Редно ли е гърдата да служи за залъгалка

  • 4 040
  • 80
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 873
всички мои познати ме атакуват с подобен въпрос,както и с това,доколко е редно на година и половина детето все още да се кърми повече от 2 пъти в денонощие.на такива въпроси отвръщам с въпрос:а редно ли е вашите отбити деца,по на 2 години,с по 20 зъба все още да сучат залъгалка не само за заспиване,но и всеки път,когато нещо им накриви шапката Mr. Green
как става така,че кърмещите майки се тревожат за това,че детето суче на 6 месеца,а некърмещите не им пука,че децата им дъвчат залъгалки по на 18 месеца Thinking

# 61
  • Мнения: 6 274
....как става така,че кърмещите майки се тревожат за това,че детето суче на 6 месеца,а некърмещите не им пука,че децата им дъвчат залъгалки по на 18 месеца Thinking
Аз не видях някой да се е разтревожил за това, че детето още суче на 6 месеца...
Нито пък на 1 годинка и 6 месеца...
Мисля, че темата е за нещо съвсем друго...

# 62
  • Мнения: 3 932
Леко нередно ми се чини...

# 63
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много ми се иска в тази тема да имаше и анкетка... колко време са кърмили неползвалите гърдата за утешение и приспиване и колко - тези, които я ползват и по такова предназначение. Не че не са правени изследвания по въпроса, но ей така, за форумска прегледност Mr. Green
Според изследванията използването на гърдата за комфорт е един от твърдите маркери за успешно и продължително кърмене. Не че неизползването по такъв начин изключва дългото и успешно кърмене - а просто шансовете да се постигне са по-малки. Още повече, че децата, които ползват гърдата само за хранене, обикновено губят интерес към кърменето след по-сериозното захранване и често се отбиват `сами` преди годинката.

# 64
  • Мнения: 6 274
Хедра, безкрайно много ценя мнението ти...   bouquet
Консултирала съм се с теб и наистина си ми давала ценни съвети...
Смятам, че малко хора тук биха могли да дадат по пълноценен съвет от теб...
Обаче...
Темата тук ми се струва малко по - различна...  Thinking
В смисъл, че начинът, по който майката задава въпроса си, някакси ни навежда на мисълта, че тя самата се чувства некомфортно от така създалата се ситуация...
А, както знаем кърменето трябва да е приятно и за двете страни (за едната и жизнено важно, но това е друга тема Mr. Green)...
Та, мисълта ми беше, че аз специално не възприех въпроса - да кърмя ли или не (грубо казано), а по - скоро - не ми е добре така, трябва ли да се чувствам виновна, че не позволявам детето да ме ползва за залъгалка...
Малко объркано го обясних, но ти си човек, който няма начин да не разбере какво исках да кажа...
Весели Празници ти желая !!!

# 65
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Така е, има различни интерпретации на въпроса - точно затова беше важно да има различни погледи над нещата, за да може майката сама да прецени кое е за нея. В предните 1-2 страници тя прозвуча много облекчено, че има хора, които не го намират за нередно и с готовност оставят бебетата си да сучат, независимо какви са нуждите им - явно е намерила това, което й е нужно в темата (надявам се да е така).  Твърде често притесненията не са личните притеснения (т.е. човек ако е оставен сам на себе си, не би имал такива притеснения), а просто отвсякъде дочува критики и коментари и се чуди дали личното му усещане е правилно или не е - един вид си сверява часовника. Тези теми се развиват по непредсказуеми начини - за някои надделява общото мнение, за други е достатъчно да намерят 1-2 съмишленици, за да следват това, което усещат, че е правилният за тях начин... никой не може да каже предварително накъде ще наклонят везните Grinning А мненията на `авторитетите` нямат особена сила в такива ситуации, това го знам от опит Laughing Важното е човекът с проблема да се разпознае някъде сред дадените съвети и да се чувства добре Hug

# 66
  • Мнения: 6 274
.......Твърде често притесненията не са личните притеснения (т.е. човек ако е оставен сам на себе си, не би имал такива притеснения), а просто отвсякъде дочува критики и коментари и се чуди дали личното му усещане е правилно или не е - един вид си сверява часовника...... 
Да, точно така е.  Peace
За това казвам, че на мен ми се стори, че на самата нея не й е добре, а не "Абе, съседката ми каза, че съм луда, 'щото позволявам на детето си да прави така..."
Разбираш ли ?
И за това така й отговорих...
И мисля, че ако се чувстват добре ( и тя и бебето) няма проблем да продължат по същия начин, но ако не й е добре, може би наистина не бива да продължава да бъде "залъгалка"...
И както много пъти съм казвала: най - малко пък странични хора трябва да казват кой колко време да си кърми детето...
Mr. Green
Дано вземе правилното решение, така че и тя и бебчо да са щастливи...  Peace

