Ползите и вредите от телевизията, DVD в детската градина

  • 6 925
  • 61
  •   1
Отговори
Здравей те,
Признавам си за първи път пиша във форум, но тъй като имам много въпроси относно ползите и вредите от телевизията и DVD си позволих да се регистрирам и пусна нова тема.
Моля Ви включете се активно с мнения и предложения къде може да се прочете и проучи този въпрос.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 761
В книгата "Изкуството на бъдеш родител" на д-р Додсън има тема за ползата от гледането на ТВ.Не,че децата трябва само телевизия да гледат, но тя им показва по един много по-интересен начин нещата,които те искат да научат.

# 2
  • Габрово
  • Мнения: 403
Винаги съм била на мнение, че всяко забранено нещо става много по-интересно, отколкото би било, ако не е забранено Simple Smile Какво значи ползи и вреди  newsm78 Има деца, които обичат да се заглеждат има и такива, които не обичат. Моят син е от тези, които обичат - не го спирам и той съответно гледа докато му е интересно. В градината имат ТВ и ДВД. Пускат им филмчета от време на време вечер, докато чакат родителите да си приберат децата. Децата, на които им е интересно сядат и гледат. Тези на които не им е интересно си играят и се занимават, с каквото искат. Има голямо значение какво се гледа все пак, за да се обсъждат ползи и вреди! Пък и моето мнение винаги е било, че не трябва да се изпада в крайности! Имам близки от Германия с две деца - на 7 и на 4 години. Баща им забранява те да гледат ТВ и като дойдат в къщи на гости напр. направо застават като хипнотизирани пред ТВ-то и онемяват - без значение дали ще гледат тъпо филмче или нормален филм за възрастни или реклами, докато моето дете, което никога не е било "лишавано" от гледането на ТВ просто поглежда и ако нещо му е интересно, тогава му отделя нужното внимание. Съгласна съм обаче, че сцени с насилие не са подходящи за малките деца!!! И пак повтарям - кажи какво се гледа, за да обсъждаме ползи и вреди - така е много общо казано.

# 3
  • Мнения: 544
Важно е какво, как (разстояние до екрана), кога и колко се гледа. В никакъв случай не съм против. Трябва да има мярка.
Разбира се, че да оставиш детето си да гледа цял ден като хипнотизирано Cartoon Network е пълно безхаберие (познавам такова семейство), а да забраниш (понеже не можеш да контролираш) не води до желан възпитателен резултат. В крайна сметка примера даваме ние, родителите.

# 4
  • Мнения: 388
В къщи гледа понякога и това много ме облекчава, защото намирам време да свърша някоя работа. Гледа, когато си пожелае, когато не се сеща с какво да си играе... В ДГ при нас все още не им пускат, но доколкото знам има идея за къси филмчете от рода на Том и Джери, Ну Погоди по време когато очакват родителите да ги вземат. И то без да ги задължават, който иска да си играе, който иска да гледа. Вреда може да има, ако ги заставят да стоят с часове на столчетата и да гледат, като по този начин учителките си осигуряват спокойствие. Плюс при гледането на детски филмчета, според мен е разиването на фантазията. Просто трябва всичко да е с мярка

# 5
В нашата група в детската градина искат да закупят телевизор и DVD и затова се интересувам дали е полезно в статията, в която спят, ядът и играят да има и телевизор. Да съгласна съм, че всяко забранено нещо е крайно, но нека да бъде в зала извън тази стая и да се водят там от време на време да гледат.Иначе за това какво ще гледат предполагам че няма да им пускат старшина или пък с насилие.

# 6
  • Мнения: 1 761
Ако е в стаята или къта за игра и около тв се шоставят няколко стайни растения не е толкова страшно.Има много образователни програми за деца, траят около 15 минути.

# 7
Да, но нали в стаята, в която се спи не е желателно да има цветя.

# 8
  • Мнения: 8 999
Всяко нещо трябва да е с мярка. Това важи и за телевизията. И тъй като в детските градини животът на децата е доста разнообразен - игри, учене, общуване, създаване на навици, то и телевизията/филмчетата са полезни, когато има баланс.
Загасеният телевизор не вреди.

# 9
  • Мнения: 9 814
Често обаче родителите се оплакват, че ДВД се превръща в гледачка на децата в детските градини.
Съгласна съм, че гледането на телевизия с мярка не е вредно, но да си призная не одобрявам цял следобед вместо да рисуват или да играят свободно децата да висят пред екрана, защото така е по-лесно на учителките.

# 10
  • Мнения: 105
Педиатърката каза, да го пазим от ТВ и GSM-и, че са адски вредни и облъчват. Но какво да правя и аз не издържам без ТВ. Не мога да стоя на тихо. А малкия Криси е опасна работа. Скоро ще направи 8 месеца, а от 3 месечно бебе не си откъсва погледа от ТВ-то. Едвам го храня, но почнат ли рекламите направо е целия в ТВ-то, само отваря устата и аз го храня, иначе може и цял час да го мъча. Досега толкова ги мразех тези реклами, а в момента са ми най-големия помощник  Grinning Луда работа Joy

