Отговори
# 960
  • София
  • Мнения: 9 866
Да разбирам ли,че и тази година могат да се подават заявления заданъчни облекчения за млади семейства с кредити?
Бях останала с впечатление,че само за миналата година важеше това.

# 961
  • Мнения: 3 869
Възможността за този тип данъчно облекчение беше въведена за доходите от миналата година, но не е отменена за доходите през 2010, така че, да, важи и за доходите за 2010 г. За справка - формулярът за данъчна декларация за ФЛ за 2010 г. на сайта на НАП Simple Smile

# 962
  • Мнения: 283
Тази вечер по БТВ новините казаха,че който е рефинансирал след сключване на брак също вече може да се възползва от облекчението...

# 963
# 964
# 965
  • Мнения: 165
Припомнете ми, моля ви, и двамата ли съпрузи не трябваше да имат навършени 35 г.

# 966
  • Мнения: 3 869
Припомнете ми, моля ви, и двамата ли съпрузи не трябваше да имат навършени 35 г.

Достатъчно е един от съпрузите да не е навършил 35 г към датата на отпускане на кредита  Peace

# 967
  • Мнения: 165
Към датата на отпускане?  Идеално:) Много ти благодаря

# 968
  • Варна
  • Мнения: 691
запис

# 969
  • Мнения: 722
Не съм сигурна обаче, че това, което казаха по бтв за рефинансирането, е вярно. Тези дни ще погледна закона и ще пиша. По мои спомени не важеше облекчението за рефинансиране, а само за кредит за закупуване.

# 970
  • София
  • Мнения: 9 866
Не съм сигурна обаче, че това, което казаха по бтв за рефинансирането, е вярно. Тези дни ще погледна закона и ще пиша. По мои спомени не важеше облекчението за рефинансиране, а само за кредит за закупуване.
Ние рефинансирахме и миналата година ни отпуснаха пари.Даже рефинансирането беше с цел ремонт и подобрение и бяхме доста учудени,че ни одобриха .

# 971
  • Мнения: 722
Ами то си е за чудене.

# 972
  • Мнения: 17 994
Направо си е за чудене, защото в нашия договор за заем пише /не че помнех де/, че част от заема е за придобиване, друга за ремонт...е, върнаха ни лихвите само за частта за придобиване, която мнооого странно е доста по- малка от тази за ремонта.
За тази година пак ще подаваме, така ли? Не че много си струва, ама...чудя се още

# 973
  • Мнения: 3 869
Рая_Никол, никак не е странно това, което описваш. Много честто часта за закупуване е по-малка от тази за ремонт, защото много сделки се правеха на даначна оценка по нотариален акт, а плащането беше по пазарни цени. Така банката дава сумата по пазарната стойност, но я описва като две суми - за закупуване (по данъчна оценка) и за ремонт (разликата до пазарната стойност). Разбира се данъчните, не се интересуват от ремонти и реконструкци или пазарна стойност, а само от записанат сума в нотариалния акт. Затова и признават само лихвите платени за частта от заема, която се отнася за покупка на жилището, а не общо платените лихви.
През тази година отново може (не е задължително!!) да се ползва данъчно облекчение за закупено от младо семйество жилище. Дали ще си струва ползването му преценява всеки сам за себе си, като съпостави разходите за набавяне на изскваните от НАП документи за удостоверяване на платените лихви и собсвеност върху жилището и лихвите, които й платил върху заема за закупуване на жилището (само тази част, която е закупуване, ако в договора с банката, кредитът е разделен на две части).

# 974
  • Мнения: 17 994
Мег, много си права, явно точно така е било, ама нас тогава не ни е ъбркало и ...даже на помня, че го е пишело в договора, а го четох!

Защо мисля, че само единия документ са плащаше, оле...забравила съм, пак ще се връщам да чета, какво се изискваше. Мисля, че прибрах всичко в една папака в къщи, ама то едно ли е?

Общи условия

Активация на акаунт