Предстои ни първолаче, а ни се плаче!

  • 23 472
  • 329
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 7 505
                  За 5-то това което знам е , че преди 1-2 години имаше много печен директор и всичко беше на 6.Класовете бяха по 15-17 деца и на всяко дете учителя можеше да обърне внимание.Родителите бяха много доволни.Преди една седмица когато го споменах ми отговориха,че директора е друг и нещата не стоят така както са били.С една дума изразиха недоволство.
                  За 2-ро различни отзиви.Имам приятелка,която е много доволна , но познавам и такива дето мрънкат.Ние сме решили във 2-ро ,но документи ще приемат в началото на май.
                  Все още  има време да мислим. Peace

# 91
  • Мнения: 140
JD за съжаление не успях да открия никаде в този закон че са длъжни да ми гледат детето докато тръгне на училище.Може да са го променили.А може да не важи за всички детски градини а някои да са взели самостоятелно решение за улеснение на родителите.Във всички случаи съм прецакана.

# 92
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
JD за съжаление не успях да открия никаде в този закон че са длъжни да ми гледат детето докато тръгне на училище.Може да са го променили.А може да не важи за всички детски градини а някои да са взели самостоятелно решение за улеснение на родителите.Във всички случаи съм прецакана.

 Нашата директорка каза,че никъде не пише,че са длъжни,но и никъде не пише,че не бива да са там.
 Каза,че нямала законово основание да не ги вземе.

# 93
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 386
Устно могат да ви кажат всичко. Поискайте го писмено. Цитирам се от друга тема, в която въпросът беше разискван подробно.
Нито в градината, нито в Общината могат да ви откажат да приемат молба, жалба, питане или каквото там искате. Трябва да си получи входящия номер и дата. После си има срокове. И, да, може да се обжалва отговорът. Но трябва да се получи такъв.

Както вече казах по-рано, започнете с молба до директорката на детската градина детето да я посещава до постъпването в първи клас през есента. Задължително вмъкнете "съгласно чл. ... ал. ... от Закона за Народната просвета". С аналогичен текст, но като Питане дали има проблем детето да посещава конкретната детска градина (ОДЗ №007) до постъпването в първи клас, отново с текста "съгласно ...", внесете в деловодството на Общината. Има време, колкото и да опитват да ви бавят, да получите отговор навреме. Питайте кога ще получите отговор и не забравяйте да проверявате и напомняте.

В устен разговор с директорката може да кажете, че търсите алтернативи и, разбира се, че като намерите нещо, веднага ще спрете детето ... и вие искате най-доброто за него, съзнавате необходимостта от почивка и преход между градината и училището ... разбирате колко са натоварени през лятото ... и т. н. и т. н. ...

По-нататък действате според получените отговори.

П. П. В близка детска градина бяха казали, че ще изпишат децата на 24 май, но в последствие всички деца, чиито родители бяха подали молби, останаха, докато родителите пожелаха. За другите учебната година наистина приключи май месец.

Да допълня, от Правилника за прилагане на Закона за Народната просвета
Раздел ІІ

Детски градини
Чл. 26 (1)  Детските градини са подготвителни институции в системата на народната просвета, в които се отглеждат, възпитават и обучават деца от 3-годишна възраст до постъпването им в І клас.


Каквото и да са си приели като вътрешен правилник, като нормативен акт Закона и Правилника за неговото приложение са с по-голяма тежест и се гледа какво е написано там. Те трябва да се съобразят с тях.

Има го и момента, че поради недостига на места, директорите са под натиска на родителите на децата, които трябва да бъдат приети на мястото на предучилищните групи и те са между чука и наковалнята.
Казвам ви какво е положението, а кой родител какво ще направи - изборът е негов.

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Добре де нали  от септември ще се приемат децата за първа група.

# 95
  • Мнения: 140
JD  Hugвърна ми надеждата .Залавям се сериозно  и ще ви информирам как се развиват нещата.Благодаря на всички!Хубаво е че ви има  bouquet

# 96
  • Мнения: 140
Здравейте отново!За съжаление новините не са добри.Първо питах учителката тя категорично заяви че никога досега не е имало такава политика.После ходих при директорката тя ме гледаше като теле през цялото време все едно че и говорех на неразбираем език.Останах с впечатлението че е много изумена от моето питане и едва ли не съм единствената която я вълнува този въпрос.Естествено каза че моята няма да стане защото те изписвали яслата и тази група трябвало да се освободи.Аз това обяснение не го приемам защото през лятото едно 50 % от децата изобщо не ходят ама кой ли ме пита мен . #2gunfireИ сега накъде? newsm78Към частните занимални а? #Cussing outИ те семейства хранят  Shocked

# 97
  • Мнения: 533
Май, май за съжаление е така, zizivoli  HugТози проблем съществува отдавна, чувала съм майките с по-големи дечица в градинките да се възмущават.

