Моля за съвет:Проблем с Физическото развитие на моето близначе

  • 5 491
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Здравейте отдавна не съм писала във форума . Затова ще опиша по подробно за какво става въпрос. На 8 май миналата година се родиха мой те две близначки без проблем и износени. Нямаше и никакви проблеми с тях след това.Само това че едната е хипер активна а другата за разлика от нея е по бавна във всичко по късно започна да си държи главата изправена по късно започна да играе с играчки. До 9 януари тази година. Отидохме на консултация при тяхната педиатърка др. Краева от която съм много доволна и тя ми каза че едната близначка която по принцип я водят за втори близнак е започнала да изостава във физическото си развитие  затова според нея трябва да отидем в клиниката по ДЦП за рехабилитация.  А това тя отсъди като я сложи да седне и тя клюмна на пред обясних и че  и се спи и затова така се държи но според нея не е това.Ходихме там при др Тодорова от която не останах много доволна през цялото време тя изтъкваше какво не може да прави бебето. Според нея от понеделник трябва да започнем двуседмичен курс с физиотерапия и електростимулация. Имали някакви отрицателни въздействия и рискуваме ли като го правим. Имали някой във форума с такива близнаци толкова различни.

# 1
  • Мнения: 450
galla99 , "Имали някой във форума с такива близнаци толкова различни."

здравей, "толкова различни" чак  Laughing, да аз ще пиша за моите, но съм сигурна, че повечето от разнояйчните близнаци са така и ще се убедиш сама като се включат и други мами.
При нас е същото, първият близнак е Марлен /тя е по-голяма/ роди се 3,250кг, а втората е Анна Мари 2,880кг, в момента са на 1 годинка и разликата им е точно 2 кг, а и както ти си описала по-горе и при нас е  така с развитието, това което прави първия близнак го прави втория след месец /сядане, хващане, изправяне, прохождане и т.н./.
Не мисля, че има място за притеснение, а ако имахме по 1 дете и нямаше с кой да се сравнява, тогава нямаше да е проблем, дали ще проходи на година или година и 3 месеца примерно  Laughing
Все пак ти познаваш най-добре децата и ако нещо те притеснява, се посъветвай и с други специалисти.  Hug

Последна редакция: нд, 18 яну 2009, 12:29 от mari73

# 2
  • Мнения: 2 950
На първо място, мноооого те моля, наистина те моля, да не прилагате на детето никаква електростимулация.  Praynig Praynig Praynig Това е опасно и по-скоро може да навреди. Виж физиотерапиите, незнам, дори и да не помогнат, май няма да навредят.  newsm78

Сега за моите. Родиха се почти еднакви и се развиваха еднакво до 5-ия месец. И оттам Йордан - вторият близнак, започна да изостава. Христо седеше или поне се опитваше, после започна да седи на колене, да се изправя и т.н. Когато отидохме на консултация (не помня вече коя, някъде 6-7 месец) педиатърката го сложи да седи и той се сгъна напред като сандвич в тостер.... не преувеличавам. Просто главата му падна между краката, така се сгъна.  #Crazy И тя като се шашна и веднага на консултация със специалист. Аз й казах, че нямам намерение да се шашкам и ще изчакаме още месец. На следващия месец, положението отново беше доста "меко", но поне се задържаше за няколко секунди. Тя пак искаше да ни праща на специалист, но аз ги бях водила на ортопед и бях спокойна. В крайна сметка детето напредваше, просто по-бавно.  Peace И така, Йордан сега  енаравно с брат си - проходи заедно с него, седи, скача, дивее.  Grinning

Знам, че може да има проблем, но не бързайте. Ако трябва се обърнете към някой, който ще ви прави гимнастика или ще даде нещо хомеопатично.  Hug

ПП Не мога да разбера защо някои хора смятат, че щом са близнаци, задължително трябва да има някакъв проблем?  newsm78

# 3
  • Мнения: 7 803
подкрепям мнението на DessiJ   Peaceне бърза с електростимулации.
моите също се развиваха различно, но никога не е имало съмнение, че едната изостава, а са родени в 33 седмица.

