Отговори
# 15
  • Мнения: 9 973
Ice Queen,ще обясня за трети последен път.Не мога да стоя и да чакам 3 часа дали ще се изпише темата.Както виждате имам дете,а покрай него 10000 задължения.Това не е концерт пожелание-детето да се съобразява с моите и вашите желания.То спи-аз правя тема.То стане-памперс,ядене,разходка,игри....домакински задължения.Моля да ми влезете в положението.Като видите новата тема,изпишете старата и тогава влезте в новата.Не е кой знае колко сложно.Четвърти път няма да го обяснявам.Ако не ви харесва,правете вие темата,нямам нищо против Peace

ПП:Погледнете темите на май,юни и юли-колко от тях са до 19 стр. Wink

# 16
  • Мнения: 3 372
Деси, като нямаш време просто не се занимаваш с това и го поема друг, който има време Peace Или пък и дори да се изпишат 21стр. а не 20 никой няма да удари ключа веднага на темата Peace Просто май ти е кеф нон-стоп да си пускаш теми и това е ooooh!
Като гледам как днес от 9.30 сутринта до 15.30 си била нон-стоп във форума и си пускала мнения явно детето не е спало Mr. Green Също ако спреш да пускаш постове с 1-2 думи темата няма да свършва толкова бързо Peace Наистина много спамиш Peace

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 17:50 от Ice Queen

# 17
  • Мнения: 9 973
ОК,аз се оттеглям Wink щом това искаш ти  Peace
Също ако спреш да пускаш постове с 1-2 думи темата няма да свършва толкова бързо Peace
2-3 или 20-30 поста си върви
я да кажеш в една тема имам ли повече от 10-15 поста,и то да приветствам някой нов!?!.....повече не коментирай,спасявам се  Wink

детективе,а след като съм пуснала темата,била ли съм във форума,писала ли съм?И съм стояла цяла сутрин да изчакам да се изпише темата WinkТова задоволява ли те?Спамя,не спамя-мой си проблем Whistling Навредила ли съм на някой?
много чудно аз ли изписвам темите? newsm78

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 18:07 от [x] `Деси`

# 18
  • Мнения: 219
Как сте мацки? Пак нещо неразбирателства. Е няма как, много мамчета сме, не се нервираите за всичко, ще се нагодим с времето Simple Smile

Аз да се отчета. Днес бях на доки, искаше да ме гледа на видеозон на 20-ти февруари, когато ми е другия час, ама аз настоях, защото се бях притеснила, както ви казах от тия гъбички и течения. И чухме сърчице, равива се добре, има си всичко и е 51мм вече Simple Smile Успокоих се вече. Сега ще чакаме изследванията да станат, да видим какво ще ми изпише доки.

Бреееей, малката вече четири часа спи, ще трябва да я будя.
Лека вечер майчета  Hug

# 19
  • Мнения: 285
Айде, де не се карайте, моля!
Деси, знаем миличка, че си заета с малкия и ти благодарим, че въпреки всичко успяваш да се грижиш и за нашите темички. Hug
Пускай темата, когато имаш време, наша отговорност е да изпишем до 20 страница предишната и тогава да пишем в следващата.
Исе куийн, не се ядосвай на Деси, ако не ти харесва, започни ти да ги правиш темите и готово. Няма да има спорове.
Също така да не спамим темата в началото като пишем-пу, първа и т.н.
Да се редактират постовете, а не да се пускат 2 един след друг.

