За първия сблъсък с друга религия

  • 15 347
  • 288
  •   1
Отговори
# 75
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Не знам дали ще ме сметнат за фанатичка, но не приемам религия, в името на която в днешно време се извършват ужасни убийства. Или която дели хората по полов признак и в зависимост от наличието или отсъствието на мъжки полов орган повелява дали ще живееш като човек или ще служиш като вещ.
Пък каквато и да е тази религия.
И аз не приемам, когато някой учил-недоучил и разбрал-недоразбрал се пъне да се изказва 'компетентно' по въпроси, за които няма и най-малка представа.
Пък който и да е той.

# 76
  • Мнения: 5 940
Не е чак толкова странно, че забрадката стана повод за спор. Проблемът, ако има някакъв сблъсък въобще между религиите, не е в тях самите, а в тълкуването им.  За Запада забрадката може  и да е един от символите на загуба на индивидуалността, на свобода на личността, това, в което се представя, че уж най-много вярва. За ислямския свят прекалената разголеност е част пък от загубата на ценности, за които обвинява останалия свят.
 В глобален план не това  е основният сблъсък. Проблемът не са религиите, а  нихилистичното изкушение и тълкуването на "Господ го няма" и какво оттам нататък ми е позволено. Позволявам ли си да го заместя и да съдя вместо него?
Иначе моят първи сблъсък беше много сладък, бях потресена как могат да оцелеят след толкова сладко Laughing

# 77
  • София
  • Мнения: 17 595
Аз съм еврейка. Познавам и мюсюлмани, и християни - от няколко вида. Също и атеисти, и невярващи. Разбирам се прекрасно с представители на всички описани общности...

# 78
  • София
  • Мнения: 18 679
Мисля и чувствам точно като байбиби. Християнството ми е по-скоро традиция, отколкото религия. Вярваща съм, без да съм религиозна. Вярвам в науката и в онова нещо повече, което тя все още не е обяснила Peace Религиите са ми интересни, ама много, като култура, бит, история, политическо учение - това е богатство, хора, богатството на многообразието Simple Smile
Това девойче с конституцията мислех да го хвана на къс пас, но вие вече сте свършили тази работа Laughing Е как може такава.... неграмотност ли да го нарека...и аз не знам какво е. Да цитираш нещо, което очевидно не си чел Rolling Eyes

Моят първи сблъсък дойде в студентските години с....християнин. Не че аз не съм кръстена, но както вече казах - не съм религиозна особено. А това момче беше/ всъщност е/ толкова религиозен, че чак стряска Laughing И същевременно суеверен. А мислех, че религията забранява суеверията...Както и да е. Беше ми странно, но много интересно!
Следващ сблъсък - на работа. Имам много колеги мюсюлмани. На байрама ни черпиха с баклавички Laughing Готино Simple Smile
Не познавам евреи, будисти...Искам да познавам всякакви хора.

# 79
  • София
  • Мнения: 10 462
Боже, Кати, чак това изречение ми напомни, че първият ми най-добър приятел беше евреин. За съжаление не съм го виждала повече от 20 години, в Израел живее вече. Учудвам се как никога, ама никога не ми е правило впечатление религията на семейството му, никога не съм я приемала за нещо по-особено. Аз ли не съм в ред, нечувствителна ли съм? Тук за сблъсъци се говори...

# 80
  • София
  • Мнения: 15 498
Познавам един арабин и няколко български турци,които ядат свинско, та ушите им пукат. На единия бг турчин даже баща му е гледал прасета за Родопа.Познавам и турски турчин,който въпреки,че е отраснал в западна Европа не яде свинско, но пък пие алкохол и ходи по жени на поразия. Това ми е сблъсъка с друга религия. Арабина също ходеше с много жени, въпреки,че беше женен и имаше три деца.И той пиеше много. Впечатлението ми е,че всичките са женкари и ако може ще си вземат всичките жени само за тях.За съжаление познавам само мъже.

# 81
  • Мнения: 5 647
Една позната е женена за арабин. Горкото момиче. В собствената си страна се е превърнала в робиня... Няма никаква свобода, мъжът й не й дава да работи, преди години й забрани да учи висше образование, не й дава пари, тя крие от него, че взима майчиство. Пълна трагедия. Обаче тя го обича и много пъти съм й задавала въпроса как може да обича човек, който я третира като робиня, смислен отговор, разбира се не ми е давала досега.

Иначе аз съм живяла 2 години в арабска страна и оттам съм предубедена към арабите и съответно към религията им. Рядко може да се намери някой от тях, който да приема останалите религии и да не налага исляма. Имах един случай тогава, когато едно момиче от познато арабско семейство, което беше на не повече от 10 години, започна да рисува кръст и да казва, че това е "мушкойс", което значи лошо. После нарисува полумесец и каза, че това е "доброто".  Ами това ми беше първия сблъсък с друга религия. Между другото по-старите хора като че ли са по-толерантни към другите религии. Поне аз съм останала с такова впечатление. Познавам иначе индийци и евреи, от които имам само добри впечатления и различната религия не ни е пречила на общуването. Действително проблема като че ли не е религията, а в нейното тълкуване.  Нека всеки си изповядва каквото си иска, стига да не ми го налага.

Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 09:54 от Mojito

# 82
  • Мнения: 98
Здравейте аз съм християнка и вярваща съм и живяла съм доста години във район със смесено население , 90% от познатите и приятелите ми бяха помаци и турци и отговорно мога да кажа че колкото и да се правим че много се обичаме не е така рано или късно си показват "магариите " страшни лицемери докато няма проблеми всичко е наред но настъпиш ли ги се сплотяват и със враговете си и са готови да те унищожат. Омъжели  се християнка за мюсюлманин и забраняват да празнува християнските празници и на децата също . Но независимо от това всеки човек има право да изповядва каквато религия иска и  трябва да уважава и зачита религията различна от неговата . Гордея се че съм християнка вярвам във Бог и във много трудни моменти ми е помагал . Но хора  лоши и добри има всякакви .