# 11
  • Мнения: 7 416
                 Първо - за собствените ни деца.Никога не са ограничавани да гледат.Разбира се пускаме им филмчета подходящи за възрастта им.Имат детски филмчета с класическа музика Бебе-Бетовен се казва,такива  обучаващи децата на английски ,класическите на Дисни и ощеееее много и различни.Тъй като не им се забранява сега от време на време искат да им се пусне нещо или сами си пускат.Това обаче не им е основно занимание и даже ,ако им предложим ние отказват.Мисля,че сами решават кога , а за колко спор няма. Laughing Обикновено не се доглежда филмчето или ако е до края това е изключение.
                 Второ - учител съм в ДГ и имам телевизор и ДВД.Тъй като държа да си свърша работата не ми остава време да стигна до телевизора и ДВД-то.Децата носят филмчета и се сърдят,че не съм ги пуснала да ги гледат.Въпреки,че никога не ми се е случвало да пусна нещо,чието съдържание не познавам.Прием на децата,гимнастика,закуска и ето ти 9 ч.2 или 3 ситуации стана 10 ,понякога се удължават заниманията особено тези по изкуствата.От тук има музика или допълнителните дейности и свободни игри,най-късно в 11 са на вън и 11.45 обяд и подготовка за сън.Та къде видяхте време да стоят пред телевизора на столчета.След обяд още по-малко време за ТВ.15 ч ставане от сън,закуска и 1 или 2 занимания - 16.30 родителите идват,идват и учителите по допълнителните дейности.Пускането на ТВ е възможно чак към 18 часа и обикновено ,ако имат желание и се пусне гледа ,който иска,а който не иска си играе  или рисува.Тук е момента и на индивидуалната работа с децата ,на които им се налага това.
                 Така,че телевизора и ДВД-то са остаряла техника , която рядко се ползва. Laughing Помощник ми е компа . Някои от уроците си ги правя с презентация и вместо да рисувам куче,котка и т.н. или това което ми трябва си го намирам в нета и правя 10-15 минутна презентация с обяснения и както си му е реда.В края на крайщата живеем в 21 век и трябва да се ползват техническите "помощници"  Mr. Green
                 Пропуснах и добавям - на нашите деца не им се забранява да ползват компютър и за тях той не е някакво чудо,а просто още една вещ в къщата.Когато бяха на 1-2 годинки им пускахме една програмка с различни животни,коли и други картинки.При натискане на който и да е клавиш те издаваха звуци и бебетата се забавляваха.Сега никой от тях не стои с часове пред компа.Искат ,играят една игра около 10-20 мин и си намират друго занимание.

Последна редакция: пт, 12 дек 2008, 21:44 от Didia

# 12
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 869
Присъединявам се към мнението на Didia . Аз също съм учител в детска градина и това, което е написала, е точно така. А пък в подготвителна група задължителните занимания са така дадени, че непременно има и следобед. А  в дейностите по избор (през свободното време) на децата осигуряваме достатъчно възможности за избор - някои рисуват, други си избират игри с конструктори, игри в обособените кътове, някои гледат ТВ или ДВД. Лично за мен и моята колежка беше много важно да научим децата да се разпределят по занималните, а не да се скупчват на едно място, защото сме блокова градина и пространството ни е по-ограничено.

# 13
  • Мнения: 799
За съжаление в градината на дъщеря ми (1-ва група, още няма 3 години) всеки ден ги зомбират с филмчета, нямам идея поколко на ден.
Когато тръгна на градина през септември едвам си задържаше вниманието пред ТВ-то за повече от 15 минути, сега може да стои с часове и да зяпа всичко, което дават. Вечер се прибира с думите, че иска филм. Знае кой е Маккуин (в нас не е гледала "Колите"), знае за "Костенурките Минжи"  Joy, за "Барби"... А в същото време от 2 месеца не са ги извеждали на разходка, дори миналата седмица, когато беше 15 градуса навън  #Cussing out
Честно казано съм против ТВ и ДВД в градините/яслите, с изключение на образователни филмчета. Децата са в детските градини да учат и играят, не да зяпат телевизора. А 20 и повече деца все могат да се заиграят с нещо.
Дори и в къщи като имаме деца-гости не давам да гледат филми - предпочитам да поиграят (включително и аз да се занимавам с тях - да рисуваме, готвим и т.н.), отколкото да зяпат ТВ, което могат да правят и когато са сами в къщи.
И като цяло съм наложила вето максимум по 1 филм на ден, но като сложим и този от градината, на практика детето прекарва поне 3 часа зомбирано пред телевизора...

Но признавам, че понякога и аз се възползвам от "услугите" на филмчетата и си осигурявам 1 час време, особено сега с новороденото бебе  Mr. Green

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, но нали в стаята, в която се спи не е желателно да има цветя.
Това важи само за нощното спане, защото тогава растенията вместо кислород(както е през деня) отделят въглероден диоксид и черпят кислород. А в ДГ децата спят само през деня.

По темата - аз не съм против, но да е с мярка и да се ползва, когато е необходимо.

# 15
  • Мнения: 1 121
Аз нищо не съм чела по въпроса, но не мисля, че има някаква особена полза, т.е. научава неща, които могат да се научат и по друг начин. Моят син не проявява особен интерес към тв-то. Децата на мои приятелки гледат филмчета и детски по цяла сутрин, а са на неговата възраст, че и по-малки. Аз не искам още отсега да прекарва часове пред телевизията, предпочитам да го видя как тича из вкъщи, как прави бели, как изследва светът сам и нищо не му е поднесено наготово от телевизията.