А сега да ви кажа, видях, че сте писали за хапчетата Емил против гадене. На мен доки ми ги препоръча, но аз не ги намерих по аптеките и карах без тях. Сега гаденето ми поотмина и вече нямам нужда от хапчета. Преди няколко дни една мама от форума ми каза, че ги има и ако иска да ми ги даде, но аз отказах, тъй като вече бях по-добре.
Ако някоя от вас ги  иска нека да ми пише на лични да се разберем да и дам координати на другата съфорумка.
Аз утре ще ходя да видя и в Правителствена какво е положението със следенето на бременността, че съм в колебания.
После ще пиша как е минало.
А и в неделя заминавам и няма да ме има дълго, такаа че като се върна дано да видя пълни темички с хубави новини за бебчовците. Hug

# 20
  • Мнения: 9 973
мернах да пишете за Вомутосхил-капки чудо са!!!Детето ми беше 1г. с рефлукс(повръщаше по 10-12 пъти на ден),който излекувахме с тези капки  Peace

Здравейте мами включвам се и аз. Моето бебе трябва да ме зарадва на 20 август. Първо ми е и сам само на 22. Сигурно съм една от най-младите тук Simple Smile На 19-ти видяхме сърчицето и бях точно в 8-ма гс.
Относно повръщането бях много зле между 4-та и 7-ма седмица. В следствие повръщането свалих 2 кг и сега съм само 38 кг. Това, което най-ме притеснява е че вече не повръщам , а  кг.  не качвам. Има ли някоя с подобен проблем.??? Вместо да качвам - свалям Sad(( А ям доста , поне 4-5 пъти на ден, та понякога и през нощта.
Вече 2 седмици съм добре и се надявам  да не започне отначало. Леко бременеене на всички и да родим здрави и хубави бебчета.
ето още едно майче  Hug добре дошла

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 18:23 от [x] `Деси`

# 21
  • Мнения: 521
Зрдавейте, доктора каза че имам ниска киселиност. Някой може ли да ми каже какво да правя? Каза да ям кисело!!! Мислите ли, че това ще помогне?

# 22
  • Мнения: 9 973
Зрдавейте, доктора каза че имам ниска киселиност. Някой може ли да ми каже какво да правя? Каза да ям кисело!!! Мислите ли, че това ще помогне?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=264520.msg6436941-това от гугъл

напиши ниска киселинност при бременност и излазат доста неща


ПП:Яна,изтрий нещо от пощата си

Последна редакция: ср, 21 яну 2009, 18:56 от [x] `Деси`

# 23
  • Мнения: 1 569
Момичета здравейте и от мен. Аз само искам да изразя съпричастност със забележките на Захира и Айс. Още един път и аз да ви призова да се въздърваме от постове като 'пу първа в темата', 'ок', 'не съм съгласна', 'прегръдка за еди кой си', 'добре дошла на еди кой си'. Просто наистина е дразнащо на всеки 2 дни да има нова тема!!! и нека си изписваме темите до край, както Деси призова, дори да има вече нова направена. Все пак имаме до 21 страници мисля?!

Иначе да кажа, че бях в магазина за бременни на Алабин (в София) и да ви кажа какво имаше: някакви костюмчета с туника и панталон, дънки, джинси, бабешки блузи.. нищо, което да ме впечатли Sad дали във всички такива магазини има такъв оскъден избор? Sad

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 1 712
Здравейте, момичета!
Аз искам да ви попитам за Биохимичния скрининг. Прочетох доста неща за него. Разбрах, че ранния се прави между 10-14г.с., но не разбрах друго - трябва ли наблюдаващия ме гинеколог да ме изпрати да го направя и да ми даде някакво направление или там, какъвто се води медицински документ. Или такива неща не са ми необходими и аз мога сама да отида и да си го направя, без да ми трябват такива медицински. И трябва ли да си записвам час в Майчин дом или мога да отида всеки ден? Ако някоя е запозната, ще съм  й благодарна за разясненията!
Предварително благодаря!

