Проблем с кърменето, не наддава!!!

  • 1 959
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 429
hedra , още утре ще звънна в кабинета..И на мен ми се искаше някой да видя как кърмя...според майка ми малката суче, педиатърката ми каза, че явно нещо не е наред, но не ми посочи грешки (единствено каза да не я държа по 1 час, а по 20 мин). От квартал Дървеница сме, но винаги мога да изпратя мъжа ми да вземе някой от кабинета.
Довечера, преди къпане, ще разбера дали Петя е наддала, но ми се струва, че е наддала малко, защото с дрехи вече е 3020 (а преди беше около 2880) Praynig
Явно това постоянно храненен дава ефект, но пък я изтощава, зашото все по-трудно я будя и се сърди...
Много благодаря отново за подкрепата! Hug

# 16
  • Мнения: 9 776
barboran4e, ще се справите, спокойно Hug! Явно имате напредък Peace.

# 17
  • Мнения: 220
Относно кърменето изглежда че ще се справите, аз имам много добри впечатления от кабинета по кърмене. Убедена съм че ще помогнат. Относно събуждането - опитай ако искаш да я изправяш след всяка гърда. Като започне да се унася я гушваш правичка в теб и я наблюдаваш - ако иска още да хапне ще започне да се върти, ако и е стигнало ще се сгуши да си спинка. За по-сигурно може малко да я повъртиш за да я събудиш за да си дояде. И моята маймуна спеше първия месец по 1-1.5ч. на гърда и после като я махна се събуждаше гладна. И започнах така да я събуждам докато суче, че нито се нахранваше, нито се наспиваше. И за АМ да ти споделя - НАН-а от болницата го повръщаше, но вкъщи и давах Фризовом, с него нямахме проблеми.
Още веднъж успех с малкото   Praynig

# 18
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Здравей, аз имам подобен опит ,моето бебе освен ниско тегло, имаше и други проблеми, беше много поспаливо, будех го аз по три пъти нощем, защото не изяждаше достатъчно и пак наддава слабо.
 Вече 8 мес. се храни с кърма от шише, и си е голям успех, че намерих биберони от които да се храни правилно. Бибероните са на Нук с широка основа -единствено с тях яде както трябва. Бибероните на Авент му бяха много твърди и съвсем бавно  се хранеше. Така, че обърни внимание и на бибероните.

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хайде - ще чакаме отчета Hug Този път меренето ще бъде точно, защото е на същата везна и ще даде добър поглед над ситуацията.
Писах ти на лични - аз съм най-близо до теб, така че може да се разберем да мина да ви видя Grinning

# 20
Не искам да разводнявам темата, разбира се, че специалист е най-добрият човек, който може да отговори и да помогне в такива случаи. Хедра, не знам какво е твоето образование, но явно доста се интересуваш от темата за кърменето, след като мнението ти е толкова ценено във форума. Аз не твърдя, че съм специалист, но такава разлика в теглото, както казах може да се дължи точно на това - разлика в кантара. Загуба до десет процента от рожденното тегло се смята за напълно нормална. Това значи, в конкретния случай до 290гр, а при Петя те са само 200гр. Не омаловажавам факта, че детето е имало инфекция. Напротив това е доста важно. Но десет дни е прекалено малък период, за да се приема всичко толкова крайно. Споменаваш определено количество, което бебе с определено тегло трябва да пие, ми точно защото метаболизмът ни е различен, и точно, защото изразходваме различно количество енергия на всеки един от нас нуждите ни са различни. Много често точно този стрес, който специалистите налагат на неопитни майки, води до влошаване на нещата. Всъщност за мен най-добър съвет, който съм получавала от специалист за кърмене, а аз съм се срещала с много такива (което естествено не ме прави такъв), е точно това, че на кърмено дете не се прави забележка за малко или много качено тегло. Стига да няма изоставяне в теглото, дори и да не е качило нищо един месец не е проблем. Естествено в първите месеци това би се погледнало по-сериозно, но толкова крайно е много крайно  Wink
С две ръце съм за това да се посети специалист. Колкото повече, толкова по-добре. Но щом Петя пълни памерси и е доволна (като не говоря за паузи от по 6 4аса, или прекалено сънливо бебе и т.н. а за едно редовно хранено и спокойно бебе) значи всичко е наред. След като се проследи с един и същи кантар в рамките на 1 месец как се развива това бебче могат да се правят по-сериозни и категорични заключения.
 Peace

# 21
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
премерихте ли се? наддало ли е детенцето?
успех от мен, стискам палци, а щом си се свързала с хедра - няма да те мисля повече, само ще чакам да кажеш колко сте големи тази вечер...

