Езиков имидж

  • 2 206
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 401
На мен пък ми е много интересно това, което споменава Михалко.  Стараете ли се да говорите езика на събеседника, или си карате на вашия си език.   Аз - да. Обаче съм изпадала в тъпи ситуации неуцелвайки точния език.
Колкото до темата, използват преподавателите доста често вече разни доста малоумни на пръв поглед словосъчетания с идеята да провокират творческо мислене някакво, ама тц,  за всичко вече се прибягва до "услугите" на нета.

# 16
  • Мнения: 2 759
                       Богатата езикова култура е от изключително значение според мен. До този извод стигнах, след като мъж ме заряза заради бедната ми такава  Stop.

# 17
  • Мнения: 1 671
Не мога да се съглася, че "езиков имидж" и "езикова култура" се припокриват като значение.
Може да имаш изключително висока езикова култура, но да преследваш, да кажем, гаменски начин на изразяване. Тогава как се изразяваш?

Примери за подобно изразяване има купища - Хенри Милър, Чарлз Буковски... Мартин Карбовски  Mr. Green

Но със сигурност ще се съглася с твърдението, че високата езикова култура е идеалният трамплин, от който да започне съграждането на неповторим и чаровен езиков имидж.

# 18
  • Мнения: 984
В интернет пространството "езиковият имидж" според мен е нещо различно от "езикова култура".
Веднага давам пример: имидж е да пишеш с голям таг на всеки абзац, да ползаш или твърдо да не ползваш емотикони, да оставяш или не запетаи и големи букви /това не е от неграмотност/, да се изразяваш кратко и остро или да се изразяваш протяжно, но живописно и емоционално. Имиджът е и стил на писане, но възприет от околоните. Езиковата култура е едновременно грамотност, стилова уместност и емоционално удачност на споделеното чрез писмена форма в нета.

Оф, уморих се докато си го напиша. Mr. Green

Последна редакция: вт, 06 яну 2009, 16:01 от Мишона

# 19
  • Мнения: 24
В интернет пространството "езиковият имидж" според мен е нещо различно от "езикова култура".
Веднага давам пример: имидж е да пишеш с голям таг на всеки абзац, да ползаш или твърдо да не ползваш емотикони, да оставяш или не запетаи и големи букви /това не е от неграмотност/, да се изразяваш кратко и остро или да се изразяваш протяжно, но живописно и емоционално. Имиджът е и стил на писане, но възприет от околоните. Езиковата култура е едновременно грамотност, стилова уместност и емоционално удачност на споделеното чрез писмена форма в нета.

Оф, уморих се докато си го напиша. Mr. Green

ъъъъ....я повтори, моля!

# 20
  • Мнения: 790
На мен пък ми е много интересно това, което споменава Михалко.  Стараете ли се да говорите езика на събеседника, или си карате на вашия си език.   Аз - да. Обаче съм изпадала в тъпи ситуации неуцелвайки точния език.


Това и на мен ми е интересно.
 Имам познат, когото смятам за много добре възпитан. Винаги поздравява, пита за семейството, разказва интересни неща от работното ежедневие, никога не псува, изобщо еталон. За моя изненада, случайно се качваме с колата на негов приятел и той започва " ко ста`а майна, глей ся, майна; ня`а такъв мухабет, майна.
Просто влезе в роля.
Или ролята е била на добре възпитан млад мениджър?
И досега не съм разбрала.

# 21
  • Мнения: X
Хамелеон

# 22
  • Мнения: 2 180
За мен е доста типично /оправдавам се със зодията си-близнаци/, да говоря по различен начин с различните хора. С простоватите си съседи и глухи баби в родния град мога да говоря на "уа" и на "ба", докато сред по-така хора се изразявам по-хай.  Laughing Та моята езикова култура се проявява според човека срещу мен.

# 23
  • Мнения: 316
Мисля си, че в днешно време "езиков имидж" можеш да градиш само в писмената реч. Там е мястото, където мислите ти да бъдат подредени по перфектен начин, да можеш до използваш целия си набор от езикови познания/и естествено да избягаш от 100-те думи битова лексика, която употребяваме всекидневно/.
Когато разговаряме с някого,трябва да се съобразяваме с неговата езикова култура /възпитанието го изисква/. А и съгласете се ,че не можем да ссе чувстваме комфортно, когато човекът насреща ти, те гледа странно при израза:"Да кажем,хипотетично..."

# 24
  • Мнения: 2 759
...Когато разговаряме с някого,трябва да се съобразяваме с неговата езикова култура /възпитанието го изисква/...
                       Тц, нищо подобно не изисква възпитанието Naughty. Да, ако си химик и разговарящ за химия с непосветен човек е редно да говорите на достъпен за него език, доколкото е възможно, но това е съвсем друго. Не ми се струва нито редно, нито нужно да слизаш до чуждата по-ниска езикова култура (щото да се качиш, ако е по-висока от твоята обикновено е невъзможно). А колкото до ролите - по-скоро не са препоръчителни, тъй като с течение на времето започваш все по-трудно да излизаш от някоя от тях, и може точно тя да не се окаже желаната.

# 25
  • Мнения: 110
Аз само ще вмъкна, че има народи, при които по изразите, които използваш те познават от кой социален слой си. При нас също има такива слоеве, но заради чалгата, другите си дремят в ъгъла.
А модерната дума "имидж" сега обичат да я използват за какво ли не. И имиджовата реклама стана наистина имиджова (синоним на лоша). newsm78

Общи условия

Активация на акаунт