За храната в ДГ

  • 1 783
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 959
Иначе, в нашата градина храната, поне на меню, е добра - всеки ден има месо, често е заешко, всеки ден имат по три яденета на обяд, сутрин също е добра закуската, следобед е кифла или крем.

  Peace
И въпреки това, и моят син се прибира много гладен. Един път, беше вдигнал детската градина, и госпожата на ура. Бил гладен, и искал пастет.  Crazy  Госпожата, вече се чудеше, как да тича до магазина, да му купи.Embarassed

Най вероятно, всяко дете има различна потребност. Едни се наяждат от повече, други от по малко. Аз, със това си обяснявам, неистовия му глад вечер. Ако му хареса храната, изяжда доста добро количество.

# 16
  • Мнения: 6 031
И в нашата ДГ менюто е доста разнообразно, като всеки ден има плод.Забелязала съм, че има нянаква цикличност на две седмици.Относно грамажа на порциите, това "зависи" от лелката в групата.При нас например в групата на големия порциите са големи и винаги им е достатъчна храната, но когато има сборни групи и храната се разпределя от друга лелка, тогава го взимам гладен.
До миналат година имаше една лелка от градината, която вечер едва се движеше носейки по една голяма чанта в двете си ръце. Е това което носи в чантите не го е занесла сутринта на отиване на работа нали?

# 17
  • Мнения: 922
И ние сме в общинска детска градина. Храната е доста разнообразна и е в достатъчно количество. Сутрин винаги има нещо топло за закуска и чаша топла напитка. /чай, мляко или шоко/ На обяд има прясна салата или плод. Всеки ден има месо при това различно. Един, два пъти в месеца риба. Доволна съм.
Всеки ден е различно, на входа е закачено менюто за цялата седмица и се вижда.
За три години не съм видяла да ядат консерви. Вафлите и сладкишите са само под формата на почерпка и то им дават на тръгване.

# 18
  • Мнения: 9 814
Някой питаше за количеството храна, която дават на децата в ДГ.
Порционът е по 250 гр.

# 19
  • Мнения: 320
Явно някой си знае по-добре работата,а друг - има пропуски. За това някъде има вафли ,а някъде портокали. Mr. Green

Всъщност с всичко в детските градини е така, не само с храната. Затова  и някъде мъкнат чаршафи и тоалетна хартия, а другаде - не. Не всяка директорка е добър мениджър, аз поне се радвам, че нашата е такава.
Е поне това не правим - да носим чаршафи и тоалетна хартия. Вярно е, че всяко дете е с различни потребности, то моята девойка не е от най-яшните, но не е и претенциозна. У дома, каквото и да направя - хапва. Количеството, също е нормално - като за едно 4 годишно дете.
Изненадана съм от отговорите на всички и се радвам, че в болшинството от ДГ храната е на ниво. Ще попитам сестрата как точно седи въпроса с порциона и менюто. То, нали писах и по горе, не съм сама. Поне тези родители, с който съм споделяла за това са на същото мнение, като моето.

# 20
  • Мнения: 3 929
Не знам каква е дневната дажба, но и да знам, едва ли мога да контролирам дали дават точното количество. Мисля, че в ОДЗ-то, което посещава синът ми, храната е хубава и разнообразна. Даже съм я виждала с очите си, когато леличката я кара с количката. Сутрин често мирише на вкусно, когато го водя. А и синът ми може да говори добре и с пълна точност ми изрежда менюто. В повечето случаи е гладен, като го вземем, ама и той си е ящничък. Обаче, ако не му стигне яденето, му дават допълнително.

# 21
  • София
  • Мнения: 44 121
Аз съм доволна от храната като разнообразие...верно, че имат повече тестени(като хляб и пици) но се преживява.
За количество - не знам колко е, но моят син не е от най-ящните, та не се е оплакал да не му стига.
Но пък е качил 1 килце от както тръгна на градина...предполагам не гладува Simple Smile)))
Гладината си е държавна.
За плодове събираме пари да им купуват допълнително, та и такива имат Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 44 121
Някой питаше за количеството храна, която дават на децата в ДГ.
Порционът е по 250 гр.

това общо на хранене ли? или толкова е супата и още толкова второто?
До колкото помня от детската кухня 160 е супата, 190 второто(като се водят храна за 1 ядене все пак), не ми се вярва за по-големи деца(защото все пак ДК е до 3 годинки), порциите да са по-малки...

