книга за новородено

  • 10 651
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Здавейте и честита Коледа!искам да попитам всички мами,които са ползвали книги при отглеждане на своите бебета.кои книги ще ми препоръчате?

# 1
  • Мнения: 9 814
Като цяло д-р Спок.
Но има доста неща, писани от великия педиатър, които не ми допадат.

# 2
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Форума  Peace

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз чета книгата на д-р Спок  Peace

# 4
  • Мнения: 1 045
Здавейте и честита Коледа!искам да попитам всички мами,които са ползвали книги при отглеждане на своите бебета.кои книги ще ми препоръчате?
Какво те интересува не6то по-конкретно или обща информация за детето.Отглеждане,възпитание,хранене,за деца с по-особено здравословно състояние и т.н.Не са малко книгите.Конкретизирай малко.

# 5
  • Мнения: 4 753
Купих си малките книжки на Спок, четох едната в болницата, когато ме приеха да раждам... Не съм ги ползвала... Мисля, че интернет и специално този форум е напълно достатъчен...   Peace

# 6
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
Книги има много, каквото прецениш, но съветите на бабите пресявай много внимателно!

# 7
  • Мнения: 11 004
"Какво те чака през първата година на детето" - много полезна и добре написана книга. Peace
И разбира се, този форум.

# 8
# 9
  • Мнения: 9 973
форума

# 10
  • София
  • Мнения: 5 758
Имах две-три книжки, но като се роди синът ми, разбрах че дете по книга не става да гледаш.  Rolling Eyes
Но все пак сега смятам да си купя тази
Спок...  Rolling Eyes нещо не ме спечели.

# 11
  • Мнения: 6 274
Форумът....  Peace
А иначе - дете по книга не се гледа....

# 12
  • Мнения: 698
"Какво те чака през първата година на детето" - много полезна и добре написана книга. Peace
И разбира се, този форум.

Това е и моят отговор.  Peace

А иначе - дете по книга не се гледа...

Да, това е факт - което не значи, че не трябва да попрочитаме това-онова, без да го изпълняваме напълно.  Peace

# 13
  • Мнения: 6 442
Чела съм Спок-горе-долу има добри неща.И форума.

Мога да НЕ ти препоръчам "Голямата Книга на мама и татко" от "д-р" Калина Дичева(умишлено доктор е в кавички).

# 14
  • София
  • Мнения: 2 006
"Първата година на бебето" - Глейд Къртис и Джудит Шулър
Написана е на достъпен език и има полезна информация.

# 15
  • Мнения: 4 555
Тази:


Според мен товае единствената абсолютно задължителна книга, която трябва да се прочете още през бременността.

Относно това, че дете по книга не се гледало, струва ми се много необмислено изказване. Никой не е научен как да гледа дете, а моментите, в които може да се допусне грешка са по няколко стотин на ден. Да не се информираш, а да се оставиш като ти дойде до главата чак тогава да му мислиш, ми се струва адски тъпо, защото грешките струват скъпо.

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
И аз мисля, че от форума е най-обширна информацията. Аз докато бях бременна изчетох поне 5 книги. В тях всичко ми се струва доста общо. Пък и по-старичките вече не са много актуални при съвременните условия за отглеждане на дете. Четох, четох, ама всичко конкретно дето ме интересува съм го получила като информация от форума.

# 17
  • Мнения: 6 274
Относно това, че дете по книга не се гледало, струва ми се много необмислено изказване. Никой не е научен как да гледа дете, а моментите, в които може да се допусне грешка са по няколко стотин на ден. Да не се информираш, а да се оставиш като ти дойде до главата чак тогава да му мислиш, ми се струва адски тъпо, защото грешките струват скъпо.
Хайде стига сега....
Едно време като нямаше Форум и не съм си купувала книги (и не само аз) как ли сме си гледали децата ???

# 18
  • Мнения: 4 555
Липсата на форум не е единствената разлика с едно време. Едно време майките не са били изолирани сами по апартаментите без жива душа, която да попитат каквото и да било.
В днешно време все по-често младите майки се грижат съвсем сами за децата си и ако и една буква не са прочели на тази тема, вероятността да допуснат грешки е голяма.
Обърни внимание колко въпроси се задават във форума от най-дребния до най-сериозния проблем и това е защото те сами не знаят отговорите им. Ако няма и кого да попитат, ще е доста по-трудно.