# 16
  • Мнения: 1 640
У нас всеки ден има ново филмче за гледане/благодарение на мен и торентите/. Детето гледа по 1 или 2 на ден.
  За градината  - всеки ден им пускат от 16 ч нататък,за мое голямо съжаление рядко им дават да играят с играчките,така е по - лесно за персонала,не ги съдя,само констатирам,има доста палави и необуздани деца в групата.Самите деца виждам ,че носят дискове и явно искат от учителките да им ги пускат.Аз отдавна спрях да давам на моето дете да носи дискове там.Бих предпочела от 16 ч до 17,40 ч /тогава я взимам/ да играе  с градинските играчки,защото имат достатъчно и хубави,но уви...Лошото е ,че ,докато гледат в градината,не им дават да стават и да се занимават с друго/да играят имам предвид/.Ей това не го приемам за нормален педагогически подход.
  Гледането на детски ,подходящи за възрастта,филмчета и игри способства за обогатяване на речниковия запас и общата култура,децата се учат за нещата от живота ,за взаимоотношенията ,има и възпитателен ефект,...но пак казвам-зависи от филмчето/играта.Например,аз умишлено избягвам детето ми да гледа "Том и Джери" и "Уди Кълвача",защото се превъзбужда от тях и посяга да ни закача/бие.Филмите с неподходящи реплики на героите също ги разкарвам от филмотеката,ако случайно съм изтеглила такива.То самото ми дете ми казва,когато попадне на неподходящо филмче,правят му впечатление "лошите думички" и така.

# 17
  • Мнения: 17 409
Ползи и вреди- не мога така да ги категоризирам нещата. Против съм телевизор в стаята, имат си методичен кабинет, където гледат когато и каквото трябва. ДВД си има у дома, стига й.

# 18
  • London, baby
  • Мнения: 800
Не във всяка ДГ има ТВ или ДВД. Там където няма-се събират пари да се купи, а където има-не искат да се пуска. Не мога да кажа дали е вредно или не, но когато базата е бедна, малко и разпокъсани книжки, малко играчки и едно филмче е спасение. Защото 20 деца да се струпат на едно място и да играят е трудно,  тъй като няколко образуват групичка и завземат малкото налични играчки. И в такъв момент други гледат  филмче, трети пък книжки.  Всичко по малко е полезно.

# 19
  • Мнения: 1 640
 В нашата детска градина всяка година се събират пари за обновяване на тази бедна база,за която говориш-т.е.,събират се пари за спално бельо,пердета,покривки,учебни пособия,книжки,играчки и т.н.,все неща ,които са преценили ,че липсват или са недостатъчно,така че в нашия случай филмчето не се явява спасение,защото си има всичко  и няма нужда от филмче. Просто един родител миналата година го осенила идеята и купил ДВД и ТВ , аз научих впоследствие.Когато детето постъпи в 1 група,ДВД-то и ТВ-то вече бяха купени от любезния родител и никой не  ме е питал дали искам или не.

# 20
  • Мнения: 1 893
Ами вместо пари за DVD, да събират за играчки. Ние го правим всяка есен.
Против филмите в градината съм, но никой не ме пита  Close .
У дома също ограничавам стоенето пред екрана ( телевизор+компютър) до час за целия ден.

Феята ме е изпреварила.

# 21
  • София
  • Мнения: 15 251
В предишната градина на Иво госпожата постоянно въртеше филмчета на DVD.
Когато и да отидех-сутрин, по обяд (понякога съм взимала Иво по-рано), в 15,30, в 17,30-винаги имаше пуснато филмче. Съответно-за цяла година Иво научи в градината 2 стихчета, 1 песничка, нарисува 3 картинки и направи 1 апликация. За цяла година! Докато децата гледаха филмчета, госпожата решаваше кръстословици. Това гледане на филмчета нон-стоп беше една от причините да преместя Иво в друга градина.
В сегашната госпожите се отнасят много съвестно и отговорно към преподаването на материала. Децата имат уроци 2 пъти дневно, учат много неща. Телевизорът се пуска във време за игра: сутрин-докато децата се събират, и вечер-когато родителите започват да ги взимат едно по едно. Оказа се, че в групата няма DVD и децата гледат Картун (изчезна ми латиницата, не мога да го изпиша.....  Shocked). До преди 2-3 седмици Иво изобщо не подозираше за съществуването на този канал, не беше гледал нищо по него-анимацията им е грозна, сюжетите на филмчетата-ужасни, изобщо..... ненавиждам го този канал. А сега, откакто не излизат навън, го гледа всеки ден. Да, по малко, с мярка, но всеки ден. Затова заедно с още една майка от групата говорихме с учителките и решихме да купим DVD за групата. Ще го занесем в понеделник, на коледното им тържество, и вероятно ще го получат като подарък от Дядо Коледа. Като ще гледат филмчета-поне да е нещо по-стойностно и подбрано.
Изцяло разчитам на госпожите ни, обаче. При положение, че бях от крайните противници на DVD-то в предишната ни градина, се превърнах в негов ревностен защитник в сегашната.  Simple Smile Но вярвам, че учителките ни могат да преценят по кое време, колко и какво да пускат на децата за гледане.

# 22
  • Мнения: 1 893
И аз реших, че щом така или иначе гледат, то поне да им занеса по- качествени филмчета. Явно и другите родители са решили така, но критериите ни са различни  Laughing . Сега гледат предимно "Костенурките Нинджа" и моята щерка вече върти меч като самурай  Laughing

# 23
  • London, baby
  • Мнения: 800
ФЕЯТА, аз написах поста ми от моята гледна точка на учител и спрямо базата, в която аз съм работила. Ако във вашата градина се иска за всичко пари, в тази, в която аз бях не се искаха никакви пари и дори няма месечна такса. Пак казвам, аз пиша от моята гледна точка как стои въпроса с ТВ-то.
Още нещо искам да допълна, че когато децата имат почивка и нямат занятия само играчките им омръзват в един момент, нека има разнообразие, лошо не виждам. Вие ако не сте доволни, говорете с учителката.

