Отговори
# 1 140
  • Мнения: 722
Мен пък ми издадоха общо за платените през годината лихви. Още не съм ходила до НАП, че лежа да не родя преждевременно...

# 1 141
  • Мнения: 3 869
Към документа от банката нали си върви задължително и погасителния палн - там се вижда какви са били вноските, колко лихвата и пр, а банката само удостоверява че едни какви си лихви в евро и левовата равностойност са били платени върху първите 100000 лв. по кредит за закупуване на жилище...

# 1 142
  • Мнения: 722
Не знам за погасителен план? Пак ли трябва? Издадоха ми само удостоверение. Май ще трябва да се замъкна в НАП.

# 1 143
  • Мнения: 3 869
Нямам декларация пред себе си, но доколкото помня тази година пишеше че се прилагат удостоверине от банката и погасителен план. На мен банката ми издадед удостоверението с приложен погасителен план към него (беше описна като "приложение", както си му е реда), с параф и печат на всяка страница (както го искаха и миналата година...).

# 1 144
  • Мнения: 722
Уф, пак ще се ходи и в банката значи. Ще се затъркалям, няма как.

# 1 145
  • Мнения: 822
Няма изискване за погасителен план, а само удостоверение от банката. Поне така пише в декларацията

Други документи, приложени към декларацията:
..........
16.Документ, издаден от банката кредитозаемател, удостоверяващ размера на направените през
годината лихвени плащания при ползване на данъчното облекчение по чл. 22а от ЗДДФЛ


............................


Таблица 5 - Данъчно облекчение за млади семейства
Данъчното облекчение се ползва, при условие, че към декларацията прилагате документ, издаден от банката кредитозаемател,
удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит
за закупуване на жилище!

# 1 146
  • Мнения: 722
Благодаря! Нямам сили да ровя и чета.

# 1 147
  • София
  • Мнения: 1 735
Не знам за погасителен план? Пак ли трябва? Издадоха ми само удостоверение. Май ще трябва да се замъкна в НАП.
Днес им звънях на НАП и казаха,че погасителен план не трябва.Понеже на нас не са ти го влючили в бележката от банката.

# 1 148
  • Мнения: 722
Идеално.

# 1 149
  • Мнения: 164
До кога е срока за подаване на документите?

# 1 150
  • Sofia
  • Мнения: 1 747
До кога е срока за подаване на документите?

2 май.

# 1 151
  • Мнения: 3 869
Подадох моята декларация на 9.02. с документие за ползване на облекчението аз млади семейства. На 11.02. подадох и тази на съпруга ми само с документи за приспадане на застраховки. Вече са превели възстановяването по неговата декларация. А за моята дори не са се обадили още... При всички случаи трябва да ми се обадят; ако не да искат още документи (надявам се да не искат!), то поне да си разпиша акта... До 9.03 има 6 работни дни; но може и да не спазят едномесечния срок...

# 1 152
  • Мнения: 61
Здравейте! И аз подадох миналата седмица! Приеха ми документите ( декларация, удостоверение от банката, акт за сключен граждански брак) и ми казаха до 40 дена ще ми бъде възстановена сумата, но ако има проблем или искат още документи ще ми  се обадят проверяващите.

# 1 153
  • Мнения: 699
Аз имам един въпрос, четох темата, но не с подробности. Та, има ли някой, който е подал документи, но не отговаря на всичко условия, т.е. нашия случай е теглен е кредита и брака е малко след това. Прочетох някъде, че по новия семеен кодекс, все пак това е общо жилище. Има ли някаква промяна в тълкуването на закона за тази година. Чудя се дали да не се пробвам, след като разбрах, че и процедурата с подаването на документи са я опростили.

# 1 154
  • Мнения: 3 869
Ако документа от банката няма да струва повече от 10 лв и ако сумата на лихвите е значителна (ако е 3000 лв. едва ли си заслужава гвавоболията), ако така и така подаваш декларация, нищо не пречи да пробваш. От изписаното за 2 отчетни години тук стана ясно единствено че във всеки клон на НАП се процедира различно и всеки инспектор по различен начин тълкува закона...

Общи условия

Активация на акаунт