# 25
  • Мнения: 9 973
Здравейте, момичета!
Аз искам да ви попитам за Биохимичния скрининг. Прочетох доста неща за него. Разбрах, че ранния се прави между 10-14г.с., но не разбрах друго - трябва ли наблюдаващия ме гинеколог да ме изпрати да го направя и да ми даде някакво направление или там, какъвто се води медицински документ. Или такива неща не са ми необходими и аз мога сама да отида и да си го направя, без да ми трябват такива медицински. И трябва ли да си записвам час в Майчин дом или мога да отида всеки ден? Ако някоя е запозната, ще съм  й благодарна за разясненията!
Предварително благодаря!
Прави се на своя глава без направление,с пари в джоба.НО трябва да си запишеш час по-отрано PeaceУспех

# 26
  • Мнения: 1 569
За БХС не се записва час до колкото аз знам, а се ходи на свободен прием всеки ден от 8 (май) до 1. Седиш си в Майчин дом, чакаш реда си и тва си е Simple Smile Освен това за да е най-добър резултатът се ходим мисля около 20 седмица Simple Smile

# 27
  • Мнения: 9 973
да видим мога ли давам дълги постове
писах в предните теми,едва ли някой видя...сега пак ще напиша,ако е малко,и друго ще напиша

"Биохимичен скрининг" е генетично изследване в кръвна проба за оценка на риска за раждане на дете с болестта на Даун, тежки дефекти на гръбначния и главния мозък и коремната стена.

Това изследване се прави, за съжаление, само в "Майчин дом" - София и Варна.
Адрес за връзка:
София 1431, ул. Здраве 2, Университетска болница СБАЛАГ”Майчин дом”
ЦЕНТЪР ПО МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА
Лаборатория по молекулярна патология
Доц.д-р Кременски - завеждащ центъра
Тел: 02/ 9172 268 и 02/ 9172 476. Факс: 02/ 9172 469
Е-поща: kremensk@medfac.acad.bg




КАКВО  Е  БИОХИМИЧЕН  СКРИНИНГ?

 
1. Какво е биохимичен скрининг (троен тест)?
2. Колко чести са положителните резултати?
3. Какво се измерва при теста?
4. Какво точно означават резултатите?
5. Какво трябва да направя, ако получа патологични резултати?
6. За и против да направя теста?

1. Какво е биохимичен скрининг (троен тест)?

Този тест може да покаже дали вашето дете е с висок риск да се роди с вродени дефекти. Ако сте избрали да направите този тест, важно е да разберете, че положителни или патологични резултати не означава със сигурност, че имате проблеми! Факт е, че само около 10% от жените с патологични резултати раждат деца с вродени дефекти. Като цяло, патологичните резултати означават само, че трябва да проведете допълнителни изследвания, като ултразвуково изследване или амниоцентеза, за да сте сигурни.

От друга страна, негативните или нормални резултати не гарантират, че детето ви е здраво, а само, че рисковете на вашето бебе да има вродени дефекти са минимални. Това е причината много жени да избират да направят този скрининг. Настоящи изследвания показват, че чрез теста ще се открият 75 до 85% от дефектите на невралната тръба (като напр. спина бифида и аненцефалия) и 60% от децата със синдрома на Даун при жени под 35 години и 75% при жени над 35 години.

2. Колко чести са положителните резултати?
Само около 3 до 5% от жените ще получат положителни (патологични резултати) при този скрининг и средно около 10% от тези жени имат на практика дете с проблем. Тези резултати са за сметка на множеството фалшиво положителни резултати. Статистиката от една от компаниите, предлагащи тези тестове, показва дори по–висока честота на фалшиво положителни резултати.: ако се тестват 1 000 бременни жени, само около 25% от тях ще покажат повишен риск за раждане на бебе с дефект на невралната тръба, и от тях само едно или две деца наистина ще имат този дефект. Изследванията на около 70 от тези 1 000 жени ще покажат повишен риск от синдром на Даун за тяхното бебе, като от тях само едно или две бебета ще са със синдрома на Даун. От друга страна, част от жените с отрицателен резултат ще родят дете с един от тези проблеми.

3. Какво се измерва при теста?

Маркерите, чиито нива се измерват, са три хормона на бременността – алфафетопротеини (АФП), човешки хорионгонадотропин (ЧХГ) и неконюгиран естриол (нЕ3). Години наред жените бяха изследвани само за серумен АФП, но сега повечето лаборатории изследват и трите хормона, тъй като така се получава по – пълна информация. (Някои болници могат да изследват и хормона инхибин А и тогава тестът се нарича четворен.)

