Питката за Бъдни вечер с мая или със сода бикарбонат?

  • 10 149
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 001
Аз пък съм от строго постещите и ви казвам, че няма проблем питката да е с мая. По тази логика наистина не трябва да ядем и хляб, а и църковният хляб, който се използва ежедневно в богослужението е с мая Peace

Точно това питах и аз в другата тема за питките за Бъдни вечер. Според мен също няма логика  питката да не е с мая, защото в такъв случай хората, които постят не трябва 40 дни да ядат никакъв хляб.

Нали дрождите в маята са вид гъби?
  http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B8
Аз съм много зле с биологията, но .... гъбите живи организми ли се водят?  newsm78Наистина ми е много интересно дали маята наистина е с животински произход? Досега винаги майка ми и двете ми баби са правели питката за Бъдни вечер с мая. Четох в нета доста информация за Бъдни вечер и традициите, и на много места пишеше, че питката за Бъдни вечер е постна ( като в скоби се уточняваше "без яйца и мляко"), но даже имаше няколко примерни рецепти за тази питка, които са с мая, като например тази:
http://www.omda.bg/bulg/cook/budnivech.htm
Наистина ще съм благодарна, ако  някой, който разбира от биология ми разясни тази дилема.
Абе по принцип се смята,че маята – това са дрожди, дрождите са бактерии, а бактериите са по-скоро животни отколкото растения.
Затова се меси питката със сода....Заради обичая.

Ама всеки си прави както му харесва.Не се вманячавайте толкова.... Grinning

# 16
  • София
  • Мнения: 10 858
В другата тема се появи рецепта за питка с бакпулвер. Аз искам да спазя напълно постната питка, а бакпулвера наполовина е сода. За него какво ще кажете - би ли могъл да се счита за еквивалент на содената питка?

# 17
  • Мнения: 5 001
В другата тема се появи рецепта за питка с бакпулвер. Аз искам да спазя напълно постната питка, а бакпулвера наполовина е сода. За него какво ще кажете - би ли могъл да се счита за еквивалент на содената питка?
Виве,според мен става.Аз слагам в содената питка оцет(киселина),който в съприкосновение със содата шупва.....Същото е и с бакпулвера(сода+лимонтозу,т.е. киселина)...

# 18
  • София
  • Мнения: 10 858
В другата тема се появи рецепта за питка с бакпулвер. Аз искам да спазя напълно постната питка, а бакпулвера наполовина е сода. За него какво ще кажете - би ли могъл да се счита за еквивалент на содената питка?
Виве,според мен става.Аз слагам в содената питка оцет(киселина),който в съприкосновение със содата шупва.....Същото е и с бакпулвера(сода+лимонтозу,т.е. киселина)...

Мда, и моите разсъждения са от тоя сорт  Hug Нали целта е питката да стане малко по-пухкава от содена. Май ще я направя с бакпулвер  Thinking
Мерси мила   bouquet Hug

# 19
  • Мнения: 3 034
винаги сме месили содена питка вкъщи и много ми харесва. меся брашно, вода, сода и щипка сол, олио - това е. отгоре хубаво я намазвам с олио и като се изпече я завивам с кърпа   chef бакпулвер със сигурност може също, с мая не бих  Peace

# 20
  • Мнения: 2 172
Аз ще си направя една тлъста питка,с мая,яйца и прясно мялко,пък нека другите да постят  Mr. Green Как да ям содена питка като мирише на сода  Sick А и мъжът ми не понася сода.И при положение,че всеки ден ядем месо,що за лицемерие би било от моя страна да се правя на постеща и на бъдни вечер  ooooh!
  Иначе по традиция,питката трябва да е със сода  Peace

