Спешно! Какво да направя - метформин и бременност?

  • 11 165
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Веси прочети листовката на метформина и поговори с ендокринолог

Най-доброто наистина е консултацията с ендокринолог, на който имаш доверие  Peace

# 16
  • Мнения: 694
Веси прочети листовката на метформина и поговори с ендокринолог
Ами аз съм я чела също така съм чела и листовката на фраксипарина и на аспирина ,не пишат хубави неща но без тях бременност не успях да износя!Метформон ми е изписан от Ендокринолог Д-р К. Тодорова която все пак се слави като най-добрата в ендокринната репрудоктивност? Peace Wink

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

Веси, на листовките на повечето лекарства пише да не се приемат по време на бременност.Факт е обаче , че ако не ги пием   най-вероятно няма да сме задълго бременни.Аз по време на цялата бременностт пиех парлодел(за аденом на хипофизата) и може би това   е  причината тези дни да  очаквам детенцето си. Естествено , всички лекарства съм приемала под строг лекарски контрол

# 18
  • Мнения: 398
Момичета,аз имам питане - в момента вземам Метформин от 250 мг и ще си запиша час в лабораторията, за да си пусна глюкоза на гладно. Бихте ли ми казали колко дена преди това трябва да спра метформина, за да бъдат реални резултатите или няма значние това, дали предния ден съм пила Метформин и на следващия ден съм си направила теста? И до колко часа предния ден може да се яде и пие вода- поне 12 часа трябва ли да има между последното пине на вода (храненето) и теста?
И още едно въпросче- кога през деня е най-ефективно да се взема метформин- сутрин, обед или вечер и на гладно ли или по време или след хранене?

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

За да изследваш глюкоза е достатъчно да не си пила метформина сутринта в деня на изследването .Хубаво е да вечеряш предния ден към 19 часа  , а вода можеш да пиеш неограничено.Аз го пиех по време на хранене ,защото ми се гадеше-чела съм че е хубаво сутрин да се пие , за да действа през деня, но според мен е важно да се приема , без значение кога

# 20
  • Мнения: 694

Веси, на листовките на повечето лекарства пише да не се приемат по време на бременност.Факт е обаче , че ако не ги пием   най-вероятно няма да сме задълго бременни.Аз по време на цялата бременностт пиех парлодел(за аденом на хипофизата) и може би това   е  причината тези дни да  очаквам детенцето си. Естествено , всички лекарства съм приемала под строг лекарски контрол
Ами именно Анели ,аз точно тава искам да кажа Peace и се надявам да успеем с тях този път PraynigУспех  и скоро да се похвалиш с рожбичка  Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 2 908
Денива Метморфина се пие по време на хранене за да има ефект от приема му,това ми го каза д-р Тодорова.Аз в началото когато ми го изписа го пиех сутрин като стана и после ям може би след един два часа и ми ставаше зле,защото като съм го изпила така той нямам какво да усвоява,а аз се чудех какво ми става но след като я питах и ми каза по време на хранене сега нямам проблеми.

# 22
  • Мнения: 398
Много ми помогнахте, момичета! Hug Благодаря ви!   bouquet
Дано всички ние сбъднем заветната си мечта и станем родители!
Желая ви много късмет и сбъдване на надеждите!  Praynig Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 2 908
Денива стискам палци да получиш най-прекрасния Коледен подарък  Praynig Praynig Praynig

# 24
  • София
  • Мнения: 2 908
Темата не е от скоро но за да не пускам нова ще си задам въпроса тук.
Вчера бях на преглед при Тодорова,тъй като се бяхме разбрали след положителен тест да отида веднага.И донякъде се притесних тъй като ми каза че оставам на Метформин500  2x1  ,Лтироксин 25 и капките Лимфомиозиот тоест всичко си остана постарому,попитах я докога ще ги пия и тя каза ами ако се налага ще е до края и аз и казвам а има ли опасност да навредят на плода тези лекарства и каза че ми гарантира,че всичко ще е наред и по-никаъв начин неможе да навредят,а само ще са от полза за организма с оглед състоянието ми.Във същото време,чета че повечето спират приема по някое време ,а пък за листовките вече изобще не ги чета ,и сега незнам,освен да и се доверя друго не ми остава,ако някои е бил в подобно положение да сподели Simple Smile

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Нинката, правилно те е посъветвала Тодорова. Peace PeaceВ първите три месеца  метформина намалява риска  от спонтанен аборт до 9 % оНт 45.За жалост ,аз го спрях в 13 седмица заради многото повръщане ,но моята приятелка е със същия проблем и тя ще го пие до края на бременността.
В по-късен етап на бременността метформина пази плода от прекомерно нарастване ,както се случи при мен .А еутирокса пих до деня на секциото.По свое усмотрение капките не взимах.
Тихичко честито  Hug Hug, желая ти лека и успешна бременност!  bouquet  bouquet

# 26
  • София
  • Мнения: 2 908
Анели,много ти благодаря  bouquet,успокоих се,мислех си че съм някакъв частен случай Simple Smile

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Анели,много ти благодаря  bouquet,успокоих се,мислех си че съм някакъв частен случай Simple Smile

Нинката , препокриват се .Аз ходих при Орбецова в Пловдив по време на бременността и сега Peace PeaceБъди спокойна и се наслаждавай на всеки едимн миг от случващото се .

# 28
  • Мнения: 398
Подкрепям напълно казаното от Анели. Аз вече съм в 15 г.с. и преди около 2 седмици също спрях метформина, но се страхувам че може също много да нарастне плода и си мисля дали ще е най-добре по някое време пак да го зпаочна и да го пия до края на бременността  newsm78 Иначе аз вземах 250 мг веднъж дневно, а и не зная тази малка доза пък дали изобщо помага в двата случая - и за предотвратяване от спонтанен аборт и против прекалено нарастване на плода  newsm78

# 29
  • Мнения: 231
Момичета, включвам се и аз само за да споделя своя опит. Имам СПКЯ и Инс. резистентност и Тиреоидит на Хашимото. Преди да забременея взимах глюкофаж (с активна съставка метформин) 3 пъти по 500. Веднага щом видях положителния тест се свързах с ендокринолога, и той ме посъветва да спра глюкофажа. Към петия месец от бременността се наложи да взимам еутрокс, заради щитовидната жлеза. Но освен еутирокс не съм взимала никакви лекарства през цялата бременност. Въпреки инсулиновата резистентност не развих гестационен диабет, наддавах нормално през бременността и бебчо се роди с нормално тегло - едва 2,900
Въпреки общата диагноза, всеки случай е индивидуален и всичко зависи от изследванията. Ако са добри, няма нужда от лечение.
 И вместо като профилактика да се приема метформин през бременността, без да е съвсем ясно че ползата е по голяма от евентуалния риск за плода, по добре да се направи скрининг за гестационен диабет между 18 до 28 гс

НО, най-важното е какво ще каже доктора.
Желая успешна бременност и здраво бебче на финала

Общи условия

Активация на акаунт