Тестът обикновено се прави между 15 и 20 гестационна седмица, като оптималното време е между 16 и 18 седмица (когато хормоналните нива са най–показателни). Ще ви вземат кръв от вената на ръката и тя ще се изпрати за в лабораторията за анализ. Лабораторията ще изследва кръвните нива на вашите хормони и ще определи дали те попадат в границите на нормата за съответния срок на бременността, както и в зависимост от вашата възраст, тегло, раса и други фактори (например диабет). По–високо или по–ниско ниво на тези хормони в кръвта ви се означава като положителен или патологичен резултат. Резултатите обикновено са готови в рамките на една или две седмици.

4. Какво точно означават резултатите?

Нивата на трите хормона се разглеждат както поотделно, така и в комбинация, за да се определи наличието на риск за вас и за вашето бебе. Когато получите резултатите си, ще ви бъде разяснено какви са рисковете вашето бебе да има някакъв вроден дефект. Например, една 35 годишна жена има среден риск 1 на 250 до 270 да роди дете със синдрома на Даун. Ако резултатите показват, че вашият риск е по–висок от средностатистическия за вашата възраст, ще трябва да обсъдите по–нататъшни изследвания.

Висок АФП може да означава няколко неща. Бебето произвежда АФП по време на бременността и известно количество хормон може да премине през плацентата в майчиното кръвообращение на всеки етап от бременността. Ако количеството му е по–високо от очакваното, това често означава, че износвате повече от един плод или пък че вашето бебе е на по–голяма гестационна възраст, отколкото вашият лекар предполага. Но в някои случаи това може да означава ненормален отвор в гръбнака на бебето (спина бифида), главата или коремната стена, което позволява изтичане на по–голямо количество АФП. В редки случаи това може да означава проблем с бъбреците на плода. А в някои случаи този резултат не означава нито едно от изброените неща.

Нисък АФП, нисък естриол и висок ЧХГ са асоциирани с висок риск за синдром на Даун (тризомия 21). Ниски нива на трите хормона означават, че вашето бебе е с висок риск за тризомия 18 – по–тежка и по–рядка хромозомна аномалия.

Понякога резултатите могат да са индикация, че вие самата сте с повишен риск от за проблеми на бременността, като прееклампсия, преждевременно раждане или спонтанен аборт. Като знаете това, вие и вашият лекар ще трябва да сте подготвени по отношение на тези рискове.

5. Какво трябва да направя, ако получа патологични резултати?Ако получите патологични резултати, вероятно ще ви предложат детайлно изследване чрез ултразвук (второ ниво). Това изследване може да бъде направено веднага и може да ви даде информация веднага. (Ако ултразвукът покаже, че вашето бебе е на по–голяма или по–малка гестационна възраст, отколкото вашият лекар смята, вашите резултати ще бъдат преизчислени.) Също може да ви се наложи да направите генетично изследване, за да дискутирате вашия риск и съответните възможности за поведение.

Ако имате висок АФП, ултразвуковото изследване на второ ниво ще потвърди гестационната възраст на плода и дали сте бременна с близнаци, както и ще позволи на вашия лекар да провери гръбнака на плода и други негови части за дефекти. (Ако сте направила теста преди 15 гестационна седмица, ще е необходимо да го повторите.) Ако се открие спина бифида на вашето бебе и вие решите да износите бременността, наблюдаващите ви лекари ще следят периодично състоянието на бебето по време на бременността и ще бъдат подготвени да приложат хирургично лечение на плода веднага след раждането.

