Примерна схема на захранване (11)

  • 48 715
  • 701
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 122
Започнах захранването миналата седмица с тиквено пюре ( 4 дни) след това тиква и картоф -пак мисля 4 дни .Всеки ден увеличавам количеството и с тиквата стигнахме до 1/3 пюре , след това мисля да продължа с картоф и морков пак така 4 дни.И след това да въведа още няколко зеленчука-тиквичка и още нещо.Докрая на месеца се чудя дали да  да въвеждам плодови пюрета.Та въпроса ми е да въвеждам ли и оризова каша или целия месец да сме само на няколко вида зеленчукови пюрета.Посъветвайте ме също дали да започна да въвеждам и плодови на следобедното хранене или да изчакам др.месец .Бебето ми е на 5 месеца и е родено два месеца преди термин ,но засега мисля че се развива съвсем нормално Кога да заместя цяло ядене с пюре.
Аз следвам същата схема досега съм дала тиква ,картоф и морков.Мисля да въведа поне още един зеленчук,след това да дам ябълка и круша,после оризова каша.В повечето готови пюрета се съдържа ориз и затова се затруднявам малко.Иначе заместихме хранене на 14-тия ден от захранването.Малко бързичко,но толкова му харесва с лъжичката,че след това отказваше да пие от шишето,а като подавах лъжичката отваряше устата.Затова  в началото го разреждах с АМ,беше рядко ,ама нали е лъжичка Wink

# 331
  • Мнения: 38
Имам един въпрос към Косе БОсе и ще бъда благодарна, ако ми отговори:

Дъщеричката ми е на 7 месеца и се захранваме точно от месец и половина. По принцип възнамерявам да включа месо в менюто на бебето чак като навърши една годинка.  Имам някакви предразсъдъци спрямо месото просто, макар че самата аз ям. Какво мислиш по този въпрос - късното му въвеждане би ли представлявало някакъв проблем за здравето на малката?

# 332
  • Мнения: 319
Косе Босе виждам доста въпроси към теб, но и аз трябва да се включа Simple Smile
Четох някъде в темата, че кашата от просо се съчетава добре със зеленчуци - какви би препоръчала?
Добре ли е в такъв случай да се дава такава каша на обедното хранене?
Ако да - добре ли е следобяд отново да давам каша - примерно друг вид?
И последно - има ли възможности за разнообразяване на следобедното хранене освен различни видове каша (с или без плодове). Четох, че кисела е възможност, но при нас изяжданите количества са доста малки - 40-60 мл. и засега няма да приготвям.
Ами това е. Благодаря предварително Simple Smile

# 333
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, проблем ли е, че синът ми почти не приема яйца? ...
Не е проблем на вашата възраст. Освен това детето се храни добре и балансирано. Жълтъкът не е незаменим.
1 жълтък на седмица или малко повече все пак е добре – нормата е 2 яйца седмично.

Раздразненото стомахче не се ли оправи от диетата? Спомням си, че беше писала около Нова година.


Пълнозърнест хляб = след 1-1.5 год.
Става въпрос за количества, които допълват храненето т.е. поне 30-40 г дневно.

За чесане на венците може преди 1 год.
За хранене не е добър избор.
Чистата ръж е доста тежка за храносмилането - има повече фибри от всички други зърнени.

П.С. Обсъждано е назад в темите с повече подробности, ще потърся линковете при първа възможност.

# 334
  • Мнения: 1 449

Просото може да се ползва вместо ориз за обедното хранене.
Варианти:
1. Брашно от просо се добавя при варенето на зеленчуците - за сгъстяване и калоричност на сместа.
2. Зърната се варят със зеленчуците, а после се пасира всичко заедно.
3. Към готова каша от просо се добавят пасирани зеленчуци – просото е 1/3 или 1/4 от цялата порция, останалото е зеленчуци.

Добри комбинации с просо:
* просо + броколи (витамин С от броколито подпомага усвояването на желязото в просото)
* просо + карфиол (същата причина)
* просо + червена чушка + морков (червените чушки имат 2 пъти повече витамин С от зелените, но е добре да се дават поне след 8 м.; морковът може да се замени с друг зеленчук, в случая допълва комбинацията за вкус и обем)
* просо + спанак + морков (същата причина; комбинацията е за след 8-10 м.)
* просо + всякакви зеленчуци (просото има мек и неутрален вкус, съчетава се добре с всички традиционни зеленчуци)
* просо + месо + зеленчуци (хемовото желязо от месото и нехемовото растително желязо се усвояват по-ефективно, когато се консумират заедно)

Засега кашите са добър избор. Достатъчно е да се редуват различни зърна и комбинации.

