Частна детска градина или бавачка

  • 2 711
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 200
Какво бихте предпочели пред частна детска градина и бавачка, при положение, че в нормалната градина няма места?
Вече се чудя дали да не наема бавачка вместо да обикалям тези градини. Въпроса е, че в градините детето се социализира и не скучае, докато с бавачка ще се разглези и ще страни от другите деца. Така си мисля аз.
Кажете вашето мнение?

# 1
  • София
  • Мнения: 16 110
Частна градина предпочитам
1. Има занимания, научава много нови неща, грижат се добре за децата. С бавачката - само разходка до парка и ровене в пясъка и мръсотиите.
2. Бавачката ако реши да напусне докато намериш друга ..., а в градината и да напусне 1 учителка ще назначат друга.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 999
За дете над 2 години - частна градина. Това беше и възрастта, на която аз смених бавачката на дъщеря ми с частна градина.

Полезно е да се трупа разнообразен опит. Ако по цял ден си с един човек няма как да добиеш социалния опит като да си с 10-50 деца + 10-тина учителя.

# 3
  • Мнения: 3 146
Частна градина предпочитам
1. Има занимания, научава много нови неща, грижат се добре за децата. С бавачката - само разходка до парка и ровене в пясъка и мръсотиите.
2. Бавачката ако реши да напусне докато намериш друга ..., а в градината и да напусне 1 учителка ще назначат друга.


Абсолютно, а и това не ви пречи, после да се преместите в държавна Hug

# 4
  • Мнения: 941
аз съм за частна детска градина
според мен детето там ще си има среда, ще си има приятели, ще учи много неща с които после ще ви се хвали, докато ако е с бавачка наистина само разходки и нищо друго,

# 5
  • София
  • Мнения: 6 287
Ако е за малкия ми син - бавачка, за големия - ЧДГ. Peace

# 6
  • Мнения: 1 572
И аз бих предпочела частната ДГ  Peace

# 7
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Още един глас за частната ДГ.

# 8
  • Мнения: 4 606
и аз съм за градина
не може да се сравнява и да се замени всичко което получават децата там с една жена в къщи

# 9
  • Мнения: 1 572
и аз съм за градина
не може да се сравнява и да се замени всичко което получават децата там с една жена в къщи
Да а и аз съм доста скептично настроена към това някой да ми идва в къщата.Нямам вяра.

# 10
  • Мнения: 1 599
И аз съм ЗА частната ДГ   Peace

Малкият го записах на 1г. 9 м на ЧДГ и съм много доволна!

# 11
  • Мнения: 2 587
И аз съм за часна детска градина  Peace

# 12
  • Мнения: 9 814
Определено съм ЗА частната детска градина като алтернатива пред бавачката.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 298
Бавачка се грижеше за дедето ни от 1 до навършването му на 3 години и половина, когато можеше вече да бъде записана не в яслена, а в градинска група. На тази възраст въобще не е стоял въпрос с избор между градина и бавачка - детето вече им нужда от квалифицирна педагогическа помощ за развитието си и среда от себеподобни.

Бяхме си харесали общинска градина, която се слави като изключително добра и имахме за резерв една частна, но ни излезе късмета в общинската. Адаптирането не беше лесно, бавчката се беше грижила безупречно за дедето и то беше привързано към нея.  Само няколко седмици по-късно детето беше коренно променено в положителния смисъл по отношение на знания, умения, дори навици.

# 14
  • Мнения: 4 296
Ако е над три годинки, бих предпочела частната детска градина. Преди това - не!

# 15
  • Мнения: 1 849
Говорим за градина, т.е. след 3 год. така че частна детска градина. Детето има нужда от другарчета, от среда и от обучение. Една бавачка би могла да го обучи, но игрите с децата и обществения живот трудно се намират вън от градината.

# 16
  • Мнения: 1 121
Бих избрала ЧДГ, мисля, че ще научи повече неща там, отколкото с бавачката. А и ще му е по-интересно.

# 17
  • Мнения: 3 376
И на мен скоро ми предстои да се изправя пред такава дилема.

Но моя син е на 2год.,така че ще бъде в занималня.

Някакси идеята за детегледачка не ме въодушевява,чувала съм какви ли не истории от приятели и познати.

# 18
  • Мнения: 2 556
В Плевен има само 1 частна детска градина, навремето я разгледах още за сина ми, отказах се, затова малката е с гледачка. Мисля евентуално да я пусна на държавна градина след 4 год. възраст. Нямам никакви притеснения, че не трупа социален опит  Simple Smile Детегледачката ми е страхотна, но аз и по принцип нямам никакви притеснения да идва някой вкъщи, пък и след като съм й поверила детето си, какви тревоги, свързани с дома бих могла да имам  newsm78

# 19
  • Мнения: 1 114
Аз бях изцяло против завединея от типа на ДГ или ясла, докато не се опитах да намеря бавачка.
Честно ви казвам, тръпки ме побиват какви жени си мислят, че могат да гледат деца.

# 20
  • Мнения: 560
Гласувах за частна детска градина, но разбира се и двете си имат предимства и недостатъци.

# 21
  • Мнения: 148
Ако е над три годинки, бих предпочела частната детска градина. Преди това - не!
Peace

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Частна детска градина ако не боледува много детето. Ако е от по болнавите гледачка е по добрият вариант.

