Любители на зайци

  • 18 680
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 849
Делфина, благодаря, но четох из нета, че кастрация се прави до първата година, а нашият вече минава три и е опасно за него. Е в най-лошия случай ще се го прием какъвто е... но исках да знам има ли друг вариант.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 677
Здравейтееее и аз си имам зайче от днес, просто се влюбих щом го видях и съм удивена колко бързо свикна с мен, гушка се като го галя, скача на леглото насам натам, идва, душка ме по лицето, дори ме близна по бузката. Клепоухо е и е на 40 дни. Полът му... пууу... как не питах  Laughing Ама си му викам - Лиско  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 17
  • София
  • Мнения: 5 828
И ние се сдобихме с тримесечно зайче   ooooh!
Казаха, че е мъжко. Купуваме му храна на гранулки, че още било малко за зеле и моркови  newsm78
Засега госпо`ицата се грижи за него, докога ли  Tired
Кога трябва да се направи имунизация?

# 18
  • Мнения: 3
И ние се сдобихме с тримесечно зайче   ooooh!
Казаха, че е мъжко. Купуваме му храна на гранулки, че още било малко за зеле и моркови  newsm78
Засега госпо`ицата се грижи за него, докога ли  Tired
Кога трябва да се направи имунизация?
Мисля, че първата имунизация се прави на 3 месеца и след това със сигурност на всеки 6 месеца му се бие инжекция. По принцип полът се разбира малко по-късно. Ние имахме женски и мъжки. Мъжкият беше абсолютно точно копие на зайчето на migito, но то...  angel008
Видях, че някой пита за рязането на нокти. По принцип на женската ги режеше ветеринаря. Той си пита сам дали искаме да му ги изреже, а иначе има специални нокторезачки за техните нокти. И се реже до определено място нокътчето (то се вижда едно бяло на самия нокът - нещо като живец е това) иначе зайчето много го боли.
Прочетох, че заекът миришел. Ние имаме и костенурки - е, те миришат сто пъти повече. Аз заекът досега не съм го усещал да смърди гадно.

# 19
  • София
  • Мнения: 5 828
Благодаря   bouquet
Нашето също не мирише, особено като му се чисти редовно къщичката.

# 20
  • Мнения: 1 849
Ние имахме женски и мъжки. Мъжкият беше абсолютно точно копие на зайчето на migito, но то...  angel008

Да ти подаря нашия? Взе да ми тежи все аз да се грижа за него....

# 21
  • София
  • Мнения: 1 677
Amidala , давайте му гранулки и сено за сега. По принцип избягвайте да му давате зеле, защото е много воднисто и имат проблеми с червата после. Морковчета може, но като порасне и с мярка. Същото се отнася и за всички други пресни плодове и зеленчуци. Никакви кори от краставици, ако са от магазина... нитратите не им понасят.
Може да откъснеш за сега някоя клонка от върба или друго дръвче (не иголистно) и да му дадеш да го гризе. Много обичат. Все пак са гризачи и ако не гризе достатъчно зъбите им трябва да се подразват после, което е много неприятно.
Аз му давам сено да има постоянно, то е най-полезно, 2 пъти на ден слагам по една малка паничка със микс (царевица, овес, жито, семки, гранули и др). Обичат много да хрускат сухар  Simple Smile
Относно хигиената, в зоомагазина има заешка тоалетна, като котешката. Не му слагайте обикновенна котешка тоалетна, защото ако я яде, може да умре. Та има специален заешки пресован талаш на гранули който е безопасен и много хигиеничен, не мирише и не се разпръсква.
Имам и костенурки и те не миришат  Laughing
Първата имунизация се прави на 3 месеца или зайчето да е поне 500грама.
После се реимунизира на всеки 6 месеца или всяка година, зависи от ваксината Simple Smile
Полът се вижда така:




          Мъжко                           Женско


Може да "хипнотизирате" Зайо, като внимателно го обърнете в скута ви по гръб. Замръзват, така може да изрежете и ноктите им и да видите полът им. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 1 849
Относно хигиената, в зоомагазина има заешка тоалетна, като котешката. Не му слагайте обикновенна котешка тоалетна, защото ако я яде, може да умре.

Не съм видяла нашия заек да си яде тоалетната за една година при мен. Използвала съм няколко вида котешки тоалетни, не е имало проблеми. Като цяло се спрях на марката "Бенто" и използвам "класик", това е чист бентонит, не е отровен, използва се дори в медицината. Тази тоалетна не мирише, за разлика от други котешки и най-вече не боядисва ако се разнесе. Добре е заекът да си има съдинка в която си ходи по нужда, не в цялата клетка или из целия апартамент. Животните сами си показват къде искат да ходят по нужда и там им се слага съдинката. Аз използвам подложка от кашпа, но може човек да си използва въображението.

