Деца с диабет - тема 5

  • 61 850
  • 672
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 743
Според мен помпата има едно единствено предимство - подбор на точните дози инсулин, необходим за базалните нужди на организма в течение на деннонощието ,което никак не е маловажно  в пубертета.
...

Не мисля, че това е единственото предимство на помпата. Откакто сина ми е с помпа, не си спомням да съм поглеждала часовника, дали е време за ядене. Свободата, която дава помпата по отношение на хранителния режим е много голямо предимство!
Но истинта е, както казва spinki, че помпата не може да прави чудеса, ако не я управляваш правилно.

# 91
  • Мнения: 3
благодаря на всички които ми отговориха.по отговорите ви разбирам че вашите деца са още малки и не сте се зблъсквали още с моите проблеми.докато сина ми беше малък контрола над диабета беше лесен и невярвах че може да има нещо по страшно от него.но уви има и това е побертета.ако във форума има и такива които сега са в побертета или майки борещи се със същия проблем нека ми помогнат.просто незная какво вече да направя.

# 92
  • Мнения: 25
Здравей dani 19.аз съм майка на момиче с диабет от 9 години.Сега сме на 14год.Захарите са ни много разнобразни-високи ниски,просто лош контрол.ще се радвам ако си помагаме взаимно.

# 93
  • Мнения: 111
dani 19 писах ти в другия форум и честно казано и аз като lili9 съм се нагледала на разнообразни стойности на КЗ и вече се чувствам като абориген пред докторите когато ме критикуват.В профила ти не виждам от къде си , но може би би се успокоила след среща със някой себеподобен.

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 849
Цитат
Откакто сина ми е с помпа, не си спомням да съм поглеждала часовника, дали е време за ядене.
Силвия, именно поради това, че дозата на базалния идеално подбрана в различните часове на деня, не ти се налага да поглеждаш часовника.
Точно това аз и отбелязах, защото между храненията именно добре подбраните дози на базалния позволяват да се поддържа кръвната захар в нормални граници.
Всеки, на който децата им с помпа, виждат, как се отличават дозите на базалния в различните часове на деня.
Това особенно важи за деца в пубертета.
Всякакви хормони, като половите, на ръстта и др. излизат в определени часове на деня.
При повечето деца това са в часовете след заспиване, в ранните сутрешни часове. При някои деца и в часовете преди вечеря.
Често при децата в пубертета (а и в предпебертета ) дозите на базалния в късните часове на вечерта надвишават 2 пъти дозите през деня.
По средата на нощта те могат да быдат 1,5 пъти повече от дневните, а в ранните сутрешни (заря) пак 2 пъти повече.
Всичко това е много трудно (но не непостижимо) да се смоделира с писалките.
Ние сме също в предпубертет (около 12 год) и сме на Левемир.
В периоди, когато почват да напират хормони късно вечерта се налага да увеличаавам именно сутрешната доза на Левемира.
Увеличената доза стопира ръст на КЗ в тези часове и КЗ се нормализира, но.... тази доза идва в повече в часовете след 10 сутринта и на Иво се налага да мери КЗ в училище(добре, че засега все-още го прави без притеснение)  и да яде.
Тя също така се оказва в повече и в часовете на обяд и в ранните следобедни.
А тъй-като Левемир се оказва в повече в тези часове, той взима участие и в компенсация на храната, затова се налага и да се намалява дозата на НР на обяд, и тя да се растяга във времето, като я слагам на 2 части с интервал 30-40 мин. Получава се нещо като разтегнатият болюс на помпата.
Истината е, че много трудно в пубертета, особенно, ако децата не съдействат за добрата компенсация.
Да чукам на дърво,  при нас този проблем още го няма и затова продължаваме да поддържаме добыр ГХ, правихме завчера - 5,8%.

# 95
  • Мнения: 62
Nie sme v poubertet.Deteto mi e na 13 godini.Naistina e trudno, no mislia ,che po-vajno e decata da se chuvstvat i razvivat kato vsichki ostanali.V kraina smetka na nashite deca im lipsva samo edin hormon,koito go postaviat chrez pisalka ili pompa!!!!!!!! Mislia ,che mnogo vajna e psihikata na deteto.Po otnoshenie na hraneneto te ne se hraniat dietichno ,a zdravoslovno!Imam predvid ,che taka triabva da se hraniat vsichki hora.

# 96
  • Мнения: 166
Е ние не сме в пубертета, но пак имаме проблеми с диетата.Когато се налага да остане на занималня в стола не си изяжда яденето....веднъж припадна вече в у-ще.В голямото междучасие пък ядеше без да ми каже и резултата от тове е,че гликирания в момента е 9,а педи началото на учебната година 7.След много говорене  сега като е гладна в голямото междучасие си мери и ми се обажда и казвам колко да си пусне според това което яде и нещата малко се нормализират.Това е предимството на помпата,че като са гладни ядат,а ако не им се яде просто не ядат.Тя е на 7г. и не очаквам чуеса от нея-все пак е дете,макар и доста оправно...Помпата има доста предимства и ти позволява да си доста гъвкав,но не прави сама чудеса за съжаление.