# 19
  • София
  • Мнения: 12 231
   Аз бих препоръчала и "Книга за кърменето" на Хана Латроп освен "Близо до бебето" на Василена Доткова  Simple Smile.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 057
Книги за новородено не съм купувала, но съм прочела почти всички статии в библиотеките на този под форум и под форум "Кърмене и захранване на бебето".

# 21
  • Мнения: 6 274
Липсата на форум не е единствената разлика с едно време. Едно време майките не са били изолирани сами по апартаментите без жива душа, която да попитат каквото и да било.
В днешно време все по-често младите майки се грижат съвсем сами за децата си и ако и една буква не са прочели на тази тема, вероятността да допуснат грешки е голяма.
Обърни внимание колко въпроси се задават във форума от най-дребния до най-сериозния проблем и това е защото те сами не знаят отговорите им. Ако няма и кого да попитат, ще е доста по-трудно.
Нещо не ти схванах мисълта...  Thinking
Не съм била в апартамент ?  Shocked
Че къде съм била според теб ?  Thinking
И не, не съм чела никакви книги...
Форум също не е имало или поне аз не съм знаела за такъв...

# 22
  • Мнения: 4 555
Знаех си, че от любов към заяждането, ще дойдеш да ми обясниш, че с първото си дете не си прочела нито една буква на бебешка тематика, не си имала нито един човек, който да ти помага и да ти дава съвети нито предварително, нито след раждането, нито дори някой, който да ти покаже как да изкъпеш бебето, а си разчитала единствено на инстинктите си. Съвсем сама с бебето и инстинтките си  Mr. Green

Сложната ми мисъл, дето не си я разбрала, беше следната. Този форум има толкова много потребители, че всеки път, когато презареждам страницата, името на последният регистриран е различно. Майките, които няма на кого да зададат някои елементарни въпроси по отношение на гледането на бебе, стават все повече.
Колкото по-назад към "едно време" се връщаме, толкова по-малка нужда от подобен форум е имало, защото "едно време" семействата са се стъстояли от някои допълнителни членове като баби, лели и т.н., а жените, когато са ставали майки, са видяли вече отглеждането на поне едно-две роднински деца и са били наясно с доста неща, за разлика от днешните жени.

Така че, ако обичаш, недей да съветваш хората да си стоят неинформирани. Те че няма да разчитат само на инстинктите си, няма. Най-много да цъфнат във форума с някоя тема, дето има десет такива на първа страница, ама понеже им е много спешно, бързат да пуснат и те своя.

Разбра ли ми мисълта или просто искаше да ми изтъкнеш, че и само с инстинкти може да се отгледа дете Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 738
"Какво те чака през първата година на детето" - много полезна и добре написана книга. Peace
И разбира се, този форум.

Аз също имам тази книга и съм на мнение, че е добре написана и е полезна.
Също така се ровя и из форума.

# 24
  • Мнения: 6 274
Знаех си, че от любов към заяждането, ще дойдеш да ми обясниш, че с първото си дете не си прочела нито една буква на бебешка тематика, не си имала нито един човек, който да ти помага и да ти дава съвети нито предварително, нито след раждането, нито дори някой, който да ти покаже как да изкъпеш бебето, а си разчитала единствено на инстинктите си. Съвсем сама с бебето и инстинтките си  Mr. Green

Сложната ми мисъл, дето не си я разбрала, беше следната. Този форум има толкова много потребители, че всеки път, когато презареждам страницата, името на последният регистриран е различно. Майките, които няма на кого да зададат някои елементарни въпроси по отношение на гледането на бебе, стават все повече.
Колкото по-назад към "едно време" се връщаме, толкова по-малка нужда от подобен форум е имало, защото "едно време" семействата са се стъстояли от някои допълнителни членове като баби, лели и т.н., а жените, когато са ставали майки, са видяли вече отглеждането на поне едно-две роднински деца и са били наясно с доста неща, за разлика от днешните жени.

