Как стои въпросът с майчинството в чужбина?

  • 1 390
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300


Отрицателен прираст на населението има не само в България, а и в доста от горепосочените страни. Така че, важат еднакви правила и за нас и за тях.
А знаеш ли, че и там на запад се чака за държавни ясли и градини?
Защо всеки у нас си въобразява, че мине ли границата на запад ще започне да живее в рая?
Имам приятелка германка, с нея често си говорим по скайпа и с усмивка откривам, че проблемите на майките са едни и същи навсякъде.
Цифрите цитирани от Блонди са красноречиви.



не е точно така - не важат еднакви правила. защото хората гласуват с краката си. в БГ освен негативния прираст има значителна емиграция!!! на хора, които НЕ раждат децата си в БГ и съответно броят на работещите, т.е. изкарващите социалните придобивки става все по-малък. няма да отклонявам темата, но демографската криза в БГ е съпоставима единствено с тази в сърбия.
и хайде не бъди иронична за рая. имам щастието да живея и на двете места, та не е все едно.

# 16
  • Мнения: 31
Здравейте и с малко данни за Испания, не са много точни и изчерпателни, защото аз не бях работила когато родих и не ми се е полагало майчинство, но от приятелки знам:

платен отпуск по майчинство 40 дни преди и 3 месеца след като се роди бебето.
Има еднократна помощ от 2000 евро(ние я изпуснахме с 2 месеца Close)
За държавните детски ясли се чака много, има много малко по принцип и много трудно се намират места. Частните са между 200 и 400 евро, градините между 500 и 600 евро на месец. Една приятелка си беше намерила бавачка за 300 евро на месец и то само за няколко часа(да прибере сина й от училище и да я изчака докато се върне от работа) и това беше супер евтино Mr. Green
За добрите училища да не говорим за цени и срокове за записване:трябва поне 2-3 години преди това.

За издържането само с една заплата е много относително, трябва мъжа ти да е с някаква супер работа. Например нашите съседи са лекари и двамата, работят на двойни смени в държавна и частна болница и никак не им е лесно. И двете деца са ги дали на 10 месеца на ясла за да се върне майката на работа, по финансови причини.

Там принципно всяка провинция си има свои норми, но мисля че описаното важи за почти всички.

# 17
  • Мнения: 1 541
Аз пък се учудвам колко много отговарят искрено изненадани...
Важното е да се оплакваме, пък другото....

# 18
  • Мнения: 805
В Словения:
Взима се за база доходът 1 година назад. Отпускът е 105 дни. Парите за тези 105 дни колкото ти е била заплатата.
Ако искаш още 260дни - МРЗ.
Излиза се 28 дни преди термин.
Детската градина ми струва - 260Е.
Дотук единственото хубаво е, че второто дете е безплатно на градина. Само че докато едното тръгне на градина...другото ще е вече в първи клас.

# 19
  • Мнения: 189
                                Ето инфо и за Италия.Еднократна помощ от 1500 евро за първо дете.След подаване на документите най вероятно
                                минават доста месеци преди да пристигне сумата.Детските сигурно ще ги полу4ава таткото към заплата,но не са пове4е
                                от 100 евро,ако изобщо полу4аваме нещо,но това ве4е след раждането ще го мислим.От други майки съм 4увала 4е ако не са работили,
                                като мен например преди това не полу4ават май4ински.Има слухове също 4е Берлускони отпуска помощ от 5000 евро за деца
                                родени през 2009,но сумата е като заем и се възстановява на малки 4асти,като заем от банката,с разликата 4е няма лихва. hahaha
                                За яслите и детските градини все още има държавни,където се заплаща нещо минимално,незнам то4но колко,но детето може да ги
                                посещава след навършване на две и половина годинки.На 4астни може да тръгне когато преценят родителите,но цените
                                запо4ват от 250 евро и нагоре,а заплатите тук не са от най високите.

Последна редакция: пт, 12 дек 2008, 16:40 от emy17

# 20
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
в австрия при раждане на дете държавата плаща част от ипотечния за основно жилище, но не зная колко, нямам заем

Общи условия

Активация на акаунт