баклава с готови точени кори???

  • 77 533
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 3 888
Аз да питам слагате ли лимонтозу в сиропа? Моят мъж ме накара да купя, че се слагало (гледал майка си), а не виждам по рецептите. Аз взех 1 пак. на д-р Йоткер...

# 16
  • Мнения: 60
Аз да питам слагате ли лимонтозу в сиропа? Моят мъж ме накара да купя, че се слагало (гледал майка си), а не виждам по рецептите. Аз взех 1 пак. на д-р Йоткер...
Аз слагам 2-3 резенчета лимон, някой беше писал, че слага кора и сок от лимон, звучи ми по-добре от лимонтозу.
А иначе не работя с грамове и милилитри, правила съм баклавата и с разтопено масло, и с олио /заради коледните пости/, в намазнена тава редя 2-3 кори, посипвам разстопено масло/олио, ръся нарязани на ситно орехи, не ползвам канела, /защото мъжът ми мрази тази подправка/ и пека. В рецептата /от сп. Бакхус/ пишеше да я залея с горещ сироп и да я оставя в топла фурна още няколко минути. Аз лично съм пробвала и с горещ и със студен сироп, харесва ми и в двата варианта. Иначе я нарязвам на парчета още преди да я сложа във фурната

# 17
  • Мнения: 1 494
Няма кой знае какво значение дали ще е лимонтозу или лимон. И в двата случая се изяда.  Laughing Е, лимона е за предпочитане де. Но трябва да се внимава, че понякога горчи кората. Затова е по-добре само жълтото да се настърже. Но киселина трябва да има. Иначе накъртя от сладко. При всички положения. Дори може да се промени съотношението вода/захар- повечко вода и става по-лека баклавата.
Пък аз понеже много филосовствам и още не съм стигнала до баклавата.  Laughing Но няма де да иде, ще я има. Като стигна до дегустация, ще докладвам.  chef

# 18
  • Мнения: 308
Направих днес баклава по рецептата на Морена и стана страхотна  bouquet За сиропа сложих 4 чаши вода, 3 чаши захар, кора от лимон и 1 ванилия. Разделих корите на 3 части и сложих плънката от орехи и канела.

# 19
  • Мнения: 1 313
Момичетата напред са дали страхотни предложения за баклава с готови кори, ако някой не е решил още ето и моят вариант Peace
Баклава с локум и орехи

# 20
  • Мнения: 1 271
момичета как мислите ако сложа и стафиди към рецептата на Морена хубаво ли ще стане

# 21
  • Мнения: 229
Вчера и аз направих баклава с точени кори по рецептата на Айля -много приятно тесто за точене.Много лесно се точат и то тънки кори с една част от тестото направих кори и за една вита баница стана прекрасна по хубава баница не съм яла.
Баклавата е залях преди малко със захарен сироп и сега престоява за утре.

# 22
  • Мнения: 3 861
Ето моят вариант за баклава, не слагам лимонтузу, а резени лимон Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=355312.0

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 21 636
Аз да питам слагате ли лимонтозу в сиропа? .....
Светли в моята има бе... лимон де.   Hug

musiiv радвам се, че ви е харесала! Hug

# 24
  • Мнения: 292
Към сиропа ако сложиш и една чаша мед, става като турските баклави. Много сладка, но и невероятно вкусна. Аз от както прочетох тази рецепта ( с меда, иначе планката е стандартната и начина на приготвяне също), само такава правя.
Много калории, но един път в годината е позволено  Whistling

# 25
  • Мнения: 66
Според мен лимонтузуто се слага ,за да се сгъсти сиропа.Както като се прави сладкото.Слага се накрая на варенето.Нещо като стаболизатор на гъстотата.Може да си има по-точно научно обяснение,аз така си обяснавам -коагулатор.Не мисля, че  пресения лимон има коаголиращи свойства.....

# 26
  • Варна
  • Мнения: 3 888
Да докладвам, балкавата стана разкошна, ама сбърках с пустото лимонтозу, по-скоро сбърках, че слушах мъжо  Tired. На опаковката нямаше указания за какво количество е, в резултат на което сиропът стана малко кисел. Е, ядоха всички, ама аз не останах доволна. Свекърва ми се произнесе, че се слагало мнооого малко. Е, да ми беше казала предварително  Crossing Arms.
Иначе балкавата я навих на малки рулца и изглежда много добре така. Като малки саралийки.

# 27
  • Мнения: 1 313
Аз доколкото знам лимонтузу в баклавата се слага, за да не се захароса сиропът в баклавата.Ако сте забелязали два дни по-късно ако няма лимонтузу започва да се захаросва, защото е много гъст и захарен сиропът.

# 28
  • Мнения: 321
Айде и аз да се включа в темата за баклавата. Моята е на привършване вече, защото я направих за Коледа. В една истинска баклава,колкото повече е маслото ,толкова е по върховна. Аз я правя така. Ако използвам 500 гр.кори ,маслото и ядките ми също са по 500 гр.Разделям корите на 4 части,всяка кора мажа с разтопено масло ,ръся 1 с.л. галета и следващата кора по същия начин.Така процедирам с всички кори от всяка четвъртина.Ядките смилам и към тях добавям 1 -2 с.лъжици галета, 1 к.л. канела и 2 ванилиии ,1-2 с.л. захар.Разделям тази смес на 3 части и на 1 част кори слагам 1/3 от ядките, пак част кори, пак ядки ,пак кори и ядки и пак кори. Разрязвам баклавата с остър нож натопен в маслото и по фугите заливам с останалото от него.Оставам непечена баклавата 1 нощ и на другия ден пека в не много гореща фурна до зачервяване. Изстиналата баклава заливам с горещ сироп 700 гр. захар на 700 гр. вода.Ври 10 минути с 1 капсула ванилия и сок от 1 лимон и кората на 1/2 от него. Заливам и оставам незакрита да попие.  Рецептата е многократно изпробвана и е великолепна. Ядките могат да бъдат само орехи,но могат да са бадеми ,лишници или смес от трите.

# 29
  • Враца
  • Мнения: 5 204
а колко лимонов сок да сложа в сиропа? Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт