Еднократна помощ при раждане

  • 13 784
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 372
Можеш да получиш тези пари от България, обаче детето трябва да има български акт за раждане/ което означава че получава българско гражданство/ и се подават документи в социални грижи. След един месец чакане за одобрение си получаваш парите.

# 16
  • Мнения: 75
Някой знае ли,дали мога да пратя мъжа ми с личната ми карта да подаде документите за първонач.помощ,като предварително съм попълнила Молбата-образец newsm78

# 17
  • Мнения: 215
Аз миналата година взех тая еднократна помощ.Бързо стана.

# 18
  • Канада, Монреал
  • Мнения: 69
Люси, мисля че не е много законно, ама без да се пробва, няма как да се разбере - зависи от служителката дали е добронамерена.

# 19
  • Мнения: 166
Аз миналата година взех тая еднократна помощ.Бързо стана.

Добре ако живееш в чужбин има ли детето право на тази помощ, дори и с БГ акт?
Те не питат ли служителите къде живее детето? До каква възраст може да се вземе тази помощ?

# 20
  • Мнения: 977
Аз миналата година взех тая еднократна помощ.Бързо стана.

Добре ако живееш в чужбин има ли детето право на тази помощ, дори и с БГ акт?
Те не питат ли служителите къде живее детето? До каква възраст може да се вземе тази помощ?



До навършване на 2 г. възраст.

Не ламинирай акта за раждане, понеже на гърба се бие печат.
Ламинираш ли го - губиш правото на сумата.

От друга страна - по закон, дете отглеждано извън .бг, няма право на тази социална помощ.

# 21
  • Мнения: 215
Аз миналата година взех тая еднократна помощ.Бързо стана.

Добре ако живееш в чужбин има ли детето право на тази помощ, дори и с БГ акт?
Те не питат ли служителите къде живее детето? До каква възраст може да се вземе тази помощ?

Защо да няма,нали е и бг гражданин.
Не питат къде живее детето.Мисля,че има право до 2 или 3г.

# 22
  • Мнения: 2 980
Защо да няма,нали е и бг гражданин.

Няма значение, че е български гражданин. В заявлението, което подаваш, за да получиш сумата, декларираш, че детето се отглежда в България (ето я декларацията, точка 5. засяга местоживеенето: http://www.biberonbg.com/files/ednokratna_pomosht.pdf). Служителите няма нужда да те питат, след като ти така или иначе тази информация си я дал в писмен вид.

Срокът за подаване на документи е 3 години, считани от края на месеца, в който е родено детето.

Последна редакция: пт, 30 апр 2010, 23:19 от ianajar

# 23
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 И двете ми деца са родени в БГ, но въпреки това ме разпитваха къде са родени и дали са отгледани в БГ когато подавах декларациите.

# 24
  • Мнения: 341
Ако имаш адресна регистрация в Словения, без проблем получаваш еднократната помощ, пакета и дори майчинство. Аз също нямам гражданство, а когато родих детето си нямах и постоянно пребиваване, но получих без проблем. В Словения винаги и всичко зависи от невежеството на служителката,
http://www.ess.gov.si/slo/Eures/DelZivPogoji/SocialnoVarstvo.htm … a_in_materinstvo_
http://www.gov.si/csd/index.htm
проучи по-обстойно проблема, обади се в Любляна, там решават такива случаи и там обикновено имат опит.

# 25
  • Мнения: 215
Защо да няма,нали е и бг гражданин.

Няма значение, че е български гражданин. В заявлението, което подаваш, за да получиш сумата, декларираш, че детето се отглежда в България (ето я декларацията, точка 5. засяга местоживеенето: http://www.biberonbg.com/files/ednokratna_pomosht.pdf). Служителите няма нужда да те питат, след като ти така или иначе тази информация си я дал в писмен вид.

Срокът за подаване на документи е 3 години, считани от края на месеца, в който е родено детето.


Нали става въпрос за еднократната помощ,200лв май беше.Какво значение има къде си отглеждам детето.Ами бях си в Бг 1м,взела съм я и с тези 200лв съм си гледала детето 1м. в България.Това достатъчен довод ли е.Въобще не помня какво съм попълвала в декларацията.

# 26
  • Мнения: 2 980
Това достатъчен довод ли е.

Не, не е. Има си закон за социалното подпомагане, по силата на който се изплащат еднократните помощи и всички други помощи за отглеждане на дете. Според този закон, пари се дават само за деца, отглеждани в България. Щом постоянното ви местожителство е някъде другаде, значи държавната хазна не е длъжна да ви плаща.

# 27
  • Канада, Монреал
  • Мнения: 69
Може и да има закон за социално подпомагане, но да променят първо закона за получаването на пенсиите. Колко години сме работили и сме давали % от заплатите си за какви ли не осигуровки, пенсии, майчинство, че и бащите плащат за майчинство...и стотинка няма да видим от тези пари. В цивилизованите държави се изплащат пенсии спрямо годините изработен труд, независимо дали си живял цял живот там или не. Е като оправят тези бакии, тогава ще го мисля закона за социално подпомагане.

# 28
  • Мнения: 341
И на мен така ми отговориха, че по местоживеене ти се полагат, още повече България е в ЕС и по този параграф държавите имат някакви споразумения. Аз си получих и еднократната помощ и майчинство, въпреки че официално не бях работила никъде. Нормално е да се дава по местоживеене защото в противен случай спокойно можеш да вземеш и в държавата където живееш и в България. Тарикатско, ама не минава.

# 29
  • Мнения: 215
Е,при мен мина  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт