Защо става така?

  • 3 916
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Янтра,  newsm10 точно така. който има желание (ама истинско) си гледа детето и си го кърми. особено ако го е родил заради самото него, а не за инструмент (защото е време, за да задържи мъжа си и всякакви други причини!) а те и татковците ако не са били "излъгани" с дете също подкрепят активно кърменето.

# 16
  • Мнения: 4 292
Аз и друг път съм казвала - сред моите познати съм единствената, която кърми. Уникални оправданиея съм чувала и вече съм сигурна, че повечето просто не искат да кърмят. Много са малко тези, които НАИСТИНА са имали желание и са си направили труда да се информират поне. Но и те поради една или друга причина са се отказали. Забелязвам, че първия месец е критичния. Почти всички се отказват тогава, не успяват да устоят на трудностите и несигурността в началото. Мисля, че на българската майка и липсва поощрение.
Вчера една приятелка ми каза, че нито ден не е кърмила детето си, заото много била напълняла и трябвало да сваля килограми. Кърменето не се вписвало в плановете и. Не казах нищо, защото не съм никоя, че да я съдя, но ми стана доста неприятно.

# 17
  • Мнения: 4 292
Янтра,  newsm10 точно така. който има желание (ама истинско) си гледа детето и си го кърми. особено ако го е родил заради самото него, а не за инструмент (защото е време, за да задържи мъжа си и всякакви други причини!) а те и татковците ако не са били "излъгани" с дете също подкрепят активно кърменето.
Извинявам се, но мисля, че поста ти е много неадекватен и краен!

# 18
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
защо да е  неадекватен? съгласна съм, че може да е краен, но съгласи се има доста случаи, в които не си признаваме истинските неща даже пред себе си... извинявам се ако съм засегнала някого Embarassed

# 19
  • Мнения: 4 292
Ами защото по думите ти излиза, че всяка майка, която не кърми детето си, го е родила само за да задържи мъжа до себе си, или поради други користни причини.
Да не разводняваме темата, но наистина подобни приказки не помагат на никой.

# 20
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Злоупотребява се с естествената тревога на майката - дали детето е добре нахранено - най- често доводите са, че от шишето се вижда колко е изяло. И средата също е определяща,  повечето жени не кърмят много и така младите остават с убеждение, че 1-2 месеца е нормално и после кърмата "свършва"
И майките не са подготвени. Аз лично не бях. Това е нещо ново и непознато и е нормално съмнението дали се справяш да те гризе. С второто, след доста четене и вече наличен опит още се кърмим.
Колкото и да четеш, нещо докато не ти се случи, не го приемеш, не се настроиш на тази вълна, няма как да се случи.
И лесното с АМ е, че го в повечето случаи го вършат други, работат се поделя мажду майка, баба, баща. И можеш да тръснеш бебето за два-три дни на баба му.
hahaha hahaha направо в десятката и аз така си мислех с пръвото, нооооо и до ден днешен не са се делили от мен и за една нощ. И аз искам всеотдайни, немрънкащи и благоразположени баби, ама нямааааа  Tired

# 21
  • София
  • Мнения: 2 060
Бъг-ът в системата е според мен в педиатрите, завършили през 70-та година, за които дали ще кърми майката или не няма значение, важното е бебето да наддава като за световно. След първия месец моето момченце беше наддало 770 гр и педиатърът ми отсече - не му стига кърмата, дохранвай! Никаква подкрепа от негова страна, никаква подкрепа и в родилния дом за това как да кърмя, оргомен натиск от педиатър и баби с разбирания от миналия век. И ако нямаш опит, а те несъмнено имат - лесно е да се поддадеш.
Много малко са и хората, които ползват интернет все още...и не е чак толкова голямо доверието към всичко написано в интернет.
Какво още може да се направи? На първо време - консултант по кърмене във всички АГ болници, като че ли началото е най-важно.

# 22
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Ами защото по думите ти излиза, че всяка майка, която не кърми детето си, го е родила само за да задържи мъжа до себе си, или поради други користни причини.
Да не разводняваме темата, но наистина подобни приказки не помагат на никой.

ооо много се извинявам, ако така се разбра. просто исках да кажа, че има немалко такива случаи в групата с непукистките относно кърменето. извинявам се още веднъж за отклонението

# 23
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
Ще си позволя да цитирам една от дългокърмещите мами.В отговор на едно младо майче каква е тайната  да успее да кърми повече време и да направи така ,че да ИМА кърма,тя отговори:"Тайната е в желанието"
Запомнете,всяка кърмила жена повече от година,ще ви каже:Няма кърма не съществува в повечето случаи.Изключвам 2-та % ,които наистина нямат кърма по медицински показания.
Просто трябва да се знае ,че бебето не е тамагочи ,което трябва да се храни в X,Y,Z  часа и да изпива X,Y,Z количество и т.н. и т.н.
И аз се отказвам вече да наливам с фуния и зад мен да се присмиват и да си правят АМ-то и киселото мляко.
Жалко е,но светлина в тунела има....сякаш. Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 3 064
Жалко, че е така. Около мен пък има различни случаи. Повечето са кърмещите, като че ли. А наскоро разбрах, по повод, че още кърмя моя юнак, че една позната е кърмила сина си до 5 години. Момчето сега е на 20 и нещо. Значи и тогава се е случвало Simple Smile

# 25
  • Мнения: 561
Аз лично бях разколебана заради нещата, които бях прочела в книгата на Бенджамин Спок за отглеждането на деца. Там даже има посочени в кои часове да се кърми-9,12 и т.н. През 3 часа и не повече от 40 минути. Изглеждаше ми просто и логично и затова приех, че така трябва.
Мисля че повечето педиатри се ръководят по тази книга.
Другото, естествено, беше нагласата ми-че няма да се справя, че няма да имам кърма и т.н.
Отне ми цял месец, за да се справя с тези две неща, и пак не съм сигурна, че негативната ми нагласа не ми влияе още.