# 23
  • Мнения: 242
За,частна детска градина съм и аз.Моя син го пуснах на 1,8год. Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 395
Ние ползвахме детегледачка докато я приемат в яслата.
Не съм съгласна ,че от гледачките децата нищо не научават.Е няма да си кривя сърцето ,че проговори по-добре и научи много песни и танци в яслата,но беше подготвена за повечето песнички от гледачката,която е била дълго време лелка в ясла.
Ако ще ползвате детегледачка, трябва първо добре да се ориентирате в избора.Ако си е вкъщи с бавачка, по-малко ще боледува, ще се гледа детето по-начин по който майката мисли ,че е правилен и т.н.Но за да се развива със децата на неговата възраст и аз мисля ,че градината е по-добър вариант.

# 25
  • Мнения: 789
В твоя случай бих предпочела частната детска градина. Детето е голямо и според мен ще му се отрази по-добре. Дано да намерите добра!
За боледуването - рискът сред други деца е по-голям. Ива доста си боледува от яслата, като бяхме с детегледачка не сме имали такива проблеми. Но пък е по-малка - може би и това е от значение.
Какъвто и вариант да избереш, винаги можеш да го смениш с другия, ако не се окаже удачен.

# 26
  • София
  • Мнения: 5 079
Бавачка, защото смятам, че едно дете до 3 години е най - добре да расте в познатата нему домашна среда и да не боледува.
Под бавачка, обаче разбирам баба или друг близък роднина, нямам доверие на чужд човек.

# 27
  • Мнения: 1 303
Частна градина,не бих го пуснала на държавна така,че пред мен дилемата няма да стои Simple Smile

Имам ужасни спомени от моята градина,а моите племенници като гледам с какво желание ходиха на частна градина и какво научаваха и вниманието,което получаваха там и всичко-определено ще се постараем и детето ни да ходи на такава Peace

# 28
  • Earth
  • Мнения: 1 952
За дете над 2 годинки - ЧДГ.  Peace

# 29
  • Мнения: 223
Часна детска градина,детето има нужда да е между деца!

# 30
  • Мнения: 241
Бавачка, защото смятам, че едно дете до 3 години е най - добре да расте в познатата нему домашна среда и да не боледува.
Под бавачка, обаче разбирам баба или друг близък роднина, нямам доверие на чужд човек.
Като тийнейджърка бях бавачка за по 5-6 часа на ден на едно момченце, помагах на родителите от 6тият му месец до втората му година... абе, не искам да казвам че съм била несериозна, научих наистина много и ми беше интересно да се занимавам с детето, но не бих си дала детето на бавачка... освен ако не я познавам наистина добре. Някак никой не може да се отдаде по такъв начин на детето както някой близък до семейството човек. Макар че всяко правило си има изключения!!
Мисля че не е хубаво да тръгва прекалено рано на детска.. 3 години е оптимална възраст. Ако няма друга възможност - ок, но все пак...
Да си седи с някой по-голям и да е с него когато е на площадката и навън. Племенникът ми израстна с млада бавачка, но в крайна сметка сестра ми я махна,защото много се привързал. От друга страна, с колкото повече хора се чувства комфортно детето, толкова по-добре за психиката му.

Сега започва племенника в детска градина.
И оттук - някой има ли представя какво ги правят децата в Англо-Американската (мисля така се нарича) ДГ в Младост, при Американския колеж? Каква е програмата и предимствата - и оттук, недостатъците (освен таксата  Laughing )

# 31
  • Мнения: 868
И затова никога не бих наела тийнейджърка за тая работа.

Ако става дума за дете на 3 + години и ако майката не работи странни часове, бих предпочела градина. Има добри гледачки, но повечето трябва да се тренират и да се наглеждат доста сериозно. На 3 год. вече има образователни дейности за деца, и ако гледачката няма сериозен опит с тая възраст, няма да е добре за детето.

Гледачка на тази възраст ще е полезна само ако може да измисля подходящи дейности за дете сама (или поне да си направи труда да проучва) и да имате достъп до разнообразни класове, за да може детето да се вижда с други деца за структурирани занимания и социализация.

Последна редакция: вт, 06 яну 2009, 18:19 от Pixie

# 32
  • Мнения: 241
 
Ако става дума за дете на 3 + години и ако майката не работи странни часове, бих предпочела градина. Има добри гледачки, но повечето трябва да се тренират и да се наглеждат доста сериозно. На 3 год. вече има образователни дейности за деца, и ако гледачката няма сериозен опит с тая възраст, няма да е добре за детето.

Да, Pixie, като прочетох мисля че има много логика. Но защо au-pair са толкова популярни на запад? Странности, странности... не бих си взела чужденка за малко бебе... да е на 9-10 хубаво, ще учи език и нови култури, ама малко бебе..

# 33
  • Мнения: 868
Родители всякакви, както в България, така и по други места.  Доколкото знам за au pairs, ако детето е под 2 год., се търси специален опит и е по-скъпо заплащането отколкото за деца 2+ год. (разбира се, ако се работи с официална агенция и законно). Още, au pairs трябва да са над 18 години. 

 Годините не винаги са най-важни като става дума за качествата на гледачка, но опитът е от изключително значение. Съгласна съм, че аu pairs не са подходящи за бебета, обаче.

Общи условия

Активация на акаунт