Израел 18

  • 19 545
  • 294
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 952
 Така се  изнасят в медиите. Има начини да се знае.Приблизително все пак.
 За какво им е да се намесват на богатите  арабски държави . Твърде много интереси играят тука .А и те не  са първа любов  с Газа. Не  всички  арабски държави примират  по палестинците. Йордания не пожела  Западния Бряг   да бъде  част от  тях ...подарък не го  искаха даже по времето на  бащата на сегашния цар... Египет също не  се  е засилил да ги разцелува . Тези отопични приказки за голямото арабско братство не са действителни.Нали знаеш, че по Арабията палестинци по-трудно си намират работа например ....Събратята им араби знаят , че  са  малко тип "таралеж в гащите " и  постоянно и навсякъде  се  събират , групирват и мислят заговори за "освобождение" (който иска  без кавички). Е , богатите арабски държави не  намират Газа  за интересна за тях , интересна с интерес  свързвам ...Така , че не са се юрнали пряко да подават ръка ...Виж , да отменят празнуването на Н Г може ....съпричастност един вид ....Да натиснат Египет - също , но все действия от далечко .А къде потъват всички помощи пращани към Газа не се знае ...Някъде из Газа потъват в нечии джобове , а народът там гладен.     

# 226
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
... Арабският свят си има своите културни особености и дългите диктатури със желязна ръка като на Асадите, Хашемитите, Алауитите и подобни носят стабилност и мир. А и, да знаете, в България и до днес има хора които с носталгия си спомнят за Бай Тошо и прекрасния живот, който имахме (ох, добре че се спасих навреме!). За Асад сина - оказа се съвсем не лош президент, който модернизира и отвори страната, отчитайки етническите, религиозни и културни особености. Революциите не винаги са най-краткия път към благоденствието ( Кастро, Хомейни, Ленин).

Невена, съгласен съм с теб по въпроса, че няма универсални рецепти за политическия живот на различните държави. Но, не съм съгласен за "прекрасния живот, който имахме" - както сама отбелязваш - "(ох, добре че се спасих навреме!)". Може да има много хора, които да въздишат по времето отпреди 1989 г., но това са най-вече бившите облагодетелствани от комунистическия режим. Ми аз пък не желая да хрантутя внуците на някакъв, който бил ограбвал мандри Балкана!

По отношение на "железните ръце" и дългите диктатури в арабския свят - може би това се оказва единствен ефективен начин за управление на тези общества (всяко от които е развито в различна степен)... А питала ли си се защо швейцарците никога не са имали нужда от диктатори?

И защо такъв "стабилизатор" и "миротворец" като Саддам Хюсейн се би сума ти време с единия си съсед - Иран, а после реши да лапне другия - Кувейт? За какви "мир" и "стабилност" споменаваш - вътрешни или външни? Защото мисля, че на всеки народ си е вътрешна работа и задължение(!!!) да си подреди дома. Така, че ако "малкият" Асад не е позволил да се избият един друг в Сирия, не мисля че това го прави велик за някой извън границите на Сирия. Виж, ако положи усилия регионът да стане по-проспериращ (и мирен!) - това е друго нещо! Но аз не съм чул за такива работи от негова страна досега.

При всички положения, предпочитам да живея в най-лошата демокрация, но не и в най-добрата диктатура! (Току що това донякъде ми изясни защо живея в България все още!  Laughing  ) За други може да е обратното - просто обществен избор...

Хайде да свършвам, че много сериозно политически го подкарах и ще вземе да ми излезне едно "лошо" име...   Laughing

Да ви пожелая на всички добра и успешна 2009 година! Кой накъдето се е запътил - навреме да стигне! Добре да си изкара и да не забравя кой е и откъде идва.

# 227
  • България-София
  • Мнения: 573
Някой да ми обясни с какво моя пост не се хареса на някои, че ми го изтриха... Или някои имат право на мнение - други не? Истината не се харесва на "инакомислещите" - най лесно да се изтрие. Е, ако това ви решава проблема, моля!

