Български феномен?

  • 4 623
  • 103
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 647
Може би защото народът живее в един измислен телевизионно-магазинен (има предвид лайф стайл списанията), където всичко живо се вози на собствен самолет, кара богати и часовникът му струва 500 000 евро. Laughing


Именно. За справка може да видите в КМ как набъбват с невероятна скорост темите за новите придобивки и пазаруването в луксозни магазини, в които теми могат да ти разяснят колко непрестижно е да пазаруваш от обикновени магазини.


Честно казано не разбирам как някои хора докарват супер висок стандарт на живот при средни към ниски доходи. Аз лично не го владея тоя фокус.

И аз се чудя.

# 16
  • Мнения: 4 300
Комбинация от сива икономика, "тате меси, мама носи"( или обратното май беше), даването на предимство на нещата, които се виждат от другите, кредитите за телефони, кар аудио и прочие стоки.

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Отговарям на първия пост.
Може, може. По същия начин е в магазините за хранителни стопи по Коледа и НОва година. Харчат се луди пари за ядене и пиене, сякаш от първи януари светът ще свърши. Според мен това е сиромашко мислене - дай да се наядем сега, че не знаем дали утре ще има нещо на масата. И наистина е така - след НОва година повечето хора стягат колана до неузнаваемост и карат на боб и картофи.

# 18
  • Мнения: 9 814
Не е в кредитите ключът. В България не се теглят много кредити.
Не зная как става номерът, признавам си. Мисля по въпроса.

Напротив у нас се теглят ужасно много кредити- стокови, целеви, ипотечни, кредитни карти.
Всеки втори пълнолетен гражданин от градското население  у нас е с кредит, твърдят от НСИ.
Българинът се научи, че сега може да разполага с пари или предмети, които да върне или заплати по-късно на вноски. Научи се също и че, ако 3/4 от заплатата му отива в обезпечаването на кредити и лизинги пак може да живее добре и охолно, но уви не става. За това върви в порочния кръг нови кредити, обезпечение...

# 19
  • Мнения: 3 268
Нито е феномен, нито е български. Откъде мислиш, че започна тази прословута световна криза? Точно от хора, харчили повече, отколкото могат да си позволят.
Добре де, а защо заведенията са пълни, при положение, че средната заплата в града е около 500?
Здравей,мила!Ако още живееш в Хасково,моя роден град,няма какво да се очудваш на пълните заведения.Хасково винаги е бил град с много заведения и те винаги са пълни.Още от соцвремето е така,така си и остана.Просто хората в Хасково имат работа,градът процъфтява,кметът го направи слънце.Винаги,когато си ходя по празниците,тече такъв купон навсякъде,все едно е за последно.Хората в града са такива.

# 20
  • Мнения: 12 667
Не знам, но като прочетох в съседната тема колко хора са възмутени от мисълта, че могат да им следят разходи, почнах да се позачудвам.

# 21
  • Мнения: 5 647
Не е в кредитите ключът. В България не се теглят много кредити.
Не зная как става номерът, признавам си. Мисля по въпроса.

Напротив. В БГ се теглят адски много кредити, всякакви- ипотечни, потребителски, лизинги каквито си поискаш. Непрекъснато има промиции на кредити "срещу лична карта", "без доказване на доходите", "за 24 часа" и други подобни. И хората теглят ли теглят, без да си дава ясна преценка за това как ще погасява задълженията си. Че миналата година по тв-то  имаше даже реклама за кредити за почивка на морето. Отиди да кажем в Техномаркет и някакъв друг подобен магазин и още от вратата те посрещат разни каки да ти предлагат да си купиш нещо на кредит.  И ако на това му викаш, че не се теглят заеми, здраве му кажи.

# 22
  • Мнения: 3 268
Свърши тая с кредитите.Сега рекламите са за депозити,за кредити няма ни една.Кой взел,взел.

# 23
  • Мнения: 5 647
Свърши тая с кредитите.Сега рекламите са за депозити,за кредити няма ни една.Кой взел,взел.

Ами то беше ясно, че и това време ще дойде. Ама какви ти депозити като парИ нЕма.  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 620
Нито е феномен, нито е български. Откъде мислиш, че започна тази прословута световна криза? Точно от хора, харчили повече, отколкото могат да си позволят.
Добре де, а защо заведенията са пълни, при положение, че средната заплата в града е около 500?
Здравей,мила!Ако още живееш в Хасково,моя роден град,няма какво да се очудваш на пълните заведения.Хасково винаги е бил град с много заведения и те винаги са пълни.Още от соцвремето е така,така си и остана.Просто хората в Хасково имат работа,градът процъфтява,кметът го направи слънце.Винаги,когато си ходя по празниците,тече такъв купон навсякъде,все едно е за последно.Хората в града са такива.
Здравей, съгражданке. Чета и се чудя, пак чета и пак се чудя... Вярно, че е хубав центъра на града, вярно, че са пълни заведенията, ама това с процъфтяването и работата за всички...
Е, ти все пак само по празниците си идваш.