# 24
  • Мнения: 1 640
Да,viessmanka,разбирам те-колкото градини и групи,толкова и различни случаи.При нас е почти невъзможно да се оплачим на госпожите,защото ни респектират с поведението си и все са прави,поддържат се помежду си и не предразполагат към реплики-дуплики,така да се каже.Виждам ,че повечето родители ухажват персонала и не смеят да противоречат.Например,за  флуорираното мляко се опитах да обясня на нашата учителка и тя от девет кладенеца вода ми донесе,не ме изслуша изобщо и разбрах ,че е загуба на време и усилия да се убеждава за каквото и да било,просто жената си вярва ,че е права за всичко и че е най-запозната от всички.Не съм се конфронтирала,просто отстъпих от учтивост,но след седмица  се намериха и други,явно ровещи се из интернет,които отказаха тази профилактика.

# 25
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 869
От всичко, прочетено дотук, стигам до извода, че дали и колко време ще гледат децата ТВ и ДВД - зависи изцяло от учителките на групата. В някои градини е масова практика целодневното гледане, а в други - според свободното време на децата. Винаги ще има доволни и недоволни.
А що се отнася до носените от децата дискове с филми -  като учител определено не поощрявам тези с насилие и много рядко се съгласявам да пускам филм с трансформъри или нещо подобно. Честно казано, дори и в анимацията с Том и Джери има насилие - двамата герои непрекъснато си погаждат номера, нараняват се и пр., но точно те са любими на всички деца (че даже и аз ги гледам с удоволствие).
Ако нещо ви притеснява, най-много ще помогне един разговор с учителката на детето ви.
Това е лично мнение и не ангажирам никого с него

# 26
  • Мнения: 7 416
От всичко, прочетено дотук, стигам до извода, че дали и колко време ще гледат децата ТВ и ДВД - зависи изцяло от учителките на групата.
Ами като сте открили "топлата вода" съберете се и се разберете с учителките  Laughing Нищо лошо във вашето поведение и загриженост,ако сте забелязали,че децата са все пред ТВ-то кажете си го.В цял свят на тези неща им се вика технически средства и обикновено се използват като помощници в учебния процес,а не самоцелно.Като не могат определени хора да разберат за какво са идете при директорката и помолете да ги изпратят на обучение.Така ползата ще е двойна - хем квалификация на персонала ,хем и вие ще сте спокойни,че не се въртят филмчета цял ден. Peace

# 27
  • Мнения: 9 814
От всичко, прочетено дотук, стигам до извода, че дали и колко време ще гледат децата ТВ и ДВД - зависи изцяло от учителките на групата.
Ами като сте открили "топлата вода" съберете се и се разберете с учителките  Laughing Нищо лошо във вашето поведение и загриженост,ако сте забелязали,че децата са все пред ТВ-то кажете си го.В цял свят на тези неща им се вика технически средства и обикновено се използват като помощници в учебния процес,а не самоцелно.Като не могат определени хора да разберат за какво са идете при директорката и помолете да ги изпратят на обучение.Така ползата ще е двойна - хем квалификация на персонала ,хем и вие ще сте спокойни,че не се въртят филмчета цял ден. Peace

Ми в тази тема ще поспоря с теб.
Какво образователно виждаш в това, че майката на едно от момиченцата от групата на дъщеря ми е свалила 20 анимации, които на воля изпълват детските следобеди в градината?
Оправдания много от страна на учителите- има ли да попълват дневници, децата искали да гледат филмче.....
Само дето на мен не ми е приятно да сложат детето ми пред телевизора без да му дадат възможност да избере това, което на него му е по-приятно да прави.
Аз не съм от тези родители, които си мълчат и съм поставяла въпроса за двд-то  и телевизора пред двете учителки на дъщеря ми. И двете ми отговориха, че са дарение от общината и трябвало да влязат в употреба.
Ми да влязат, съгласна съм, но нека да бъде като в частната градина, където ходеше детето ми през лятото. Пускаха се определени образователни филми. Така преди да навърши 4 години Кати знаеше какво е слънчево затъмнение, колко са планетите в Слънчевата система....

# 28
  • Мнения: 922
Абсолютно съм против за ТВ и ДВД в детската градина  Naughty. За огромна моя радост в нашата НЯМАМЕ, а и не искаме. Има толкова много неща които могат да се правят в една детска градина. Дори и в къщи синът ми гледа ТВ само когато е сам и не можем да му отделим внимание. Да си има приятел на гости и гледа ТВ?  Naughty няма начин някои да го накара. А на градината при наличие на толкова много деца дори и да има ТВ трябва насила да го накарат да гледа.

