Майчинството - счетоводно - 15

  • 72 292
  • 1 034
  •   1
Отговори
# 75
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Ала-Бала, много благодаря  bouquet Ще ми кажеш ли как се определя, че е за 4 месеца обезщетението (на база трудов стаж или нещо друго)? Колко е мин. обезщетение?
ЗБДОО Чл. 10. Определя  се  за  2009 г.  дневен минимален размер на обезщетението за безработица – 6 лв., и дневен максимален размер – 12 лв.

# 76
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 828
Здравейте!

Предварително се извинявам за глупавия въпрос, но просто искам да потвърдя това, което предполагам. През последните три години са ме осигурявали на максимален доход, тъй като брутната ми заплата винаги го е надвишавала. По моите сметки обезщетението за майчинство през първите 12 месеца ще възлиза на 1800 лв (ориентировъчно - зависи от ползваните през последната година болнични).

Благодаря!

# 77
  • Мнения: 1 197
Здравейте отново пак имам въпрос към вас.Съжелявам,но всичко,което прочетох ми стана на каша в главата.
В момента съм в отпуска за отглеждане на малко дете,въпроса ми е ако фирмата,в която работя преостанови работата си и закрие,ще мога ли пак да си получавам помощите за отглеждане на малко дете до 2 год.възраст.

# 78
  • Мнения: 5
здравейте това с плащането и на мен ми е малко неясно-термина ми е за 19.04.имам осигуровки за една година назад но всеки месец брутната ми заплата е различна следователно и осигуровките.  така че на база какво ще ми бъде изчислено майчинството

# 79
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Явно аз нещо не разбирам, защото просто ще го напиша, за да ми се отговори просто.
Ако бруто се взима 1000лв, чисто е 800лв (да кажем), то болничен за бременност и раждане се взима, като се изчисли за 12м по 1000лв и се раздели на бр раб. дни и се вземе 90% (в случая по-скоро ще бъде 800х12/бр. раб дни). Но ако последните 2м се вземе болничен, то тогава ще получава 1000х2/бр. раб дни х 80% и това ще получава през тези 2м. Но това ще се отрази ли в сметките след това за болничния за бременност и раждане, или няма да се отрази, понеже базата е винаги 1000лв?

Благодаря!

Ще се отрази не сумата на обезщетението, което си получавала, а среднодневния брутен осигурителен доход, на база на която е изчислено това обезщетение, умножен по броя на работните дни в болничен.

Сумата на самото обезщетение не влиза в базата за болничен за бременност и раждане, т.е тия 80 %*2 месеца и т.н., които си писала.

явно аз не мога да ти обясня newsm78

# 80
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Здравейте!

Предварително се извинявам за глупавия въпрос, но просто искам да потвърдя това, което предполагам. През последните три години са ме осигурявали на максимален доход, тъй като брутната ми заплата винаги го е надвишавала. По моите сметки обезщетението за майчинство през първите 12 месеца ще възлиза на 1800 лв (ориентировъчно - зависи от ползваните през последната година болнични).

Благодаря!

12 месеца* 2000 лева * 90 % / броя на раб. дни за дванадесет месечният период= среднодневен брутен осиг. доход. Ако нетният го надвишава, то това е дневната база на обезщетението. Умножаваш я по броя на раб. дни за месеца в болничен и получаваш размера на обезщетението за бременност и раждане.

# 81
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
здравейте това с плащането и на мен ми е малко неясно-термина ми е за 19.04.имам осигуровки за една година назад но всеки месец брутната ми заплата е различна следователно и осигуровките.  така че на база какво ще ми бъде изчислено майчинството

Начинът на изчисление на болничните е показан нагледно на първа страница на темата.

# 82
  • Мнения: 2 495
Здравейте, предварително искам да благодаря на търпеливите мами които отговарят на въпросите. Искам да попитам какъв документ, или само една молба за ползване на отпуск, е необходимо да подаде бащата при работодателя си, за да ползва  15 дневен отпуск?
Предварително благодаря за отговора. 