# 22
Видях, че Хедра е писала, докато пишех и аз. Поне в едно сме на едно мнение, че е нужно системно проследяване на един и същи кантар, за да се разбере има ли проблем и ако е така да се търси начин за разрешаването му.
Пожелавам ти всичко да е наред и тези притеснения да са плод на неспокойствието и несигурността, които всяка млада майка изпитва в тези първи дни.  Hug

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Понеже мисля, че такива моменти са много добри за показване на това къде могат да са проблемите, ще продължа темата - с образователна цел за всички, които се интересуват.
Загубата до 7% (не 10% - 10% загуба от рожденото тегло е сигнал, че детето не се храни нормално!) е нормална в първите 3-4 дни след раждането. До 5.ден детето трябва да е спряло да спада и да започне наддаване със скорост около 20-30 гр дневно (може и повече, както често се случва, но ако е много по-малко от това, трябва да се погледне какво се случва и дали нещо може да се промени). При бебе на повече от 2 седмици продължаваща да съществува загуба от 200 гр е сериозен повод за лекарско посещение, тъй като нормално децата трябва да са възвърнали рожденото си тегло до 14.ден след раждането - в редки случаи може да се приеме и до 20. ден, ако е имало първоначални проблеми, както е тук. Това са първите сигнали за нужда от намеса. Оттам нататък следват и другите - майката споменава не само ненаддаване, а и спад в теглото (това предстои да се види доколко е така наистина - но не може да се базират препоръки само на предположение за разлика в кантарите!), бебе, което спи много и е трудно за будене, обезпокоително малки количества поето мляко - все сигнали, които определено изискват пълна преценка на ситуацията. Твърдо не може при всичките тези неща да се даде само успокоение - най-малкото е нужна промяна в ритъма на кърмене, за да е сигурно, че бебето поема повече мляко, докато се уточняват нещата.
Относно количествата мляко и наддаването - неслучайно има таблици с нормалното наддаване (а новите таблици на СЗО са правени само въз основа на изцяло кърмени бебета от различни раси и страни в света, т.е. дават една добра представа за това в какви - широки! - нормални граници се движи наддаването на бебетата). Аз също съм твърдо против да се гледа единствено таблицата - тя е само един елемент от цялостната преценка и дава само една част от нужната информация. Може да покаже, че има на какво да се обърне внимание - но не е основата за базиране на препоръките, тъй като много важни са ред други неща (организация на кърмене, състояние на бебето, проблеми при майката или при детето и т.н., и т.н. - няма да навлизам в подробности, иначе ще трябва да напиша учебник Laughing). Същото е и с количествата мляко на килограм тегло - те са ориентировъчни, но прием много под тази норма определено е повод за преценка на ситуацията.
Твърдо не съм съгласна с това, че е нормално кърмено бебе да не наддаде нищо за цял месец в периода до 6. месец (след това може да се случи и да е ок) - това не е нормална ситуация и трябва да се търсят причини и компенсиране. Това е периодът на най-интензивен растеж на детето, когато се залагат основите на цялостния му бъдещ растеж - и липси и задръжки в растежа в тези моменти имат отражение за целия му живот.
А точно първите дни са критични както за детето, така и за установяване на нормално количество мляко при майката. Бебета в периода на новороденото могат да спят и да поемат много по-малко от нужното им количество не защото така се чувстват добре и толкова им е нужно, а защото нямат сили да поемат нужното (особено важи за деца, които са с компроментирано здравословно състояние). Непоемането на достатъчно калории пък ги прави още по-сънливи, включват механизма за опазване на енергия и спят, за да съхранят поетата енергия, от което се будят още по-рядко, поемат още по-малко мляко и се завърта един много опасен кръг. Бебета на тази възраст са много чувствителни и уязвими относно приема на храна - много бързо губят много голямо количество от теглото си, така че нещата трябва да се следят с много по-голямо внимание, отколкото по-късно в живота (тук сме на едно мнение).
За протокола съм консултант по кърмене, немедицински специалист - обучението ни (на мен и на другите момичета - не съм само аз) е по програмата на Уницеф Майки подкрепят майки. Действам като такъв консултант повече от 2 години и от също толкова време  работя към консултативния кабинет по кърмене в Майчин дом-София. Реално се занимавам с кърмещи майки от 4 години и освен дългия си личен опит с кърменето имам натрупания опит от активната ежедневна работа с кърмачки за това време (голяма част от която е тук, във форума - и благодарение на която съм се научила да съм много предпазлива, когато разчитам само на дадената тук информация, тъй като видени на живо, повечето ситуации изглеждат много различно и съвсем не рядко - много по-тревожно; случва се и обратното, разбира се - но предвид важността на всичко това за детето моята преценка е да действам първо според най-лошия възможен сценарий, докато нещата се изясняват и се избистри окончателния план за действие). Това не задължава никого с нищо, естествено - всеки консултант си има собствен стил на работа, лична преценка, опит и т.н., така че е нормално да има разлики в подхода.
Днес се планира да видя бебето - и предполагам, че Бърборанче ще разкаже след това какво сме установили заедно Hug