# 29
  • Мнения: 7 416
                       Аз не виждам място за спор  Laughing Къде съм казала да се свалят 20-30 филмчета и да се въртят когато учителката си пише дневника.Между другото той може спокойно да се пише и докато децата спят.А за който не се оправя се пише и в къщи. Mr. Green И защо мислиш,че образователни филмчета има САМО в ЧДГ? Мога да ти кажа,че аз имам ДВД-та записани лично от мен с английски,немски образователни програми ,които съм адаптирала за нашата учебна програма.Просто съм си ги свалила на компа и съм си направила собствено филмче ,което ми е необходимо в учебния процес.Имам такива за домашни,диви животни,за сезоните и имам намерение да си направя такива за методи и похвати при рисуване,конструиране.При това тези филмчета ги използвам само в първите 10 минути на ситуацията.Преди се търсеха картини,рисуваха се животни /от учителите , имам предвид подготовката за ситуация/ , а сега възможностите са безкрайно по-големи.Дори напоследък използвам компютъра за тая цел и почти не ми трябва ТВ и ДВД.Сега се боря да закупят още една мултимедия за да може да се вижда още по-добре и да е монтирана на стената.Тази,която имаме трябва да се ползва задължително в музикалния салон и обикновено е за практиките пред студентите.Знам какви техники се ползват в ДЗ в Испания и мога да ти кажа,че сме на светлинни години от тях в това отношение.При това там всичко е закупено и осигурено по инициатива на родителските им настоятелства.Родителите взимат дейно участие в цялостния живот на децата в ДЗ и никой не се муси когато го повикат да помага.Тук /практиката ми показва това/ много рядко някой родител отделя от времето си и влиза да види поне един урок.Говоря не за тържества,а за урок.При нас има отворен ден и никой не е проявил интерес към него.След това обявихме,че всеки може да дойде когато иска и резултата е същия.Да не коментирам,че след като всички деца си отидат обикновено намирам върху шкафчетата резултатите от дейностите на децата през деня.Как така винаги едни и същи родители се радват на рисунката на детето си , а други ги захвърлят отгоре и бързат да ги облекат и да си тръгнат без да проявят интерес към детската работа /каквата и да е тя/.Това показва интереса на родителите към дейността не само на децата си,а на системата.

# 30
  • Мнения: 868
Зависи от това как ще се използва. Ако ще се пуска всеки ден по 1-2 часа, то това си е напълно да улеснят учителките и да използват ТВ като гледачка.

Ако го използват рядко (да речем, всички родители знаят, че в сряда или петък следобед децата ще гледат по около 1/2 час), е ОК. Образователни програми--за буквите или цифрите или такива, които учат на добри маниери, също става. Освен това, след филмчето ще дискутират ли защо това е било важно, какво децата са научили?  Ако това не се прави, ТВ си остава не-възпитателно средство за тая възраст .

С други думи, трябва да има родителски контрол или поне знание кога, по колко, и какво се гледа.

# 31
  • Мнения: 9 814
Didia , за съжаление с не са чак толкова много учителите като теб.
За да се направи това, което си направила ти се изисква поне малко желание и старание- нищо друго.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Didia  някой учители наистина прекаляват с детските филмчета. Например миналата година в групата на дъщеря ми се пускаха по 2-3 филмчета на ден и децата задължително трябваше да ги гледат, а който не мълчи и не слуша  му се караха. Детето ми се връщаше със червени очи от градина и недоволно, че не е играло с децата. Тогава бях побесняла. Разговарях с въпросните учителки , но ми се каза, че тези филмчета се пускат с образователна цел(Каква образователна цел намират в "Костенурките нинджи" само не разбртах newsm78) Ясно ми е , че децата са доста в групите, но това което се правеше с нашите деца беше безобрезие Thinking. Работата е там, че родителите си коментират един на друг, но никой не се усмели да повдигне въпроса. Аз обаче не оставих така нещата резултат имаша за кратко и после пак същата работа. Тази година не се прекалява толкова с филмчета, но пак се пускат. Яд ме е, че са задължителни. Жалко е , че не оцелих на добри педагози в детската градина на дъщеря ми и загубих доверието към тях. Винаги съм помагала с каквото мога за градината, но за съжаление учителите не им се занимава май много с децата. Може би и затова съм настроена негативно към тях, а зная, че има прекрасни педагози, които дават всичко от себе си.

# 33
  • Мнения: 7 416
                        Аз просто исках да ви обърна внимание на това,че техническите средства трябва да се използват в ДЗ и то по точно определен начин в УВП.В 21 век живеем и не може децата ни да не познават техниката.Как в Европа имат много повече технически средства и никой от родителите /не му минава и през ум даже/ да пита за полза и вреда от тях.Хората си знаят кое за какво е и не се измъчват от терзания как да се ползват . Laughing Надявам се и ,че при нас ще стане така. Peace

# 34
  • Мнения: 929
Аз съм против ТВ и ДВД в стаята в градината поради простата причина, че на учителките така им е по лесно - да им пуснат филмче и децата да зяпат и тя да е спокойна, вместо да се занимава с децата и да ги учи на нещо.

# 35
  • Мнения: 147
Аз съм против ТВ и ДВД в стаята в градината поради простата причина, че на учителките така им е по лесно - да им пуснат филмче и децата да зяпат и тя да е спокойна, вместо да се занимава с децата и да ги учи на нещо.
Много точно изказване! Hug Напълно съм съгласна с теб

# 36
Ами след като не се използва, защо да се купува се запитах аз.Всъщност аз също не съм против, но кой и как ще определя мярката.И защо да не е в друга стая където да се водят от време на време.Просто ми е чудно и странно.все пак тези пари, който ще се дадат може да се запазят и  в по-късен период да се използват.Странно аз дори се обадих в Министерството на образованието и се оказа, че не са забранени, но не са и разрешени.