Не е само молба. През този период той ще получава обезщетение от НОИ.
Подава се от работодателя в НОИ, попълнена от бащата декларация:

http://www.noi.bg/content/pob_pom/2009/Pr_13.doc

Прилагат се необходимите документи към декларацията:
Прилагам следните документи:
1. Заверено от осигурителя копие от заповед за разрешаване на отпуска.
2. Заверено от осигурителя копие от заповед за прекратяване на правоотношението в случаите на ликвидация или прекратяване на осигурителя.
3. Оригинал (за справка) и копие от удостоверението за раждане на детето – за самоосигуряващо се лице.
4. Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето – за осигурено лице.
5. Заверено от осигурителя копие от документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.
6. Декларация за изплащане на обезщетението, приложение № 7 към чл. 8 от наредбата.
7. Други документи...

/ който е нужно /

Еее, мерси!  bouquet Тази информация и мен ме интересуваше!Само да питам това обезщетение от НОИ като сума какво ще бъде?От заплатата на която осигуряват мъжа ми ли зависи?  bouquet

# 83
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 828
Много благодаря, Lady Incandescent, за отделеното време и бързия отговор! Hug

# 84
  • Мнения: 276
Здравейте,

Искам да попитам какъв е срока, в който трябва да си предам болничния пред работодателя? Става въпрос за 45 дневния болничен преди раждане. Издаден е на 06.01, в сила е от 26.12 до 19.02. Нашата счетоводителка твърди, че трябва веднага да отида до фирмата да го занеса, защото в противен случай щели да глобят фирмата. Каква е логиката да глобят фирмата за това, че аз не съм си занесла болничния.  newsm78

Имам и друг болничен за декември от 05.12 до 19.12, който съм им занесла още миналия месец. И него не искат да ми го подадат, докато не си занеса и този другия. Така ли стоят нещата според закона или просто на тях не им се разкарва два пъти до НОИ?

Благодаря предварително.

# 85
  • София
  • Мнения: 2 508
Много, много се извинявам, този въпрос сигурно е задаван вече 100 пъти. Embarassed

Откъде мога да си взема кода за НОИ? По адресна регистрация съм в Центъра на София, ул. Московска. Какво точно да направя? И за какво служи този код по-точно? Аз засега имам да получавам един обикновен болничен и този, който е 45 дни преди термина.

Мерси много за отговора!!  bouquet Hug
В НОИ на Стамболийски срещу молба по образец. С този код можеш да си проверяваш какво обезщетение са ти изчислили, дали ти е подаден болничния, колко пари и на коя дата са ти превели...полезен е много.

Ала-Бала, супер си!  bouquet Много благодаря! Значи, подавам молба, получавам кода и проверявам тук, нали:

https://socialsecurity.nssi.bg/

# 86
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Да или тук за обезщетенията.

# 87
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Здравейте,

Искам да попитам какъв е срока, в който трябва да си предам болничния пред работодателя? Става въпрос за 45 дневния болничен преди раждане. Издаден е на 06.01, в сила е от 26.12 до 19.02. Нашата счетоводителка твърди, че трябва веднага да отида до фирмата да го занеса, защото в противен случай щели да глобят фирмата. Каква е логиката да глобят фирмата за това, че аз не съм си занесла болничния.  newsm78

Имам и друг болничен за декември от 05.12 до 19.12, който съм им занесла още миналия месец. И него не искат да ми го подадат, докато не си занеса и този другия. Така ли стоят нещата според закона или просто на тях не им се разкарва два пъти до НОИ?

Благодаря предварително.
Срокът е три дневен. Така че най-добре е да го занесеш наистина. Така им бавиш изготвяне на декемврийската ведомост все пак...

# 88
  • Мнения: 276
Ала-Бала, благодаря ти!   bouquet

# 89
  • София
  • Мнения: 2 508
Да или тук за обезщетенията.

Мерси! Hug

Трябва да ви заведем всички отзивчиви мами в тази тема някъде на кръчма и да ви черпим! Hug

Общи условия

Активация на акаунт