# 228
  • Мнения: 323
Тигър-в Сирия има достатъчно промени това го знам от сирийци,които вече 15-12 години не живеят там.Вярно е,че всичко върви мудно и бавно,но това е техния начин на живот и разбиране.
ТОва,че ние живеем и се ползваме с благинките на цивилизацията не ни прави по-добри или по-лоши от някое африканско племе,напротив като хора дори сме по-лоши.
Що се отнася до Хамас и Хизбула-даа за Израел те са терористи,убийци и т.н.,но погледнете нещата от гледна точка на палестинците-за тях те са меко казано герои.И са си прави.
И Ботев отвлича кораба"Радецки" и за милата Европа той е терорист сигурно,ама няма българин,който би казал подобна дивотия,за нас той е повече от герой.
Съгласна съм с Петя,че не всички араб.държави примират за палестинците и всеки си гледа интереса,ама ако не беше този ПЕТРОЛ дали наистина същите тези страни не биха подали ръка на събратята си?
Не отричам това,че Изарел трябва да защитава  себе си-длъжна е като държава да го направи.Но след толкова омараза и ненанвист ми е трудно да повярвам,че може да има цивилизован диалог за каквото и да е от двете страни

# 229
  • Sofia
  • Мнения: 3 051
За последен път НЯМА да изтрия половината ви тема.
Видно е, че не може да се водят политически дискусии без да се прекали и да се изпадне в квалификации, определения, унификации на верска или териториална основа.
Знам, че темата е болна, но единствения начин да се избегнат словесни битки е да се самоограничите и избягвате провокативните публикации.
Моля, върнете добрия тон в темата.
Благодаря предварително на всички и се надявам да не ми се налага повторно влизане тук.
Весела Нова година на всички!

# 230
  • Мнения: 28
 newsm24
Приятно изкарване на Новата Година,не само довечера,но и в следващите 365 дни Simple Smile на всички!

# 231
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
 Rolling Eyes Embarassed Rolling Eyes Embarassed  издърпаха ни ушите

Последна редакция: ср, 31 дек 2008, 16:40 от Boryana

# 232
  • Мнения: 2 952
   Хайде по-ведро до колкото е възможно тогава ! В навечерието на Новата Година сме ! За който празнува - да  е весело ! Мисля, че  добре съумявахме и в двете теми да спазваме някакви неписани такива правила помежду си и този път бяхме доста далечко от  словестните войни както много други пъти преди.По инерция  може би помислиха  , че пак се трепем словестно..... За себе си мисля , че се получи някакво общуване на по-друго ниво.Наричам го  цивилизовано  с някои изключения , но понеже все има засегнати  е трудно.И все пак - поздравления за повечето! Не сме деца ! Сега  карайте лека - полека  и нека Новата Година ни носи по-добро бъдеще за който както го разбира!

 Татти , и на тебе весело прекарване на Новата Година !

 

# 233
"Чудя се  - тези ,които живеят в БГ , а имат семейство или приятели тук дали не ги е  грижа , дали се обаждат да видят каква е хавата ...."

През лятото на 2006 живях един месец между CNN, BBC и Internet.  Сега, за мой ужас май пак натам отиват нещата, а честно казано, нямам сили да премина през това отново.

Аз нямам еврейска жилка, български евреи не познавам. Със страната ме свързва само голямата ми любов към културата и хората... Заради тази любов живях известно време в кибуц и участвах в археологически разкопки. А благодарение на тези мои престои  имам много близки приятели там.  Единия е мобилизиран още в неделя, другия в понеделник все още не беше "привикан", кой знае, днес вече може да е, нали мобилизираха още 2500 ....

Когато говорихме той сподели, че иска да го извикат "щом страната ми се нуждае от мен, трябва да отида!"
Отговорих му: "Предпочитам страната ти да се нуждае от теб като специалист, а не като войник!" ...

