97 арабски принца омаяни от български принцеси

  • 38 453
  • 289
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 952
Да бе ! И аз не съм ги срещала на куп така ...Затова попитах .Мерси!

# 76
  • София
  • Мнения: 18 192
Разбира се, че ще изчакам Монсун, аз така и така не съм съвсем готова! Wink
А и в свободните моменти от работа днес, ако има такива, ще се наложи преоритетно да се занимавам с корекции по презентация на щерката за държавата Нигер.Заданието е по география и слайдовете следва да вървят на оригинален музикален фон, ха кажете ми името на някой тамошен певец и линк към песента му? Mr. Green Joy hahaha
Petia911,както Монсун по-горе е казала, имената са пръснати из целия Коран, аз просто се опитах да ги систематизирам в списък! Peace

# 77
  • Мнения: 216

Ди,благодаря за линка-аз арабски не преподавам на децата,защото в скоро време може да стане обратното-но в линка има толкоз полезно инфо на куп-чемного ти благодаря Hug

Петя--и при мюсюлманите рибата трябва да е с люспи и перки-раците са харам-акула също...онзи ресторант си беше известен кашер и както винаги имаше сертификат за това отпред Peace-сестра ми пък работеше в Бейт а Блинчес в един град-там ресторантът беше млечен кашер,където се готвеше млечно и риба,обаче собтвеника никак не спазваше за себе си кашера и си ядеше шауарма и багета с месо вътре-жена му казала на сестра ми,че ако ги хванат Mr. Green-щели да им правят проблем ,понеже обезкашеризирали ресторанта Mr. Green
за Песах помня,че всичко трябваше да е кашер за Песах-май и пастата за зъби влизаше в тази категория-аз обаче харесвах тези ограничения и не харесвах изказванията на някои мои роднини там,че това били примитивни неща и че те ядяли всичко,което мърда без задръжки Sick

Марси
-и на мен ми се иска всяко твърдение да е подкрепено с цитат,ма то ще стане малко като събиране на метериали за дипломна работа-понякога не е възможно-но винаги може да бъде проверено дадено твърдение Heart Eyes Peace

# 78
  • Мнения: 2 952
Много хубаво си направила , sarated , браво!

И във  връзка с Кашер и Халал храните намерих нещо полезно - сравнение :
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Dhabi%C4%A5a_Halal_and_kashrut

Що се отнася до забранените храни в  Исляма :

В Сура "АЛ-МАИДА"(Трапезата) 5:3 , а  за виното в 5:90 (там са и хазарта , кумирите...) . Юдеизма пък позволява алкохола .Една от разликите  -  освен смесванео на млечно и месно при мюсулманите  и забраната на алкохол.Другата разлика е , че юдеите имат забрани и за някои морки дарове, които мюсулманите ядат.  Въпрос на спазване  е от тук нататък, но ние  тук даваме теорията , информация някаква .


 Дуа , ми хора всякакви бе ...така е , да. За Песах  - охо  ooooh!...само някой да иска да спазва ....И прах за пране трябва да е кашер даже, но остави  се , всичко прекалено нали знаеш ....Доразвили мъдреците (хахамим) до такава  степен  писанията , че се уляли ...Това според мен. Истината е в сърцето .  Изборно е всичко.

# 79
  • Мнения: 1
Теди, веднага ми дойде на ум Али Фарка Тур. Той не е май от Нигер, но стилът му е характерен за цяла западна Африка, предполагам вече сте споменали в презентацията за грио музикантите.

Дуа, някои от мадхабите (школи) позволяват всякакви морски дарове, други ги ограничават, както казваш. Тук съм си позволила да с евъзползвам от раличията в мненията....понеже много обичам скариди, вземам идеите на шафи мадхаб, докато ханафи казват че скаридите са макрух...но това не е чак толкова съществено

малко по-късно: има един вид насекоми, които са халал, малко ми е трудно да го преглътна, но пак въпрос на къде си отраснал...та това са вид скакалци

# 80
  • Мнения: 2 952
И при юдеите  - значи ако видиш  свиня  и скакалци ...никви пържоли ....и да си на умирачка - скакалци лапай!  Wink
 

# 81
  • Мнения: 16
здравейе мили дами
аз искам да се похваля че ходя на уроци по арабски при една сирийка която се е научила да чете и пише на български но милата не знае какво чете и какво пише а аз нямам и идея от арабски така че за сега сме само с махания на ръце и крака днес и занесох един българо арабски разговорник че малко да напреднем а на края на седмицата чакам да ми доставят арабско български речник за да можем вече по сериозно да се заемем
а иначе тя в сирия е била учителка така че има шанс да науча нещо само трябва да почнем да се разбираме Simple Smile
нямате си и идея колко сме смешни от страни
много целувки на всички
почвам да пиша азбуката
Simple Smile

