Отговори
# 450
  • Мнения: 3 869
Прави се справка за лице, а се издава удостоверение за вписванията на името на това лице за период от 10 г. назад, за всеки допълнителни десет години, към първоначалната такса от 10 лв. се добавят по 5 лв (отделно 2 лв. банкова комисионна, но тя е еднократна).

# 451
  • Мнения: 228
Здравейте, със сигурност ли облекчението е само за 2009г. , т.е. за закупено жилище през 2010г не важи ли?

# 452
  • Мнения: 3 869
Здравейте, със сигурност ли облекчението е само за 2009г. , т.е. за закупено жилище през 2010г не важи ли?
Ако не променят закона, ще можеш да ползваш облекчението и през 2010 за закупеното през 2010 г. жилище и лихвите платени през 2010 г. по ипотечния кредит за това жилище.

# 453
  • Мнения: 228
Благодаря Meg! , че навсякъде само за 2009г се говори и някъде четох, че важи само за 2009г.

# 454
  • Мнения: 201
Здравейте! Вчера в сутрешния блок на PRO.BG пак огласиха условията за използване на данъчното облекчение, но нищо кокретно - просто ги цитираха от сайта на НАП. Именно затова реших да им пиша и те доста бързо с отзоваха. Не се наемат с тълкуване на въпросните условия, но биха направили репортаж с мен за това. Проблемът е, че аз съм от  провинцията и работя, т.е. нямам възможност да отида в София. Ако някой се наема да го направи от именто на всички тук пишещи ще съм много благодарна. Просто вече адски много се дразня от това, че постоянно се тръби по медиите за това облекчение, а никой не казва реално как стоят нещата. Дори снощи по Нова телевизия недоумяваха защо толкова малко хора са подали декларации - едва 94 за цялата страна.

# 455
  • Мнения: 3 869
ПроБГ могат просто да си изберат едно столично подразеление на НАП и да направят интервю със шефа му или с директор Методология, това е ще напълно достатъчно, за да се разбере защо толкова малко хора могат да ползват облекчението...

# 456
# 457
  • Мнения: 3 869

E, браво! Това вече са смислени указания. Друг е въпроса колко хора ще бъдат удовлетворени от тях...

# 458
  • Мнения: 88
Здравейте! Много полезен е този линк, наистина е доста подробно обяснено, но .... с малки изключения. Например аз все още не мога да разбера дали отговаряме на едно от условията, а именно ипотекираното жилище да е единствено за семейството през данъчната година. Когато правихме ипотеката ипотекирахме жилището на свекито тъй като банката не кредитираше на зелено. Въпросът ми е дали някой от вас има същия казус или информация по въпроса.

# 459
  • Мнения: 515
Здравейте! Много полезен е този линк, наистина е доста подробно обяснено, но .... с малки изключения. Например аз все още не мога да разбера дали отговаряме на едно от условията, а именно ипотекираното жилище да е единствено за семейството през данъчната година. Когато правихме ипотеката ипотекирахме жилището на свекито тъй като банката не кредитираше на зелено. Въпросът ми е дали някой от вас има същия казус или информация по въпроса.

според мен неможе да ползвате, освен ако не е ипотекирано вашето жилище.Т.е след като е ипотекирано това на свекърва ви и вие не живеете в него и не е на ваше име, нямате право да ползвате  newsm78 така го разбирам аз

# 460
  • Мнения: 362
  Здравейте! Да попитам и аз нещо което не ми става ясно - документ за имотно състояние от Агенцията по вписвания само за единия съпруг ли се вади(за този който ще ползва облекчението) или и за двамата. Аз имам дарена къща в едно село преди брака ни ще е пречка ли това ако съпруга ми ползва облекчението.Малко объркано го обясних. С други думи трябва ли и аз да си вадя имотно състояние от агенцията по вписвания?
  Благодаря!

# 461
  • Мнения: 293
Ако и двамата сте кредитоискатели трябва и двамата да вадите удостоверение за имотно състояние,и да дарената къща ще е пречка.

# 462
  • Мнения: 224
  Здравейте! Да попитам и аз нещо което не ми става ясно - документ за имотно състояние от Агенцията по вписвания само за единия съпруг ли се вади(за този който ще ползва облекчението) или и за двамата. Аз имам дарена къща в едно село преди брака ни ще е пречка ли това ако съпруга ми ползва облекчението.Малко объркано го обясних. С други думи трябва ли и аз да си вадя имотно състояние от агенцията по вписвания?
  Благодаря!
Вади се и на двамата, и мисля че не можете да се възползвате, защото много точно беше обяснено, какво е единствен жилищен имот - включва се имот на децата до 18 години, както и на двамата съпрузи поотделно Wink

# 463
  • Мнения: 362
  Rolling Eyes жалко. Балгодаря Ви за бързите отговори  Hug

# 464
  • Мнения: 3 869
От писмото с указанията става ясно кое е "имот" в случая - това са апартамент, къща, вила, но не и идеални части от такива, земеделска земя или селскостопански постройки.
Документ от агенцията по вписванията се вади само за кредитоискателя посочен в договар с банката - ако това са и дмата съпрузи, се вади и за двамата, ако е само един от тях, то се вади само за него.
Изрично в последния абзац на писмото е посочено, че не могат да се искат други освен посочените в данъчната декларация документи в момента на подаване на декларацията, а в хода на преглеждането й данъчните имат право да проведат разясняване. Конкретно във случая с имотите, лесно се вижда кой какво има от уведомленията за дължими общински данъци и тава не струва нищо като документ, тъй като общината вече е изпратила такива в началото на 2009, а и НАП могат спокойно да си направят служебна справка в общината...

Общи условия

Активация на акаунт