Деца с диабет - тема 5

  • 61 782
  • 672
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 292
Здравейте на всички!
Записвам се да следя темата, тъй като ми стана интересно за някои неща, които пишете. През 1987 г. ми откриха диабет тип 1 и от тогава съм с инсулин (вече 22 години). Пътя по който минах е дълъг - първо 1 месец в педиатрията на ВМИ Пловдив, след това в София в детски диабетен център към Александровка болница (намираше се в сграда от лявата страна зад Майчин дом). Там обучиха и родителите ми как да живеем с болестта ми. В 7 и 8 клас учих в пансиона за диабетно болни деца в гр. Банкя (незнам дали съществува още, но когато аз учих там беше новооткрит).
Ако мога да бъда полезна за някои от вас с опита и наблюденията си ще отговоря с удоволствие.

Ивчо отскоро не дава да му бода пръстчетата. Голяма борба пада. Sad
Взех наскоро глюкомер, който ми се полага на всеки 5 години. За съжаление не е този, който исках аз (нямало го в списъка на НЗОК вече). Взех Optium Xceed (така прехвален в диабетния форум). Интересното бе, че там в упътването прочетох че кръв за изследване на КЗ можело да се взима и не само от пръста, а от още 3 места (меката част на дланта, която се пада под палец и показалец; вътрешната част на ръката между лакът и длан и местото на ръката,където се слага инсулина).

# 76
  • Мнения: 1 698
Да споделя и аз за боцкането на пръстчетата. Ние през деня основно боцкаме пръстчетата на крачетата. Веднъж направих сравнение с пръстче на ръка и крак, разликата беше само няколко десети. Та ръчичката боцкам, ако се наложи през нощта, иначе не. Беше заприличала на решето.
Вчера мерихме гликиран, 7 е. Предния път беше 7,5, защото доста я изтормозих с детската градина, а и вирусите се лепяха един след друг. Сега е по-добре вече. Лекарката каза, че за нейната възраст този гликиран е добър.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 250
Незабравка, добре дошла!

Някъде съм чела, че кръв може да се взима и от висулката на ушенцата, но честно казано, само при мисълта за това, и ме втриса Rolling Eyes.
И нашите пръстчета са в окаяно състояние, макар че от време на време правим банята с морска сол и йодасепт. Даже миналата седмица на едното показалче направо се обели кожичката ooooh! - вече е добре.

# 78
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Някъде бях чела, че на краката не е много удачно за вземане на кръв, така че засега само от ръчичките.

# 79
Здравейте! Казвам се Жени и съм вече една от мамите на захарно дете!   Онзи ден се видях с mimes  при др. Константинова. Мн ме зайнтригува  помпата за инсулина! Ние сме  на 5 годинки и от 7 месеца  с диабет и  попивам всякаква информация . Стойностите са ни мн високи, а гликирания  ни е 7 . Това изобщо не ме успокоява... Мерим всичко... психясали сме се тотално..... Др седмица влизаме в болницата за смяна на инсулина. Така и не разбрах : кой инсулин е най-добрия за моя син??? Само едно нещо знам..., че всичките тези усложнения...които ги пише по книгите... ако ще идват - да идват когато е вече на 50-60 години... Миналата седмица бяхме при доц. Даскалова във военна болница.. Тя беше лекуваща докторка на баща ми.../ инсулинозависим диабет / Точно това я попитах : за усложненията... и тя ми каза, че съм се разминала с нейна пациентка , която от 6 годишна е с диабет и сега е на 46... и НЯМА нито едно усложнение...!!!!!!!! Това вече е една от моите мечти!!!! А другата е като на всички вас: да стане чудо...или да намерят лек за всички дечица!!! Мн ще се радвам ако се запозная с  повече  мами  с нашия проблем и обменяме опит и мнения!!!!!!! Ето например сега - аз съм на диетата на Дюкан и изчетох всичките му книги. Овесените трици са мн полезни за диабета /убеди ме.../ , но не смея да му давам - незная как да ги меря . Някой знае ли???

# 80
  • Мнения: 111
Жени имам една Табличка за размяна на храните в която пише че 1ХЕ = 50г. пшен трици= 12 суп.лъжици трици.Въпреки това виж какво съдържание на въглехидрати дават върху опаковката и после всичко е математика Hug Едно момиче с диабет беше споделило , че става много вкусно "кремче" от кисело мляко с трици и подсладител.