# 23
  • Мнения: 3
Да ти подаря нашия? Взе да ми тежи все аз да се грижа за него....
Едно научих от това гледане на зайци. Мъжки индивиди не искам да гледам повече. Разбираш ли, че ветеринарят не можеше да му сложи инжекцията. Риташе като кон, а и нали беше станал голям не можеш да го удържиш. Не знам как става това с обръщането по гръб, както казва vitaminka, но това нямаше укротяване.  Laughing Ама иначе беше голям сладур и сега ми е мъчно за него. Беше му някак доста неправилна тиквата, не беше кръгличка така.  Crazy

# 24
  • # супернатурална #
  • Мнения: 1 358
Здравейте! Имаме си зайче, порода лъвска глава,на една година.Скоро забелязах,че единият ну зъб се е счупил или паднал,така и не разбрах,Другият е много изкривен.Въпросът ми е сменят ли зайците зъбите си и има ли вероятност падналия да порасне отново.Сега му е трудно да гризе,не се храни добре и малко отслабна.Ако има някой,който е преживял с любимеца си подобно нещо,моля да пише.

# 25
  • Мнения: 1 849
Води се на ветеринара да му изреже зъбите. За това е толкова важно да им се дават клонки за гризане, за да могат да си изтъркват зъбите... Падналия зъб няма да порасне отново. Заведи заека на ветеринар спешно, защото умират от глад, като не могат да се хранят.

# 26
  • Мнения: 25 615
Здравейте! Имаме си зайче, порода лъвска глава,на една година.Скоро забелязах,че единият ну зъб се е счупил или паднал,така и не разбрах,Другият е много изкривен.Въпросът ми е сменят ли зайците зъбите си и има ли вероятност падналия да порасне отново.Сега му е трудно да гризе,не се храни добре и малко отслабна.Ако има някой,който е преживял с любимеца си подобно нещо,моля да пише.

Ако е от резците, пак ще порасне.
Заведи животинчето на лекар. Помагай му да се храни, докато се възстанови зъбчето. Попитай лекаря как.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 677
Какво трябва да знаем за зъбите на зайците?

Колко са зъбите на заека и защо понякога те израстват неправилно?
Възрастните зайци са с 28 зъба. На горната челюст от всяка страна има по 2 резеца, 3 лъжливи и 3 истински кътника, а на долната челюст също от всяка страна - по един резец, 2 лъжливи и 3 истински кътника. На горната челюст заекът има 16, а на долната - 12 зъба.

Зайците нямат кучешки зъби. Между резците и кътниците има разстояние от 3 до 3,5 см и това е най-безопасното място за хващане, за да се отвори устата за преглед. В устната кухина храната претърпява слаба обработка.

Домашният заек е гризач и с помощта на устните и резците отгризва храната.

Резците са силно издадени напред и това помага заекът да огризва тънки клонки и ниско да откъсва тревата. Съществена особеност е, че резците при зайците са без корен и растат постоянно, интензивно през целия живот. Това налага на зайците да се предоставя редовно храна за гризане, за да може да се изтрива непрекъснато нарастващата част. Зайцевъдите често наблюдават зайците да огризват дървената част на клетките. Причина за това е недостатъчното количество твърди фуражи, конто те получават. При счупване резците може силно да израснат от долната челюст нагоре и встрани, а от горната надолу и встрани. При отрязване на такива резци те израстват неправилно. Има случаи, когато зайчетата се раждат с удължена долна челюст. При тях резците не се засрещат и изтриват, а продължават да растат и достигат такива размери, при които животните не могат да се хранят. Такива зайци слабеят и умират от изтощение.

Кога се появяват първите зъби на зайците и на каква възраст започва смяната им?
Зачатъците на млечните зъби на зайците се появяват на 21-ия ден от утробното им развитие.
Зайците се раждат с 16 млечни зъба. От тях шест са резци, останалите десет са лъжливи кътници. Смяната на млечните зъби на зайците с постоянни започва обикновено на 18-ия ден и завършва в края на първия месец.

# 28
  • # супернатурална #
  • Мнения: 1 358
Благодаря за отговорите, наистина ми бяха полезни.Утре отиваме на ветеринар,надявам се да не го боли много.Колкото до храненето, давам му храната ситно натязана или натрошена.

Последна редакция: нд, 21 мар 2010, 23:59 от galina76

# 29
  • Мнения: 0
Здравейте! Аз имам вкъщи заек от 2 години. Много е сладка Simple Smile Сега ще си правим малки, така че ако някой иска да си вземе такова животинче вкъщи - нека ми се обади, ще ги даваме само срещу обещание да бъдат много обичани Simple Smile.
Иначе , за да не ви мирише толкова - използвайте определен тип котешка тоалетна, вместо талаш. Трябва да се чисти на няколко дни Simple Smile
Телефон 0885 441 342.
Алекс

Поздрави на всички!

Общи условия

Активация на акаунт