# 37
  • Мнения: 7 416
              Егаси министерството  Sick Не помни,че е издало заповед , в която уточнява как и колко се ползват техническите средства в ДЗ и училищата,като са диференцирани съобразно възрастта на децата дори в училище.Става въпрос за ТВ,ДВД,компютри и всички останали .

# 38
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
Didia , за съжаление с не са чак толкова много учителите като теб.
За да се направи това, което си направила ти се изисква поне малко желание и старание- нищо друго.
прочетох цялата тема и съм напълно съгласна ....

# 39
Здравей Didia прочетох за заповедта на министерството имали наистина и къде мога да открия?

# 40
  • Мнения: 2 331
Против съм да гледат картоон и другите канали, по които пускат детски филми, защото са много безмислени и грозно нарисувани.Свалила съм им филмчета на Дисни, които са подходящи за възрастта им и са много красиви, с ярки и контрастни цветове.И не на последно място са поучителни за децата ми.Контролирам и времето, което прекарват пред телевизора, разстоянието, от което гледат и съм сложила йонизатори в стаите.Така организирано, гледането на филмчета за мен не е вредно, а по-скоро ми помага да обясня доста неща на малчовците.
В градината купихме ДВД и им свалих филмчета, които са свързани с програмата, по която учат, с празниците по календара и песнички.Децата са доволни и им пускат филмчета след обяд, докато чакат да ги вземем и сутрин, докато се събират децата.Мисля, че не прекаляват.

# 41
  • Мнения: 112
   ТВ И ДВД има и в групата на  дъщеря ми.Честно казано яд ме е , но само защото  вместо интересни образователни филмчета  им пускат  всичко, което домъкнат родителите.А да ви кажа има родители, които нямат мярка и  подход.Разчитам само на  вярната преценка на учителките, но  никой не знае какво става там.Във всеки случай дъщеря ми  напоследък се прави на нинджа Shocked, върти мечове и се бие с невидими противници.И това е от филмите в градината.Опитах да  се възпротивя на родителска среща, но явно за останалата част от родителското тяло съм "паднала от Марс"...

# 42
  • Мнения: 1 100
При нас не е актуален проблемът, но принципно съм против - ако детето ми ходи на детска градина, то е за да играе с други деца, да се социализира, да придобива нови умения, т.е. учителките да го учат на нещо. Ако в детската градина ще гледа телевизия, тогава по-добре да е у дома - така и аз мога да се правя на детска учителка. Laughing

# 43
  • Мнения: 1 783
И аз съм против филмите в градината. Не мога да го разбера по същите причини, които и други казаха - игри, забавления, социализация. Телевизията пък е много вредна, да пускаш филми е едно, но телевизия, с реклами особено, е съвсем друго. Децата попиват всичко и едва ли това, което искаме да ги учим са рекламите. За мен си е чисто  промиване на мозъци. Отделно, че честото седене пред телевизора и компютъра, създава навици да се прекарва времето в седене и гледане, а не в активна игра с тичане и/или мислене. Гледането на телевизия е едностранен процес и децата се научават да бъдат забавлявани, а не сами да търсят забавления. Затова педиатрите в развитите страни не препоръчват гледането на телевизия или каквито и да е филми до 3 годишна възраст. Естествено, че ще започнат да гледат все по някое време и не бива да се ограничават напълно, но все пак това, което гледат трябва да е подбрано.

Синът ми ходи в частна, за половин ден и почти всеки ден гледат филмчета. Е не ми е ясно, кога намират време за тези 3 часа, които той е там и в които влиза и време за закуска, как намират време за телевизия  Rolling Eyes. Вместо да ги изкарат за 40 мин на въздух, те си пускат телевизора да им е по-лесно..... Казах, че не искам да гледа, те пак пускат, но го отделили, което също не е решение. И накрая се примирих и купих няколко диска, които да им пускат, защото изборът там е Том и Джери и Ну Погоди. За няколко месеца в градината ще се примирим. Иначе в къщи, ако гледаме, то е по нета основно англоезични филмчета, просто не съм намерила добри на български. Сега гледа Thomas the Tank Engine, Sesamе Street, и Татко Барба.

За градината купих Франклин, дайте идеи за други по-кратки и образователни филмчета, които може да се гледат. В чужбина има много от типа на улица Сезам или тези тук - http://pbskids.org/findit/index.html?campaign=fk_all, но на български сякаш няма добри варианти или поне аз не ги знам. Кажете, какво обичат да гледат децата ви.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз съм върл противник на ДВД в детската градина, защото има учителки, които злоупотребяват и то много!

# 45
  • Мнения: 2 124
И аз съм против филмите в градината. Не мога да го разбера по същите причини, които и други казаха - игри, забавления, социализация. Телевизията пък е много вредна, да пускаш филми е едно, но телевизия, с реклами особено, е съвсем друго. Децата попиват всичко и едва ли това, което искаме да ги учим са рекламите. За мен си е чисто  промиване на мозъци. Отделно, че честото седене пред телевизора и компютъра, създава навици да се прекарва времето в седене и гледане, а не в активна игра с тичане и/или мислене. Гледането на телевизия е едностранен процес и децата се научават да бъдат забавлявани, а не сами да търсят забавления. Затова педиатрите в развитите страни не препоръчват гледането на телевизия или каквито и да е филми до 3 годишна възраст. Естествено, че ще започнат да гледат все по някое време и не бива да се ограничават напълно, но все пак това, което гледат трябва да е подбрано.

