кога се прави погача ?

  • 14 181
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не сме правили погача, но знам, че се прави на 40 ден.

# 46
  • Мнения: 242
Ние я правехме на 40дена,събрахме се само жени в къщи,всяка носеше по нещо сладко,солено и подарък за бебето.В кърпа се слага пари за детето,после се завързва нито много стегнато/да не е стиснато/,нито много хлабаво/да не е прахосник/.Чувала съм че не е хубаво да идват жени които са неразположени! newsm78

# 47
  • Мнения: 6 713
Ние правихме погача на 8 месеца, просто тогава се прибрахме в България Laughing Laughing

# 48
  • Мнения: 210
На 40-тия ден, канят се само жени, те носят сладки неща. Две или повече момичета с живи родители разчупват питката над главата на майката и бебето, дава се парче от нея с мед за майката, а тя да го допре до устичката на бебето, просто като ритуал, а не да яде то.  
После в кърпата, в която е била се слагат парички, като всеки който слага нарича нещо хубаво на бебето. После кърпата се връзва не много стегнато да не е стиснат като порасне и не много хлабаво да не харчи безразборно. Слага се вързопчето някъде на високо.
Гостенките си тръгват преди залез, т.е. да не е тъмно като си отиват, то затова се прави и по-рано през деня, и нищо не се изнася от къщата от тях, за да не му изнесат късмета.

Знам ,че не трябва да изпращаш гостите- сами си тръгват или майка ти ги изпраща Laughing И в крайна сметка смятам че човек сам синтезира от всички обичаи и взима това което на него му харесва Grinning

# 49
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз правих на малкия погача на 40-ия ден. Всъщост направи я майка ми у тях. Бяха поканени само жени, подариха на бебчо подаръци. Хапнахме и така. Раздадох от питката на всеки по парче.

# 50
  • Мнения: 2 960
Не сме правили за 40-тия ден.Направихме погача ,когато Виктор проходи.

# 51
  • Мнения: 2 013
След 40я ден,и се канят само жени  Whistling

# 52
  • София
  • Мнения: 2 227
След 40я ден,и се канят само жени  Whistling
На мен са ми казвали, че се прави преди или точно на 40-ия ден за да не останат децата сатри моми и дърти ергени Laughing.
По темата: и на двамата съм правила погача точно на 40-ия ден. В крайна сметка не искам да оженят твърде рано, нито много късно Mr. Green.

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 270
Аз я правих преди 40-тия ден, защото трябвало да е преди чистата молитва, която е на 40-тия.Това за старите моми и ергени не го знаех... Sunglasses

# 54
# 55
  • Мнения: 22 924
Ние я правехме на 40дена,събрахме се само жени в къщи,всяка носеше по нещо сладко,солено и подарък за бебето.В кърпа се слага пари за детето,после се завързва нито много стегнато/да не е стиснато/,нито много хлабаво/да не е прахосник/.Чувала съм че не е хубаво да идват жени които са неразположени! newsm78
Знам,че се носи само сладко,а това за неразположението е бабина деветина,според мен.

# 56
  • Sofia
  • Мнения: 270
Това за неразположените жени аз го знам по друг още по-безумен начин, че жената която е в цикъл с идването си трябва да го спдели на майката, иначе детето щяло да се обрине...  Laughing пълни дивотий... Shocked

# 57
  • Мнения: 174
По този повод съм говорила с поп. Той каза,че погача се прави на 40 ден или няколко дни след това. Като бебето и майка трябва да отидат на църква, да им се чете, така бебето се представяло на Бог. В дома се канят само жени и казват, че е хубаво да има и детенце с тях.
Надявам се да съм ти помогнала. Успех  Peace
И аз така знам

# 58
  • Мнения: 174
Не сме правили за 40-тия ден.Направихме погача ,когато Виктор проходи.
Това е прощъпулник,две различни неща са Peace

# 59
  • Мнения: 1 565
Това с неразположението (когато жена е в цикъл) съм го чувала и аз. И за да няма проблеми и недоразумения, компромисът е: Слагаш под изтривалката част от сапунче. Така всеки който влиза в къщата ти, един вид се изчиства.

Общи условия

Активация на акаунт