Не съм чела всички коментари тук, искам само да кажа на тези, които прокламират идеята за израелската бойна машина, която гази беззащитни цивилни, жени и деца, че толкова страшната израелска армия също е  съставена от деца на по 20 години.
Винаги в такива моменти се говори за жертвите сред цивилното население, а аз се питам къде е границата между цивилни и военни при една, как се казва? наборна армия???

Моите приятели, всеки един от които подлежи на мобилизация, също не са военни. Двама са дипломирани археолози, един е студент по компютърни технологии ... Млади, интелигенти, умни и амбициозни мъже, мъже със способности и бъдеще. Плановете за бъдещето на нито един от тях не са свързани с "водене на бойни действия" с когото и да било ...
Но отново, за кой ли път, са в армията ...

Не съм против арабите и мюсюлманите, напротив, но в случаите на война с Израел, съжалявам, просто не мисля за тях. Единственото, което ме интересува е какво се случва с Израел и израелците.
Както казах, винаги съм се интересувала от културата и историята на страната. Много добре знам, че няма друга страна в света, която да е била подложена на по-жесток тероризъм от Израел. Не мога да си представя нещо по-ужасно, по-жестоко, по-безумно от това да се качиш на градския автобус, без да знаеш дали няма да бъде хвърлен във въздуха преди да си стигнал спирката си ...
За щастие от 2-3 години това като че ли позатихна ...
Имаше надежда ... Да, всички "временни примирия" бяха нарушавани от арабска страна. И все пак, докато просто нарушаваха примирието, ракетите падаха в пустинята Негев. В момента, в който Израел започна да воюва, ракетите стигат вече и Беер Шева... Така беше и преди две години, когато обстрелът от север досигна чак Хайфа ...
Всяка една война на Израел, колкото и успешна да е, води до повече жертви от израелска страна.
Помня преди две години, имаше едно момче, музикант, учел в САЩ, извикан да воюва... колегите му направиха сайт в интернет в негова памет... Израел се сдоби с още един от хилядите си безименни герои, света може би загуби един нов Моцарт ...
Най-лошия мир е по-добър от най-добрата война...
Това го знаят всички "обикновени" хора по света. И арабите, и евреите знаят, че единствената им алтернатива е да живеят заедно, и едните и другите нямат нищо против това. До момента, в който някой някъде в някой министерски кабинет не реши "да защитава" ....кауза, страна, народ....
Много лесно се прокламира "защита" и "огън"  зад уютните стени на министерствата ...
Никой не може да ме убеди, че в 21 век една война не може да бъде избегната. Никой не може да ме убеди, че световните конфликти не могат да бъдат преодоляни. Просто на някой някъде му изнася да има войни, не знам защо, може би защото пазарът на оръжие е доста доходен бизнес, а за да има пазар, трябва да има войни...
Да, аз съм емоционално ангажирана с конфликта и съм пристрастна, но все пак съм и страничен наблюдател и като такъв не мога да подмина факта, че за три години това ръководство на Израел вкара страната в две прибързани, необмислени и рисковани войни... и честно казано се чудя защо един толкова компрометиран човек все още има властта да се разпорежда със съдбите на хората ....


Моля се това безумие да свърши по-скоро и да не добие размерите на войната от 2006 г. Моля се в този сблъсък Израел да не дава жертви, моля се Господ да пази народа и войниците на Израел, защото местните и световни политици явно пак не успяха да ги опазят...

Мисля, че времето на войните изтече отдавна в исторически и морален план и е време за преговори ...

Там, в редиците на израелската армия, аз лично познавам изключителни хора и страхотни приятели и искам да се върнат живи и здрави по домовете си час по-скоро.





# 234
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Бих искал да върна добрия дух в темата с цитати от книгата която чета в момента - "Успешните преговори":

"Какво са преговорите? Надлъгване, надхитряне - нищо подобно. Те са процес, чрез който хората се справят с различията."