# 4
  • Мнения: 286
Здравейте,
и моите момчета се развиват различно,
ако единият на 3 месеца вече се въртеше като пумпъл и дигаше главата другият почти неможеше да се обръща сам до не си спимням кога,
единият първият винаги съм забелязала върви 1-2 седмици пред другият,
просто за всичко и за колики ,и за зъби,и за прохождане точно 2 седмици разлика и за други неща но точно той пък едва сега след нова година окончателно се научи да ака на гърне,до скоро все в гащите и тогава ми казва,така се бях притеснила,а вторият отдавна няма проблеми с това,просто са си много различни,
на мен на кг от зачеването си до сега си вървят еднакви с малка разлика,
според мен изчакайте и сама преценете как се развива детето и тогава такива лечения предприемайте Peace

# 5
  • Мнения: 48
Благодаря на всички за бързите отговори. Искам само да попитам защо електростимулацията да е опасна DessiJ и с какво е опасна. Правихте ли някаква гимнастика за да се развиват заедно.

# 6
  • Мнения: 7 640
аз не разбрах дали са родени по нормален механизъм и дали са разнояйчни.
Хиперактивност по принцип е диагноза, ако едното дтенце е по-жизнено, това далеч не го прави хиперактивно. А иначе, макар децата да са различни, има някакви неща, които обичайно умеят на дадена възраст, вероятно това е имала предвид лекарката.

# 7
  • Мнения: 183
Не се притеснявай и моите са така. Е, ако е наложително да се ходи на физиотерапия - няма лошо, ще го научат на много хубави неща, а пък бебетата много обичат тези занимания.  Аз пък си мислех в началото, че по-малкото ми мишле нещо не е наред .....ама то се оказа, че е с темперамента на баща си - "докато се наведе и охлювът се шмугнал..." По отношение на моториката закъснява поне с 1 мес., но пък много повече го бива в сърдечните работи - раздава целувки, прегръща и гали плюшените играчки....
Не знам какво да ти кажа за електростимулацията - потърсих информация и не излажда страшно ама знае ли човек... Потърси второ мнение Hug

# 8
  • Мнения: 3 638
Едва ли има близнаци във форума, които са се развивали във всичко абсолютно еднакво, пък дори и да са еднояйчни. Според мен грешката, която правят мнозина е да гледат на децата като едно цяло, след като са близнаци, а не като отделни личности. И моите се развиват съвсем различно още от самото начало. Втората родена (понеже беше отгоре и имаше повече място в корема  Simple Smile) е по-активна и винаги върви малко по-напред от сестра си що се отнася до моториката. Някъде към 8 месеца вече пълзеше докато другата дори не успяваше като хората да се обръща от гръб по корем и само лежеше на пода и беснееше, че не може да се движи като онова човече, дето обикаля около нея #Cussing out И аз даже бях започнала да се притеснявам почти, но изведнъж като се отприщи започна и да се обръща и да пълзи и да се изправя. Проходиха със съвсем малка разлика. Така че е съвсем нормално да се развиват различно. Нито едната е хиперактивна, нито пък другата закъснява, просто са отделни личности и всеки има своите темпове.
В този смисъл сега едната като има вече 20 зъба, а другата само 8 да не би да изостава? На стимулация за зъбоникнене ли да я водя?  Grinning
Ная твое място не бих почвала терапии, а бих изчакала още малко, без да се притеснявам.

# 9
  • Мнения: 4 965
И аз д кажа, че няма еднакви деца, дори и близнаци. Моите са родени 1 месец и 1 седмица по-рано и в началото, така или иначе, вървяха малко по-назад от връстниците си. До 1 г. настигнаха другите деца, но разликите между тях си останаха - и във физическото развитие, и в справянето с нещата, и във всяко едно отношение. Въпрос е също и на темперамент. Едната винаги е била по-подвижна, по-бързо прави нещата от сестра си, по-лесно се учи и т.н. Изправи се 1 месец по-рано, проходи 2 месеца по-рано, проговори 2-3 месеца по-рано. Сега вече казва "Р" от близо 1/2 година и познава (дори и пише) всички букви, докато сестра й понякога говори по бебешки и пише буквите огледално. Това не значи, че се развива по-бавно или има някакви проблеми - просто е по-спокойна, по-чувствителна, по-зависима дори (от нас, от сестра си, от учителките - някак е по-неуверена и по-плаха, но това го отдавам само и единствено на характера й и се опитвам всячески да я подкрепям и стимулирам). За сметка на това, "по-спокойната" е много по-сърдечна, повече се гушка, повече съпреживява с другите, по-емоционална е и т.н.
Лично за мен, най-голямата грешка е да се очаква близнаците да се развиват еднакво, да имат еднакво поведение, да реагират еднакво...
Това са 2 различни човешки същества и по никакъв начин не бива да бъдат сравнявани. Peace

