - 3 % от 50 000 - стойността.
Но две нотариални такси, които пак бяха някаква част от стойността, защото са ми различни - за покупката и за ипотеката.
Но разходите пак са около 3000 лв., защото има и такса - издаване удостоверение за тежести, вписване на ипотека....
Но да не спамя повече - моя е купен на реална цена.
Да така е, никой не оспорва че си платила нотариални такси за 2 сделки и то върху ст/та в/у която се изповядва сделката.Говорим за данъка който се плаща на за придобиване на имота -той е 2% от стойността на която е купен имота от ПРОДАВАЧА

# 441
  • Мнения: X
НАП са си осъвременили малко указанията:
http://www.nap.bg/ospage?id=245
2. Договорът за ипотечния кредит е сключен от лице, което има сключен граждански брак;
т.е. искат да кажат, че към момента на сключването трябва да сме имали сключен граждански брак, така ли  newsm78 или аз го тълкувам неправилно?

# 442
  • Мнения: 2 122
така е, да

# 443
  • Мнения: 3 869
НАП са си осъвременили малко указанията:
http://www.nap.bg/ospage?id=245
2. Договорът за ипотечния кредит е сключен от лице, което има сключен граждански брак;
т.е. искат да кажат, че към момента на сключването трябва да сме имали сключен граждански брак, така ли  newsm78 или аз го тълкувам неправилно?

Това именно е много трики, може да се тълкува по всякъкв начин, включително, че лицето през 2009 г. трябва да е имало сключен гр. брак, независимо кога е теглен кредита. Но НАП май са избрали тълкуването, че по време на тегленето на кредита, както и през 2009 г. лицето тлрябва де имало сключен гр. брак. Тъй като към момента липсва писмено тълкуване, нищо повече не може да се каже. НАП няка кака да върнат някой, който е сключил брак след тегленето на кредита и отговоря на всички други условия, защото към момента нямат основание да го направят - т.2. може да бъде тълкувана и лично според мени идеята е била да се отрежат всички без сключен граждански брак. А какви точно са били мотивите за това, не искам да знам...

# 444
  • Варна
  • Мнения: 97
В закона няма изрично условие договорът да е сключен преди брака. Иска им се  да пресеят колкото се може повече, че то много млади семейства са с жилища на кредит - че как иначе с тези заплати кога ще събереш да си купиш апартамент. Ние бързахме да вземем жилището и кредита го подписахме 9 дни преди сватбата като съдлажници. Сега заради девет дни ако ми откажат #2gunfire #2gunfire #2gunfire

А после ще се хвали правителството колко са "социални", какви облекчения за майки, млади семейства, деца..... бля бля бля само думи

Последна редакция: ср, 27 яну 2010, 15:09 от silviavt

# 445
  • Мнения: 157


silviavt, на теб за 9 дни, на мен за 10 кв.м.  #2gunfire Наистина добре са го измислили - да има колкото може по-малко реално възползвали се!

# 446
  • Бургас
  • Мнения: 703
Момичета не се ядосвайте, подадохме ги в НАП нашите документи и след изчисленията чакаме 267 лв след 30-40 дена да преведат,по напред бях писала колко ми излязоха документите Mr. Green

# 447
  • Мнения: 95
Да попитам и аз нещо - по принцип отговаряме на условията, с изключение на това, че съпругът ми има друг имот на негово име, който обаче е придобит много преди нашия брак. Това предполагам изключва възможността да се възползваме от тези облекчения, нали?

# 448
  • Мнения: 1 981
Да, мисля, че няма да можете да се възползвате!
И аз имам питанка към тези, които вече са си взели справка от Агенцията по вписванията: днес като се обадих ми казаха, че издават два вида документи - справка за лице и удостоверение за лице! Какъв документ е необходим да се представи пред НАП: справка или удостоверение, като съдържанието било едно и също, просто се казвало по различен начин? Confused

# 449
  • София
  • Мнения: 110
И аз имам питанка към тези, които вече са си взели справка от Агенцията по вписванията: днес като се обадих ми казаха, че издават два вида документи - справка за лице и удостоверение за лице! Какъв документ е необходим да се представи пред НАП: справка или удостоверение, като съдържанието било едно и също, просто се казвало по различен начин? Confused
Удостоверение! Подава се заявление за издаване на "Удостоверение за лице".Цената за едно лице е 10лв+2лв такса за банката

Общи условия

Активация на акаунт