Ако имате нисък АФП, ултразвуковото изследване ще позволи на вашия лекар да потърси така наречените “меки маркери”, които евентуално могат да насочат към синдрома на Даун и други хромозомни болести, като кисти на плексус хороидеус (кисти в определена част от главния мозък), хиперехогенни интракардиални участъци (натрупан калций в определени сърдечни участъци), умерена хидронефроза (проблем с бъбреците) и задебеляване на нухалната гънка (в областта на врата на бебето). Когато два или повече от тези маркери са налице, рисковете вашето бебе да има хромозомни аномалии се увеличават значително. Същото се отнася и ако плода има големи структурни дефекти, като например сърдечна патология или отворена предна коремна стена.

Ако всичко изглежда нормално на ултразвук, това все пак не е гаранция, че всичко е наред, но това означава, че вашето бебе е с малък риск да има хромозомни аномалии, сравнено със средностсатистическия риск за вашата възраст. Вие можете да решите, че този риск е приемлив за вас, а можете да решите да направите амниоцентеза, за да знаете със сигурност.

Ако при ултразвуковото изследване се открият признаци, които говорят за хромозомни проблеми на плода, вашият лекар обикновено ще ви препоръча амниоцентеза, за да може със сигурност да каже какво става. Ако при ултразвуковото изследване се открият структурни дефекти, вие можете да изискате амниоцентеза, за да се потвърди дали детето има хромозомни проблеми. Чрез амниоцентеза могат да се диагностицират 99% от хромозомните аномалии, но самата тя носи малък риск от спонтанен аборт (средно 1 на 200). Това изследване може да бъде направено на всеки срок от бременността, но обикновено се прави между 15 и 20 гестационна седмица, така че родителите да имат възможност, ако пожелаят, да прекъснат бременността преди 24 седмица. Отново ще трябва да чакате от 10 до 14 дни за резултатите.

6. За и против да направя теста?

За: Основното предимство на тройния тест е, че той дава информация за риска вашето бебе да има някои вродени дефекти, без да ви подлага на малкия, но съществуващ риск от спонтанен аборт при амниоцентеза или хорионбиопсия. Ако сте на 35 години или повече, вашият лекар вероятно ще ви предложи да пропуснете този тест и да направите само по–информативните тестове. Когато достигнете тази възраст, вашият риск да родите бебе с хромозомни аномалии, като синдрома на Даун, е по–висок от риска да направите спонтанен аборт при амниоцентеза. Все пак, ако не се чувствате комфортно, знаейки за този риск, можете да предпочетете да направите тройния тест и детайлно ултразвуково изследване. Ако резултатите от двете изследвания са нормални, може да не пожелаете да се подложите на амниоцентеза, защото малкият риск бебето да има хромозомни аномалии ще е по–нисък от риска от амниоцентеза, точно както е при жени под 35 години.

Дори да знаете всичко това, може да решите да не прекъсвате бременността, но ще бъдете предварително подготвена за това, че вашето бебе ще има нужда от специални грижи, така че по–лесно ще се справите след раждане. Вие може да решите да раждате в по–добре обзаведена болница със специалисти в областта. Като знаят какво става с вашето бебе, наблюдаващите ви специалисти ще проследяват бременността и ще осигурят неонатолог или детски хирург по време на раждане, за да помогнат на вашето бебе след раждане.

Против: От друга страна, фалшиво положителните резултати могат ненужно да ви обезпокоят – това е най–честото оплакване от провеждането на този тест – и могат да ви накарат да решите да се подложите на амниоцентеза без нужда. Фалшиво отрицателните резултати могат да ви откажат от правенето на по–нататъшни изследвания, при което могат да се пропуснат вродени дефекти.

Преди да решите, хубаво е да дискутирате всички тези съображения с вашия партньор, с вашия лекар и, при нужда, с генетичния консултант. Също можете да разговаряте с други жени, които са имали подобни на вашите притеснения.

(В България жените получават специализирано обслужване по време на бременността си, така че ултразвуковото изследване от специалист – гинеколог е достъпно и водещо при оценка на риска – бел. прев.)

