Отговори
# 60
  • Мнения: 758
Дохода да е критерий за прием е наистина безумие.

Но тук в Холандия напр.е критерий за таксата.
Дъщеря ми ходи на полудневна градина и таксата ни я определиха
според дохода. Колкото по-висок, толкова по-висока такса плащаме.

Тукмо щях да повдигна и тук въпроса, защо таксите в ДГ са толкова ниски? Има ли някакво разумно обяснение? При положение, че персонала получава малко пари, храната е некачествена и т.н.
Размерът на дохода е критерий за много неща на запад - за рамер на таксата за ДГ, размер на глоби и т.н.
Всички скачат срещу този критерий, но наистина ли мислите, че всички имат еднакви финансови възможности, и всеки може да си позволи ЧДГ? С размера на таксата, наистина държавните ДГ приличат на социални заведения, струва ми се, че дори един човек на минимална заплата , може да си позволи да плати повече от 40 лв.
Знаех, че критерият доход е отпаднал и темата е безмислена, но не можах да се сдържа просто...

# 61
  • София
  • Мнения: 3 565
Нямам нищо против да плащам по-висока такса, защото доходите ми са по-високи, но високият доход да е критерии за отпадане да деца от общинска услуга, за чиято издръжка аз плащам данъци, не съм съгласна...

# 62
  • София
  • Мнения: 3 408
Аз също съм на мнение, че таксите в ДГ не са адекватни. Според мен е редно да варират между 100 и 200 лева, според доходите на родителите, а таксата от 40 лв да остане привилегия за семейства със социални проблеми- тип инвалидност в семейството, сираци и прочие.
За съжаление, диапазона в таксите 40 лв за ДГ и 500 лв за ЧГ, остава непокрит по никакъв начин, а именно там трябва да се търси алтернативата за решаване на проблема, според мен.
Защото, по мои лични наблюдения, такса от 250-300 лв, може да се каже, че е във възможностите на доста от засегнатите семейства, без да постави семейния бюджет на сериозно изпитание.
Бих казала, че ако се състави някаква форма за частично субсидиране на частни детски заведения, отговарящи на определени условия, което ще им позволи да формират такси от подобен ценови порядък, както и формирането на по-високи такси в определени или всички ДГ, нещо като частни групи в ДГ с такса 250 -300 лв, примерно, би дало някаква алтернатива на голяма част от родителите за решаването на проблема. Разбира се, аз говоря съвсем общо и примерно, като насока.
За съжаление аз имам някаква представа от доходите, разпределени процентно и смело мога да твърдя, че огромния дефицит е в средните ценови нива.

# 63
  • Мнения: 4 520

Защото, по мои лични наблюдения, такса от 250-300 лв, може да се каже, че е във възможностите на доста от засегнатите семейства, без да постави семейния бюджет на сериозно изпитание.

Да, ама аз имам две деца в една и съща възрастова група и 600 лв такса би поставила на абсолютно сериозно изпитание бюджета ни. Даже ужасно много. Даже за второто дете да плащам 50%, пак ми е много. Но и 40 лв ми се вижда малко. Да не говорим, че яслите в Бургас ги направиха безплатни, с което си вкараха абсолютен автогол според мен и вече съжаляват за взетото решение.

# 64
  • София
  • Мнения: 3 408
Да, ама аз имам две деца в една и съща възрастова група и 600 лв такса би поставила на абсолютно сериозно изпитание бюджета ни.
Аз произволно и приблизително цитирам цифри.
Но ако няма места в ДГ, а за ЧГ трябва да се бръкнеш с 1000 лева, би било невъзможно.
Но ако би се върнала на работа и имаш опцията на плащаш 400, или 450 лева за двете деца, не би ли било по-удобно за теб?

# 65
  • Мнения: 4 520
На работа съм, не мога да си позволя такава такса от 500 лв за двете деца. Ще плащам от др. месец горе-долу толкова за детегледачка, но тя ще бъде по програмата "В подкрепа на майчинството", а аз ще доплащам малко, но това ще е само за 2-3 месеца. После и двете ми деца ще са на ясла (голямото може би на градина, то и без това е на възраст за ДГ вече), но така или иначе повече от 100 лв за двете деца общо не бих си представила да давам, честно.

# 66
  • Мнения: 758
Аз произволно и приблизително цитирам цифри.
Но ако няма места в ДГ, а за ЧГ трябва да се бръкнеш с 1000 лева, би било невъзможно.
Но ако би се върнала на работа и имаш опцията на плащаш 400, или 450 лева за двете деца, не би ли било по-удобно за теб?
Да, пък и аз си мисля, че когато на човек не му достигат парите, намира начин да изкара допълнително. Така, че намирам една такса от 100-150 лв. за ДГ приемлива, на фона на средната работна заплата в сраната.