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Гладна не е оставала дъщеря ми. Дори понякога не можела да си изяде всичко и съм предупредила да не я насилват. Само плода съм казала задължително да си изяжда. Но днес например са им дали по 3 парченца портокал(количеството е много малко за мен) като десерт на обяд, а сутринта към 10 часа са им дали лимон по едно резенче. А иначе храната е вкусна и разнообразна. Даже детето ме критикува, че моите супи не били така вкусни както в детската градина Embarassed

# 24
  • Мнения: 684
И при нас често се случва да си изяжда порцията в яслата, та и допълнително да й сипват, а вкъщи да не го уважава въпросното ястие приготвено от мен. Та ме майтапят сестрите в яслата, че явно проблемът е в готвачката у дома  Mr. Green  Тя си похапва по принцип и особено откакто тръгна на ясла - доста качи за няколко месеца  Laughing
Иначе имам забележки към менюто в нашето ОДЗ. На обяд е добро - супа, основно (едното с месо)  и плод за десерт, като ястията се редуват поне през 2-3 седмици. Но закуската е често айрян/чай и филия с нещо, като нерядко е с "течен шоколад" или "пастет"(нарочно са в кавички - за мен и двете са е бъркоч от химикали и долнопробни/отпадъчни продукти). Следобед почти винаги има вафла, меденка или суха паста, което също не го одобрявам, а по-рядко има нишесте или бисквитена торта. Никак не бях очарована като питах дали готвят с маргарин и старшата сестра ме пита "Ами, не знам дали се готви с него, но се маже на филийки - какво ви притеснява в маргарина?" Как да обясня, че много неща ме притесняват в маргарина Rolling Eyes
Иначе съм много доволна от ОДЗто. Персоналът в групата ни е страхотен, но относно храненето - има какво да се желае.  Naughty

# 25
  • Мнения: 9 814
Някой питаше за количеството храна, която дават на децата в ДГ.
Порционът е по 250 гр.

това общо на хранене ли? или толкова е супата и още толкова второто?
До колкото помня от детската кухня 160 е супата, 190 второто(като се водят храна за 1 ядене все пак), не ми се вярва за по-големи деца(защото все пак ДК е до 3 годинки), порциите да са по-малки...

250 гр. първо
200 гр. второ
филия хляб
десерт

# 26
  • Мнения: 148
Филии,филии и пак филии!Не,не му стига храната,винаги му нося нещо,когато го взимам и си дояжда по пътя.

# 27
  • Мнения: 1 517
И моят син е от гладните , след градина.Всеки ден чета менюто - разнообразно ми се струва.

# 28
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 839
Менюто в ДГ се изготвя от мед.сестра, готвача, магазинера и се одобрява от директора. А се приготвя според прословутия рецептурник на Министерство на здравеопазването (между другото - храната е почти безсолна, липсват пикантни подправки, не се пържи, повечето се задушава, вари и пече). В него освен рецептите, са дадени и грамажите на всяка отделна порция. Количеството храна за дадена група се определя от броя на децата (не от възрастта - изрично съм питала нашата мед.сестра, а пък аз съм детски учител). Задължително 1-2 дни през седмицата са ни "рибни" - печена риба, рибена супа и др.  Сутрин задължително има топла напитка (прясно/не флуорно/ мляко или чай). На обяд едното ястие е постно, а другото с месо (без значение дали първото или второто). За десерт плод - рядко компот и в краен случай кисело мляко (ако има проблем с доставката на плодовете).
Обикновено хлябът идва нарязан и затова намазаните филийки са тънки. В нашата градина правилото е ако сутрин закуската е с нещо солено (например топъл сандвич с кашкавал), следобед да бъде сладко (филия с масло и мед). При следобедната закуска се дава за пиене айрян или нектар.
Имам извадени точните грамажи за всяка храна, ако не забравя утре да ги взема от градината, вечерта ще ви ги дам.
А относно "гладните деца" - според дневния ни режим ставаме в 15,30 ч , обличаме се и закусваме. Имам деца, които ги вземат почти веднага след закуска - те не са гладни. Но тези, които са от последните (към 18,30 ч) вече са си гладни. Вярно, че си зависи и от детето, но грамажът за всички е еднакъв.

Общи условия

Активация на акаунт