Майчинството - счетоводно - 15

  • 77 614
  • 1 034
  •   1
Отговори
# 945
  • Мнения: 61
Стики да попитам влязах в сайта на НОИ и там пише че на 07.2.2009г. ми се прекратяват изплащанията на обещетение за майчинство при това положение имам ли право да си подам молбата за удължаване на майчинството? Блогодаря ти отговорите.

# 946
  • Мнения: 696
стики благодаря ти много за информацията страхотна си  bouquet

# 947
  • Мнения: 63
Maмчета аз искам да ви попитам майчинството върху основната заплата ли се изчислява или върху брутната.Благодаря предварително Hug

# 948
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 230
Maмчета аз искам да ви попитам майчинството върху основната заплата ли се изчислява или върху брутната.Благодаря предварително Hug

Взима се под внимания заплатата върху която са внесени осигурителни вноски и нетната заплата

# 949
  • Мнения: 4 069
Maмчета аз искам да ви попитам майчинството върху основната заплата ли се изчислява или върху брутната.Благодаря предварително Hug
Върху брутното, т.е. върху основната- т.е. ако вземаш 2000 лв по документ, независимо че не ти дава толкова работодателя при майчинство се изчисляват 90 % от 2000 лв.

# 950
  • Мнения: 25
Maмчета аз искам да ви попитам майчинството върху основната заплата ли се изчислява или върху брутната.Благодаря предварително Hug
Върху брутното, т.е. върху основната- т.е. ако вземаш 2000 лв по документ, независимо че не ти дава толкова работодателя при майчинство се изчисляват 90 % от 2000 лв.

е да, обаче нали имаше и условие - 90% от брутото осреднено за 12 месеца, но не повече от нетото (пак осреднено) за този период  newsm78

# 951
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
е да, обаче нали имаше и условие - 90% от брутото осреднено за 12 месеца, но не повече от нетото (пак осреднено) за този период  newsm78

Това условие често се забравя и после има рев Cry

# 952
  • Мнения: 4 069
Maмчета аз искам да ви попитам майчинството върху основната заплата ли се изчислява или върху брутната.Благодаря предварително Hug
Върху брутното, т.е. върху основната- т.е. ако вземаш 2000 лв по документ, независимо че не ти дава толкова работодателя при майчинство се изчисляват 90 % от 2000 лв.

е да, обаче нали имаше и условие - 90% от брутото осреднено за 12 месеца, но не повече от нетото (пак осреднено) за този период  newsm78


Да, аз просто съм дала пример....но иначе е точно така като казваш .

# 953
  • around the world
  • Мнения: 651
Реално ако използвам 6-те месеца за отглеждане на дете и след това изляза по майчинство директно могат или не могат да прекъснат договора  Rolling Eyes

Ако ефективно не си на работа няма как да ти връчат заповедта.
Много благодаря  bouquet
Ти питаш за неплатените 6 месеца за гледане на дете,нали?
Имай предвид че този отпуск не може да ти бъде отказан, но трябва да уведомиш работодателя си минимум 10 работни дни по-рано, че ще ползваш такъв отпуск. Което означава,че могат да те освободят в тези 10 дни. Нямали да е по-добър вариант за теб да видиш дали можеш да говориш с лекаря ти и ако е възможно да излезеш в болничен  от сега до края на бременността. По този начин докато не ти изтече майчинството не могат да те съкратят. Ако този вариант е невъзможен то поне за 10 работни дни до излизане в неплатен отпуск.  Както ти бяха казали проблема, е че при излизане в неплатен отпуск базата, която се взима за майчинството е мин. работна заплата.
Успех!

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 22:48 от Bueno

# 954
  • Мнения: 3 835
Стики да попитам влязах в сайта на НОИ и там пише че на 07.2.2009г. ми се прекратяват изплащанията на обещетение за майчинство при това положение имам ли право да си подам молбата за удължаване на майчинството? Блогодаря ти отговорите.

Ще подадеш молба за удължаване на отпуска за бременност и раждане до 410 календарни дни до работодателя. Също и Приложение 2.

Това, че бебо е роден на 13.05.2008 не значи, че до 13.02. ще си в този отпуск. Гледа се първият ден, когато си излязла в отпуск и от него се броят дните. Затова сигурно е свършил малко по-рано, т.е. имала си преносване около 6 дни.

# 955
  • Мнения: 3 835
Ами сумите, които фигурират в НОИ са по-ниски от тези, които получавам, така че има някакъв проблем и той явно е в спестяване на пари от страна на работодателя.

Това е възможно, когато се дават пари като допълнително възнаграждение с непостоянен характер. (избяга ми конкретния термин  newsm78)

# 956
  • Мнения: 3 835
Има ли нов образец за разликата от 315 до 410дни?

още не

# 957
  • Мнения: 3 835
Може ли да си пусна втори постоянен трудов договор (дори и на 4 часа) , който да е успореден на срочният ми трудов договор  за да получавам обезщетение до 2 г. на детето?

По-добре, когато ти свършат 410 дни. Но пък от друга страна това ще ти повиши обезщетението.
Сама прецени.

# 958
  • Мнения: 3 835
Здравейте!
Надявам се някой да е наясно с моите въпроси:
Първото ми дете е на 1г. и 1 мес.,а второ очаквам през юли 2009г,т.е. от отпуска за отглеждане на дете до 2г. ще премина в болничен за бременност и раждане (45 дни  преди термина) на 12.06.2009г. Моят план е следният:
1. Прехвърлям майчинството за 1-вото дете на баба му примерно на 08.06.2009г.
2. Връщам се на работа за няколко дни,след което излизам в болничния за второто дете от 12.06.2009г.
Какви суми следва да получава тогава бабата съответно за майчинство за 1-то ? 50 % или 100% от обезщетението?
И другият ми въпрос е възможно ли е да се прехвърли майчинство на самоосигуряващо се лице,плащащо осигуровка за този риск "Общо заболяване и майчинство" или задължително лицето(баба/дядо)да е на труд.договор?
Много ще съм благодарна на малко яснота по горното baby_neutral

Не разбрах само какъв е смисълът от машинациите в т.1 и т.2?
В първото мнение съм писал някои неща във връзка със застъпването на майчинствата.

Относно въпроса за прехвърляне на майчинството на самоосигуряващо лице, според мен не може, защото в КТ пише, че трябва да работи по трудово правоотношение.
Но днес в едно авторитетно списание четох, че е възможно. Така че по-добре пиши до НОИ да ги питаш, ако мислиш че това е добър вариант за теб.  Wink

# 959
  • Мнения: 3 835
И аз да ви помоля за малко помощ.
Та значи,малкият ми син е на 1г. и 1 м.Предлагат ми работа и искам да пусна малкия на ясла в този случай ще вземам заплатата+50% от майчинството(Дали съм разбрала правилно?).Проблема е там,че работата е в друга фирма и старият ми шеф със сигурност ще ми забави документите.

Може да работиш на новото място без да напускаш старото докато си по майчинство. Стига в първия ти трудов договор да не е записано, че не можеш да работиш при друг работодател.
Така ще си взимаш цялото майчинство.

Общи условия

Активация на акаунт