За и против раждането у дома

  • 7 546
  • 220
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 658
Ясно беше, че подобна тема ще се превърне в бойно поле. Иначе моето мнение се покрива почти с някои от предишните. Ако има такава практика, ако е zаконно, ако всичко е добре уредено и стриктно наблюдавано(пр. Холандия), не виждам zащо не. За който го желае. Аz обаче не съм от смелчаците. Не се чувствам сигурна в къщи, само при идеята да ме транспортират до блиzката болница в кулминационния момент (примерно), ми се свива стомаха.
Но абсолютно против неасистираното такова и то в БГ. Прекалено рисковано, малко като "руска рулетка" ми се струва. Това според мен.
Та поради таzи причина смятам, че трябва да се легалиzира. За да се даде въzможност на желаещите. И да се намалят до минимум така обсъжданите рискове.

# 106
  • Мнения: 1 749
Аз съм се замисляла по този въпрос..Ако живеех в страна,в която раждането вкъщи е разрешено(защото,доколкото знам в Б-я не е ).....Мислите ми бяха продиктувани от впечатленията ми от раждането.Кой беше споменал нещо за скачане върху корема?Системи?И недвусмислените ,унизителни забележки на персонала,които едва ли не искаха да ме изгонят,защото съм щяла да заема едно легло с няколко часа повече....Заради лекарите дъщеря ми се роди с ден по-рано(родена е в 23:55 ч) hahaha .
Но страхът ми от възможни усложнения при раждането е по-голям.Не мисля,че бих се навила да родя вкъщи.

# 107
  • Мнения: 919
Ха-ха-ха.
Негигиенични болници.
Много ми е интересно в къщи с какво, как и колко често дезинфекцираш.

Не виждам какво общо има тук дезинфектирането, за бебето е изключително важно да бъде населено с бактериите характерни за неговото семейство, затова и собствения му дом е най-доброто място където да се появи. Това разбира се може да се получи и в болнични условия, но там за съжаление рядко се съобразяват и колкото и да се стараят да пипат бебето само с ръкавици, ако цялото това пипаnе бъде избегнато би било супер. Аз съм раждала в болница в Канада, за БГ не мога да говоря, но дори тук всички много бързаха да правят разни ненужни интервенции, просто болницата си е болница.. малко като на конвейер е всичко, а както всяка жена и всяко бебе са различни, така и всяко раждане е различно.

Второто си дете родих в къщи, ако имам трето пак ще е така ако всичко е наред. Когато всичко е уредено при най-малкото съмнение за проблем се вика бърза помощ, акушерките са обучени да не се месят без нужда в естествения ход на нещата, но и да предвиждат и да се справят с рискови ситуации.

Обикновено не пиша по такива теми, защото ми се струва безсмислено, но все се надявам че мисленето на майките ще се промени лека полека и скоро и в България всяка жена ще може да ражда спокойно както и където реши Peace

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 05:28 от Гаргамелчо

# 108
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Иронията е неуместна. Факт е, че сме физически доста по-различни от предните векове...

Това е малко офтопик, но ...

Ивонска, аз също доста мисля напоследък по въпроса колко физически различни сме от предните векове, стряскащо е чак!
Когато на свой гръб проверих тезата, че "тесния таз е мит" и че "не е разтегателен, щото природата си знае работата", адски се уплаших. Постфактум си дадох сметка, че онова, с което винаги съм се гордяла - почти уродливо тесния си таз, щеше да убие детето ми и мен, само преди, да кажем, 60-70 години! (Да, малкият задник и големината на родилните пътища не непременно има нещо общо, но - уви, в моя случай имаше. Да, доказано е със съответните изследвания и т.н. и не, както каза лекарката ми - "диня не може да излезе през дупка за лимон".)  Също така, преди 60 - 70 години, момците на мегдана биха ме отбягвали като материал за женене щото "не е с широки бедра и няма лесно и много да ги ражда".