Така че, ако обичаш, недей да съветваш хората да си стоят неинформирани. Те че няма да разчитат само на инстинктите си, няма. Най-много да цъфнат във форума с някоя тема, дето има десет такива на първа страница, ама понеже им е много спешно, бързат да пуснат и те своя.

Разбра ли ми мисълта или просто искаше да ми изтъкнеш, че и само с инстинкти може да се отгледа дете Simple Smile
Сега пък ти не си разбрала, и то почти нищо не си разбрала...
Първо - обикновено съм съгласна с мението ти по другите теми, така че не виждам причина да се заяждам за каквото и да било...
Просто ми прозвуча странно изказването ти....
Второ - браво на мен, не ме е срам...
Казах им на хората - "Да не сте посмели да влизате в този Форум и да четете каквото и да било !!!"...
Така ли ?
Това по въпроса за неинформираността...
И третото, а може би най - важно, което не си разбрала - не, не съм била нито сама, нито с инстинктите си...
Казах само, че книги не съм чела...
Туй то...

П.С. И не само с първото - и до сега не съм чела книги за това как се гледа дете...

# 25
  • Мнения: 4 555
Джуличка, а ти какво смяташ, че си разбрала?

Това за самотата и инстинктите беше ирония.
В днешно време бабите все още работят, често нямат време дори да посетят внучето ей така, просто за да се запознаят с него, майките често живеят в различни градове или държави от роднините си и често просто НЯМА кого да питат. Също така в днешно време майките често не са се замисляли какво е да гледаш бебе, преди да им дойде до  главата и просто нямат представа дори какво им е необходимо да знаят, камо ли да го знаят.
Много често бабите дават неадекватни съвети, като мазане с мас, осоляване, захранване на 40 дена със окчета и други, няма да ги изреждам. И е направо наложително майката да е наясно какво трябва да направи.
Сигурно има и по-хубави начини да се информираш, но много често те не са се осъществили и за майка, която гледа детето си без да има какъвто и да било опит, книгата си е една необходимост.

Хайде сега ти ми обясни своя съвет. Книгите с какво вредят и с какво е по-добре да се пускат едни и същи теми по хиляда пъти, вместо да се прочете мнението на някой педиатър?
Не отричам ролята на форума, просто смятам, че той не може да бъде единствен източник на информация, особено предвид какви мнения се срещат тук и с каква категоричност се заявяват (мога да дам много показателни примери).

# 26
  • Мнения: 6 274
Хайде сега ти ми обясни своя съвет. Книгите с какво вредят и с какво е по-добре да се пускат едни и същи теми по хиляда пъти, вместо да се прочете мнението на някой педиатър?
Не отричам ролята на форума, просто смятам, че той не може да бъде единствен източник на информация, особено предвид какви мнения се срещат тук и с каква категоричност се заявяват (мога да дам много показателни примери).
Абсолютно никога не съм казала, че книгите вредят...  Naughty
Според мен, обаче е много по - добре да получиш съвет сега, в този момент и то от 10 майки наведнъж (примерно), отколкото точно описана ситуация (на книга), която в действителност може да няма нищо общо с твоята и никога да не ти се случи...
Сама знаеш, че както има добри и лоши съвети във Форума, така има и добри и лоши педиатри...
Ако аз трябва да избирам - бих избрала Форума и затова съм дала и такъв съвет на авторката....
Това е от мен...
Ох, просто нямам сили сега...  Tired
Ако има нещо разбрано - неразбрано, нека утре го доизясним...

П.С. Естествено, че съм схванала иронията ти...
А ти моята ?

# 27
# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
имам на д-р Спок

# 29
  • Мнения: 651
И аз съм за д-р Спок.Пише доста полезни неща.  Hug

# 30
  • Мнения: 1 629
Мъжо намери една стааара книга на Д-р Спок от една сергия за 3-4 лв. Ама е оригиналната и съм много доволна - всичко има в нея. Имам и още няколко, но тази е най-добрата!

# 31
  • София
  • Мнения: 1 476
аз само от интернет и форума се информирам...купих си и няколко книжки, конкретни неща прочетох в тях, не целите, но най актуална и полезна информация получих тук  Peace

# 32
  • Мнения: 165
След като изчитах добре спора бих застанала(до известна степен) на страната на Джуличка ще запиша и своето мнение.Не смятам че ако не четеш няма да си изгледаш детето правилно.Мисля че всяка от нас има поне една приятелка която има дете и може да ни даде много полезна информация относно полагането на грижи.За допълнителна такава може да се допитаме и до лекар  (на детските консултации например).Сега някой ще каже"ама те там нищо не казват"-питайте-с питане и до Цариград се стигало.Относно форума не мога да кажа че може да си изгледаш на 100% ПРАВИЛНО детето с четенето на темите от форума.Много противоречиви мнения има.Лошото според мен е че не са подкрепени с аргументи(не всички).Така че за мен най-добре е да търсим най-компетентните мнения и от там нататък странична информация се черпи от всичко и всички.

# 33
  • София
  • Мнения: 44 120
Спок е добро...НОООО - новото издание....т.е. осъвременено.....че старите са доста по-абсурдни.....
http://knigosviat.net/?bookstore=book&book=37440&buy=%D0 … D0%B5%D1%82%D0%BE тази
тази също http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=58_116&products_id=1005
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=58_116&products_id=1089 тази също донякъде ми беше полезничка.....
също и още една не мога да я намеря, голяма, илюстрована, твърди корици.... - Книга за детето и майката се казваше...жена беше автора....

Но най-полезно ми е било форума, библютеките в него, статиите в сайта бг-мамма и в биберон...

Напълно съгласна съм, че дете по книга не се гледа, но пък в тях има доста полезна информация....за ежедневните неща, за захранване, за кърмене, за болести....и т.н.... тъй де...повече като ориантир....със сигурност не са точен пътеводител....само информатор Wink

# 34
  • Мнения: 319
Аз бих препоръчала "Близо до бебето" и "Книга за кърменето". Определено няма да намериш информация за всички въпроси, които ще те мъчат, но ще получиш увереност, че бебето и инстинкта ти на майка ще са най-добрите съветници при всички питанки. Поне за мен беше така Simple Smile.
Бих искала да попитам дали има издадена на български език книга на доктор Сиърс - доста хвален автор, но аз лично не сам виждала издадена книга...

# 35
  • София
  • Мнения: 44 120
http://knigosviat.net/?bookstore=author&author=%D0%91%D0%B0% … D1%8A%D1%80%D1%81

това са на д-р Сиърс - ти коя точно търсиш....
ма те нещо май не са за бебета....

# 36
  • Мнения: 4 555
.

Последна редакция: пн, 29 дек 2008, 13:13 от Ескарина

# 37
  • Мнения: 319
http://knigosviat.net/?bookstore=author&author=%D0%91%D0%B0% … D1%8A%D1%80%D1%81

това са на д-р Сиърс - ти коя точно търсиш....
ма те нещо май не са за бебета....
Laughingда, май нещо не са Simple Smile
Доктор Сиърс е Уилям Сиърс, доколкото знам пише заедно със съпругата си Марта Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 44 120
http://knigosviat.net/?bookstore=author&author=%D0%91%D0%B0% … D1%8A%D1%80%D1%81

това са на д-р Сиърс - ти коя точно търсиш....
ма те нещо май не са за бебета....


Laughingда, май нещо не са Simple Smile
Доктор Сиърс е Уилям Сиърс, доколкото знам пише заедно със съпругата си Марта Peace

а това е добро пояснение за кой Сиърс става дума все пак Simple Smile))

# 39
  • Мнения: 6 274
Джуличка, а ти как ме разбра?

Това за самотата и инстинктите беше ирония.
 .........


Това не го ли публикува вече ?  newsm78

# 40
  • Мнения: 4 555
Да. Интернетът тук е отвратителен, извинявам се.

# 41
  • Мнения: 4 784
Основно като информация съм ползвала форума, специализирани списания, както и някои книги, но честно казано, до сега не съм попаднала на книга за бебета, която да препоръчам. Има много, но ако ги четеш, все пак предварително трябва да имаш някакви познания, за да си синтезираш информация, която да ти бъде необходима, а не да следваш всичко както е стриктно описано. А и форума вече не е много за хвалене, напоследък доста се разводни Confused.