Подкрепям горното изказване. До 2рата годинка на детето изобщо не се пускаше телевизор вкъщи, сега вече й пускам от време на време кратки филмчета и въпреки че много настоява има ограничение да не е всеки ден. Филмите и компютрите правят децата много пасивни не само физически, но и в общуването.
В детската й градина има телевизор и отскоро им пускат "Том и Джери" - наистина е по-добре да е нещо обазователно (аз напр. с филмчета й обяснявам смяната на сезоните), но по нейните думи (тя е на 2,3г.) филмчето се гледа след като се нахранят на обед, преди да си легнат, в стая различна от тази за игра. При тях е по-скоро ритуал преди заспиване, така че в конкретния случай нямам против. Спомням си, че на нас в детската градина докато се хранихме ни пускаха плоча с приказка - филмчето е съвременният вариант.

Определено бих говорила с учителките, ако обучението на децата в ДГ се свежда до гледане на ТВ.

# 46
  • София
  • Мнения: 6 999
Не осъзнавам каква е ползата баш за детската градина  newsm78
Във всеки случай в градината на дъщеря ми няма и на никой не му хрумва да купи /при това е частна/. Не бих си дала детето в градина, където им пускат ТВ/ДВД.
У дома тя има собствено ДВД, но гледа основно в колата ако пътуваме някъде.

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не бих си дала детето в градина, където им пускат ТВ/ДВД.

При този недостиг на места в детските градини не зная дали родителите имат избор. Миналата година в групата на дъщеря ми прекаляваха с пускането на ДВД. Аз недоволствах много. Когато проверих в близките за мен градини места нямаше никъде. Така, че си остана там където не ми харесваше. Разправях се с персонала, накрая написах тук във форума оплакванията си и всичко стигна по случайност до госпожите. Mr. Green Бяха изпаднали в паника. Тази година положението е различно, не се прекалява с филмчетата, но ме дразни факта, че като ги пуснат са задължителни и децата не трябва да мърдат нито да си шушукат Thinking Няма вариант който иска да гледа, а който не му се гледа примерно да рисува или др.

Последна редакция: сб, 03 яну 2009, 23:46 от ivben

# 48
  • София
  • Мнения: 15 251
За градината купих Франклин, дайте идеи за други по-кратки и образователни филмчета, които може да се гледат. В чужбина има много от типа на улица Сезам или тези тук - http://pbskids.org/findit/index.html?campaign=fk_all, но на български сякаш няма добри варианти или поне аз не ги знам. Кажете, какво обичат да гледат децата ви.

Ние имаме няколко диска с по няколко филмчета във всеки от поредицата за самолетчето Джей Джей-тип "образователни" са.
Малко са бебешки, на пръв поглед, но Иво много ги харесваше доскоро.
А сега гледа откровено научно-популярни филми.
Във Фантастико скоро продаваха поредица от 15-20 кратки филма-по 30-40 минути, на най-различна тема. Аз взех само тези с дублаж на български, за да ги разбира по-добре. Имаме за планетите, вулканите, земноводните, кучето, котката, природните бедствия...... и разни други.

Последна редакция: нд, 04 яну 2009, 14:13 от Vivi

# 49
  • София
  • Мнения: 3 099
Би било прекрасно, ако пусканите филмчета са само детски... Драма е, когато лелките зяпат "сапунки"... Да се чудиш после от къде деца на по 4-5 години само за любов приказват и на семейства играят...

# 50
  • София
  • Мнения: 5 079
Тук ще прочетеш много ЗА и ПРОТИВ, дори както си се убедила, това ще прерастнев  грозна схвада и нападки, защото за едни родители едно е добро и приемливо, за други - друго.
Моето мнение е, че всяка крайност е вредна - както и непрестанното висене пред тв, така и абсолютното му ограничаване. Синът ми гледа много тв, но и се заиграва сам, общува и т.н. Не виждам особено да сме му навредили, просто си е до дете. На някои тв не им е интересна, други са като залепени.

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Тук ще прочетеш много ЗА и ПРОТИВ, дори както си се убедила, това ще прерастнев  грозна схвада и нападки, защото за едни родители едно е добро и приемливо, за други - друго.
Моето мнение е, че всяка крайност е вредна - както и непрестанното висене пред тв, така и абсолютното му ограничаване. Синът ми гледа много тв, но и се заиграва сам, общува и т.н. Не виждам особено да сме му навредили, просто си е до дете. На някои тв не им е интересна, други са като залепени.

Да така е. Съгласна съм с теб. Моята дъщеря също обича много да гледа ТВ, но когато има деца тя предпочита да си играят. Така е и в градината сигурна съм. Аз не съм противник на телевизията, но всичко си има граници.

# 52
  • Мнения: 55
Чета редовете и си мисля,дали ние възрастните можем без новите технически средства - телевизор,компютър,DVD.Дали има дом в София и големите градове без новите технически средства.По отношение на GSM-те,знаем че са вредни,но никой не се отказва от това техническо средство..........защо ли ???????.Много често в домовете ни са по няколко  и. н
Но колко лесно да даваме съвети  за децата,които са по 12 чса в детската градина.Те също имат потребност обстановката да бъде близка до домашната.........да имат това което имат в дома си.
Колко лесно и със замах да създаваме условия и среда за нашите деца близка до преди един век или до средата на някой изостанали райони по точно села.
Как си представяме учителката 12  чса да властва над децата наливайки им знания............Гарантирам Ви, че тези деца след 5 години ще бъдат в психиатрията.
Нека създадем условия децата сами да избират какво ще правят, защото зад агресията към учителката с въпроса какво прави???????? създаваме условия да страдат нашите деца.Да живеят както децата без родители по домдвете.

