В болничен от начална бременност

  • 3 852
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 441
Цитат
90% не вземаш ли и една година след раждането? newsm78 И другото,което е не се ли гледат вече вместо 6 -12 месеца назад по новия закон ? newsm78
По новия закон-да.Грешката е моя,че не го отбелязах  Embarassed

# 16
  • Мнения: 1 763
Изкарах си почти цялата бременност в болнични. Болничният ми беше 80%от доходите ми 6 месеца назад, майчинството в продължение на 315 дни беше 90%от брутната ми заплата преди да изляза в болнични, т.е.базата, от която изчисляваха болничния и майчинството беше една и съща. Не е вярно, че майчинството се изчислява на базата на сумата, която си получавала, докато си била в болнични.

# 17
  • Мнения: 3 621
Изкарах си почти цялата бременност в болнични. Болничният ми беше 80%от доходите ми 6 месеца назад, майчинството в продължение на 315 дни беше 90%от брутната ми заплата преди да изляза в болнични, т.е.базата, от която изчисляваха болничния и майчинството беше една и съща. Не е вярно, че майчинството се изчислява на базата на сумата, която си получавала, докато си била в болнични.
всичко е точно така, но има една подробност, за да ти се смятат 90 % от БТВ върху сумата която си вземала вече 12 месеца преди да излизеш в болнични, трябва да си била през цялото време в болнични до излизане в 45-дневния преди термин, ако иам и един ден прекъсване нз болничните се изместват месеците и майчинството ще ти намалее

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Изкарах си почти цялата бременност в болнични. Болничният ми беше 80%от доходите ми 6 месеца назад, майчинството в продължение на 315 дни беше 90%от брутната ми заплата преди да изляза в болнични, т.е.базата, от която изчисляваха болничния и майчинството беше една и съща. Не е вярно, че майчинството се изчислява на базата на сумата, която си получавала, докато си била в болнични.
всичко е точно така, но има една подробност, за да ти се смятат 90 % от БТВ върху сумата която си вземала вече 12 месеца преди да излизеш в болнични, трябва да си била през цялото време в болнични до излизане в 45-дневния преди термин, ако иам и един ден прекъсване нз болничните се изместват месеците и майчинството ще ти намалее

Това не е така,защото винаги при започването на 45 дневния болничен се прави преизчисление,като няма значение дали си била в прекъснат или непрекъснат болничен.

45 дневния е нов вид риск и за него вече се взимат 12 назад от месеца,предхождащ излизането в 45дневен.
Болничните преди 45 дневния се водят за общо заболяване и за тях се взима база 6 месеца назад.

За месеците,в които сте в болничен се взима сумата,от която е изчислен болничният,а не самият болничен.

# 19
  • Мнения: 3 621
Elfita при миналата ми бременност бях в болничен за общо заболяване от 01.09.2007 г до 28.01.2008 от 29.01.2008 излязох в 45-дневния преди термин. За обикновенния болничен взимах 80% на база август-май 2007 г., а за болничния който вече си е за бременност и раждане взимах 90 % но пак базата за изчисляване беше август-май 2007 г
45 дневния е нов вид риск и за него вече се взимат 12 назад от месеца,предхождащ излизането в 45дневен.
Болничните преди 45 дневния се водят за общо заболяване и за тях се взима база 6 месеца назад.
За месеците,в които сте в болничен се взима сумата,от която е изчислен болничният,а не самият болничен.
това е вярно , обаче ако болничния е с прекъсвания, т.е си се върнал на работа дори и за 1 ден цифрите определено се променят

Последна редакция: нд, 04 яну 2009, 21:09 от Nefertity

# 20
  • Мнения: 860
Само че какво се прави когато се налагат повече от 180 дни болнични?

При моя позната се случи точно така и се наложи да си пусне неплатен отпуск.  ooooh!

Никакви неплатени има си комисии има си ТЕЛК има си много решения - неплатен отпуск при бременност си е голяма грешка. Попитай лекаря за възможностите има много на които не им стигат /работещи с вредности например или рискови бременности/ тях какво да не ги връщат на работа - ако няма право на отпуска?! Има вариант ще ти дадът въпроса е да искаш и да настояваш и да кажеш нямам отпуска и точка! Ако трябва влез в болница за 5 дни с изсмислена диагноза и ето ти болнични още 30 дни по закон! Но без неплатени отпуски!

Много лекари и акушерки а и работодатели не са информирани много или не им се занимава и тогава карат през куп за грош нещата не им се занимава- а бременноста не е състояние за подценяване.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 735
180 дни разрешен платен болничен/80%/ +45 дни болничен преди раждането=225 дни общо/бременност 270 дни/.Т.е. ходиш на работа само около месец и половина.То и без това половин месец минимум не знаеш... PeaceИначе за болничен всеки месец се минава през комисия,в повечето случаи безсмислена и фиктивна.

# 22
  • София
  • Мнения: 17 592
Според заплатата ти - когато си в болничен получаваш 80 % от нея.

# 23
  • Мнения: 6 274
Изкарах си почти цялата бременност в болнични. Болничният ми беше 80%от доходите ми 6 месеца назад, майчинството в продължение на 315 дни беше 90%от брутната ми заплата преди да изляза в болнични, т.е.базата, от която изчисляваха болничния и майчинството беше една и съща. Не е вярно, че майчинството се изчислява на базата на сумата, която си получавала, докато си била в болнични.
Точно така...  Peace
Приятелката ми беше в болнични през цялата си бременност...
Ходеше на комисии, които й издаваха новите болнични и сега си получава не 240лв. на месец, както някой по - нагоре е казал, а 90% от заплатата й...
Която е много повече от 240лв.

# 24
  • Мнения: 79
Аз също съм в болничен почти от самото начало,
но аз не минавам през комисия гинекологът ми работи в болницата която посещавам и в която се водя че лежа 3 дни
но като отида на преглед ж края на месеца ще го попитам да ми обясни по подробно и ще пиша какво съм разбрала

# 25
  • Мнения: 72
Искате да кажете, че ако брутната ми заплата е 650лв., сумата която ще получавам докъто съм в болнични ще бъде 520 лв, (повече от нетната)?

# 26
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Не. Не знам защо продължават да се тиражират тези глупости за 80, съответно 90% от БТВ, след като размерът на болничните така или иначе се ограничава до размера на нетната заплата. А при сегашните проценти на осигуровките и ДОД, тя е 78.3% от БТВ. Т.е. какъвто и болничен да ползваш, по майчинство или ОЗ, ще вземаш 78.3% от БТВ.

# 27
  • Мнения: 6 274
Не. Не знам защо продължават да се тиражират тези глупости за 80, съответно 90% от БТВ, след като размерът на болничните така или иначе се ограничава до размера на нетната заплата. А при сегашните проценти на осигуровките и ДОД, тя е 78.3% от БТВ. Т.е. какъвто и болничен да ползваш, по майчинство или ОЗ, ще вземаш 78.3% от БТВ.
Много голяма разлика...
Няма да взима 520лв., а ще взима 508лв. и 95ст.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Говоря по принцип. Голяма или малка е разликата, е съвсем друг въпрос. Сметките всеки може да си ги направи, благодаря, че се постара.

# 29
  • Мнения: 293
Братовчедка ми ми беше казала,че като е била бременна е предпочела да си стои вкъщи тъй като стоейки вкъщи вземала повече от нормалната си заплата по принцип.Защото не се облагат с данъци...Мисля,че се взема брутната заплата....

Общи условия

Активация на акаунт