# 97
  • Мнения: 49
Здравейте, момичета!
Макар че сме от 4год. с диабета, от скоро сме на 4-кратен инсулин/ 3пъти Актрапид+
Инсулатард в 22ч/
Не мога да се справя със сутрешните ст-ти. Веднъж са високи, друг път нормални.
Не хващам и нощни хипо. Кажете как се хранят децата в 22ч.

# 98
  • София
  • Мнения: 1 253
Здравейте, момичета!
Макар че сме от 4год. с диабета, от скоро сме на 4-кратен инсулин/ 3пъти Актрапид+
Инсулатард в 22ч/
Не мога да се справя със сутрешните ст-ти. Веднъж са високи, друг път нормални.
Не хващам и нощни хипо. Кажете как се хранят децата в 22ч.

Ваня, ние от доста време сме на този режим и в началото една схващах за какво става въпрос, помощта на Елена беше неоценима.
1. Закуската в 22 ч. я преместихме доста по-рано - около 2-рия час след поставянето на актрапида на вечеря. Ние го слагаме към 19 ч., значи закусваме към 21-21,15. Тази закуска е именно заради този пик, тя не е заради инсулатарда.
2. Инсулатардът трябва да поддържа, а не да сваля захарта. За целта, трябва да се влиза в нощите с хубави стойности. Това става ясно, като се измери към 23,30-24 ч. Тогава горе-долу се изчерпва инсулинът, сложен в 19 ч.
3. Тази стойност реално ти е изходната за работата на инсулатарда и според нея и сутрешната стойност преценяваш дали да увеличаваш или да намаляваш дозата.
4. През нощта в началото мерехме през два часа, за да видим дали не прави хипо.
5. Инсулатардът го слагаме към 22 ч., той реално започва да действа към 23-23,30 ч.
Малко хаотично, но дано ти е от полза! Hug

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 292
... Инсулатардът трябва да поддържа, а не да сваля захарта...

Според мен инсулатарда намаля стойностите на кр. захар, а левемира е този, който само ги поддържа!

# 100
  • София
  • Мнения: 1 253
... Инсулатардът трябва да поддържа, а не да сваля захарта...

Според мен инсулатарда намаля стойностите на кр. захар, а левемира е този, който само ги поддържа!
Ако дозата е превишена, със сигурност намалява, но ние вече предпочитаме да си слагаме една и съща доза (с малки колебания), а когато трябва да коригираме през нощта, го правим с актрапид.

# 101
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
При нас много трудно се налучваше дозата на Инсултарда и почти винаги ни идваше в повече или пък към 24-01ч. сваляше рязко.
Сега с Новорапида същата работа - към 23-24 часа започва да сваля.

# 102
  • Пловдив
  • Мнения: 849
Инсулатард е суспензия и трябва да се разклаща писалката до последния момент.
Друго - инсулинът е дозозависим и при малки дози понякога той просто не стига да сутринта, а понякого просто има и "заря"
Понякога покачването на КЗ започва към 24- 01 ч. , спада след това.
Но.... ако увеличаваш дозата, то тъй-като Инсулатарда има много изразен пик, към 2 през нощта КЗ започва да пада.
Аз съветвам в такива случаи да се слага в 21 ч. дозата, от коята няма покачване в началото на нощта и допълнително още една малка дозичка (взависимост от възрастта и да се подбира практически), например, към 24 ч.
При всичките тези промени задължително вначалото КЗ да се проверява през 1-2 часа.
Тази схема много помага и на кой-то съм давала този съвет останаха доволни.
Трябва да се поддържа през нощта хубава стойност на КЗ защото това е почти 9 -10 часа и дори дае добра компенсацията през деня, нощта я разваля.
Също по-често трябва да се проверява КЗ на пика на инсулина (2 часа след инжекцията при Актр), защото лошите постпрандиалните стойности повече влияят на ГХ отколкото предпрандиалните.
Ако при 30 мин. пауза, особенно сутринта, КЗ след 2 часа все-пак е височка въпреки, че към обяд се нормализира, то може да се раздели храната не на 2, а на 3 части.
Тези ХЕ които се дават на основната храна и закуска да се разделят на 3 части, пропорцията също се подбира практически.
Успех на всички.

Последна редакция: сб, 14 фев 2009, 09:03 от elena123

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 292
... а когато трябва да коригираме през нощта, го правим с актрапид.

... и допълнително още една малка дозичка ...

Хора ... вие по колко пъти на денонощие боцкате децата си?  #Crazy

# 104
  • София
  • Мнения: 1 253
... а когато трябва да коригираме през нощта, го правим с актрапид.

... и допълнително още една малка дозичка ...

Хора ... вие по колко пъти на денонощие боцкате децата си?  #Crazy

Основно четири апликации, ако правим корекция през нощта - пет. Мерим 6-7 пъти кръвна захар.

Общи условия

Активация на акаунт