# 67
  • Мнения: 542
не е редно да те ползва за залъгалка!опитвай да я приспиваш самичка в кошарката оставяй и любими играчки и й пей песнички!аз така свикнах моята дъщеря като й пеех песнички през решетките!успех! Simple Smile

# 68
  • Мнения: 822
В началото, още в родилно, дъщеря ми не поглеждаше биба. Само на гърда.
Разраниха ми се зверски зърната, няма да описвам.
Свикна с бибата...
Спирахме кърма, после се релактирах.
Сега ме ползва за залъгалка, винаги като поиска да суче, й давам... Понякога не иска, ядосва се, като тече мляко, тогава прибягвам до бибата. Общо взето, обича ни и двете еднакво (мен и бибата  Mr. Green ).... Понякога я приспивам с кърмене, понякога сама си заспива...
Не виждам нищо лошо в това, стига да не ти носи болка и да не ти разранява зърната...   Hug
Може би с времето ще отмине... ще го израсте... newsm78

# 69
  • Мнения: 3 695
Аз лично не намирам това за проблем, дори напротив.
И не гърдата служи за залъгалка, а залъгалката - за гърда.   Peace

# 70
  • Мнения: 1 098
И аз съм така вече година и пет месеца. Не виждам нищо нередно, по- скоро е въпрос на избор.

# 71
  • Мнения: 629
Аз кърмих година и половина. За залъгалка не съм служила, но...дивачето си ползваше за целта купешка такава. Ако не я беше одобрила - аз щях да съм. Сукането е естествения процес на успокояване на бебетата и малките деца (до към 2 годинки - поне по мои наблюдения някъде там драстично намалява ползването на залъгалки). Е да, ама залъгалки има от...40-50-60 години. Преди това какво е изпълнявало тази роля?  newsm78 Ами мама.
Та за мен от гледна точка на еволюцията е съвсем нормално гърдата да служи за успокояване на бебето. Друг е въпроса, че вече има изнамерени заместители (не е много сигурно до колко точно са удачни) и много мами се възползват от тях. Което не е лошо. Животът ни не протича като преди 100 години, и работата на една майка не се изчерпва в това да жъне на полето докато детето играе край синора и притича да си посуче като има нужда. На много жени по разни причини им се налага да се разделят за големи периоди от децата си - и тогава (поне за мен) е хубаво ако има някакъв заместител на това, което мама не може да даде.
Само дето дете над годинка не седи вечно с гърдата в уста. Суче, ако е гладно или уплашено, или наранено...и после отива да си играе. При залъгалките има не малко деца, които прекарват часове наред с тях в устата си.  Sad И Зори имаше такъв период и бях луднала докато я отуча.

# 72
  • на морето
  • Мнения: 1 391
И моят син ползваше гърдата за залъгалка,в което не виждам нищо нередно.Щом му е добре така на бебо и на теб... Simple Smile

# 73
  • Мнения: 2 531
Детето задоволява сук. си рефлекси! Има бебета дето смучат биберони, други смучат пръсчета , трети пък нищо не смучат! Имам 3 деца и трите са били с различно развити рефлекси. Сина ми не е кърмен но и залъгалки не е смукал. Първата ми дъщера е кърмена но смучеше и залъгалки. Приспивах я редовно на гърдата, нощем сучеше, а като я отбих това се замести от АМ. Бебета пък определено мрази залъгалка и предпочита гърдите ми  Twisted Evil Това в последните 2 м.покрай зъбоникненето ме разранява и просмуква! Изобщо дискомфорта е голям! В тоя ред на мисли АЗ предпочитам да не съм залъгалка!

Последна редакция: пн, 22 дек 2008, 20:49 от veni-b

# 74
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
По-добре с гърда в уста до годинка,отколкото с биберон до три. Peace
 
Аз лично не намирам това за проблем, дори напротив.
И не гърдата служи за залъгалка, а залъгалката - за гърда.   Peace
Подкрепям,но това си е лично мое мнение.Всеки решава за себе си как е по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт