За книгите взети за един прочит...

  • 4 461
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 447
Когато бях ученичка моя приятелка ме помоли да и дам книги на баба й да чете.Без проблем дадох "Птиците умират сами,Вечната Амбър,Отнесени от вихъра" това са тези за ,които се сещам на момента ,но имаше още 2-3 други.Книгите бяха на майка ми.До ден днешен моята приятелка не ми ги е върнала,а много пъти съм си ги искала.Спомням си,че майка ми много се ядоса и от тогава ми забрани да раздавам техните книги на други хора.Сега напълно я разбирам защо толкова се е ядосала.
Гледам рядко да взимам чужда книга,но пък я пазя страшно много.Случвало ми се е да ми връщат чисто нова книга като парцал.

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Моето мнение е, че са много малко хората, които не си пазят книгите, своите и чуждите. Поне аз не съм попадала на такива.
Участник съм в "Предай нататък книга", получавала съм книга, която е преминала през 5-6 души и е като нова, абсолютно запазена. Аз също, особено с чужди книги, подхождам изключително внимателно, слагам им найлонови облекла(от синчето имам доста), държа ги далеч от децата и кухнята.
Спомням си, че преди време леля ми не смееше да ми даде едни учебници по математически анализ, които обаче ми бяха много необходими за изпит, а трудно се намираха, да не кажа въобще. Страхуваше се да не ги повредя, защото са ценни, а четенето за изпит не е само веднъж да минеш по страниците. Е, успях да ги взема и да ги съхраня.

# 17
  • Мнения: 4 292
Преди няколко години дадох една чисто нова трилогия на Стивън Кинг на приятелка. Така и не ми я върна. Все се правеше на ударена, явно нещо е станало, а и е неудобно да ми каже директно.От тогава книги не давам на абсолютно никой, всички знаят, че ми свиди и не ми искат. Аз също не искам на никой.

# 18
  • София
  • Мнения: 15 467
Имам една любима поредица, с един главен герой, излизаха първа и втора част едновременно. Още не мога да простя на един колега на мъжа ми,че не върна двете последни.Където и да съм я търсила, не можах да я намеря.Книгите, които съм взимала ги чета на един дъх, най-много за едно денонощие без прекъсване и нямам време да повредя.Връщам веднага щом прочета.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 421
Взети назаем книги  - подвързвам с нещо, прочитам за отрицателно време и връщам веднага.
Моите книги са като непрочетени - мразя да прегъвам страници, да оставям разтворена книга, да слагам разделители - просто си помня докъде съм стигнала.
Навремето мама положи доста усилия да ни научи да си пазим книгите. По същият начин се отнасям и към чуждите.

Като ученичка съм имала един случай да ми се върне любима книга на парцал и от тогава не. 

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Имам две в съфорумка.Има-няма година вече. Laughing
Ако не знаех, че не съм аз, щях да се усъмня  Laughing

Взимам книги назаем. Срам-не срам, моля да запишат какво взимам, защото аз съм ужасно разсеяна и дори да запиша сама, ще забравя къде е записано, кел файда. И в момента имам в библиотеката няколко книги, които знам, че не са мои, но откъде са дошли - не помня.

Другото, което правя, е да взема няколко книги накуп, за да чета накуп, събера накуп и върна накуп, пък макар и не много скоро.

Една мила съфорумка ми дава книги назаем  Grinning

Аз давам книги назаем. Обичайно знам на какъв човек ги давам, т.е. връщат ми ги в добро състояние.

Когато взема книга (и моя да е, също) пазя. Това е книга, все пак, не баница. Дори да прегъвам собствените си книги (някои не могат да се прочетат иначе), с чужда не бих си позволила. Ако повредя чужда книга, бих взела нова на нейно място, както и бих очаквала същото в замяна.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Още ме е яд за две книги, които не ми върнаха. Случва се да виждам жената, напомняла съм и около 6 пъти и вече ми е неудобно даже да го спомена.  Confused

# 22
  • Мнения: 337
Имам доста неприятен спомен от едно такова даване на книга, беше чисто нова, тъкмо я бях прочела и направо побеснях като видях в какво състояние ми беше върната, просто парцал, дори беше отлепена. Имам чувсвтвото че за да я върнеш така, доста трябва да си се постарал, не мога да повярвам, че е неволно. Sick От тогава много внимавам на кого какво давам.  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 337
Книги не давам. На никой. Баща ми има много богата библиотека, впоследствие и аз. Бях в гимназията и дадох 1 и 2 том на "История на изкуството" на сестрата на най-добрата ми приятелка, уж за малко. Баща ми много се ядоса, още ме мъмри - минаха вече 20 години.... Разбира се не видях повече книгите, но оттогава не давам  Naughty

# 24
  • Мнения: 516
Много малко книги си заслужават да се запазят. Всъщност, защо точно трупате камари книги, които дори не прочитате повторно?

# 25
  • Мнения: 2 161
Преди време купих ето тези енциклопедии.И веднага една позната започна да мрънка:дай ми ги,дай ми ги.Ами купи си ги!Мъжът ти печели достатъчно,няма да умреш от глад.Не разбирам защо трябва да ми искат книги или каквото и да било.Услужвам само с домакински стоки.

# 26
  • Мнения: 2 161
Много малко книги си заслужават да се запазят. Всъщност, защо точно трупате камари книги, които дори не прочитате повторно?
Не е вярно.Аз не ги трупам,а ги чета в различно време,в различни периоди.Не ми стига веднъж.

# 27
  • София
  • Мнения: 15 467
Много малко книги си заслужават да се запазят. Всъщност, защо точно трупате камари книги, които дори не прочитате повторно?
Чета не само повторно, но и по 5-6-7 пъти любимите ми книги.

# 28
  • Мнения: 14 654
Давам си книгите, ако ми се прииска да си ги прибера - напомням. Не ме дразни ако малко са попрегънати краищата и понатиснати тук-там листата. Като чета обичам да ми е удобно и си подвивам предната корица назад - да се залепи към задната, така съм свикнала, но на чужди книги не го прилагам това. Освен това си нося текущата книга в дамската чанта, чета и в кухнята, така че не са ми особено запазени. Единствено съм се вбесявала като ми върнаха една книга на дрипа - детето на приятелката ми я беше изяло - липсваше единият връх и цялата беше оглозгана. Наложи се да я прошивам наново и да и подлепя кориците.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 23 679
Много малко книги си заслужават да се запазят. Всъщност, защо точно трупате камари книги, които дори не прочитате повторно?
Ами защото понякога ми се иска да ги прочета повторно, или за трети път, но се случва някой да ги е заел за малко и повече не ги виждам. Освен това както аз чета от книгите на баща ми, така предполагам и на моите деца ще им се иска да четат от моите книги.

Общи условия

Активация на акаунт