# 10
  • Мнения: 2 950
galla99 , аз не съм лекар и може по-скоро да те объркам, ако започна да ти пиша за електростимулацията. Но за мен, като човек, който дава на децата си само хомеопатични средства за лечение, този метод е немислим. Все пак това е вкарване на ток в мускулите, което стига и до мозъка и т.н. За мен е неприемливо.  Naughty Сега, ако си опитала хомеопатия, физиотерапия, гимнастика и всичко друго и детето се нуждае от още терапии, да. Но ей така да започнем да си експериментираме върху детето от един преглед, за мен е  неприемливо.  Peace Освен това детето ти дори няма една годинка. Тук има много деца, които се обърнаха на 8-9 месеца, проходиха към 1,6 г и т.н. Един скорошен пример от моите диваци. Проходиха преди дни буквално. Христо, като падне, става директно, а Йордан -  не може. Трябва му опора, сам не може да си отлепи дупето от пода.  Confused Ако искаш, влез в здравния форум, там има подфорум за хомеопатия и постави въпроса си. Със сигурност ще срещнеш повече човешки методи за справяне с положението.  Peace Но все пак вие си решавате - детето е ваше.  Hug

# 11
  • Мнения: 7 640
Едва ли има близнаци във форума, които са се развивали във всичко абсолютно еднакво, пък дори и да са еднояйчни. ...........

питам за това, ч-то освен ДЦП, би могло да се търси и друга причина за евентуално отклонение, която не е възможна, ако децата са генетично идентични.

Иначе - подкрепям мнението ти.

# 12
  • Мнения: 3 336
И моите са така, Ники прави всичко около месец преди Ели. Първи започна да надига глава, първи апочна да пълзи, първи да ходи. Въпреки че Ели направи първите крачки сама. Сега първи започна да казва ясно изразено Р и да се старае да говори по - правилно. Ели е по-джаста праста и нея като че ли повече я стимулира това, че брат й вече прави нещо, отколкото сама да започне. За протокола, тя ми беше първи близнак по време на цялата бременност, но той излезе първи. И така си му тръгна. Аз бих изчакала още 1 месец и ако съм толкова притеснена бих започнала физиотерапията. С електротерапията бих поизчакала още поне месец докато видя дали детето няма да навакса. Ако са разнояйчни може едното дете да е заченато по-късно от другото и това може да дава отражение и в развитието след това.

Иначе мога да кажа, че вкъщи идваше физиотерапевт по мое желание. Жената си ги раздвижваше още от втория месец, та почти до годинката. 2 пъти седмично. Не мога да кажа доколко им е помогнало или не, за мен беше важно да се движат, а не да стоят в легнало положение по цял ден. Въпреки че правеха еднакво гимнастика, пак си се развиха различно Peace

# 13
  • Мнения: 3
Здравей! Не съм писала скоро, но когато прочетох тревогата ти реших да те посъветвам да отидеш на физиотерапия, но за електростимулация съм малко смутена. Аз имам близнаци-е,  8 -годишни са, но в началото, когато бяха на 8 месеца имах подобни проблеми и направихме двуседмичен рехабилитационен курс с масажи  и оттам те дръпнаха и нямат и проблеми досега...Въпреки , че бяха  родени в 8 месец и с втора степен незрелост...Рехабилитацията, но правилната, прави чудеса!!!Успех!

# 14
  • Мнения: 6
Здравейте, и аз отдавна не съм писала във форума . Имах същия проблем. Правиха масажи на момиченцето ми в клиниката по ДЦП и магнит повече от две седмици. Много и помогнаха. Сега всичко е наред. Моят съвет е да послушаш докторите. Д-р Чавдаров е специалист и можеш винаги да се консултираш с него. Успех.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 846
И моите близнаци не се развиват еднакво. Педиатърката ми също казваше, че по-малкият изостава, той примерно изобщо не можеше да си държи главата изправена и то доста дълго време, а брат му вече се надигаше на ръце, но никога не е ставало въпрос за изоставане по принцип или за рехабилитация. Аз дори и гимнастика не съм им правила. В един момент задмина брат си и сега е по-пъргав от него. Сега горе-долу са на едно ниво.  Ако е само това, не мисля че имаш сериозен повод за притеснение. Дъщеря ми, която е едно дете, родено на термин, 3,650 кг. също започна да седи към осмия месец, а да се обръща чак на 10 месеца.