# 26
  • Мнения: 166
И около мен, колкото и да е странно повече са кърмещите майки.
Аз мисля, че е нормално бебетата да се отбиват по-рано при системата на захранване у нас. Та дори и при захранено дете след 6 месец ако заместването е по  схема - 1 месец, 1 хранене - без докърмвене, няма да се изкара повече от 9-10 месец.
Отделен въпрос са неуверените, които нямат възможност да се консултират с друг освен с педиатъра, на когото ще му е най-лесно да каже дохранвай.
Та така...

# 27
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Е 9-10 месеца е прилично дълго. Моят големия на втория месец вече беше на смесено и на 3-4 се отби и продължи само с шише. Снаха ми ми разправяла, че големия се е отбил сам на 8-9 месеца, а малкия насила на 1г. и 2м. - родени са съответно 94 и 96 г.
Една приятелка (големите ни са заедно) роди май месец и още в началото разправяше, аз няма да мога да кърмя толкова дълго като тебе, сега ще й дам шише, за да ми се събере кърма и пр. - това е човек, с когото се срещаме често, говорила съм й, обяснявала съм ненатрапчиво, че колкото повече цока, повече мляко ще има, че включи ли шишето ще се отбие доста скоро.......ми така си е решила, нейн проблем, за какво да се кося.

# 28
  • Мнения: 2 376
1. Бременните масово се интересуват от това как и къде да родят и никой не чете що е кърмене (виновни са лекарите, че заради бизнеса направихаа раждането кошмар)
Купуват шишета, стерилизатори, залъгалки, простотии преди да се е родило детето, съответно си ги и ползват..
2. Вярват сляпо на лекари, обявени за авторитети. (виновни са съответните авторитети)
 
Такаа, един пресен случай...
С една приятелка бременеехме заедно. Аз месец пред нея. Преди да родим и давах книги, пращах статии, СЗО, Уницеф, Организация на .... Родихме в една и съща болница. Предупредих я , че всички, подчертавам всички съвети, които дават са погрешни, да не кажа някои дори вредни и да вземе да почете да не я объркат. Обаждам и се след като роди, хоп цитира ми пълната програма от болницата. Давам и съвети да прочете и да си оправят кърменето. Наскоро пак звънях, вече са на АМ. Обясних и какво да прави, пак останах нечута. Нямала кърма, а цеди по 50 мл след бебето  #Crazy , пази го за следващо хранене и додава АМ  #Shocked Аз и викам, момиче аз 10 мл от двете гърди не мога да изцедя, пък  бебето по 1-1,5 на месец наддава. А, тя нейната помпа била по-хубава  Shocked Пропускала хранене, че да и се събере повече кърма , викам и дай му по често на детето да суче -не, да се изпразнело стомахчето да си почине,  иначе колики...  newsm78 (все лафове от болницата). Посъветвах я пак къде да чете, към кого да се обърне за помощ, но останах нечута. След като и казах, че през всички проблеми , които минават , ние сме минали успешно и сме се справили така и така... Отговорът беше, виждаш ли, било хормони и размерът на гърдите ЯВНО нямал никакво значение колко мляко ще имаш, та чак ми било блазя.  ooooh! Мен това ме обиди. Но е права размерът на гърдите няма значение, но това колко си прочел има. Мисля повече да не и помагам, освен,  ако не реши да пита де.

# 29
  • Мнения: 789

............. Къде е бъгът в системата? Знам, че не е моя работа да се кахъря за това, но историите с неуспешното кърмене са като едно въртяща се надраскана плоча, която заглушава всичко останало...  Sad

За съжаление често бъгът са самите лекари. И майките, които от страх ги слушат сляпо....
Пример: лекар, идващ всяка седмица да преглежда бебето (което сега е на 6 месеца, но все още го "преглеждат" всяка седмица) срещу заплащане. Проблемът тук са безумните съвети, които дава. Първият е майката да се цеди, защото ако не го прави, не знае колко кърма дава на бебето и то ще седи гладно  Shocked Коментарът ми беше:"Дааа, баба ми все така се е цедила". Резултатът: измъчена майка, цедяща се денонощно и отбито бебе, преминало на АМ на 3 месечна възраст. От няма и 2 месечна възраст яде сурови пасирани плодове, на 3 - пюрета, каши и плодово кисело мляко, а сега всичко. Има неща, които Ива не ги е яла още... Всеки път като чуя за поредното нещо, което бебето яде и оставам без думи. Като започнах да казвам на съпругът ми за "съветите" му и той ме попита дали има диплома за лекар. Направо книга може да се издаде по въпроса.

Иначе и мен много ме хваща яд на такива - дистрибутори на млека, пюрета и каши. Използват положението, което имат за собствени облаги. Но като има кой да ги слуша....  Confused

Общи условия

Активация на акаунт