# 67
Въобще не смятам за справедливо таксата за детска градина да се определя в зависимост от доходите на родителите, защото едни родители получават всичките си пари легално, а други родители - към официалните получават и пари "на ръка".

Иначе съм абсолютно убедена, че таксата трябва да покрива разходите за едно дете - храна, играчки и други материали, заплатите на персонала и режийните. Ролята на общината трябва да е да осигури сградата и да осъществява контрола. Разликата в таксите между общинска и частна детска градина би трябвало да бъде - печалбата. Частната детска градина си начислява печалба, общинската - не. Иначе за хора, които не могат да плащат таксите в общинските детски градини - има социални служби, или пък да се направят детски градини за социално слаби (тип гледане на дете в "детски клуб")

# 68
  • Мнения: 2 018
Да, пък и аз си мисля, че когато на човек не му достигат парите, намира начин да изкара допълнително. Така, че намирам една такса от 100-150 лв. за ДГ приемлива, на фона на средната работна заплата в сраната.

Ако имаш едно дете - да, но ако са 2-3... това са 300-450 лв на месец.

# 69
  • На черешата
  • Мнения: 8 393

Защото, по мои лични наблюдения, такса от 250-300 лв, може да се каже, че е във възможностите на доста от засегнатите семейства, без да постави семейния бюджет на сериозно изпитание.


 Ти сериозно ли?
 Аз почти не познавам семейства,за които 300 лв. няма да са проблем за семейния бюджет. Thinking

# 70
  • Мнения: 4 520
Въобще не смятам за справедливо таксата за детска градина да се определя в зависимост от доходите на родителите, защото едни родители получават всичките си пари легално, а други родители - към официалните получават и пари "на ръка".

Ето това е същинския проблем.

# 71
  • Мнения: 758
Ти сериозно ли?
 Аз почти не познавам семейства,за които 300 лв. няма да са проблем за семейния бюджет. Thinking
Да разбирам ли, че смяташ, че да ти гледат детето за 40 лв. на месец е нормално? Ами като раждаме деца, обикновено мислим и за възможностите си да ги отгледаме. Все пак не сме като някои "социални групи".
Аз по тази логика мога да кажа, че повече от 5 лв. за дете немога да давам.

# 72
  • Мнения: 3 695
Ти сериозно ли?
 Аз почти не познавам семейства,за които 300 лв. няма да са проблем за семейния бюджет. Thinking
Да разбирам ли, че смяташ, че да ти гледат детето за 40 лв. на месец е нормално? Ами като раждаме деца, обикновено мислим и за възможностите си да ги отгледаме. Все пак не сме като някои "социални групи".
Аз по тази логика мога да кажа, че повече от 5 лв. за дете немога да давам.
Точно така е.  Peace

# 73
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Въобще не съм казала,че е нормално да ги гледат за 40 лв,но тези 300 лв, които ти спрягаш са непосилни за мноооого семейства.А има и такива с по 2-3 деца.А в провинцията хората работят на месец за 300 лв. Или мислиш,че ще е нормално в София таксите да са такива,а в провинцията с 200 % по-ниски.На какво основание?
 Или какво да им кажем на хората,нямате пари,няма да раждате деца.
 Аз за моите съм си направила сметката и се грижа за тях.Но човек винаги трябва да има едно наум,защото както сега живота ми е хубав,така след месец може да се обърне и да сме от другата страна.Нека мисилм преди да хвърляме кал срещу другите. Peace

# 74
  • София
  • Мнения: 3 408

Защото, по мои лични наблюдения, такса от 250-300 лв, може да се каже, че е във възможностите на доста от засегнатите семейства, без да постави семейния бюджет на сериозно изпитание.


 Ти сериозно ли?
 Аз почти не познавам семейства,за които 300 лв. няма да са проблем за семейния бюджет. Thinking
Абсолютно сериозно.
Твърдо смятам, че таксата на дете в ДГ трябва да е около 120 лв., а не 40 лв.
От друга страна, твърдо смятам, че в семейство с двама работещи родители в София, такса в порядъка около 400 лв /не повече от 500/ лв за две деца, би било безкрайно удобно и в рамките на възможностите им.
В този ред на мисли, аз нямам нито един познат, чиито месечен доход да е под 1000 лв, включително и чистачката.


Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 15:57 от Azzy

Общи условия

Активация на акаунт