Не мога да се преборя със себе си. Искам си парите

  • 6 971
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 270
Аз пък не съм съгласна, че трябва да преглътне - кому е нужно?!
Каквато и да е сумата - тук въпроса е принципен!
И въобще какви отношения в семейството - единия брат ощетява семейството на другия по този начин!
Към авторката - аз бих говорила с въпросния роднина и бих си поискала парите в много кратък срок!

# 16

Отворена съм и за други идеи  Confused


Ето ти една друга идея.
Отпиши тези пари и се въздържай да настройваш мъжа си срещу брат му.
За каквито и пари да става дума - те не са по-важни от отношенията в семейството.
Малко великодушие на никого не е навредило.


За какви отношения да се запазят, бе хора, то е явно , че брата е злоупотребил. Той държи ли на добри взаимоотношения с брат си, като го мами на дребно, егати и селския тарикат.
Бих го заплашила, че ако не ги върне до седмица ще кажа на жена му, и че повече няма да контактува с нас. Що за братство, моста се гради от двете страни, не може единия да се е...а, а другия да е великодушен?!

# 17
  • Мнения: 2 556
Преди години една възрастна жена, на която имах пълно доверие - близка роднина на приятелка, ми взе пари назаем и никога не ми ги върна. Никога, нито за секунда, не съм допускала че тя може да ме окраде - сумата не беше малка - но тя го направи. Оттогава знам едно - пари назаем се дават само на хора, на които после няма да те е яд, че си ги дал, тоест считай че си ги подарил, докато не се върнат и не се ядосвай, ако не се появят. Убедена съм, че и мъжът на авторката добре познава брат си и му ги е дал, прежалвайки ги вътрешно, а тя ако има желание, нека иде да ги търси и дано си ги получи, в което се съмнявам. Пари, невърнати 1 година, не се връщат никога или поне аз не знам за такъв случай (извинете за чермногледството).

Моите наблюдения са, че хората, които дължат пари и не ги връщат, нямат и капка срам и изобщо не се притесняват от положението, напротив, дори са доволни как са "минали" еди кого си. Много, много са ми неприятни такива моменти, затова не давам заем, единствено и само на сестра ми бих дала.

# 18
  • Мнения: 1 425
Ако не сте много притиснати - недей припира за парите. Но кажи на мъжа си да не дава с толкова лека ръка заеми. А на брат си - никакви да не дава, докато не върне този.
Все пак парите се печелят, но отношенията между хората като се развалят трудно се поправят. Аз съм отписвал дадени малки заеми, но съответно - спирам всякакви финансови взаимоотношения с този човек.
Ако човека е свестен - като намери пари ще ви ги върне. Другия вариант е да му предложиш поне на части да ги изплаща когато може.

# 19
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ейй, страшен сценарий. Братът, освен да се прави на великодушен джентълмен, що не вземе и сценарист да стане. Пари се изкарват от това. Как пък му го е родила главата. Страшна врътка е това.

А ти сигурна ли си, че мъжът ти не е знаел къде отиват дадените пари, и в същност сценарият да е само за пред тебе?

# 20
  • Мнения: 625
      Дори брата да ги е дал на друг, вас това какво ви интересува  newsm78 И аз не бих се примирила!!!

# 21
  • София
  • Мнения: 395
Ако не сте много притиснати - недей припира за парите. Но кажи на мъжа си да не дава с толкова лека ръка заеми. А на брат си - никакви да не дава, докато не върне този.
Все пак парите се печелят, но отношенията между хората като се развалят трудно се поправят.

Съгласна съм с  Panther, така е отношенията между хората като се развалят трудно се поправят.Ами по тази логика ,защо брата който е взел парите не се е замислил за това.С какви очи ще ги погледне.Компромиси се правят, но има граници.Нормално теб да те е яд,но те  са братя и трябва да се разберат сами.