# 83
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
И аз не приемам, когато някой учил-недоучил и разбрал-недоразбрал се пъне да се изказва 'компетентно' по въпроси, за които няма и най-малка представа.
Пък който и да е той.


Това си е мое мнение. Не смятам да се обяснявам и да се извинявам за това, че имам позиция по даден въпрос. И няма нищо лошо тази позиция да се различава от друга. Пък и не посочвам конкретна религия, така че би могла да е всяка, която толерира двете неща, които съм посочила.
П.П. Не е нужно да си професор с хиляда титли или пък да имаш коефициента на интелигентност на Айнщайн, за да си обясниш за себе си какво не ти харесва и защо.

# 84
  • Мнения: 216
Една позната е женена за арабин. Горкото момиче. В собствената си страна се е превърнала в робиня... Няма никаква свобода, мъжът й не й дава да работи, преди години й забрани да учи висше образование, не й дава пари, тя крие от него, че взима майчиство. Пълна трагедия. Обаче тя го обича и много пъти съм й задавала въпроса как може да обича човек, който я третира като робиня, смислен отговор, разбира се не ми е давала досега.

Иначе аз съм живяла 2 години в арабска страна и оттам съм предубедена към арабите и съответно към религията им. Рядко може да се намери някой от тях, който да приема останалите религии и да не налага исляма. Имах един случай тогава, когато едно момиче от познато арабско семейство, което беше на не повече от 10 години, започна да рисува кръст и да казва, че това е "мушкойс", което значи лошо. После нарисува полумесец и каза, че това е "доброто".  Ами това ми беше първия сблъсък с друга религия. Между другото по-старите хора като че ли са по-толерантни към другите религии. Поне аз съм останала с такова впечатление. Познавам иначе индийци и евреи, от които имам само добри впечатления и различната религия не ни е пречила на общуването. Действително проблема като че ли не е религията, а в нейното тълкуване.  Нека всеки си изповядва каквото си иска, стига да не ми го налага.
всичко това е едно от поредните клишета,които се раздухват и ,с които по принцип се обобщава животът в арабска или мюсюлманска страна-Та това разбира се е въсможно да се случи,но не е благодарение на религията(понеже това е темата),а благодарние на определени културни навици в дадено общество...
Едва ли Бог,ще иска някой да бъде лишаван от свободата на образование и от свободния избор въобще,щом той не е свързан с прекрачване на установените граници-а тези граници,както ги има писани в Корана,преди това двукратно са билиПоставяни на хората в Тората и Библията...
После,не знам в коя арабска държава са се случили тези неща,но такова обобщаване,говори за много бегло познаване на арабския свят,да не говорим за пълно непознаване на религията...
Хората трябва повече да размишляват и четат,а по-малко да правят прибързани заключения Peace

# 85
  • София
  • Мнения: 15 498
Дуа, всеки има право на мнение, но аз оставам с впечатление, че се опитваш да наложиш своето.

# 86
  • Мнения: 927
Дуа го е обяснила много добре.
В теми като тази доста ясно си проличава интелигентността и чувството за толерантност на един човек.
 Невежеството и незнанието водят до неразбиране и липса на толерантност към различните етноси и вероизповедания.
Хората са добри или лоши без значение от това каква религия изповядват и какъв цвят е кожата им.

# 87
  • Мнения: 2 448
Цитат
Хората са добри или лоши без значение от това каква религия изповядват и какъв цвят е кожата им.

Абсолютно! Проблем става,когато някой започва да изповядва религията си със завързана бомба за себе си и реши, че иска да я взриви до мен.

# 88
  • Мнения: 806
Дуа го е обяснила много добре.
В теми като тази доста ясно си проличава интелигентността и чувството за толерантност на един човек.
 Невежеството и незнанието водят до неразбиране и липса на толерантност към различните етноси и вероизповедания.
Хората са добри или лоши без значение от това каква религия изповядват и какъв цвят е кожата им.

Не всичко тук е вярно.  Проличава мнението на хората в такъв форум.  Хайде сега като не сме съгласни по една тема една да са прости а други неинформирани трети умни.....

Тук се изказва мнение от хора изградили мнение по дадената тема с годините и нещата случили се.  Всичко е лично казано.  Ако бяхме всички на едно мнение нямаше да има проблеми в света.

На мен мюсюлманин ми каза, че ако има възможност би бомбандирал каквото си иска.  Щом християнската ми религия казвала да обърнеш другата буза като някой те удари, какво съм се противяла.   newsm78
Ами ето какво ме е довело до мнението ми.  
Всичко това е дрън дрън в темата.  В крайна сметка всеки си прави и вярва в каквото иска.  

# 89
  • на село
  • Мнения: 1 028
Цитат
Хората са добри или лоши без значение от това каква религия изповядват и какъв цвят е кожата им.

Абсолютно! Проблем става,когато някой започва да изповядва религията си със завързана бомба за себе си и реши, че иска да я взриви до мен.


Проблем е наистина, но проблем е и когато незнайна секта, проповядваща края на света или идването на НЛО се отрови масово. А за Светата инквизиция нещо да кажете? А за Ку клукс клан?
Защо визирате само мюсюлманите?
Всеки фанатизъм, независимо зад каква религия се крие, е отблъскващ!

Общи условия

Активация на акаунт