# 21
  • Мнения: 2 375
Ами щом дрождите са гъби, не виждам какъв е проблема. newsm78
Ето от тук http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=40 копирах това:
"Постите имат различни степени: много строги – само растителна храна без никакви мазнини, обикновени пости – може да се яде и риба. На болните с определени заболявания християнската църква разрешава да ядат всичко, освен месо. При постите не се пие алкохол, не се използват възбуждащи апетита подправки. По време на постите се яде хляб, ястия без мазнина, плодове, зеленчуци, ядки, сушени плодове и гъби."
Аз също доколкото знам гъбите са постна храна.  Rolling Eyes
Сега прочетох, че дрождите са бактерии, а те са по-скоро животни отколкото растения. Но микроби и бактерии поглъщаме ежедневно чрез дишането или например върху някой плод или зеленчук. Пък и в църковния календар пише, че безгръбначните са постна храна като например миди, охлюви, октоподи...пък тук някаква си бактерия. Mr. Green

Последна редакция: вт, 23 дек 2008, 21:17 от natia

# 22
  • Мнения: 1 910
Дрождите не са нито животни, нито растения. Те са микроорганизми. И "строги" вегетарианците ядат мая, не че това дава някакъв отговор може би на въпроса в темата. Класика е да се приготви содена питка. Яйца, мляко, месо и т.н. биха могли поне една вечеря да бъдат оставени в хладилника. Не виждам смисъл да присъстват на масата и да се правят постни ястия отделно.

Дори от гледна точка да се спази българска традиция, а не религиозно да е обвързана вечерята, трябва според мен да се сложи САМО постна храна на трапезата. Иначе се превръща в една ежедневна вечеря.

И защо някой не пусне някоя изпитана рецепта за питка със сода направо в тази тема. Би си била много на мястото. Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 717
Аз я правя или със суха, или с прясна, но и в двата случая слагам на върха на чаена лъжичка и сода, тъй като става много пухкава.

# 24
  • Мнения: 3 861
...

И защо някой не пусне някоя изпитана рецепта за питка със сода направо в тази тема. Би си била много на мястото. Simple Smile



Може би защото има цяла тема с не една рецепта за содена питка... Wink

# 25
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Хубавата содена питка става с кисело мляко, което я прави не до там постна. Иначе аз лично не обичам содена питка и за това си меся с мая, вода и брашно, за мазнина ползвам маргарин.
Ето тук миналогодишната ми питка http://www.snimka.bg/album.php?album_id=101773&pid=4799346

# 26
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Момичета, не знам какъв ви е проблема с тази содена питка.
На бъдни вечер питката, винаги содена, ми е била най-вкусна.
Изобщо всички ястия на масата са ми най-вкусни и по-различни от тези през годината.
Тук цяла тема се тръшкате как не е хубава питката и се носи вода от девет дерета, че видиш ли трябва да е с мая.
Че се стигна и до тълкуване дали маята е с бактерии или микроорганизми ooooh! ooooh!
Ами казано е - безквасен хляб.
От тук на сетне всеки сам си преценява дали ще спазва или не традицията.

# 27
  • Мнения: 3 861
Момичета, не знам какъв ви е проблема с тази содена питка.
На бъдни вечер питката, винаги содена, ми е била най-вкусна.
Изобщо всички ястия на масата са ми най-вкусни и по-различни от тези през годината.
Тук цяла тема се тръшкате как не е хубава питката и се носи вода от девет дерета, че видиш ли трябва да е с мая.
Че се стигна и до тълкуване дали маята е с бактерии или микроорганизми ooooh! ooooh!
Ами казано е - безквасен хляб.
От тук на сетне всеки сам си преценява дали ще спазва или не традицията.
Много точно казано!!!
 Peace

# 28
  • Мнения: 1 558
Със сода или бакпулвер се прави.
Нали поне тази вечер спазваме традициите. Иначе не виждам смисъл, ако не спазвам традициите да правя постни сърмите (предпочитам ги с кайма) или да броя колко ястия има на масата. Все си мисля, че на никой нищо няма да му стане, ако една вечер пренебрегне себе си.

# 29
  • Мнения: 487
Хубавата содена питка става с кисело мляко, което я прави не до там постна. Иначе аз лично не обичам содена питка и за това си меся с мая, вода и брашно, за мазнина ползвам маргарин.
Ето тук миналогодишната ми питка http://www.snimka.bg/album.php?album_id=101773&pid=4799346

Страхотна питка!  bouquet Може ли рецептата?

Общи условия

Активация на акаунт