# 82
  • Мнения: 800
обезкашеризирали ресторанта Mr. Green


та направо го орезилили  Joy

Дуа, ама и ти , може ли така - в ресторант да вадиш от чаната  десертче да си дояждаш  Joy  То гледам тук табелки слагат "забранено внасянето на храна и алкохол отвънка"  

Да си призная, не бих могла да спазвам правилото за несмесване на месни и млечни продукти! Та какво по-хубаво след обилен обяд от една кутия сладолед  или крем-карамел за десерт  Mr. Green

Петя, един приятел разказа, че имало и Макдоналдс кашер, веднъж пробвал и дотам ...
Някъде из брошури за заведения четох, че имало в при нас ресторант за кашер, ама забравих адреса и името...


Деси, ама заглавието на темата е супер, мн веселяшко. В хасакето използват термина "омагьосала" , вместо "омаяла"  Mr. Green   зла магьосница съм аз  afwitch  


За хаджа и аз съм мераклийка, ама ме отрязаха- да съм чакала да имам син, и той да ме отведе.  Какви са тия неписани правила, не знам, ама все съм на загуба  Sunglasses

Неговата баба е ходила 3 пъти на хадж, 2пъти със синовете си,а третия път не е имала син под ръка, който да я придружи, , та й с е наложило на достолепна възрастда се ожени наново  Mr. Green    младоженеца бил комшия, и той стар, оженили се само за хаджа, за да може да пътува с него жената и след това се развели.
Тук възниква въпроса ми, как може да се жениш "наужким".  хаджа е едно богоугодно дело, а за развода знаем- от всички позволени неща, най-омразно за Аллах е развода  Rolling Eyes


# 83
  • Мнения: 689

Петя--и при мюсюлманите рибата трябва да е с люспи и перки-раците са харам-акула също...

къде го прочете това,ако може линк
хвърли ме у гъбите както казва Марсито  Crazy

,,Разрешен ви е уловът от морето и яденето дори
на изхвърленото от него -; за възползване от вас и от пътниците.,,
                                                        (сура Трапезата :96)
като от земноводните са харам:

-крокодили(имат бели дробове0
-жаби-Пророка САУС е казал да не се убиват и съответно да се ядат
под въпрос са костенурките-не е предпоръчително,но ако се заколят по правилния начин:може,змии може ако са водни,змиорките са халал
раци знам,че може-те нямат кръв и не е нужно да се заколват
Иначе за скариди и акули много се учудих Shocked
Щом в нашият Кооперативен ги продават Grinning те са доста стрикти в халала  Thinking

Хищници не може,дали това е идеята за акулите,но то повечето риби са хищни,
каква е причината?
С цитати моля  Flutter

Хубав линк за награда и Кари го хареса!

Доста сложно за храните на йодеите,но сигурно има ползи за здравето.
Тези условия в Тората ли са написани, petia911 ?

Амал-и аз се сетих за Мелани...
Като ме хванат дивите и не спя Амал,не знам защо,просто не мигвам..
Ти нали няма да раждаш в болницата,дето приятелката ти я мъчиха??

Мелани:разпиши се!!!!!!!!!!




# 84
  • Мнения: 1
Използвам следобедната дрямка на Малчо за да си получите наградата най-накрая.

Понеже от личен опит зная, че нощ в пустинята няма равна на себе си, съм ви избрала една романтична нощ навътре в пустинята, сред високите дюни, под небето с едрите звезди (в пустинята звездите наистина изглеждат по-големи, майтап няма). Но...всичко по реда си.

1.   Ето ги нашите 3 победителки, всяка една яхнала камила заедно с хабибито си





2.   След няколко часа изнурителна езда стигат до последното място, откъдето могат да си набавят вода. Почиват си малко и продължават.





3.    Късен следобед е. Сенките се издължават.





4.   Нашата малка процесия се наслаждава на залеза в пустинята.





5.   Накрая пристигат в лагера, където ги чака отдавна приговена софра под открито небе, сред открити пясъци....





6.   ....и отделна пустинна шатра (делукс) за всяка една от двойките.




7. Нощта изглежда ето така:
http://img95.imageshack.us/img95/9113/11122908zb1.png
(нарочно не намалих тази картинка, заслужава си да се види голяма)


А сега веднага новата загадка.

Къде се намират нашите 3 победителки, в коя пустиня, коя държава, и защо мислите така?