# 42
  • Мнения: 6 274
Да. Интернетът тук е отвратителен, извинявам се.
Няма проблем, просто се учидих, че ми се видя познато.....  Peace

# 43
  • Мнения: 3 993
Момичета, авторката на темата пита кои книги ще й препоръчаме, не пита за източници на информация, та да й препоръчвате форума!  Naughty А тя самата щом е регистрирана във форума, очевидно знае за него, та тези съвети ми се струват безсмислени. Stop
Аз препоръчвам "Първата година на бебето - седмица след седмица" на Глейд Къртис и Джудит Шулър - много достъпно написана книга; следи развитието на бебето всяка седмица и ако я четеш редовно, примерно с няколко седмици напред спрямо възрастта на детето, ще знаеш какво може да очакваш в развитието му. Съдържа информация и за някои болести, както и подходящи за съответната възраст на бебето игри и забавления. 
Също така се присъединявам към всички препоръки за "Д-р Спок - Грижи за бебето и детето" на д-р Спок и д-р Робърт Нийдълман (последното най-ново осмо издание).

# 44
  • Мнения: 31 197
Д-р Спок е чудесна и полезна книга.

# 45
  • София
  • Мнения: 292
Бременна съм, и съм много доволна от ИНТЕРНЕТ и от "Вашата бременност седмица след седмица"!
Имам и д-р Спок за след раждането:)
Чат пат купувам по някое списание, но от толкова реклами нищо не мога да прочета. А и те май черпят инфо от нет-а:)
Много се разочаровах от курса на 9 месеца за храненето миналия месец. Толкова съществени неща не казаха, които бях прочела! Сега се замислям дали да посещавам и курсовете за раждане.  newsm78

# 46
# 47
  • Мнения: 705
Някой беше питал за др. Сиърс - http://www.askdrsears.com/ . На българския пазар не съм виждала негова книга, но на сайта има полезна информация, макар и в телеграфен стил.
На български съм чела "Книга за кърменето" на Хана Лотроп и "Близо до бебето" на Василена Доткова. Повечето информация си набавям от чужди сайтове - на немски и английски, защото по теми, които там отдавна не се обсъждат, тук се водят люти битки. Напр. осоляване на бебето, колко често да го къпем, издърпване на кожичката на пениса, даване на витамин Д... да продължавам ли...
За съжаление не знам кога подобни публикации ще бъдат преведени на български, може би трябва да се промени цялостното мислене. Защото освен от футбол и политика българите май най-много разбират от това, как се гледат ЧУЖДИ деца.
Успех!   bouquet

# 48
  • Мнения: 2 374
Четях Д-р Спок,но много от нещата,които е писал не ми допаднаха особено,например това как през нощта вместо да аз да успокоявам детето да му помогна само да си открие палеца и по този начин то само да се успокои. ooooh!

# 49
  • Мнения: 2 172

 Rolling Eyes Аз лично не те съветвам да гледаш детето си по форума.Тук ще чуеш стотици различни мнения,кое вярно,кое не....Най-добре специализирана книга от педиатър  Peace
  С форума можеш да се консултираш и да направиш съпоставка с твоите виждания,но да гледаш детето си по това коя мама какво била казала и измислила е пълен абсурд  Crazy

# 50
  • София
  • Мнения: 2 132
Чела съм Спок-горе-долу има добри неща.И форума.

Мога да НЕ ти препоръчам "Голямата Книга на мама и татко" от "д-р" Калина Дичева(умишлено доктор е в кавички).



А тази защо не?
Не, че нещо де, на мен ми е рано за нея ама ми я подариха за Коледа.

# 51
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 751
Ползвам "Грижа за малкото дете"на проф. В.Гатев и Книга за майката на Хр.Михов,както и форума.Разбира се подбирам само тази информация,която съвпада с моите разбирания и нуждите на бебка,защото мения всякакви.

