В болничен от начална бременност

  • 3 858
  • 32
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Колкото по-голяма ти е заплатата, толкова по-голям болничен ще получаваш. Мисля че 80% беше. Аз бях така и добре ми плащаха. А по въпроса ти за 180 дни - ами толкова се полагат за годината. На мен без малко да не ми стигнат, защото спрях работа от втория месец. Има вариант да си пускаш отпуска - платена, неплатена. Най-точно ще ти обяснят в Майчинството счетоводно Peace.
И аз бях така Peaceабсолютно точен отговор

# 31
  • Варна
  • Мнения: 25 283
Цитат
Братовчедка ми ми беше казала,че като е била бременна е предпочела да си стои вкъщи тъй като стоейки вкъщи вземала повече от нормалната си заплата по принцип.Защото не се облагат с данъци...Мисля,че се взема брутната заплата....

Ами не е вярно това.
КСО:
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението

# 32
  • Мнения: 6 274
Говоря по принцип. Голяма или малка е разликата, е съвсем друг въпрос. Сметките всеки може да си ги направи, благодаря, че се постара.
За по принцип си права...  Peace
Понеже Pufinka попита дали ще взима 520лв., аз реших да й отговоря колко точно ще взима...

Общи условия

Активация на акаунт