# 16
  • Мнения: 3 638
Едва ли има близнаци във форума, които са се развивали във всичко абсолютно еднакво, пък дори и да са еднояйчни. ...........

питам за това, ч-то освен ДЦП, би могло да се търси и друга причина за евентуално отклонение, която не е възможна, ако децата са генетично идентични.

Иначе - подкрепям мнението ти.

PolarFox
, четох и препрочитах, но нещо не мога да схвана какво искаш да кажеш  newsm78 Май нещо съм съвсем изкуфяла Embarassed

# 17
  • Мнения: 2 950
Ние си пишем ли пишем, обаче Гала нищо не казва!  newsm78

# 18
  • Мнения: 7 640
fata Hug- и аз съм го завъртяла Simple Smile...
Имам предвид, че определено децата на една възраст- независимо дали са близнаци или не, еднояйчни или двуяйчни, братя и сестри или не, се развиват индивидуално и се различават по характер, темперамент, интереси, физ. възможности и т.н.

Обаче- ако близнаците са еднояйчни, имат еднакво ДНК, при такива деца не е възможно само едното да има генетично обусловено заболяване, затова питах какви са близнаците. Peace

# 19
  • Мнения: 48
Момичета много благодаря на всички. В понеделник започнахме физиотерапията Ели много плака това дете не е плакало толкова от както се е родило.За съжаление обаче ще продължим в понеделник. Веднага след като се прибрахме вдигна температура. Дадохме урина и се оказа че всичко ние на ред, не се знае обаче от къде ни се появи тази температура. За сега съм я оставила на спокойствие но утре ще започнем пак ако естествено е добре. Днес е мслко по дебре но започна да повръща (два пъти до сега).

# 20
  • Мнения: 93
Здравейте мамчета,
първо по темата.
Защо е необходимо да се сравнява едното дете с другото. Това е доста погрешно всяко дете има различна представа за светоусещане.  Когато изпита нужда да се върти  усмихва и т.н. тогава ще го направи. Все едно да сравняваме две деца които не са близнаци същото е /няма начин  всяко човече е личност и има характер от момента в който изплаче в родилния дом/ .
Отклонение от темата-И аз имам сестра близначка и цял живот ни сравняват коя е по приказлива коя по бързо се е научила да чете, коя е по хубава и всичко за което се сещате.
 Аз те съветвам да се консултираш със специалист за да не се притесняваш излишно. Убедена съм че всичко ще е наред  bouquet
И към всички мамчета .....благородно ви завиждам и аз искам близначета.

Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 23:41 от sofiq_

# 21
  • Мнения: 2 950
София, моля те, за да не спамим тук темата, включи се в темата за разделянето на близнаците в училище. Моля те! Praynig Много ме вълнува този въпрос и искам мнение от хора, които са минали по този път, а не от родители, лекари, учители и т.н. Искам да знам самите близнаци как са се чувствали?!  Praynig

Аз ще я бутна напред, за да не  я търсиш.

# 22
  • Мнения: 48
Здравейте мами от понеделник пак тръгнахме на физиотерапия.Днес бяхме на преглед при др Тодорова за преглед някои от нещата вече ги правим например вече седим стабилно без да я подпирам, обръщаме се от коремче на гръбче и обратно но ще ни трябва още един курс защото този ни беше само три дни  а и още не стъпва добре на крачета, няма опора на тях. За съжаление днес нямахме защото групата на каката е под карантина от варицела. Според мен постъпих правилно като казах на лекарката да прекъснем курса. Е вярно че този курс ни беше много кратък но затова пък от него има видим напредък Ели.сега се чудя дали с бънджи ще стимулираме крачета или някакви упражнения според вас как мислите или да извикам рехабилитатор в къщи колко ли взимат или аз да се занимавам повече с нея?

# 23
  • Мнения: 7 803
ас бих оставила детето да се раzвива със собсвеното си темпо  Peace оце е малка сада е проблем, 4е не стои сама права

# 24
  • Мнения: 2 950
По мои сметки децата ти са на 8 месеца (поправи ме, ако греша) и е твърде рано да се притесняваш, че не стои на крака. Сега погледнах тефтера - Христо се е изправил за първи път на 8 месеца, а Йордан - на 9 месеца. И ти говоря за трудно изправяне с доста меки крака.  Hug

# 25
  • Мнения: 4 307
И аз мисля, че е добре да й дадеш време. Почвай постепенно да я изправяш, за няколко минути го правете, буквално за дни ще се отпусне и ще свикне. Не я пришпорвай, като се изнерви или не иска, не я мъчи.