# 22
  • Мнения: 35
Много лесно я съветвате да натиска за парите дори и за сметка на прекъснати отношения или риск за семейството на длъжника.
Вие бихте ли си развалили отношенията с брат си или сестра си заради 300 евро?Защото много лесно се къса с чужди роднини.
Бих ги прежалила парите на мястото на авторката.Или ако чаааак толкова ги искам,щях да уговоря връщане на вноски.Липсата на 600 лв от семеен бюджет трудно се прикрива.Но да се тикам насила между двама братя заради пари - никога.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 1 268
Много неприятна ситуация,разбирам те какво ти е.Дадох на заем 500 лв за 20 дни,спешно се нуждаеше приятелка.Беше началото на август,още не ги е върнала.Намери си сто оправдания,вече съм ги отписала,но заради пари си развалихме отношенията.Не мога да го проумея-толкова ли струва за нея нашето приятелство?

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
Наистина не си заслужава разправията Confused Щом толкова те чопли, обади му се, кажи си мнението, но ако пак не ги върне, не бих вдигала патардии...Все пак е брат на мъжа ти, не е филанкишията. Аз поне за 300 евро с девер си не бих се изпокарала, има и по-важни неща от парите Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 2 388
Много лесно я съветвате да натиска за парите дори и за сметка на прекъснати отношения или риск за семейството на длъжника.
Вие бихте ли си развалили отношенията с брат си или сестра си заради 300 евро?Защото много лесно се къса с чужди роднини.

Изобщо не бих го приемам, като разваляне на отношения. Заемът си е заем и трябва да се върне.
Преди много години бяхме доста финансово притеснени. Братът на приятеля ми му даде една сума пари, която беше със срок на връщане - неопределен период от време, с две думи, когато има възможност.
Минаха два месеца и се оказа, че на човека по ред причини тези пари му трябват. Звънна и си ги поиска в прав текст. Направихме всичко възможно и в най-кратък срок да му се издължим.
Нямаше сърдити.

# 26
  • Мнения: 2 556
Уверена съм, че невърнатите никога заеми са една голяма част от взетите такива... Разбира се, че трябва да се върнат, но много хора просто не го правят  Wink

# 27
  • Мнения: 2 229
Съгласна съм с  Panther, така е отношенията между хората като се развалят трудно се поправят.Ами по тази логика ,защо брата който е взел парите не се е замислил за това.С какви очи ще ги погледне...

Точно така!

Изкарахте авторката в грешка, че иска да разваля семейните отношения, а братът не ги ли е развалил ТОЙ, искайки пари, които знае, че няма да върне?! ooooh!

Значи сте съгласни, роднините да ви лъжат и мамят, и няма гък да им кажете, защото са роднини и не трябва "да си разваляте отношенията"? Tired

Няма значение какви са парите, но и 300 евро не са толкова малко, дори да са джобни за някой.
Ако беше честен братът, можеше да се извини още много месеци по-рано, да обясни ситуацията, да предложи да ги върне на вноски, например, а не с месеци да се офлянква и накрая да каже "сори".

# 28
  • Мнения: 2 556
Всичко това е така, ако човек разсъждава нормално. Но има хора, които просто не се чувстват неудобно и не връщат задълженията си. Не визирам конкретния случай на авторката, макар да прилича на такъв, защото не познавам хората. Просто ако не искат и няма да да ги върнат, какъв е смисъла и този, който е дал заема да се ядосва допълнително??

# 29
  • Мнения: 22 436
Според мен е съвсем нормално да си искаш парите.
Да не говорим, че половината от изказалите се захванаха как сте щели да си развалите отношенията, да настроиш двамата братя един срещу друг и т.н. глупости от сорта. Ами вие вече отношенията сте ги развалили, щом 1г брат му се прави на луд.
Да не говорим пък че от друга страна е забъркал такава хубава лъжа и злепоставя в крайна сметка вас. Заявил е че ви е дал заем, а то е точно обратното.
Като иска да се прави на мъж - ок, но да се оправя сам.
И няма никакво значение дали са 300евро, 3евро, или 3000.

Общи условия

Активация на акаунт