# 53
  • София
  • Мнения: 6 999
slavinako, поста ти е "Нерде Ямбол - нерде Стамбул..."
Не знаех, че градината следва да е като у дома, или че символът на дом е ТВ/ДВД-то... Сигурно моя дом не е дом, защото до скоро нямахме ДВД и имаме само един ТВ. Горкото ми дете - как ли е живяло цели 4 години без ДВД у дома. Сега като се замисля и в градината ни няма ТВ/ДВД... горкото ми дете - живо да го ожалиш... или не - да чакам да влезе в психиатрията?  newsm78 ooooh!

Мобилният ми телефон е нещо, с което си върша работата, не ми е забавление.  Stop

# 54
  • UK
  • Мнения: 1 334
В детската градина на дъщеря ми няма телевизор/двд, но чудесно им уплътняват времето, много неща правят и научават. У нас телевизор няма,понякога и пускам филмче на компютъра. Тв/двд-то не е вредно, доколкото не се превръща в основен източник на информация/знания и заместител на родителя/учителя.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Колко лесно и със замах да създаваме условия и среда за нашите деца близка до преди един век или до средата на някой изостанали райони по точно села.
Как си представяме учителката 12  чса да властва над децата наливайки им знания............Гарантирам Ви, че тези деца след 5 години ще бъдат в психиатрията.
Нека създадем условия децата сами да избират какво ще правят, защото зад агресията към учителката с въпроса какво прави???????? създаваме условия да страдат нашите деца.Да живеят както децата без родители по домдвете.

Хайде  по спокойно. Какви домашни усковия се създават като се наредят децата по столовете и им се пусне някое филмче. Мърдане, шушукане и т.н. са забранени. NaughtyТи у вас така ли процедираш? Защото аз не. Никой не е писал, че очаква 12 часа да се наливат знания у децата. NaughtyТова е първо невъзможно, защото учителките са на смени и децата през времето, което са в градината се хранят, спят имат занимания и време за игра. Именно това време за игри не трябва да им се отнема според мен.

# 56
  • Мнения: 297
За мен този въпрос е без ясен отговор. Според мен е добре детето да гледа телевизия например, защото така се образова, запознава се с детски филмчета, а така развива мисълта си. Но наскоро дъщеря ми имаше малък проблем с очичките. Все още не сме установили дали наистина това е проблем, надявам се да отмине и съответно да изчезнат страховете ни, и тогава започнах да си мисля, че трябва да се ограничава едно дете заради вредните излъчвания. Но вредни излъчвания има не само от телевизионния екран, а и от компютъра и други вредители, така, че може би ползите са повече, отколкото вредите.

# 57
  • Мнения: 1 783
Нищо полезно няма в гледането на телевизия, особено в съвсем млада възраст. Има изследвания и изследвания, че е вредно, че създава вредни навици, че не научава децата да се занимават сами, а да бъдат едностранно занимавани, т.е. чист мързел, че е голяма предпоставка за заседнал начин на живот. Ако e за научаване, книгите са много по-подходящо занимание - учат на четене, същите неща могат да се научат от книги, както и от филми, развиват въображение, навик за размисъл. Има изследвания, че децата, които гледат от малки телевизия вместо да общуват с родители, проговарят по-късно.  Да не говорим, че повечето анимационни филми, поне тези, които виждам в България, не са образователни, за да се научава нещо от тях. Ако това не ви се струват добри аргументи, една от причините поради, които се смята, че в САЩ има силно затлъстяване е многото гледане на телевизия. Гледането на телевизия по време на хранене например е доказано, че води до 'натъпкване', вместо нахранване.

# 58
  • Мнения: 2 070
Извинявам се, ако е коментирано, но не намерих. Има липубликувани някъде изследвания или някакви резюмета от вредата от гледане на ТВ в предучилищна възраст, над 3-годишна, искам да представя в нашата градина, че от тази седмица "доброжелателна" родителка подари двд и телевизор. Гугъл ми намери само  за бебета и малки деца...

# 59
  • Мнения: 2 037
И аз се присъединявам към питането на ДеЩоВиди, тъй като и при нас телевизията стана голям проблем. Пенсионираха едната госпожа и вместо да назначат по-млада, сложиха една баба на 75 години, на която постоянно й се спи и зомбира децата пред ТВ. Не дава да мръднат. Много ми неприятно и търся начин да им се забарни пускането на ТВ повече от 1 час на ден най-много.

Дидиа, коя е наредбата?

# 60
# 61
  • Мнения: 1 783
Знам, че всичко, което съм чела препраща към едно проучване на Американската Педиатрична Академия. Ето няколко линка, които намерих, само на английски са, за съжаление:

Journal of Pediatrics - Television-viewing Habits and Sleep Disturbance in School Children

Relationships Between Use of Television During Meals and Childre … sumption Patterns

Time Well Spent? Relating Television Use to Children's Free-Time Activities

Children, Adolescents, and Advertising

И ето няколко статии:
http://www.rense.com/general58/tvad.htm
http://edition.cnn.com/HEALTH/9908/20/kids.tv.effects/
http://parenting.ivillage.com/tp/tpentertainment/0,,467p,00.html

Общи условия

Активация на акаунт