# 26
  • Мнения: 48
Да сега като се върна на зад се сещам че и каката се изправи сама в 9 месец но не само това е проблема тя и не иска да пълзи изобщо е много спокойно бебе трябва постоянно да я стимулираш за да направи нещо. Но мисля че много гимнастика ще направим нещо. Слагам я на проходилка но тя не се движи изобщо може би трябва да измисля пак с някаква играчка да я стимулирам. Иначе другата се изправя сама в кревата друса се пълзи и с проходилката шета наляво и на дясно.

# 27
  • Мнения: 7 803
просто дете си е по-спокойно, не виждам защо постоянно ги сравняваш. има деца, които не са пълзели. колкото повече настояваш, толкова повече тя ще се дърпа. остави я да прави нещата както иска. не я юркай. всяко нещо с времето си  Peace

# 28
  • Мнения: 4 307
Наистина сравнението е пагубно за децата. Не го прави! Явно детето има по-сангвиничен или флегматичен темперамент.  Приеми я такава и ще видиш, че прави неща, които другато още не умее. При нас всеки прави различно нещо,  по различно време. Единият почна първи да се обръща, другият да бърбори, да седи хубаво и т.н.

# 29
  • Мнения: 48
Прави сте Ели може само да седи и да се обръща от време на време но затова пък започна да ми показва че и се ака и сега от две седмици акаме на гърне. Сутрин като се събуди и започва да казва ъъъ и чака да и обърна внимание като не и се обърне започва да се нервира и да чака да я сложим на гърне.Та наистина всяко дете си е различно само за себе си.Наистина ще спра да ги сравнявам в интерес на истината аз него правя но го прави тяхната баба която живее с нас. Но ще опитам да я отуча от това.

# 30
  • Мнения: 27
моите близнаци също не се развиват еднакво. сега са на 11 месеца, но откакто навършиха 3 месеца до ден днешен имат рехабилитационна гимнастика и аз съм изключително доволна. при тях изоставането е голямо, защтото са 7-маци. започнаха да си държат главите на 4 месеца, да се въртят от гръб на корем и обратно на 7-8 месеца. сега само пълзят по корем по пода-повече прилича на влачене, не лазят на 4 крака. дъщеря ми от една седмица се изправя на ръба на масата. и двамата обаче не могат да седят самостоятелно. рехабилитаторката и детския лекар са единодушни, че това е най-малкия проблем и най-важното е да са здрави. когато се работи по проблема, за да не се задълбочава изоставането, всичко в развитието се наваксва най-късно до 2 год. възраст. много съм изчелапо темата, доста научих и спрях да се притеснявам. не е страшно, наистина. аз отдавна спрях да ги сравнявам не само по между им, но и с другите деца. на моя приятелка дъщерята, родена на термин, започна да лази на 14 месеца, а проходи на 18. 
моите деца също реагираха зле в началото на физиотерапията. беше страшен рев. те също имаха температура и разстройство. Сега чакат с нетърпение физиотерапевтката да дойде у дома и се радват безкрайно като я видят на вратата. можеш да правиш паузи и да им даваш почивка, но не се отказвайте и бъдете постоянни.
при моите деца резултатите са просто забележителни. няма причина и при вас да не бъдат такива.

успех! 

# 31
  • Мнения: 48
Здравей MadKristy благодаря ти за куража който ми даваш. Можеш ли да ми дадеш телефона на твоята рехабилитаторка ако естествено тя може да посещава други деца по домовете им иначе сега докато сме в къщи аз и правя гимнастиката по два пъти на ден.


# 32
  • Мнения: 7 803
galla99, и ти ли си в мюнхен?

# 33
  • Мнения: 27
Здравей MadKristy благодаря ти за куража който ми даваш. Можеш ли да ми дадеш телефона на твоята рехабилитаторка ако естествено тя може да посещава други деца по домовете им иначе сега докато сме в къщи аз и правя гимнастиката по два пъти на ден.