# 52
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Форума Peace мисля, че личния опит не е за подценяване.

# 53
  • Мнения: 826
Аз чета книгата на д-р Спок  Peace
newsm10 newsm10 newsm10
Малки са и компактно написани (поне тази, която имам). Да се надявам, че ще са ми полезни след раждането. Сега се подготвям теоритично само Simple Smile

# 54
  • Мнения: 63
благодаря много за отговорите.на мен ми е първо дете и всичко ми е неизвестно за това искам да се подготвя малко,поне психически.няма да го гледам по "книга",но за основните неща искам да съм подготвена(до колкото е възможно)

# 55
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
А защо никой не споменава Лоранс Перну? Аз много я харесвах, даже повече от Спок. Ама ха де, като не мога да се сетя заглавието със сигурност newsm78. Дали не беше "Грижа за бебето и детето" newsm78  Дебела, синя книга, с  бременна жена на корицата.

# 56
  • Мнения: 6 713
Д- Спок е добър. Peace

Златна лента, аз имам книгата на Лоранс Перну "Аз оглеждам детето". Добра е, харесва ми, но има отвратителен превод на български от френски изданието, което имам аз. Например ето така е преведено примерно дневно меню за дете от 18 до 24 месеца:
Обяд - домати, яйце (варено) и ориз с грюйер, пти сюис, плодове! Shocked Shocked
На корицата са 3 дечица.
Въобще не е адаптирана книгата по българските стандарти.  Naughty
Това е моето скромно мнение bowuu Peace

# 57
  • Мнения: 1 420
Най-полезна ми беше тази книга. Подарък е от майка ми и според мен съдържа много полезна информация от раждането на бебето чак до 2 годишна възраст, която напълно съвпада с възгледите ми  Peace
повече информация

Също и новото издание на д-р Спок. Имам и старото, но много неща ми звучаха направо смешно от там  Grinning

# 58
  • Мнения: 6 442
Чела съм Спок-горе-долу има добри неща.И форума.

Мога да НЕ ти препоръчам "Голямата Книга на мама и татко" от "д-р" Калина Дичева(умишлено доктор е в кавички).



А тази защо не?
Не, че нещо де, на мен ми е рано за нея ама ми я подариха за Коледа.
Ето тук в цяла тема има разисквания,коментари.Стигна се почти и до "Господари на ефира",но те явно сметнаха,че правилното отглеждането на дете не е чак толкова важна тема. Rolling Eyes
Дано да съм ти помогнала!Леко бременност и леко раждане!

# 59
  • София
  • Мнения: 2 132
Чела съм Спок-горе-долу има добри неща.И форума.

Мога да НЕ ти препоръчам "Голямата Книга на мама и татко" от "д-р" Калина Дичева(умишлено доктор е в кавички).



А тази защо не?
Не, че нещо де, на мен ми е рано за нея ама ми я подариха за Коледа.
Ето тук в цяла тема има разисквания,коментари.Стигна се почти и до "Господари на ефира",но те явно сметнаха,че правилното отглеждането на дете не е чак толкова важна тема. Rolling Eyes
Дано да съм ти помогнала!Леко бременност и леко раждане!

Благодаря! Изчетох темата и наистина ми беше много полезна. Книгата няма да чета  Stop

# 60
  • в мечтания дом с любимите мъже...
  • Мнения: 157
Аз четях,а и все още чета д-р Спок.Там намирам всичко,което ме интересува,а и е написано доста увлекателно.Имам и книги на Ан Бакюс,но тях не съм ги чела задълбочено-написана е много сухо за моя вкус.Потърси книги на Спок-няма да сбъркаш. Peace

# 61
  • Мнения: 2 336
д-р Спок и форума

# 62
  • BG
  • Мнения: 1 900
Не см ползвала.Не мисля,че трябва по книга да ги гледам.

# 63
  • Мнения: 285
Като цяло д-р Спок Peace.

# 64
# 65
  • Мнения: 2 242
имам около 5-6, включително и Спок
най-полезна и най-обширна за мен си остава
"Какво те чака през първата година на детето "
http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=37442

Когато съм имала въпроси - първо отварях тази книга а после ровех из форума

Общи условия

Активация на акаунт