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 14:34 от Monsoon_rain

# 85
  • Мнения: 216
Включване от пустинята Hug Joy

момичета,това е най-невероятното пътешествие,което съм печелила(ако въобще може да се каже ,че нещо съм печелила някога)-пътуваме си с тез камили и чакаме вечерта с онази усамотена шатричка и невероятно романтична луна-Благодаря ти Ди Hug

другата загатка-може да е Сахара,понеже водата ми прилича на поречието на Нил в Египет,залеза е по-малък (като размер)от този в ар.пустиня,водачът е облечен в типично за сев.африка стил,шатричките също са в такъв стил newsm78-може всички тези мои предположения да са грешни-за което трябва да се радват останалите Mr. Green

Петя-
Цитат
И при юдеите  - значи ако видиш  свиня  и скакалци ...никви пържоли ....и да си на умирачка - скакалци лапай!  Wink


 
Joy Joy Joy hahaha
лили Hug-до сега съм мислила,че рибата трябва да е с люспи за всички муслим,го сега видях в Укипедия,че това се отнася само за шиитите-
Цитат
Sunnis consider all fish to be halal, while some Shias consider only shrimp and fish with scales to be halal[4].
ето тук се вижда ограничението за люспите
http://www.islamic-laws.com/fish.htm Peace-е както и да е-ние ядем само пъстърва и сьомга,а скумрия не Wink-да кажа само,че по научному-повечето риби имат люспи,те спомагат рибата да пречиства тялото си много по-интензивно от рибите без люспи като акулата например Peace

Кате-това с хапването на десерти ,които да са в хармония с оглед Кашер при юдеите не толкова трудно-дори е съвсем нормало-но тук не знам дали е възможно Rolling Eyes

# 86
  • Мнения: 38
Добър ден на всички  bouquet

Monsoon rain
Ти много мислиш , обаче въпросът не го зададох на тебе нали?

dtti
Да така е садака е в оригиналният арабски  а садага
е наш местен диалект .
За DUA  че е Шиа аз от каде да зная не съм и чела биографията.
А ,говориш за коректност, за каква коректност става дума не разбрах...

DUA
Не съм те питала ти каква религия изповядваш,
това не е моя работа , хората са свободни  сами да избират във какво да вярват.
Мисля че за човек се съди по делата а не , по религиозната му принадлежност нали така.
Питах те защото ти си учила История на религиите
И малко и ли много е факт че си много повече наясно от нас  в областа на религиите.
Можеше и да не ми отговаряш, и пак казвам че аз не те питах ти в какво вярваш.
Можеше например да ми кажеш Как са произлезли Сунитите и как Шиитите
Аз те попитах от историческа гледна точка.
Не си мисли че се заяждам сега ще ти кажа имено защо те попитах:
Със съпругът ми имахме спор и той вместо да ми отговори на въпроса
Направо ми се озъби като каза:
Много на дълбоко влизаш, стой на плиткото....
На другият ден тоест днес, може би видял намусената ми физиономия
ми даде точният отговор, който за съжаление за сега ще
запазя за себе си.

А ето и нещо интересно:
Един човек умрял и отишъл на Небесата
Ангелът го посрещнал при златните двори и казал:
За да минеш през тези двери трябва да събереш 100 точки.
Кажи ми всички добри дела който си извършил на земята,
а аз ще ти казвам колко точки си събрал.
 -Добре - казал мъжът
-Живял съм50 години с жена си и нито веднъж не съм и изневерил,
дори в сърцето си.
 - О, това е прекрасно!
 -За това получаваш цели 3 точки!
 - Три точки?!- изумил се човекът.
 - Е ,добре,ходил съм да се моля цял живот,
редовно съм давал милостиня,и съм участвал в мероприятия.
 - Великолепно! - казал Ангелът.
 - Това заслужава две точки.
 - Само две?!! - възкликнъл мъжът.
 - А, какво ще кажеш за това:
организирах безплатна трапезария и работех  в дом за стари хора.
 -Фантастично! - За това заслужаваш четири точки. - казал Ангелът.
 - Четири?!! - Извикал отчаян мъжът.
 - Ами ,в такъв случай да се попадне на Небето
е възможно само по Божията благодат!!!
 - Влизай!  - Отговорил му Ангелът.
 Hug Hug Hug Hug Hug Hug

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 16:21 от Arabian Jasmin

# 87
  • Мнения: 206
Оманско Цвете много ми хареса притчата  smile3501

# 88
  • Мнения: 2 952
Water Lily , да - от Тора са.

# 89
  • Мнения: 1
Добър ден на всички  bouquet

Monsoon rain
Ти много мислиш , обаче въпросът не го зададох на тебе нали?


Ако държиш само този , на който си задала въпроса да мисли по него, има опция лични съобщения. Надявам се, че бях полезна.

Общи условия

Активация на акаунт