# 28
  • Мнения: 9 973
ОТНОСНО: промените, свързани с правото и размера на паричните обезщетения за майчинство от 1 януари 2009 г.
По повод направените промени, относно правото и размера на паричните обезщетения за майчинство в Кодекса за социално осигуряване, със Закона за бюджета на ДОО за 2009 г. /обн. в ДВ., бр. 109 от 23.12.2008 г./ и във връзка с промените в Кодекса на труда (КТ), обн. в ДВ, бр. 108 от 19.12.2008 г. и ДВ, бр. 109 от 23.12.2008 г., да се има предвид следното:
1. С изменението на чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване (КСО), в сила от 1 януари 2009 г., се регламентира, че осигурените лица имат право на парични обезщетения за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Изискването за 12 месеца осигурителен стаж се отнася за лицата, при конто отпускът поради бременност и раждане е започнал след 31.12.2008 г.

2. Ал. 1 на чл. 49 в сила от 1 януари 2009 г. се изменя така: "Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство, за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5".

С изменението се регламентира, че паричното обезщетение на лицата, за конто започването на отпуска поради бременност и раждане е след 31.12.2008 г., се изчислява от 12 месечен период.

От 1 януари 2009 г. се променя и срокът на изплащане на паричното обезщетение при бременност и раждане от 315 на 410 календарни дни, от конто 45 преди раждане (чл. 50, ал. 1 от КСО).

3. В чл. 163 от Кодекса на труда /КТ/ са създадени нови ал. 7 и ал. 8, в сила от 1 януари 2009 г., свързани с правото на 15-дневен отпуск на бащата при раждане на. дете и с правото на отпуск на бащата/осиновителя за остатъка след навършване на 6-месечна възраст на детето до 410 календарни дни.

В съответствие с новите разпоредби на КТ, в чл. 50 от КСО е изменена ал. 6 и е създадена нова ал. 7.
На основание чл. 163, ал. 7 от КТ, когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.

Съгласно новата редакция на ал. 6 на чл. 50, осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от КТ, ако отговаря на условията по чл. 48а. За получаване на паричното обезщетение бащата подава молба-декларация /проект на образец, приложение № 13 към НИИПОПДОО/, към която прилага заверени от осигурителя копия от: заповедта за разрешаване на отпуска,
удостоверението за раждане на детето и документа от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.

На основание новата ал. 8 на чл. 163 от КТ със съгласието на майката (осиновителката) след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата (осиновителят) може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 календарни дни.

Съгласно разпоредбата на новата ал. 7 на чл. 50 от КСО, "осигуреният за общо заболяване и майчинство баща/осиновител има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, стед навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 8 от Кодекса на труда, ако отговаря на условията по чл. 48а. За получаване на паричното обезщетение -башата/осиновителят подава молба-декларация /проект на образец, приложение №14 към НИИПОПДОО/, към която при лага заверени от осигурителя копия от: заповедта за разрешаване на отпуска и удостоверението за раждане на детето.
Съгласно изменението на чл. 52, думата "осигурената" се заменя с "осигуреното лице", с което се дава право и на бащите/осиновителите при прекратяване на осигуряването през време на получаване на парично обезщетение за 1.5-те календарни дни и за периода след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни, да получават парични обезщетения до изтичане на съответните срокове.
С изменението на чл. 52а, в сила от 1 януари 2009 г., за придобиване право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, се въвежда изискване осигурените лица да имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Изискването за 12 месеца осигурителен стаж се отнася за лицата, при конто отпускът за отглеждане на дете е започнал след 31.12.2008 г.
При определянето на реда за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения за бременност и раждане за заварените случаи се прилагат разпоредбите на новосъздадения § 22к от КСО. По прилагането на тези разпоредби да се има предвид, че във всички случаи, когато лицата са започнали ползването на отпуск за бременност и раждане преди 1 януари 2009 г., паричните обезщетения се изчисляват и изплащат по "досегашния ред", независимо от обстоятелството дали е започнало плащането на паричното обезщететше и коя е правопораждащата дата. В тези случаи определянето на правото е свързано с условието за 6 месеца осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство, а периодът, от който се изчисляват паричните обезщетения е 6 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на бременността и раждането.

