ясла или детегледачка

  • 4 332
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 164
Моето мнение е до 2 години с мама, после на ясла.
Peace точно и аз така постъпих много съм доволна и той е доволен с удоволствие посещава и се научава на много неща докато в вкъщи му приказваш ,занимаваш и нищо не запомня дето казват през едното ухо  влиза през друго излиза, на яслите е друго.

# 16
  • Мнения: 4 292
Тъй като съм си патила, аз съм против яслата. Дъщеря ми ще я гледам докато стане време за градина. Детегледачката е компромисен вариант, но бих го приложила при определени условия и при липса на алтернатива.

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 10:56 от Клото

# 17
  • Мнения: 2 567
Не разбрах за колко голямо дете става дума. Все пак има значение, дали е на 6месеца или 2 годинки.

# 18
  • Мнения: 2 090
За яслата съм Peace.
След 2 годишна възраст на детето.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 134
По принцип съм за яслата след две годишна възраст, но не на всяка цена. Смятам, че има деца, за които е по-добре да си останат вкъщи. Някои боледуват наистина много, други не се адаптират/каквото и да значи това/ и за три месеца.
Не мога да разбера родители, които упорито настояват детето им да посещава ясла, въпреки, че видимо то не се чувства добре там.

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз съм за това родителите да обмислят хубаво този въпрос преди да плануват детето. Какво значи "когато родителите си сменят мнението всеки ден"?

Аз се спрях на родители, които си съвместиха работното време така, че да си отгледат децата у дома до 3г. и в изключителни ситуации помагаха бабите.

# 21
  • Мнения: 636
Против яслите съм, но за градината. това всмучай, че можеш да намериш добра детегледачка. Щото ако не можеш, и най-гадните ясли са по-добри от лошата детегледачка.

# 22
  • Мнения: 2 885
Аз съм за това родителите да обмислят хубаво този въпрос преди да плануват детето. Какво значи "когато родителите си сменят мнението всеки ден"?

При финанси, които ти го позволяват отговора е положителен.
Само не ми казвай, че трябва да имаш пълна чанта с пари и тогава да решиш да раждаш.
Бях на това мнение преди да родя, признавам. Сега съм на мнение, че според ситуацията и ДЕТЕТО преценяваш кое е по-доброто - ясла или детегледачка. Няма еднозначен отговор, както и няма две еднакви деца.

# 23
  • Мнения: 148
Аз също съм против яслите,но съм за градината Peace

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз изобщо не говоря за финанси. Имам предвид, че така трябва да обмислиш и съобразиш работното си време и това на партньора, че след това да не се чудиш какво да избереш и изобщо да нямаш мнение или то да се сменя бързо. Разбира се, че не всичко става по план, но основната идея по отглеждането на децата да е обмислена още със самото им плануване. А не - да направим детето, пък после ще го мислим как ще го гледаме.

# 25
  • Мнения: 1 817
И аз съм на мнение, че до 3 год. възраст е добре детето да е в най-добрия случай при мама.  А в по-приемлив може и при   баба.
Има време за детски градини. След 3 години задължително в датска градина.
За ясла съм против.  Мисля че не гледат децата както трябва, а и те още не могат да си кажат. Предубедена съм.
Знам че някои майки нямат друг избор. И на тях не им е лесно.
Аз немога да си позволя платена детегледачка и ще използвам програмата В подкрепа на майчинството, като наема майка ми или свекърва ми.

# 26
  • Мнения: 2 885
Ми тези с работно време от 8 до 17 или от 9 до 18 ч, да ги отпишем?
Странно мислене, което страшно прилича на моето преди да родя, затова ти отговарям...Някои неща не можеш да придвидиш.
Но си права за планирането де.  Hug Хубаво нещо са плановете.

# 27
  • Мнения: 14 133
Гласувах с 1 опция. По принцип смятам, че до 3 години детето се чувства най-добре с мама. При липса на възможност майката да е с него по-добрият вариант е детегледачка, яслата е последен вариант.
И аз съм за тази опция.  Peace Или баба, дядо по новата социална програма, е още по-добър вариант.  Hug

# 28
  • Мнения: 3 695
Планове, планове, но трябва да се съобразим и с детето, не само с нашите планове!  Т.е. как се чувства в яслата, обича ли да е сред деца, често ли боледува, допада ли му яслата, лелите там, отношението, с дететгледачка - същото.  Peace
Моето се чувства чудесно в яслата, постоянно научава нови неща, песни, игри, весела е. Единствения проблем е когато е болна кой да я гледа и тогава бих прибегнала до дететгледачка почасово, но от яслата не бихме се отказали.
Успех в решението! Peace

# 29
  • Мнения: 76
аз пък съм от яростните привърженици на яслата.
Мойта щерка я дадох на ясла когато беше на 1 г. и два месеца - живот и здраве ако имам второ пак ще го дам рано, въпреки че имам баба насреща.
Вярно е, че има недостатъци, но недостатъците и на домашното отглеждане от детегледачка има своите.
Вкратце моето обобщение е следното:
Недостатъци на яслата
1. Шанс със сестрите - ако са готини и си гледат съвестно работата, всичко с детето ще е ок - ако отиват само да отбият номера - всички положителни страни на яслата отпадат.
2. Поради големият брой деца - по-малко внимание и повече боледуване. Но и относно боледуването - така или иначе дали детето ще отиде на 1, 2 или 3 години в среда от 20-30 деца първите 6 месеца или 1 година е неизбежно да е през няколко дни болно.
3. Шанс с другите деца - ако има невъзпитани и агресивни деца - твоето дете неизбежно страда от това.

Положителни страни
1. Възпитание на самостоятелност, придобиване на навици и умения, поднесени от хора с квалификация. В края на краищата аз не съм педагог, за да мога по най-добрия начин да образовам детето си.
2. Възпитание в колективен дух - на компромиси в общуването.
3. Не на последно място - възможност на родителите да се реализират професионално и оттам с цялото си сърце да се наслаждават на общуването си с детето.

Според мен в България все още детегледачката не е добър вариант - първо няма достатъчно квалифицирани и надеждни кадри, второ - няма достатъчно организирани места, където гледачката да води детето - да рисува, да танцува и пр., трето - за наистина добра детегледачка трябва доста пари, и не на последно място - на майката си остава ангажимента за чстене, готвене за детето през деня, което отпада при хранене в яслата

Общи условия

Активация на акаунт