# 25
  • Мнения: 660
И аз това се чудя,дори съм потресена откъде ги вемат тези пари тия хора,ние все се съобразяваме и все не стигат... И тук форума е показателен как майки в панелки и с не висок доход пазаруват за децата си само маркови дрехи,колички,играчки,че другите им били селски Shocked Отде ги вземат тези парици да им се чудиш.. Българина е направо голем магестник дет викат циганите... Mr. Green
пс:нищо против панелките,просто нали там живеели според някой хората с по-нисък и среден доход.

# 26
  • Мнения: 139
Споделяйки с козметичката, как парите не ми стигат, тя ми даде за пример своя приятелка, която работи като шивачка във фабрика за 500лв, мъжът й е таксиметров шофьор и изплаща колата, имат 2 деца. Това семейство, освен колата, изплаща къща /!/, правят ремонт, на къщата, слагат и покрив. Аз й казах, че не е възможно, при такива доходи, да се правят подобни разходи. Една проста сметка показва, че мъжът трябва да изкарва поне 2 хил лв чисти, което е трудно изпълнимо,  защото живеят в областен град, където заплатите не са високи, а цените са като в Сф.Не били продали имот, разчитали на изкараното.
Това не е единствения пример, имам и други, но този ме впечатли.
И как става така, че за Нова година, няма места никъде, при положение, че повечето оферти започват от 300лв, и за да отиде едно семейство някъде, трябва да приготви около 1300 за 3 дена.....
Според статистиката, ние сме най-бедни в ЕС, но май само на хартия....
Обяснете ми, как става така, че се харчи повече отколкото се получава?





Ами не е баш така. Ние за Нова година сме си направили резервация за 240 лева общо за 7 човека (спането) за 2 нощувки. Доходът (след удържане на всички изискуеми данъци) на нашата двойка е около 3000 (+ / - 100) по принцип, през декември малко повече. И въпреки това крещящо не ми стигат парите. Все пак смятам, че нашите доходи минават за сравнително ниски за София. Хората изкарват доста повече.
Козметичка не знам какво е. Имам чудесен маникюр, за който се грижа сама, от време на време - това прави моя приятелка, професионален маникюрист срещу масаж с мед/шоколад от моя страна. Транспортът ми излиза около 30 лева на месец - останалото е грижа на работодателя ми.
Имам познати, които с много по-малко спечелено от мен се ширят на широко, но там факторът "мама меси, тате носи" е значителен.
Аз и брат ми имаме 1 кола, стара, поддържаме я двамата. Общите ни доходи са над 3000 лева. Когато решим да си купим нещо - събираме пари и тогава го купуваме. Е, за жилище ще се наложи кредит, там нямаме вариант.
Рядко са семейства и двамата да взимат по 400-500 лева заплати. Мъжете получават доста повече, не им се връзвай. А и съм свикнала, че най реве този, който най-много има.

# 27
  • Мнения: 2 716
Човек, свикнал да си прави сметка, не пазарува "само маркови дрехи за децата си".
Тия, в панелките, със скъпите покупки са  (в по-голямата си част) от провинцията. Те пари за храна не дават (мама/тате/дедо имат грижата). Те за нищо пари не дават, щото и не изкарват. Най-лесно се харчат чужди пари.
Всеки конкретен случай си има конкретно обяснение.
Този, от първи пост, ми звучи малко недоразказан. Вероятно авторката няма пълна справка за доходите на въпросното семейство.

# 28
  • Мнения: 3 268
Нито е феномен, нито е български. Откъде мислиш, че започна тази прословута световна криза? Точно от хора, харчили повече, отколкото могат да си позволят.
Добре де, а защо заведенията са пълни, при положение, че средната заплата в града е около 500?
Здравей,мила!Ако още живееш в Хасково,моя роден град,няма какво да се очудваш на пълните заведения.Хасково винаги е бил град с много заведения и те винаги са пълни.Още от соцвремето е така,така си и остана.Просто хората в Хасково имат работа,градът процъфтява,кметът го направи слънце.Винаги,когато си ходя по празниците,тече такъв купон навсякъде,все едно е за последно.Хората в града са такива.
Здравей, съгражданке. Чета и се чудя, пак чета и пак се чудя... Вярно, че е хубав центъра на града, вярно, че са пълни заведенията, ама това с процъфтяването и работата за всички...
Е, ти все пак само по празниците си идваш.


Повечето провинциални градове умират от глад.В Хасково не е така,има фабрики за дрехи и бельо,а и за обувки.Това е много нещо за малък град.100% заетост имаше само при бай Тошо.Сега е капитализъм,няма начин.Ти каква работа търсиш?

# 29
  • София
  • Мнения: 18 679
Айде пак се почна с провинцията Joy А разказаната случка дори не се отнасяше за софиянци Joy
Е, хубаво де, и аз съм от провинцията, ама няма кой да ми праща храна, вие нали не си мислите, че извън София всички си гледат прасе на терасата Laughing
Неразумно харчещи хора има навсякъде. Опира само и единствено до мозък в главата, до нищо друго.

Общи условия

Активация на акаунт