# 24
  • Мнения: 429
Първо да се похваля, вчера тегленето показа 2800 :о) така че явно работим в правилна посока  Praynig Praynig Praynig
Изключително благодаря на Хедра за посещението и за помощта ! Вече имам по-ясна представа как да поставям бебка при кърмене, но се оказа, че имаме и друг проблем..Дали заради проблемите при раждането, дали заради това, че е по-мъничка, но бебка има по-слаб мускулен тонус при челюстите и не успява да изсуква голямо количество кърма, въпреки че видимо суче и преглъща! Това обаче е поправима и с малко повече воля и старание от наша страна, ВЯРВАМ, че ще постигнем успех Praynig
Ще продължавам да ви информирам и още веднъж- СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ ХЕДРА ! Hug Hug Hug

# 25
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
браво на вас трите - на теб, на петя и на хедра! толкова много съм научила от нея. някак си кърменето остава извън медицината (а иначе съвети - бол!) и когато има проблем човек няма кого да попита освен момичетата - консултанти. слава Богу че ги има.
  bouquet
ще стискаме палци и ще чакаме още новини!

# 26
  • Мнения: 3 861
Записвам се да следя темата. И моята Анна се роди на 27.12., и при нея наддаването не е много добро, но тя изкара, а и все още кара тежка жълтеница и отдаваме слабото наддаване на този факт.

Роди се 3800. Спадна до 3500гр. Беше първия ден на кислородна палатка защото не се е чувствала добре, свързват го със секциото и по-трудна адаптация, втория ден беше на системи, още 5 дена след това на АБ(17000 левкоцити), от третия ден започнах да я слагам на гърда, от четвъртия на своя глава и спрях добавката, която ми даваха в болницата, оставих я при мен денонощно и я тормозех да суче, на 8-я ден ни изписаха 3520 и с билирубин 212. 1 седмица по-късно и направихме контролен кръвен тест и билирубинът беше 213. Няколко дена по-късно направихме контролно кърмене при педиатърката и и изяде 45 гр., а за 10-ната дни от изписването беше наддала едва 90 гр.
Според педиатърката жълтеницата започва вече да отшумява, а и детето е по-активно, и сега спи много, но преди това не можехме да я събудим въобще. Суче по 5-10 минути яко, след това отслабва и след това заспива. Обикновено кърменето е около 20 минути, но накрая е вече бутане, щипкане, а тя дреме...Дали се наяжда и колко изяжда - незнам. Не се цедя след кърмене защото имам чувството, че няма какво, а и нямам читава помпа. Тази, която имам е тип спринцовка и е страшна хамалогия... #Crazy  Може би ще трябва да си купя, но се чудя каква. Ака често, пишка много и в момента се храни през 2 часа и половина вкл. и нощем. На 20-ти сме на контролно теглене и ако не е наддала порядъчно ще звъня и аз в кабинета по кърмене за помощ.

