Отговори
# 240
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
В нашата градина казаха, че нямат право да откажат на децата да посещават градина чааак до 14.09. . Не съм сигурна за точния текст в закона, но за детските градини пише, че децата ги посещават, до приемането им в първи клас. Което все пак става на 15.09.. 

Това Софийска градина ли е?

# 241
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 383
В нашата градина казаха, че нямат право да откажат на децата да посещават градина чааак до 14.09. . Не съм сигурна за точния текст в закона, но за детските градини пише, че децата ги посещават, до приемането им в първи клас. Което все пак става на 15.09.. 

Това Софийска градина ли е?
smile3521 да

Вижте Закона за Народната просвета,
Глава трета
ДЕТСКИ ГРАДИНИ
Чл. 18(1)(Изм. - ДВ бр.36 от 1998 г.) Детските градини са за деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас.
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … /zkn_prosveta.pdf

Последна редакция: вт, 10 фев 2009, 00:53 от jd

# 242
  • Мнения: 7 821
Поради нарасналото натоварване на Нашите деца и наличието вече на подходящ подфорум местя темата в "общ отчетен".

# 243
  • Мнения: 1 491
Да ви кажа, нас миналата година като приключихме подготвителната, на 31.05. ни изритаха от детската. Продължиха да ходят деца, които имаха по-малки братчета или сестричета в градината и още едно-две, които направиха "дарение"... Тя и за това мойта изкара почти цялото лято (юни, юли, до средата на август) в спортното (тенис на корт, плуване, от 08.00 до 18.00, цялата работна седмица)

# 244
  • Мнения: 41
Здравейте момичета! Честит рожден ден на всички, които са имали празник през последните два дни, в които не съм се включвала.
В градината на Сиси - държавна, децата от ІV-тите групи си остават в градината до 30 юни. Знам го със сигурност, защото Сиси и миналата година беше в предучилищна. Учителката и директорката бяха решели, че трябва да ходи на училище на 6 години, понеже - според тях-била готова за училище! Аз, естествено, не я пратих по-рано , защото мисля, че е по-добре да си поиграе още една година. Така, че миналата година, когато раздадаха свидетелствата на "абитурентите" - както казва учителката, ги заведаха на екскурзия - всички деца и тези като моята, които няма да ходят на училище, и после си останаха в групата до 30 юни. През юли и август нашата градина никога не работи. На есен обаче, през септември, когато заведах Сиси , учителката каза, че могат да дойдат деца, които от 15 са на училище - т. е. могат да ги приемат за две седмици до началото на училището. Аз мисля да заведа Сиси в занималнята, където ще бъде - частна- от началото на септември за цял ден, за да може да свикне с обстановката и с това, че няма да спи след обяд, но по принцип не би трябвало да има проблем детето да ходи в градината до 15 септември.

# 245
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Нас със сигурност ще ни изритат в края на май. Учителките излизат в отпуск не им се занимава с децата. Аз това лято с голям зор я набутах в дежурна градина, та какво остава това лято.
Прочетох закона на Нар. просвета. Никъде не пише обаче точно до кога(като дата) децата могат да посещават детска градина.

# 246
  • Мнения: 413
При нас изписването е на 29 май,от там на сетне,който иска детето му да остане трябва да се разбере с директорката.Лично тя да каже колко горе-долу деца могат да гледат,защото нашите госпожи ще поемат първа група и ,ако е пълна ,максимум 5-6 от по -големите могат да оставят.
Завиждам на мамите ,които са оспяли да оставят децата си сами вкъщи,Дебора е много бъзлива и я е страх да си стои сама.Слизам най-много до магазина,или до контеинера за 5-10 мин.
Дайте съвети как го постигнахте,не ги ли е страх,какви предпазни мерки взимате .............
Абе всичко което правите и им казвате когато ги оставяте сами, и мен ме е страх,нямам и доверие,да не излезе на терасата,да не пусне чешмата и да не я затвори хубаво,да не подпали къщата,пък сме и на висок етаж,разкажете всичко което правите. Hug

# 247
  • Варна
  • Мнения: 966
Здравейте момичета,

В нашата градина също децата ги изписват на 30 май. Миналата година в нашата група бяха сложили няколко дечица от озписаните до 30 юни и това е. Повече от това май не може. Но мен не ме притеснява този въпрос защото съм си вкъщи така или иначе и ще си го гледам, на мамите, които работят.. за тях е проблем.

Моят Вики също се страхува да остава сам в къщи за дълго. Прибягвам до магазина и това е. Ама като го е страх не го оставям, какво да го правя. Все един ден ще му мине страха.

