Отговори
# 660
  • Мнения: 133
Здравейте. Не разбрах последно кой трябва да подаде тази декларация или и двамата? Ако декларацията се подаде от двамата и на двамата ли следва да ни се върнат пари  Wink или само така се надявам? Някъде четох, че декларацията се подава от този, който има по-високи доходи, но смятайки при нас излиза една и съща сума. Точно 10 % от платените лихви, въпреки че доходите на съпруга ми са значително по-високи от моите.

# 661
  • Бургас
  • Мнения: 703
Получихме писмо от НАП за '" Aкт за прихващане или възстановяване" от дата и тн , констатации че ще ни върнат пари в определената сума  Simple Smile
Прихващат суми за данъци,задължителни осигурителни вноски, наложени от органите по приходите глоби и имуществени санкции, както и суми,подлежащи на възстановяване срещу изискуеми публични вземания.

# 662
  • Варна
  • Мнения: 10 789
Ехе, честито и на вас!  Wink

Коте, ти откъде вади удостоверението за имотното състояние? От Агенцията, която се намира до завод Дружба ... или ?

# 663
  • Мнения: 5 178
Киса, точно от там.. Аз и на друго място не знам агенция по вписвания във Варна  newsm78
 Там сме вадили удостверенията преди ипотеката, че имота няма тежести

# 664
  • Варна
  • Мнения: 10 789
Киса, точно от там.. Аз и на друго място не знам агенция по вписвания във Варна  newsm78
 Там сме вадили удостверенията преди ипотеката, че имота няма тежести

И ние от там. Питам, защото по-напред едно момиче от Ст. Загора написа, че е ходила да вади тази справка от съда.... явно там им се помещава Агенцията...  Confused

Разпечатах си инструкцията от стр. на НАП и интересното е, че пише: "ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година"

Данъчната година е 2009 г, нашата справка е за тази година точно. Макар че и да пише, че няма никакви вписвания....

Дано да минем с тази справка, не за друго, ама 20 лв на вятъра ще излезе че сме дали. Все пак става дума за млади семейства без имоти, а и е криза, все пак.  Mr. Green

# 665
  • Мнения: 3 869
В справките от агенцията по вписваниято (по лице) се отразяват само движенията по партидата на лицето за съответен период (покупки, продажби, ипотеки, възбрани и други подлежащи на вписване действия). И определено не това се иска от НАП. Иска се да е видно, че през 2009 г. ипотекираното жилище е единствено, т.е. ако е имало някога по партида на лицето друго жилище (по тълкуването на иструкцията), то е било продадено преди 2009 г. и ако случайно е купувано друго жилище, то е купено след 31.12.2009 г.  Също така трябва да е видно, че вписаната ипотека е в полза на банката, отпуснала кредита за закупуване на това жилище.
Може да разчита на това, че НАП за пръв път имат работа с тази нов тип облекчение и още не са си разработили методологията за него, така че е много вероятно да приемат всякакви документи, стига да отговарят на изискването в декларацията. Справка - справка! Никой не е е конкретизирал как точно трябва да изглежда тази справка, за да покрива изискванията им...

# 666
  • Мнения: 12
Здравейте!искам да споделя за въпросната справка от агенцията по вписванията.Съпругът ми беше изкарал от агенцията удостоверение,но впоследствие се оказа че справката върши работа-изкарва се и за двамата съпрузи,струва 10 лв и 2 лв за превод.На нас също вече ни върнаха паричките  Simple Smile пожелавам успех на всички Praynig

# 667
  • Варна
  • Мнения: 10 789
Здравейте!искам да споделя за въпросната справка от агенцията по вписванията.Съпругът ми беше изкарал от агенцията удостоверение,но впоследствие се оказа че справката върши работа-изкарва се и за двамата съпрузи,струва 10 лв и 2 лв за превод.На нас също вече ни върнаха паричките  Simple Smile пожелавам успех на всички Praynig

Честито и на вас!  Simple Smile Сега остава да чуем какво пишеше на вашето удостоверение.  Laughing

# 668
  • Мнения: 12
това което подадохме беше справка за имотното състояние на лицето за цялата страна.понеже съпругът ми по лична карта се води в Стара Загора и трябваше там да подадем документите,отидохме в агенцията по вписванията (в Ст. Загора)и от там ни издадоха такава справка за имотно състояние - на мен също въпреки че по лична карта адресът ми е София.не съм гледала какво точно пише в справката но фигурираше имотът за който ползваме облекчението.

# 669
  • Мнения: 133
Ако декларацията се подаде от двамата и на двамата ли следва да ни се върнат пари   или само така се надявам? Някъде четох, че декларацията се подава от този, който има по-високи доходи, но смятайки при нас излиза една и съща сума. Точно 10 % от платените лихви, въпреки че доходите на съпруга ми са значително по-високи от моите. Дали аз нещо не смятам правилно?

# 670
  • Мнения: 5 178
Правилно си смяташ,  ДОД е плосък 10% и затова практически се връщат 10% от платените лихви независимо от дохода  Mr. Green
Подават и двамата ако на никой от тях данъчната основа не е > от платените лихви, защото ако не си внесъл няма какво да ти върнат. Връщането е ДО размера на направените вноски

# 671
  • Мнения: 463
Връщането е ДО размера на направените вноски

Де да беше така, ама не е. Иначе щях да намажа с около 7000 лева. Значи, не се връща до размера на направените вноски, а сумата, която е платена за лихви се приспада от годишния облагаем доход. Това, което се възстановява е надвнесения данък.

# 672
  • Мнения: 452
Да до размера на надвнесения данък, но не повече от от направените лихвени плащания през годината. Аз подадох и за двамата, декларациите са обработени, днес ще отида в НАП, че нещо имало с декларацията на съпругами и ще ми пиша допълнително разяснения, иначе казаха, че и на двамата ще ни възстановят надвнесения ДОД.

# 673
  • Мнения: 118
Аз нещо не разбирам...искате да кажете, че ако и съпругът ми подаде данъчна декларация и на него ще му върнат същата сума ли?
Аз подавам декларацията с всичките й притурки и очаквам да върнат една определена сума. Ако съпругът ми подаде също, него няма ли да го засекат в системата, че съпругата му е ползвала това облекчение вече?

# 674
  • Мнения: 5 178
Връщането е ДО размера на направените вноски

Де да беше така, ама не е. Иначе щях да намажа с около 7000 лева. Значи, не се връща до размера на направените вноски, а сумата, която е платена за лихви се приспада от годишния облагаем доход. Това, което се възстановява е надвнесения данък.

До размера на внесения данък де .. кой кво мислил и кво написал сутрин рано  Blush

Общи условия

Активация на акаунт