На 2,5г. сме и още си пасираме ястията!

  • 9 598
  • 106
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 471
Според мен е грешка да се пасира храната на толкова голямо дете, без здравословни причини. Пробвала ли си да му дадеш храна, която да е "шарена" - нарязани на дребно морковчета, картовчета, грахче и прочие..
Дъщеря ми е повече от злояда. Не я насилвам. Давам възможно добра храна, плодове и зеленчуци. В детската и градина са се хванали за главата - нищо не хапва. Вечно ме питат - от какво живее това дете, ще се разболее. Ми добре си е. Бяха я насилили в градината да яде - повърнала.
Та има злояди деца, но не трябва да се вманиачаваме. Децата си поемат толкова храна, колкото им е необходима.

# 61
  • София
  • Мнения: 619
Ами в къщи се ядат много плодове.На масата има това!Имам винаги проблем с неочакваните гости,защото винаги нямам нищо сладко за поднасяне или солено!Но просто не иска-казва:-ти папай!И категорично извръща глава.Даже преди да е опитал.Още сокове не мога да го накарам да пие! Rolling Eyes

# 62
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
Гледането на деца трябва да доставя радост и удоволствие,а не да се чувстваме като на бойно поле Hug
Много хубаво казано  Grinning
Синът ми до към 5-6 години му мачках храната и аз го хранех  Crazy Ела сега да го видиш по колко хапва. Понякога ми се налага да го спра, със забележката, че достатъчно е изял  Laughing Почти всичко яде, даже в момента ме моли, да го водя на френски ресторант, да пробвал охлюви  Sick
Щерката сама си яде любимите ястия, но никак не обича супи и яхнии. Аз обаче държа на тях, мачкам ги и я храня с лъжицата.
Ако толкова те притеснява пасирането, премини към мачкане на храната, както си и започнала да правиш. Проблемът е, че при мачкане месото остава на нишки и това дразни детето. Най-добре се мачка мляно месо. Ако не е мляно, предварително го вадя и го режа напречно на нишките на ситно.
Моите хапват, плодове и зеленчуци, нямам проблем с това, но им правех и пасирана ябълка. В този вид по 2-3 ябълки можеха да изядат за отрицателно време.

# 63
  • София
  • Мнения: 688
Според мен това, че синът ти МОЖЕ да изяде 400-500 гр на хранене, не значи, че са му нужни. Аз и по-горе писах, когато дъщеря ми яде по 100 гр, си го считам за прилично хранене. Понякога яде по два пъти на ден, но съм я оставила сама да определя кога се е нахранила, не гоня с лъжицата, не я слагам пред телевизор или компютър, за да я разсейвам. Ние понякога взимаме детска кухня и мога да ти кажа, че почти не си спомням да е изяла цяло бурканче наведнъж, може би за 1-2 пъти се сещам за една година. Обикновено с едно бурканче се наяждаме и двете  Laughing. И да ти кажа, нито е слабее, нито боледува повече от нормалното. Енергично дете е, сутрин като стане в 9, си откарва до 23-24 часа без следобеден сън  Rolling Eyes. Когато на морето хвана стомашно-чревен вирус, не яде 5 дена и поотслабна, само на няколко капки кърма караше. В момента, в който оздравя, започна да яде учудващо много, дръпна и после пак намали храната. Така че оставиш ли детето да определя, то ще яде колкото му е необходимо.
Друго, което съм забелязала при нея, че ако е болна, иска точно правилните храни - ако е настинала, иска мед, чесън, чай, ако е разстроена - сухи неща.

Имам позната, която от толкова тъпчене като малка, защото била "злояда", сега е 20-30 кг повече от мен и 10 см по-ниска. Според мен тъпче ли се детето, то губи естественото си чувство за това какво и колко му е необходимо  Peace.

# 64
  • София
  • Мнения: 619
Betta,явно съм прекалено взискателна.Дейвид никога не е кърмен и винаги съм спазвала часа за хранене(както в детските заведения правят пр.).Не мога да си представя моментите в които трябва да съм на stand by, че видиш ли когато му се прияде тогава да я има супата или манджата-топла и в готов за него вид  #CrazyА за количеството-той сам си го определя до известна степен-когато почне да се мръщи спирам.Но обикновенно манджата и супата от кухнята с 1/2 филийка хляб се изяжда на обяд.На вечеря едно бурканче от 350мл. с 1/2 филийка пак хляб се изяжда.Нямам проблем ако не закусва и не хапва следобяд с храненето на обяд или вечерта,но майка винаги е казвала закуската е най-важна,наред с обилното пиене на вода и консумирането на зеленчуци и плодове!Не знам,пак казвам,че явно съм много взискателна.И се чудя-като яде по мое настояване толкова как пък не мърда на кг. newsm78 .Някои казват структура-няма на кого! Rolling Eyes От сега си мисля за почивката през лятото-дали ще си носиме пасатора пак по заведенията  Tired.Преди няколко дни не закуси,на обяд опитах немачкано-плюеше всичко или гълташе като патка-тормоз!И незнам за кой е повече  Crazy-за мен или за него....

# 65
  • Мнения: 2 471
Просто не му даваш шанс да се научи на твърда храна. А и така е по лесно за него. Имай търпение и му давай 2-3 дена храна, която е на много дребно нарязана. Измисли някак под формата на игра да го накараш. Оста ви го сам да си взима, макар с риск да се омаже.