# 248
  • Мнения: 2 631
Нашият батко пък има голям мерак, сам да остава в къщи и всичко сам да прави, ама да видим...  Blush


Мисля си, че възможност за телефонна връзка по всяко време е добър вариант и за успокоение и за контрол. Thinking


Относно това, какво пише в нормативните актове - когато се сблъскаш на практика с проблема, се оказва, че общината е държава в държавата, или че ще си навлечеш такова недоволство от директор, госпожи и пр., което да се изсипе върху детето, че 300 пъти да съжалиш, че си си отворил устата...
Поне аз така разсъждавам, де.  Rolling Eyes

# 249
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Марти много обича да остава сама. Така се чувства голяма. Аз съм я оставяла за 10-15 мин. най много. Стах ме е. Ние сме на последен етаж какви ли не работи ми се въртят в главата newsm78. Страх ме е от много неща ако остане сама за по дълго. Нямам и доверие с две думи. Не съм сигурна, че скоро ще я оставя сама да се гледа.

# 250
  • Мнения: 1 491
Най-много сме оставяли Емма сама в къщи за 3 часа. Трябваше да ходим до Метро да пазаруваме, а на нея не й се излизаше и си лежеше в леглото, слушаше приказки на касетофона и нещо си играеше... Когато се прибрахме (а бързахме ужасно много), каза че е говорила около 1ч с баба си по телефона, гледала някакво детско, беше си намазала филия и си беше стоплила мляко в МВ... Въобще, беше се справило детето, но си личеше, че към края се е била поизнервила вече и като говорихме, каза че тъкмо е щяла да ни звъни на гсм-тата, за да пита кога ще се прибираме... А на мене през тези 3ч сърцето ми в петите и само си повтарям "позитивни мисли, позитивни мисли, никакви лоши работи, позитивни мисли...."  Joy 

# 251
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 383
Пише си. ДО ПОСТЪПВАНЕТО В ПЪРВИ КЛАС. Но определено трябва да се разправяте с директорки, учителки и администрация в Общината. Ако към момента са ви казали нещо друго. Но ако си замълчите, ще продължавате да се виждате в чудо. И майките след вас.
"Ако мълчиш си няма жертва.
 Ако не мълчиш - няма жертва."
Впрочем, колкото пъти се е налагало да комуникираме с ръководствата на детските градини чрез Общината е давало желания резултат. На децата право е да посещават детските градини и през лятото. Организацията на това е работа на директорките и Общината. Ваше право е да се погрижите и потърсите правата на децата.
Разчита се на страха ви, за да остане всичко по стария начин и да не си навличат главоболия. От всяка една от нас зависи да се променят нещата и да дадем подходящ пример на децата си.

# 252
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
А на мене през тези 3ч сърцето ми в петите и само си повтарям "позитивни мисли, позитивни мисли, никакви лоши работи, позитивни мисли...."  Joy 
Ами то и моето сърце ще е там ако я оставя по дълго време сама. Страх ме е, защото тя все нещо измисля и може да стане някоя голяма беля. но все един ден ще трябва да е сама. Няма да я вардя докато се ожени я. Дано е по разумна като тръгне на училище. Лятото все някак ще ги избутаме.

# 253
  • Мнения: 567
Здравейте на всички!
Честито на порастналите наборчета! Да растат живи и здрави! А предстои им -  и ученолюбиви!  Wink

За оставянето сами в къщи, аз си мисля, че не бих треперила толкова! Стига да мога да изляза, защото мен пък не ме пускат!  Rolling Eyes Моята девойка е някак по-отговорна, по порастнала! Чак и се ядосвам, че не се държи като дете, а като голяма. Още като малка не ми се отдаваше да успея да я залъжа с нещо! Все се разправя с мен като с равна! Гледа сама брат си / на 1 г и 10 м./, преоблича, храни, сменя памперс. Аз съм в другата стая и въобще не се показвам. Оправя се идеално.
Ноооооооо  Naughty стане ли дума да сляза до магазина, който е във входа на блока - край! Не дава да мръдна дори боклука да изхвърля! Молила съм и се за 3 минути! Започва да става тревожна, опитва се да заплаче-направо изпитва истински страх. Не мога да си обясня - гледа бебето по 2 часа сама, без да ме вижда и усеща по никакъв начин, а като стане въпрос за 3-те минути, направо става друг човек. Не зная как ще го преодолеем? Някой има ли обяснение?  newsm78
Така че violetblue, аз искрено ти завиждам! Е, не за сърцето в петите де, за трите часа!  Peace

# 254
  • Варна
  • Мнения: 5 593
Честито бебче на Янита!
Честито на всички пораснали наборчета!
Аз нещо ви изтървах.
При нас през март ще има обща родителска среща на родителтие на всички кандидат първолаци, а записването ще е през април.
Детелина се описва да свикне с мисълта, че вече няма да е при тези госпожи и с тези деца.
Утре в градината ще има открит урок по плуване. Ще ходя да си гледам плуващата девойка, дето била русалка.

Общи условия

Активация на акаунт