4. Съгласно измененията на чл. 163 от КТ и чл. 50 от КСО продължителността на отпуска-и изплащането на паричните обезщетения за бременност и раждане се увеличава на 410 календарни дни. Независимо че измененията в КТ са в сила от 2 януари 2009 г., а измененията в КСО - от 1 януари 2009 г., това няма да се отрази на изплащането на паричните обезщетения за бременност и раждане. Съгласно § 22к от ПРЗ на КСО:
- майките /осиновителките/, за конто срокът на обезщетението по чл. 50 от КСО не е изтекъл до 1 януари 2009 г., имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до 410 календарни дни.
- майките /осиновителките/, за конто срокът на обезщетението по чл. 50 е изтекъл до 1 януари 2009 г., но от започването му не са изтекли 410 календарни дни, имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до края на този период.

И в двете хипотези, обезщетението на това основание се изплаща, ако майката ползва отпуск при условията на § Зв от ПР на КТ. Във връзка с правото на обезщетение по § 22к от ПЗР на КСО да се имат предвид следните особености:

А. Когато срокът на отпуска за бременност и раждане в размер на 315 календарни дни не е изтекъл към 2 януари 2009 г. парично обезщетение по § 22к, ал. 1 от ПЗР на КСО се изплаща само, ако майката ползва остатъка от отпуска до 410 календарни дни, въз основа на подадено от нея заявление в преприятието по реда на Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО), след изменението й. За получаване на обезщетението се подава нова молба-декларация /проект на изменен образец, приложение № 2 към НИИПОПДОО/. За този период майката не може да ползва отпуск за отглеждане на детето и да получав а обезщетение по чл. 53 от КСО. За същия период тя не може да получава и обезщетение по чл. 54 от КСО, ако работи и не ползва отпуска.

Б. Когато срокът на отпуска за бременност и раждане в размер на 315 календарни дни е изтекъл преди 2 януари 2009 г. са възможни следните случаи:

а) На 1 януари 2009 г. майката или лицето по чл. 164, ал. 3 от КТ ползва отпуск за отглеждане на малко дете с право на обезщетение по чл. 53 от КСО, или такъв отпуск не се ползва и майката работи с право на обезщетение по чл. 54 от КСО. Във всички тези случаи ползването на правата по чл. 164 от КТ и съответно получаването на обезщетенията по чл. 53 или 54 от КСО продължава и след 1 януари 2009 г. Майката, заварена в тези права може да прави промените, предвидены в чл. 164 от КТ, като й се изплаща съответното обезщетение по чл. 53 или чл. 54 от КСО независимо, че остатъкът от 410 календарни дни на срока на отпуска за бременност и раждане не е изтекъл. През посочения период обаче, майката може да подаде заявление в предприятието по НРВПО, след изменението й, за ползване на отпуск за бременност и раждане по § Зв, ал. 2 от ПР на КТ за остатъка до 410 календарни

дни от датата, посочена в заявлението. Съгласно чл. З.в, ал. 2 от ПЗР на КТ, работничките и служителките, на конто отпускът за бременност и раждане в размер на 315 календарни дни е изтекъл преди 2 януари 2009 г., след тази дата имат право на отпуск по чл. 163, ал. 1 в размер на разликата между 410 календарни дни и сбора на ползвания или полагащия се отпуск за бременност и раждане и ползвания или полагащия се отпуск за отглеждане на дете. От датата, от която е разрешен отпуска за остатъка за 410 календарни дни, майката следва да прекрати ползването на отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ, съответно да оттеши съгласието за ползването му от лицата по чл. 164, ал. 3 или да прекрати получаваното от нея обезщетение по чл. 54 от КСО, когато работи. За тези промени майката (осиновителката) е длъжна да подаде декларация за промяна на обстоятелствата - приложение № 12 към чл. 14, ал. 1 към НИИПОПДОО. През времето на отпуска по § Зв, ал. 2 от ПР на КТ тя може да получи само-обезщетение по § 22к, ал. 2 от ПЗР на КСО, след подаване на нова молба-декларация /проект на изменен образец, приложение № 2 към НИИПОПДОО/. Ако майката прекрати ползването на разрешения отпуск по § 3в, ал. 2 от ПР на КТ преди изтичането му и се върне на работа, тя няма право на обезщетението по чл. 54 от КСО и не може отново да ползва права по чл. 164 от КТ и чл. 53 и 54 от КСО. След изтичането на срока от 410 календарни дни майката придобива правата на отпуск за отглеждане на дете и може да получава обезщетенията по чл. 53 и 54 от КСО.