аз живея в Мюнхен. Иначе с удоволствие бих те свързала с нея. Много е важно да знаеш точно какви упражнения да правиш и как те помагат, по какъв начин действат....
Ако си от София може да се срещнем следващия път, когато се прибираме отпуска ( към края на Май). Ще се радвам да обменим опит...

# 34
  • Мнения: 48
Е ама нещо не съм разбрала  аз съм в София. Наистина ще се радвам да се видим през май и да обменим опит. Нещо тези седмици ми се събра много освен Ели тревогите по нея сега и каката е на инхалации та затова не съм разбрала.       

# 35
  • Мнения: 7 803
galla99, дано скоро оздравеете всички  Hug

# 36
  • Мнения: 3 336
Гала, искаш ли да ти потърся телефона на физиотерапевтката, която се занимава с моите деца. Предлагам, понеже е от София, а и смятам, че си разбира от работата Peace Дори  след упражненията на децата ми даваше и на мен упражнения и ме коригираше ако не ги правя добре. Бях много доволна.

# 37
  • Мнения: 48
mishlentze ще съм ти много благодарна чесно казано не мога да разчитам само на физиотерапията в клиниката.

# 38
  • Мнения: 27
Е ама нещо не съм разбрала  аз съм в София. Наистина ще се радвам да се видим през май и да обменим опит. Нещо тези седмици ми се събра много освен Ели тревогите по нея сега и каката е на инхалации та затова не съм разбрала.       

ок, супер! ще се обадя като си дойдем.
бързо оздравяване на всички, успех и горе главата   bouquet

# 39
  • Мнения: 48
mishlentze Извинявай че те притеснявам но можеш ли да ми дадеш телефона на твоята физиотерапевка че ние нещо изоставаме от гимнастиката че пак сме болни сега пък е на антибиотик. Е не мога да си го обясня уж се мъчиш да направиш всичко че да кърмиш колкото се може повече за да не боледуват а то какво пак сме болни и пак на антибиотик.

# 40
  • Мнения: 390
Здравей, сега поглеждам темата, аз имам една фантастична физиотерапевтка, която ходи и по домовете, иначе работи в детския център /забравих му името/ срещу инфекциозна. И на нас ни се наложи, всичко в крайна сметка е ок, вярвам че и при теб ще е така. Пиши ми на лични ако искаш връзка. И бъди спокойна!

# 41
  • Мнения: 48
Здравейте днес започнахме новия курс с физиотерапия и магнит. Миналата седмица даже ходихме в детския център за съвремени родители при тяхната физиотерапевка.Бях много доволна и сигурно пак ще отидем.

# 42
  • Мнения: 48
Здравей те момичета днес ходихме при др Литвиненко прегледа Ели и ни каза че няма никакви неврологични  проблеми. Можем да ходим на гимнастика тя няма да ни навреди.

# 43
  • Мнения: 541
 galla99  браво за хубавата новина  Grinning

# 44
  • Мнения: 3 336
mishlentze Извинявай че те притеснявам но можеш ли да ми дадеш телефона на твоята физиотерапевка че ние нещо изоставаме от гимнастиката че пак сме болни сега пък е на антибиотик. Е не мога да си го обясня уж се мъчиш да направиш всичко че да кърмиш колкото се може повече за да не боледуват а то какво пак сме болни и пак на антибиотик.

Гала, чак сега влизам в тази тема, извинявай, не съм видяла молбата ти. Доколкото разбирам вече си намерила добър терапевт, така че ти желая успех и бърз напредък  bouquet

# 45
  • Мнения: 82
Здравеите мами на близнаци

Моите момчета са на коригирани 5 месеца и половина и имат голяма разлика в поведението.
Единият е много жизнено и енергично дете,постоянно търси контакт,седи вече почти стабилно седнал,заиграва се с играчки,докато другия е много вял и меланхоличен,много плаче и не посяга към нищо,стиска само една малка вазглавничка.
Моля напи6ете ми нещо,ще се побаркам от притеснение.
Водихме го на лекар,правиха му транфонтанелна ехоография,снимакта е нормална.
Само за сведение-родени са на границата на 34 и 35 г.с с тегло-1500 и 1600
Благодаря ви предварително за отговорите.