"Дистрибутивни и интегративни са двата основни вида преговори.
- При дистрибутивните преговори страните се борят за разпределение на фиксиран ресурс. Ключовият въпрос е "Кой ще получи повече?". Печалбата на едната страна е за сметка на другата. Примери - продажба на автомобил или имот... Целта на продавача е да постигне възможно най-високата цена. Целта на купувача е точно обратната - възможно най-ниската. Има само един оспорван въпрос. Не можете да изтъргувате нещо, което високо се цени от едната страна, срещу нещо което има висока стойност за другата. Долар или евро печалба за единия означава долар или евро загуба за другия.

- При интегративните преговори страните си сътрудничат, за да постигнат максимални взаимни ползи. Този вид преговори е известен като "печеля - печелиш". При тях целта на всяка страна е да създаде колкото се може повече стойност и за себе си, но и за отсрещната страна. Всеки участник се стреми да получи онова, което най-много цени и отстъпва за не толкова важните неща. При този вид преговори да получиш каквото искаш не означава непременно другият да се лиши от това, което иска..."

Е, надявам се през 2009 г. и двете страни в конфликта да успеят да преминат от "дистрибутивни" към "интегративни" преговори!

# 235
  • Мнения: 13
Ох .. Grinning
Цитат
Митко, миташки. "Мъж в разцвета на силите си!" - както казва Карлсон (който живее на покрива).

Мерси , че сподели !
Между другото  , в софийските задръствания искам и аз перка каТ на Карлсон ...  Joy Като го спомена та се сетих .. Хубаво е човек да си мечтае !  Grinning

# 236
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Благодаря на всички пожелали ми лек път!   bouquet Пътуването не е за хвалене, но най-важното е, че пристигнахме в заскрежена България  Grinning От 17о в Рамат Ган попаднахме на -11 в София, повечето израелци от самолета ни бяха в шок, когато капитанът съобщи температурите  Simple Smile Няма да казвам какво е вълнението, всеки от вас го е преживявал....

Невенче, не се сещам за дума с тези корени, но понякога мозъкът ми се се задейства със закъснение - ако по-късно си припомня нещо, ще ти пиша  Peace И в иврита думата делет за врата се свързва с буквата далет - ד, която графично изобразяват като врата  Wink

Борянка, весело изкарване и гледай с насмешка на тези странности на домакинята  Hug По-нататък ще създадеш запознанства и ще избягваш подобни странни птици  Peace

Не съм чела всички коментари тук, искам само да кажа на тези, които прокламират идеята за израелската бойна машина, която гази беззащитни цивилни, жени и деца, че толкова страшната израелска армия също е  съставена от деца на по 20 години.
Винаги в такива моменти се говори за жертвите сред цивилното население, а аз се питам къде е границата между цивилни и военни при една, как се казва? наборна армия

Kalinka s tochici, много ме развълнуваха думите ти!  Hug Толкова да съм съгласна с написаното..... За престоя си в Израел си разбрала една от най-големите заблуди, с които си хвърляме прах в очите  Sad Службата в армията е задължителна, това не са хора, постъпили в армията, за да убиват. Това са деца на по 18-19 години, студенти, бащи на малки деца... Преди две години мобилизираха чичото на мъжа ми, аз все за тях ви разказвам, защото са ни много близки... Пред тогава 5 годишната му дъщеря се говореше само на английски, ако някой пита за баща и, за да не разбере какво става... Защото малката беше убедена, че, ако мобилизират татко, той ще умре. И аз като теб, всеки път, когато обяват мобилизация на запасняци, се моля само да оставят близките ни вкъщи... И пишейки това, просто не успявам да спра сълзите си. Cry Жестоката военна машина за мен е лица и имена на хора, които ги е страх не по-малко от всеки цивилен жител на тази страна, но просто нямат привилегията да се страхуват.

 Flowers Rose

Пристигнах по толкова хубав повод тук, в тази тема бяхте свидетели на вълнението ми... А заминах от Израел с камък на сърцето, ужасно тежко ми беше при новината за падналите ракети в Беер Шева... този град за мен се свързва с Университета, с преподаватели и колеги, без които сега нямаше да съм този човек, който съм. Имам толкова близки хора там и не мога да свикна с мисълта, че те са в опасност. Въпреки, че само преди 2 дни бях там и съм наясно с обстановката.
Знаете ли, това са град и университет на евреи и араби... когато кандидатствах, знаех, че мястото е известно със свободния си дух, със стремежа към толерантност и за мен това се оказа истина.
В 6 часа тази сутрин се качихме в самолета. Отворих страниците на Атмосфера - списанието на Ел Ал, и първото нещо, което видях беше рекламата на моя университет с два надписа на английски:
"Difficult things we do quickly. The impossible takes a little longer" - David Ben Gurion
("Трудни неща правим бързо. Невъзможното ни отнема малко повече време" - от патронът на Университета)
"If we can make the dessert bloom, we can help bring peace to the Middle East."
("Ако можем да накараме пустинята да разцъфти, можем и да спомогнем да се доведе мир в Близкия Изток")

Реклама, издадена много преди настоящите събития...  Confused


Ели, искам да предам една голяма прегръдка на теб и на семейството ти  Hug

Съжалявам за дългия пост и за минорните нотки в него! След всичко това, което написах, пожелавам за Новата година на всички ни мир и спокойствие, по-малко поводи за тревога и много здраве!  Nature Snowman Снежни поздрави на всички!

# 237
  • Мнения: 1 526
Мента, хубаво че си пристигнала. Снимай снежец ако има, че и ние да облажим като се върнеш.

Ние си спретнахме в къщи новогодишна вечеря- питка с късмети, пилешки пържолки, картофи, леща, гуакамоле (не че е традиционно де Mr. Green) и царската туршия (разкош). Баклава и плодове.

От късметите на Вик се падна тетрадчица с моливче+ здраве.
На Меди- работа (ще се труди над учебниците).
На такото парите, а за мен остана веселбата.
И дано  Praynig...

Сега ще си отвориме винцето и по- късно шампания. Та, наздраве  Hug!
Пете, мило самичка с децата... `що не ги остави на свеки и да беше отишла с Офер?! Поне да сте заедно!
Юркай го до 12ч. да си дойде, че нали знаеш има поверие, с който си на връх н.г с него си цялата година  Hug!

Още не мога да повярвам, че стигнаха Беер Шева  Sad. Днес дори и децата говорят, за бомби, за Касами, за тунела Филаделфия...
А аз обяснявах на дъщеря си, че не всички араби са лоши... въпреки всичко...
Израел е приел ранени палестинци за лечение. За миг си представих обратен вариянт- `дето се вика вместо да им изпишат веждите, щяха да им извадят очите...

# 238
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Аз понеже ще съм гостенка няма да има традиционна вечера...от нас поискаха риба и мъжо сега прави някакви маринати ама той мойта чубричка за нищо не я брои сипи я на всичко, не искам да гледам даже.....сърцето ме заболява  CrazyДогодина много ми се иска аз да ги покания и да им направя наша си нова година както аз си знам.Аз сега дори и баница с късмети не им направих че не знам как ще го разберат,все пак чужда съм още....
Ментичка не се показвай много много на тези -11 само през прозореца го гледай снега  cold

Тали какво е тунела Филаделфия?

На празнуващите приятно посрещане,на непразнуващите им пожелавам интересни филми  Hug

# 239
  • Мнения: 1 526


Така се нарича тунел, свързващ Газа с Египет. Той не е един. Много са.
След като миналата година Хамас завзе власта са под техен контрол и са еднинственият път, през който екстреместите се въоражават.

Общи условия

Активация на акаунт