б) На 1 януари 2009 г. майката не е заварена с право на отпуск по чл. 164 от КТ или с право на обезщетение по чл. 54 от КСО. Например: 315-ят ден от отпуска за бременност и раждане изтича на 1 януари 2009 г. включително;, или към тази дата тя не се намира в трудово или служебно правоотношение; или осигуряването й за общо заболяване и майчинство като самоосигуряващо се лице е прекъснато или прекратено. В тези случаи след 1 януари 2009 г. майката не може да ползва права по чл. 164 от КТ, чл. 53 и чл. 54 от КСО до изтичането на 410-те календарни дни от срока на отпуска за бременност и раждане. След 1 януари 2009 г. майката може да подаде заявление в преприятието по НРВПО, след изменението й, за разрешаване на отпуск за бременност и раждане по § Зв, ал. 2 от ПР на КТ и да получи обезщетение по § 22к, ал. 2 от ПЗР на КСО по досегашния ред, ако към датата на разрешаване на отпуска е осигурена за общо заболяване и майчинство. За получаване на обезщетението се подава нова молба-декларация /проект на изменен образец приложение № 2 към НИИПОПДОО/. По време на ползването на отпуска до изтичането на 410-те календарни дни тя няма право на обезщетение по чл. 53 и 54 от КСО. Право на това обезщетение тя може да придобие след изтичането на остатъка от срока на 410-те календарни дни, ако е осигурена за общо заболяване и майчинство към пораждане на правото.

5. Когато на 1 януари 2009 г. майката не е била осигурена и не. ползвала отпуск за бременност и раждане в размер на 315 календарни дни, но към тази дата не са изтекли 410 календарни дни, тя ще има право на парично обезщетение за остатъка до изтичането на, този период, ако за нея възникне осигуряване за общо заболяване и майчинство и й бъде разрешен отпуск. В този случай паричното обезщетение се изплаща, ако осигуреното лице има 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство, а размерът се изчислява от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на риска.


бях го постнала,сега го повтарям,не че е важно ама айде-да го има

# 29
  • Мнения: 224
Момичета искам да ви попитам, макар, че беше вече разисквано мажете ли се вече с нещо, че мен започнаха да ме посърбяват доста гърдите, корема още не. Аз мисля другата седмица да си взема нещо за мазане, че с първата бременност много се нацепих от тези стрии, защото кожата ми е много суха. Да ви се похваля последно време се чувствам много по-добре, пълна с енергия, само дето като хапна на обед и към 4/явно като ми се смели храната/ започва да ми става много тежко и не мога да вечерям /лошо ми е де, не че не мога/. Вие така ли сте? Иначе и аз като си легна по гръб вечер като че ли чувствам разни "бълбукания" в корема си, все едно бебчето се обажда, но може би това е защото имам някакви спомени/и то много приятни/ от първата бременност и зная какво да очаквам.
Много целувки на всички. Другия път като вляза и сигурно пак ще има нова тема Laughing

МОМИЧЕТА НУЖНО ЛИ Е ДА СИ ПРАВИМ "НА ПУК" И НАРОЧНО ДА ПУСКАМЕ ТАКИВА ОГРОМНИ ПОСТОВЕ???

Общи условия

Активация на акаунт