# 46
  • хасково
  • Мнения: 290
Аз имах такъв проблем не с близнаците а с първото си детеи  в доста по-тежка форма.Не отказвай пълно диагностициране.Едно от изследванията е електро,но дава доста ясна представа какъв е двигателния статус.Трябва да се разбере дали е централен проблема или е някъде по пътя на рефлекторната дъга т.е. гръбначния мозък и нервната система.Така че еднократно бихте могли да се подложите.Тока е премерен и се подава  постепенно ,по малко за да видят на каква степен има реакция.Ако има проблем,времето е важно.Ако няма -ще си спокойна че просто е с друг темп на развитие и гимнастика ,упражнения и масаж ще са достатъчни да навакса.Мен ме обучиха да си ги правя аз.Указа се че ми се отдава иказаха че се справям много успешно.Така не бях зависима от рехабилитатор и ги правех по 3 пъти на ден.Но пак ти казвам-при нас беше наистина сериозно заболяване.Но го разбрах със сигурност след изследванията с ток.На мониторите и аз виждах ясно какво става и детето как реагира.Не исках да се самозалъгвам-трябваше или да отхвърлим проблема като такъв ,или да го посрещна с цялата му сериозност.Пожелавам ви за вас да е първото-от цялото си сърце.Но вярвам че не е нещо страшно,просто се убедете с аргументите на медицината 

# 47
  • Мнения: 82
много благодаря на tanyaviolin за бързия отговор
ще направим всичко,каквото трябва,дано да не е сериозен проблема

# 48
  • Мнения: 4 307
kikorana, моят съвет не цели да отлагате медицинските изследвания. Щом имаш опасения, провери си. Но пробвай повече да гушкаш по-кротичкото дете. По-обсебващият получава повече стимули да се развива, а кроткият и тихичкия си стои. Опитай, ако има кой да ти помага, да отделяш повече време на детето. Да го гушкаш най-вече и да му говориш. Те имат нужда от любов, с което по никакъв начин не искам да кажа, че ти не му я даваш. Но те са ненаситни Simple Smile. На мен лично, това че стиска възглавничка ми говори, че има нужда от телесен контакт.
Моята дъщеря има ритуал на заспиване с една проста тензухена кърпичка /пелена/. Започна някъде на вашата възраст. Мачка я, мачка я с ръчичките и накрая си я допира до бузките и така заспива. Наблюдавайки я, стигам до извода, че с кърпичката тя замества мен и контакта ни преди заспиване. Като спим двете и я галя преди да заспи - не я търси. Дори когато беше с ръкавици зимата в количката си я търсеше. Онзи ден пътувахме в колата и  много й се доспа. Въртя се, плака и накрая я видях как сама си галеше бузката с ръка.
За около десетина дни ще се види дали ще "дръпне" напред.

# 49
  • хасково
  • Мнения: 290
Наистина е много важен контакта с детето ,което не е толкова обсебващо.Нормално е да има любима играчка,особено за заспиване.На моите съвсем целенасочено им създадох такава-точно възглавничка.Единият я възприе ,но другият не се влюби в нея,просто взема различни плюшени играчки.Виктор също взема и играчка,но задължително и възглавничката.Но къде настъпва притеснителния момент.Гушка я САМО КОГАТО ЗАСПИВА.Постоянното гушкане на възглавничката и през времето когато не спи,липсата на интерес към друга играчка,или еднотипната игра е вече смущаващо обстоятелство.Доколко? Ще ти кажат само специалистите.Но трудното е да намериш точният.Понякога,както много сме си говорили в другите теми, могат да ти изкарат ума,а после се указва ,че не е толкова лошо положението.Не се паникьосвай предварително. Знам че е трудно.

# 50
  • Мнения: 82
блзгодаря ви момичета за подкрепата,трогнахте ме
не спирам да се притеснявам,но ми ставамалко по леко като видя че сте писали
аз много го гушкам и му говоря,тои е мнооого чувствителен
на 10.05 сме на контролен преглед при детски невролог

# 51
  • хасково
  • Мнения: 290
Пиши след като минете на преглед

# 52
  • Мнения: 82
Задължително ще пи6а
благодаря за подкрепата

# 53
  • Мнения: 547
Аз не мисля,че детски невролог ще свърши някаква работа в толко малка възраст на детето,казвам го защото и ние водхме малкия и то на годинка и нещо и дактора каза,че това е прекалено малко дете за да се види и разбере каквото и да е.
Вече сме големи и се развиват почти еднакво,но и ние имахме разлика от първия близнак с месец,два тя винаги беше по напред от брат си във всичко,но все пак е и момиче.

Общи условия

Активация на акаунт