# 98
  • Мнения: 7 505
Добре де нали  от септември ще се приемат децата за първа група.
               Малките се приемат през септември точно защото големите не си отиват след разформирането на ПГУ-тата,което е на 31 май.Големите не освобождават местата и същите тези майки,които се бунтуваха,че не са им приети 3-год.по-рано като станат ПГУ се бунтуват,че няма кой да им гледа големите. Laughing
               Да през лятото почти 50 % не ходят на ДГ,но и титулярния състав на персонала почти 80 % е в отпуск и са само заместници.Така,че понякой път е по-добре да не си на ДГ. Mr. Green

Последна редакция: ср, 18 мар 2009, 11:11 от Didia

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

               Малките се приемат през септември точно защото големите не си отиват след разформирането на ПГУ-тата,което е на 31 май.Големите не освобождават местата и същите тези майки,които се бунтуваха,че не са им приети 3-год.по-рано като станат ПГУ се унтуват,че няма кой да им гледа големите. Laughing
               Да през лятото почти 50 % не ходят на ДГ,но и титулярния състав на персонала почти 80 % е в отпуск и са само заместници.Така,че понякой път е по-добре да не си на ДГ. Mr. Green
Те ако децата на 3 години се приемат веднага след изписване на 4 група съм съгласна, но приема е от септември. Така, че не виждам какъв е проблема да останат децата от 4 група в детската градина и лятото.

# 100
  • Мнения: 7 505

Те ако децата на 3 години се приемат веднага след изписване на 4 група съм съгласна, но приема е от септември. Така, че не виждам какъв е проблема да останат децата от 4 група в детската градина и лятото.
               Ами не е така!Групата ПГУ се изписва на 31 май,но кой си тръгва по-рано за да приемеш малките?Никой.Даже има деца които и на почивка няма да ходят защото са записани като заявка от 1 юни до 30 август.

               Точно защото големите НЕ освобождават местата за това приема на малките се прехвърли септември.Преди след 31 май оставаха по едно - две големи деца и приемахме малките от яслата.След това обаче започна едно ходене по директори,инспекторати и сега.....от ПГУ-тата заявката за през лятото е по-голяма отколкото другите групи взети заедно.Как да приемаш малките като големите в групата са 20 и как да избереш от навършилите 3 год. кого да прехвърлиш?Точно за това приема стана септември.Преди децата от малката група до септември вече си бяха адаптирани и свикнали с новата група и винаги една от титулярките учители беше на работа.Сега обаче няма смисъл.След като лятото са само големи по-добре двете учителки да са на работа заедно от септември защото тогава идват всички малки и е много трудно със заместници, а през лятото /прием юни/ малките постъпваха по 4-5 на седмица и беше лесна адапатацията им.

# 101
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не съм много съгласна.  Много майки се оплакват, че след май месец ги гонят от градината. В нашата градина още не са ни казали нищо, но от предните години зная, че децата от 4 група през юни не са на градина. Градината на дъщеря ми юни месец винаги е със сборни групи а юли и август никога не е работила. Миналата година с триста зора я записах в дежурна градина за един месец. А когато тръгна на градина я пуснах юни и съжалявам хиляди пъти за това, защото бяха сборни групи и не свикна а напротив правеше големи драми.

# 102
  • Мнения: 7 505
                       Бих те поканила в нашата през август за да видиш колко са големите,но за съжаление аз излизам отпуск от юни до септември.Така,че не мога да те посрещна и разведа из дежурните групи. Laughing

# 103
  • Мнения: 140
Здравейте!Очевидно няма общо правило и всяка детска градина сама си определя вътрешния ред което според мен не е превилно.Щом в една градина могат да си позволят да задържат децата значи могат във всички ,но тук отново опираме до закона или по -скоро до липсата на такъв.Аз изчетох закона за Народната просвета ама в него е написано по доста неясен начин че децата посещават детска градина до постъпването им в 1 клас.Didia и аз ако ползвах отпуск от юни до септември нямаше да рева че искам детето ми да ходи на градина .Не искам да се завихря спор или пък размяна на реплики ама нещо не ми допада тончето ти .Тук споделяме проблемите които ни вълнуват и търсим ако е възможно някякво разрешение.Аз не разбрах ти да имаш подобен проблем или пък да предлагаш някакво решение Peace

# 104
  • Мнения: 7 505
                        zizivoli , аз просто обясних,че ГОЛЕМИТЕ ДЕЦА ОСТАВАТ и лятото в дежурните групи и никой не ги връща.Точно за тяхно улеснение приема на малките беше изместен септември.
                         За отпуската - ако работиш с 30 и нагоре деца цяла година без да ползваш отпуск /защото няма заместници и не те пускат/ ако работиш по същата причина и по цял ден с тези деца все пак ти трябва време за почивка.Е,аз предпочитам да си запазя отпуската за лятото и да си взема неплатен за периода ,за който не ми стига отпуската защото не обичам да работя в смесени групи.Обикновено те обират всички негативи,да не говоря,че са оплюти още преди да са открити.Така,че предпочитам поне този повод за обиди и мрънкане да избегна.До сега никога не съм работила през лятото и неплатения отпуск не ме е спирал.За това  и никога не съм имала конфликти с родители.Да не коментирам факта,че вече не съм на 20 и предпочитгам да водя внуците си на почивки през лятото вместо на детска градина. Peace

Общи условия

Активация на акаунт