За първия сблъсък с друга религия

  • 15 269
  • 288
  •   1
Отговори
# 15
  • на село
  • Мнения: 1 028
Познавам и имам приятели мюсюлмани. Родителите ми са ставали кумуве на мюсюлмани, аз имах много близка моя приятелка, състудентка, която за съжаление отдавна не съм чувала. Съседите ми са такива... Приятни, мили и приветливи хора. Ние ги черпим за нашите празници, те ни черпя за техните. Ходим си на гости. По никакъв начин не сме имали сблъсъци на религиозна тематика. По- скоро любопитство и от двете страни за различните обичаи.
Всяка крайност на тема религия отблъсква, независимо каква е религията.

# 16
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Всеки сблъсък с религия ми е болезнен.
Каквато и да е.
Който и да е поред.

# 17
  • Мнения: 411
При продължителните такива  с Исляма ми липсва свинското.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 513
При продължителните такива  с Исляма ми липсва свинското.

Един приятел пък живял с двама араби, доста нахални.
Той пълни хладилника - те го омитат.
И почнал да си купува повечко свински продукти. Mr. Green
И никой не му ги пипал.

# 19
  • Мнения: 523
Мюсюлманите, които познавам, са толкова мюсюлмани, колкото и повечето българи християни. Демек, само се водят за такива. Следването на Корана се свежда до почитането на празниците. Всички сме една стока.
По отношение на свинското, много от тях си го консумират. Друго, което много от християните не знаят е, че в Библията също пише да не се яде свинско месо.

# 20
  • Мнения: 187
За да има сблъсък между религии трябва да има дълбоко и истинско познание на съответната вяра /не религия/.За съжаление вярващите хора са малко, а религиозните много, а най-многобройни са  суеверните, спазващите някакви обичаи, обряди и празници.
Имаше някъде тук във форума тема ,относно това молим ли се с децата си .По-голямата част от отговорите беше "Не! Няма и да го направим", но същите тези мами ще палят свещ на Бъдни вечер и ще приготвят определения брой ястия, а когато ги попита детето им "Защо правим това", не съм сигурна дали отговорът няма да е "Защото такава е традицията". Но  традицията няма нищо общо с вярата.

# 21
  • Мнения: 3 521
Първият ми сблъсък с друга религия беше на една еврейска сватба на времето, когато всикчо ставаше "тайно". Много забавно ми се видя всичко тогава Laughing .
Отдавна вече не се впечатлявам от различни религии, цвят кожа и етноси. Имах късмет през последните 8 години да попадна на 3 континента и да се нагледам на какви ли не странни птици и все по-силно ми се струва, че живея в някакъв United colors of Beneton-свят Crazy

# 22
  • Мнения: 187
Мюсюлманите, които познавам, са толкова мюсюлмани, колкото и повечето българи християни. Демек, само се водят за такива. Следването на Корана се свежда до почитането на празниците. Всички сме една стока.
По отношение на свинското, много от тях си го консумират. Друго, което много от християните не знаят е, че в Библията също пише да не се яде свинско месо.

Да, така е ! Забраната за ядене на свинско месо е  доколкото не се лъжа във "Второзаконие", там Господ дели храните на чисти и нечисти. Свинското  изрично е посочено като нечисто месо, заедно с това на гризачите, хищните птици, мекотелите. Евреите също не ядат свинско , а също и някои протестантски деноминации.

# 23
  • Мнения: 27 524
Блонди, ти колко мюсюлмани познаваш ?

Дали наистина те интересува и дали ще окаже значение това, което ще отговоря, предвид отношението ти към мен?  Wink
И все пак - достатъчно много, за да си имам своите изводи (но не и оправдания), били те грешни или не  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 5 710
винаги съм се чувствала много добре сред хора с различни от моята религия.
интересни са ми разговорите, интересни са религиозните им практики,  всичко ми е интересно, задавам милион въпроси. 
радвам се, че си прекарала добре сред 'чужди'.

# 25
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Християните, които са чели Библията знаят, че в Новия завет ограниченията относно "чистите" и "нечисти" храни отпадат: Деяние на апостолите 10:9-16. Още повече тези ограничения във Второзаконие  14 :8 са били дадени само за евреите.
 Уважавам религията на другите хора, но не я приемам за себе си. Но уважавам правото на избор на всеки. Peace

# 26
  • Мнения: 2 448
Кога ви се случи, какво почувствахте, отрази ли ви се по някакъв начин?

В гимназията най добрата ми приятелка беше туркиня мюсюлманка. Това ми беше първият по сериозен "сблъсък".
Дали ми се отрази? Да, в момента , в който родителите и поискаха да я изхвърлят от къщи, защото не била вече девствена при това от голямата си любов българин и и предложиха единствен вариант на омилостивяване да се ожени веднага за избран от тях представител на тяхната религия и да забрави любовта си, за мен желанието да имам каквито и да било контакти с представители на тази религия умря.

# 27
  • Мнения: 194
Лабладоре, в много отношения нещата се припокриват...и още как Wink

Нямам претенции, че съм самата компетентност по темата, но е мое лично мнение. И тук не визирам само мюсолманство и християнство.

А по темата, винаги ми е било интересно, когато се докосна ( думата сблъсък не ми харесва) до друга религия.

# 28
  • Мнения: 4 892
pasinet, може би заради този първи сблъсък, но не всички, изповядващи тази религия са такива. Може някога да Ви се наложи да дадете втори шанс Simple Smile

# 29
  • Мнения: 3 826
сблъсък - не , но се учудих , че се оказаха много по-назадничави , отколкото си мислех ,
впоследствие видях разни кадъни , които не могат да кажат цяло изречение  на български , това ме учуди също

Общи условия

Активация на акаунт