# 66
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Изчетох цялата тема.
Не отговарям на условието да имам поне три деца  Laughing
Имам само злояд син. Първокласник тежащ 18 килограма при ръст 121см. Това че е слаб и е злояд не му пречи да е жизнен и да има колекция от медали в спорта, който тренира. Организмът си знае колко му е нужно. Щом има енергия и е здрав, нека да яде колкото и каквото иска.
Моят син до скоро не обичаше да яде месо. Аз не го насилвах и не пасирах. Просто готвех с кайма.
Поощри го да се храни сам с вилица. Нагоре казаха за това че децата когато ядът с вилица им е по лесно да дъвчат - Пробвай при мен имаше ефект.
Събери го с други деца и предложи ядене на всички - може покрай тях и той да хапне твърда храна.
Пробвай със интересни манджи. Например малки цветчета от моркови в супата или в соса. Таралежи от кайма. Гъбки от яйца и каквото още се сетиш.



# 67
  • София
  • Мнения: 13 206
Betta,явно съм прекалено взискателна.Дейвид никога не е кърмен и винаги съм спазвала часа за хранене(както в детските заведения правят пр.).Не мога да си представя моментите в които трябва да съм на stand by, че видиш ли когато му се прияде тогава да я има супата или манджата-топла и в готов за него вид  #CrazyА за количеството-той сам си го определя до известна степен-когато почне да се мръщи спирам.Но обикновенно манджата и супата от кухнята с 1/2 филийка хляб се изяжда на обяд.На вечеря едно бурканче от 350мл. с 1/2 филийка пак хляб се изяжда.Нямам проблем ако не закусва и не хапва следобяд с храненето на обяд или вечерта,но майка винаги е казвала закуската е най-важна,наред с обилното пиене на вода и консумирането на зеленчуци и плодове!Не знам,пак казвам,че явно съм много взискателна.И се чудя-като яде по мое настояване толкова как пък не мърда на кг. newsm78 .Някои казват структура-няма на кого! Rolling Eyes От сега си мисля за почивката през лятото-дали ще си носиме пасатора пак по заведенията  Tired.Преди няколко дни не закуси,на обяд опитах немачкано-плюеше всичко или гълташе като патка-тормоз!И незнам за кой е повече  Crazy-за мен или за него....

Дъщеря ми е на 5 г. и 9 месеца. За първи път се сдобих с кантар по Нова година  Wink И дори и сега не я премерих. Никога не знам колко тежи и колко е високо детето ми. Теглото не ме е интересувало изобщо след бебешката й възраст (първите месеци)

Просто не му даваш шанс да се научи на твърда храна. А и така е по лесно за него.

Много точно казано!

# 68
  • Мнения: 790
Много време пасирах, може и да е било до 2 г., защото моят син много се давеше. Но се давеше само с готвени неща, не и с такива като солети, сухари,бисквити.
Имам чувството, че накрая пасирах по-скоро от страх, отколкото по друга причина.
Отвикването от пасирана храна си е по-трудно от захранването.

# 69
  • София
  • Мнения: 619
Vache,кое по точно е много точното казано?!Как не му давам шанс,какво трябва да направя?Сяда с нас на масата преди той да се е нахранил,чопва от моята чиния и до там,ако ще сложи нещо в устата то ще му изсмуче каквото има за смучене и ще го изплюе.Непрекъснато му давам шанса,но за сега не виждам резултат.Или ще каже при предложенито ми да си вземе нещо от масата Ітова е гадно и няма да си вземе изобщо,или ще вземе(което е цяло чудо) и ще го изплюе след това без дори да е направил опит да го сдъвче.Пак повтарям-това е при манджите и супите,що се отнася до сухари,солети,маслини,пуканки-елате да видите какво става...дъвче и още как!Ако настоявам за осн. храна да яде намачкано ще го отвратя още повече от действието ям!Поне това на този етап........ще опитвам постепенно.За сега закуската ни е намачкана само-ако е попара или мляко с бисквити.И пак гълта-не дъвче!

# 70
  • Мнения: 2 471
ronkis не му давай известно време от тези храни - сухари,солети,маслини,пуканки. Бъди търпелива и го остави да си чопли храната. Ако трябва нека цял ден да го прави. Явно, сухоежбината му харесва повече.

Последна редакция: нд, 11 яну 2009, 12:37 от Dencho

# 71
  • София
  • Мнения: 619
Да,опитвам,опитвам и ще продължавам да опитвам   Tired

# 72
  • Мнения: 2 471
Оооооооо, ама Дейвид е лъвче Simple Smile Много са упорити. Поощрявай го, като му казаш колко е голям, щом яде манджичка (примерно)

# 73
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Момичета,не забравяйте,че си зависи от детето,ами ако го гледате как гълта като гъска,ако повръща на всяко хранене,не е ли по-вредно за храносмилателната система.В случая не говорим за дете,което е злоядо,а за такова,което предпочита храната пасирана,може би си има причина за това,рано или късно ще го израсне.И още нещо,не са ми се качили на главата,нито каката ни,нито баткото заради това,че съм ги хранила така както те искат и естествено не пред телевизора,храним се само в кухнята,всички заедно,колкото и каквото иска,както го предпочита.И понеже споменах,че дъщеря ми искаше готвената храна до 7 годишна възраст,сега да кажа,че сама се отказа,просто започна да и харесва повече в не пасиран вариант.Бетта ме познава лично,мисля има впечатления до каква степен ме уважават и имат респект от мен децата ми Peace

# 74
  • Мнения: 2 471
x]Пиги® ти забеляза ли, че детето няма проблеми в дъвченето на твърда храна? Явно повръщането е избирателно. Не иска да дъвче само готвена храна.. Явно, просто се инати.

Общи условия

Активация на акаунт