# 81
  • София
  • Мнения: 106
http://www.diabetesdaily.com/edelman/2008/09/diabetes-cure.php
Здравейте, това е адрес на интервю с д-р Фаустман- тя работи в насока за излекуване на диабета без значение колко е напреднал. Който не знае езика (като мен) може да си го дръпне като текст (.pdf файл ) и да си го преведе с програмка.

# 82
  • Мнения: 1 934
Жени, не знам дали е много удачно да се дават трици на дете с нежно стомахче.Тез трици нали си чела,че изсмукват доста от хранителните вещества на другите храни и понякога се получава анемия и недостиг на витамини. Консултирай се с лекар преди да ги даваш на детето.

# 83
моля , кажете ми какви са симптомите на диабета и за колко време се развива до проявата му? от няколко дни детето ми често пишка без да се оплаква от щипане и парене и доста често пие вода. в същото време е доста жизнена , не е оклюмала, но..............какви признаци забелязвахте вие при децата си, как решихте да изследвате за висока захар? от честото пишкане до влизането в болница колко време мина?

# 84
  • Мнения: 110
Здравейте на всички.Одавна не съм писала но редовно ви чета.На въпроса на ПИТАЩА мога да одговоря,че при нас също започна така,много пиене на вода и много чишкане.Детето ми беше на 1год.4мес. и изпиваше над 2 литра вода.Нашата педиатърка необърна внимание навреме макар че аз страшно се претесних от това,каза че е нормално и понеже тогава незнаех нищо за диабета всичко продалжи 3 седмици.Също беше жизнен до деня в който постъпихме в болницата.Тогава дишането му се учести все едно е тичал дълго време а той милия нямаше сили да ходи.Сега сме добре,вече свикнахме да контролираме диабета и гликирания химоглобин е много добър последните два пъти 6,1.Сега е момента да благодаря на Елена от коята научих много.Благодаря ти Елена жива и здрава и все така да помагаш на начинаещите като мен.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 292
Освен пиенето на повече вода и честото пишкане се повишава значително апетита и храненето, но въпреки това  детето отслабва на килограми.

# 86
  • Мнения: 1 698
Ние месеци не можахме да се усетим какво се случва. Страшно много пиене на вода, обилно пишкане и изпотяване. Заедно с това беше и отпаднала, не искаше да играе с децата, а само да я гушкам, не искаше да яде, налиташе само на сладките неща с удоволствие.

# 87
  • Мнения: 3
zdraveite na vsi4ki maiki ot foruma.az naskoro razbrax za nego i eto 4e namerix wreme da se registriram.moja sin ima diabed ot 4 god.do minalata godina njamaxme nikakvi problemi..no sega e stra6no toi nawliza w poberteta i zapo4na da ne si spazwa dietata.prez mesec vlizame v bolnica.ve4e sam ot4ajana.posavetvaite me kakvo da pravja.dali postavjaneto na insulinovata pompa bi mi pomognalo v borbata s postojannite krizi.

# 88
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Помпата няма с какво да помогне, ако синът то не спазва диетата. Само ще виждаш на екрана високите или ниски стойности и това още повече ще те разстройва. Не ми се мисли за този момент, когато настъпи и при нас.

Ивчо доскоро не искаше да яде нищо, а от 2 седмици постоянно иска да яде и не разбира като му обяснявам. Sad

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 849
Според мен помпата има едно единствено предимство - подбор на точните дози инсулин, необходим за базалните нужди на организма в течение на деннонощието ,което никак не е маловажно  в пубертета.
Именно в этот период базалните нужди силно се различаават в отделните часове на деннонощието и с писалка, дори при 2-кратном введении Левемира е трудно да се смоделира необходимият профил.
При компенсация на храната въобще няма разлика с какво се доставя инсулин, освен самото инжектиране, което пък не е маловажно при малките дечица които имат страх от инжекции.
Но, както и Спинки написа, помпата не може да помогне, ако детето не спазва хранителния режим.
Друг вопрос, ако му е срам да слага инсулин открито пред приятели, то с момпата е много по-удобно.
И на мене ми е настръхва косата при мисълта за пубертета.



Последна редакция: ср, 11 фев 2009, 13:21 от elena123

Общи условия

Активация на акаунт