Няма проблем да се дават зърнени храни 2 пъти дневно, дори е желателно, особено ако кашата се комбинира наполовина с плодове. Може да се дава още нещо зърнено втори път в рамките на деня – с въвеждането на глутена няма да е 2 пъти каша, но засега остава този вариант. Един доста общ, но полезен ориентир за дневните количества:
количество зърнени = количество плодове = количество зеленчуци

# 335
  • Мнения: 306
Знае ли някой каква трайност има отворено пакетче с брашно от елда? Отворено е преди няколко месеца, но после го запечатах много плътно с тиксо и не е стояло на въздух или светлина. Мислите ли, че мога да направя от него каша на бебетата?
И още нещо - знаете ли дали има готови каши с просо, за предпочитане безмлечни? И дали са подходящи за нашата възраст - 6 месеца и половина?
Благодаря за отговорите!  bouquet

# 336
  • Мнения: 60
Здравейте, моят въпрос е с какво пюре (марка) да въведа месото. Купих пюре на Хип пуешко месо и смятах да започна с него. Но в къщи видях, че количеството на месото в него е около 50 г. В моите записки съм записала, че дневното количество месо за бебе на 7 мес трябва да е около 15 г. Моля за съвет, с какво друго пюре (марка) да започна въвеждането на месото с оглед да нямам такъв преразход на материал Thinking. Благодаря ви предварително!!!

# 337
  • Мнения: 90
Косе Босе, благодаря ти! Точно това ме интересуваше. Аз засега не мисля да предлагам ръженото хлебче като храна, а само за чесане на зъбките.
За линковете, не се притеснявай, аз си ги намирам. Извини ме, ако съм те накарала да се повтаряш. Четох почти всичко което намерих за ръжта, но понякога когато нямам много време чета по диагонал  Embarassed

# 338
  • Мнения: 60
Знае ли някой каква трайност има отворено пакетче с брашно от елда? Отворено е преди няколко месеца, но после го запечатах много плътно с тиксо и не е стояло на въздух или светлина. Мислите ли, че мога да направя от него каша на бебетата?
И още нещо - знаете ли дали има готови каши с просо, за предпочитане безмлечни? И дали са подходящи за нашата възраст - 6 месеца и половина?
Благодаря за отговорите!  bouquet
Каша просо има на БиоБамбини (една мама от форума каза), но не мога да я открия по магазините. Записала съм си, че просото е подходящо за възраст 7-8 мес., тъй като не е лесно за храносмилането. Иначе, има отлична хранителна ценност и може да замести оризовата каша.  

# 339
  • Мнения: 534
naleks аз захраних с местните пюрета на GERBER  мисля че те са най подходящи и имат най голям избор  Peace

Искам да питам и аз относно въвеждането на РИБАТА подходяща възраст за въвеждането й?Каква риба и по колко се дава?

# 340
  • Мнения: 319
Знае ли някой каква трайност има отворено пакетче с брашно от елда? Отворено е преди няколко месеца, но после го запечатах много плътно с тиксо и не е стояло на въздух или светлина. Мислите ли, че мога да направя от него каша на бебетата?
И още нещо - знаете ли дали има готови каши с просо, за предпочитане безмлечни? И дали са подходящи за нашата възраст - 6 месеца и половина?
Благодаря за отговорите!  bouquet

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=186199.msg3814542#msg3814542
Тук има информация за кашите.
Каша от просо на Биобамбини аз намерих в едно магазинче в Слатина. Ако живееш някъде наблизо или имаш желание мога да обясня къде точно се намира Simple Smile

# 341
  • Мнения: 1 100
Раздразненото стомахче не се ли оправи от диетата? Спомням си, че беше писала около Нова година.

Косе Босе, благодаря за мнението относно жълтъка.  bouquet
Стомахчето се пооправи, но все още не е както преди. Спанак не зная кога ще се осмеля да му дам пак. Чудя се дали да изчакам и с киселеца?

# 342
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Цитат
Публикувана от: Lady Frost 
Вмъкни Цитат
Може ли да ми дадете съвет относно въвеждането на млечните продукти? Инфото, което съм си копирала е много оскъдно.
В момента въвеждам глутена с овесена каша. Днес давам за четвърти ден. Мисля по-натам да дам пшеницата. Чудя се дали да не му въведа междувременно млечните. Или след пшеницата да го направя?
Какво количество сирене и краве масло да давам? С кое да започна - сирене или краве масло (ако има някакво значение де)? Кисело мляко кога да го дам?
Между глутен и млечни трябва ли да има някакво време? И между различните млечни - трябва ли да чакам пак някакъв период?
Оф, нещо ми е пообъркано, надявам се да съм задала правилните въпроси!   
Lady Frost  и аз съм на тази вълна в момента  млечните такаче ще следя какво са ти отговорили на запитванията  Peace


Да поизтикам въпросите напред! Моля за отговор! Hug

# 343
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 309
момичета, някой знае ли колко често мога да давам тиква? много я харесва, но се притеснявам да не прекалявам...

# 344
  • Мнения: 60
m_a_g_i_vs, благодаря - ще разгледам пюретата на GERBER.

mishche, моля те обясни къде е този магазин в Слатина. Често съм в този район. Мислех да взимам брашно от просо, но с готова каша ще ми е по-лесно. 10х

Общи условия

Активация на акаунт