# 27
  • Мнения: 429
Здравейте,
аз да се похваля и да докладвам. Петя вече тежи 2890 (това са 280 наддадени грама за 6 дни!!!)  Hug  и суче все по-добре и по-добре  Praynig
Оказа се, че главният виновник за получаването на недостатъчно кърма е моята стойка по време на кърмене! Обсебена от желанието да науча малката да суче, влагах прекалено старание прегърбвайки и надвесвайки се над детето...по този начин освен, че на нея и е некомфортно аз прегъвам гърдата и зърното си и затруднявам притока на мляко  hahaha
Благодарение на съвета на Хедра  Hugда будя малката и да я дохранвам, за броени дни тя наддаде на тегло и вече сама се буди и си иска да суче  Laughing Дано нещата продължават така  Praynig

# 28
  • Мнения: 3 861
barboran4e , браво на вас!!! Peace

# 29
  • Мнения: 656
Здравейте!

Хедра, (или другите знаещи и можещи момичета..), може ли и аз да се възползвам от вашата помощ?  Praynig

Проблемът е същия - синът ми не наддава... Ситуацията:

Роди се на 05.01 при термин 27.01, с тегло 2650 гр. На третия ден в болницата дойде педиатърката, която го следеше и каза, че понастоящем е 2500 (предполагам, че това си му остана най-ниското тегло, но нямам повече инфо...) На изписването (2 дни по-късно) беше 2580 гр., т.е. беше качил 80 гр... Прибрахме се вкъщи и в началото имахме доста проблеми с кърменето - не искаше въобще да "захапе" гърдата. Както и да е, преборихме се и уж почна да суче.. На мен ми се струваше, че си суче.. сега вече не съм толкова сигурна.  Спеше си, пълнеше си памперсите, въобще държеше си се съвсем нормално. Хранех го на поискване, той си искаше през около 3 - 3.5 часа, през нощта понякога (но рядко) се стигаше до пауза от 5 часа.. Та, мислех си, че всичко върви добре. Днес, т.е. вчера вече бяхме на контролен преглед, оказа се, че не само че не е наддал, а и е смъкнал  Sad Везната го изтегли 2555 гр.. Верно, че тези 25 грамчета може да са от това, че е теглен на различна везна, но... трябваше и да е наддал... Та педиатърката каза, че трябва да го будя на 2.5 часа и да му давам да яде. Първо да го мъча на гърдите (а, каза, че кърмата ми явно не му е достатъчна), а после да му давам АМ, 30 мл. Е, прибрахме се, но не мога да го будя толкова начесто, той просто спи като пън.. ако ще и топ да гръмна до него, имам чувството, че няма да се събуди.. Пробвах повечето от нещата за събуждане на сънливо бебе, които прочетох в библиотеката, но уви - не помогнаха... Просто му трябва време да огладнее, да се разсъни, да се разреве, тогава почва да суче.. Другият проблем е, че ефективното му сукане ако има 5-10 минути ще е екстра просто.. И така - дъвчем се час и половина, докато той огладнее, тогава евентуално почва да суче... и пак не продължава дълго - унася се и пак заспива.. Дори не съм сигурна доколко това "ефективно" сучене е наистина ефективно - не го чувам да преглъща. Поема си въздух от време на време, спира за почивка, но не знам това доколко е индикатор, че яде  Crazy.

Та общо взето, това е.. Хич не се справям, изнервям се адски много и рева постоянно.. И кърмата ми май наистина е намаляла - пробвам да цедя след него, но нищо не излиза, а преди изцеждах доста... (или поне нещо де).  Моля ви, момичета, кажете към кого мога да се обърна, искам някой да види как го правим, да ми каже къде бъркам... вече съм тотално отчаяна и ако нямам напредък скоро сигурно на АМ ще трябва да минем...  Sad

Общи условия

Активация на акаунт