Та, историята е, че след дълги часове на адски мъки осъзнах: три лекарски екипа, които са ме предупредили, че ще се наложи секцио, и които отнесоха обидите и подигравките ми, са прави. После много се питах как е възможно баба ми да се е справила сама, на нивата, примерно, а мен се наложи да ме режат. Дадох си сметка, че всичките диети, на които съм се подлагала от 13 годишна възраст, за да "не стана сто кила" и още какви ли не фактори, са ме офорили доста дребна и грацилна - за разлика от нея. Чудя се, ако момиченцата продължават да гладуват, за да се оформят спрямо днешния модел за идеални пропорции, колко ли масово ще стане секциото след години... Това, разбира се, е опростяване на темата за физическото модифициране на хомо сапиенс, но все пак - телата ни страшно са се променили само за век!


Най-ужасното е, че заради анти-лескарската ми арогантност и "природата го е измислила най-добре"- нагласата ми, щеше да пострада и детето ми. Така че, Lauren, не внасяш смут, мнението ти не е кой-знае колко алтернативно, всъщност е доста популярно и клиширано. Доскоро го споделях, ей така, наизуст, щото ми звучеше добре. Преди да се сблъскам с реалността.   

# 109
  • Мнения: 542
аэ бих родила в къщи ако има присъствие и на мед лице и ако бебето може да се роди нормално!

# 110
  • Мнения: 121
аэ бих родила в къщи ако има присъствие и на мед лице и ако бебето може да се роди нормално!


Ами ако се наложи секцио...много майки тръгват да раждат нормално пък по спешност се налага секцио..и дори да присъства медицинско лице дали ще има необходимите инструменти ...а пък да не говорим ако се наложи бебето да се сложи в кувиоз...

# 111
  • Мнения: 1 045
Не съм чела мненията обаче ще кажа защо съм против.
Има достатъчно некъдърни АГ и в болницата си е риск да ражда човек,какво ли остава за у дома.Дори и да има екип за раждане у дома,едва ли ще изпратят и хирург ако се наложи секцио.Ами ако се наложи спешна помощ на бебето дали ще са ми изпратили педиатър ?Това направо си е лудост за мен да ражда човек у дома и е много рисковано.Аз никога не бих го направила,а който му стиска да ражда където си иска. Peace

# 112
  • София
  • Мнения: 3 099
Saule, постингът ти е страхотен - дано повече жени го прочетат внимателно...

# 113
  • Мнения: 96
Не, не бих рискувала нещо да се обърка, заради моите прищявки, че у дома ми е по приятна обстановката, независимо кои и какъв е екипът. Все пак болниците са за това Naughty
Но все пак всеки сам си решава в такива моменти Heart Eyes

# 114
  • Мнения: 1 866
В България на този етап да родиш вкъщи си е поемане на необоснован риск - не бих поела такъв, когато става въпрос за детето ми. Освен това има и чисти болници  Wink да се надяваме все повече ще стават и местата, които насърчават естественото раждане

# 115
  • София
  • Мнения: 3 760
Не съм фенка на раждането у дома!Не бих го направила.

# 116
  • София
  • Мнения: 7 211
С две ръце подкрепям поста на Saule.  Peace

Много "обичам" паралелите с бабите, раждането на нивата и как съвременните жени сме лигли.

Имаше една статия в National Geographic: най-вече за това какви проблеми си е навлекъл човекът като се е изправил на 2 крака. Но наред с това как женският скелет представлява гигантски компромис между това хем да се ходи на 2 крака, хем да се раждат бебета с големи глави (повече мозък в сравнение с животните), с краен ефект при раждане, оценен като 'задоволителен'.
Изводът беше, че природата не е квалифициран инженер, а конструктор-любител, и това което ни е дадено в много случаи съвсем не е перфектно.

# 117
  • Мнения: 1 629
Аз бих си родила в болница, защото в къщи може да се получат усложнения. На пример бебетата получават асфиксия, може  да се заклещи ... бе много неща. Аз не бих рискувала, по сигурно би ми било. Иначе нета е пълен с такива клипчета, аз съм гледала много!

# 118
  • Мнения: 14 654
"За" да има такъв избор, а лично аз не бих родила у дома, понеже ме е страх. Но ще е чудесно някой ден и в родното БГ да имаме такъв избор, при който да е уредено всичко. Честно казано разбирам жените, които избират да родят у дома даже и без медицински екип като знам как се третират родилките на поточната линия. Обикновено са много добре подготвени и им е ясно какво правят.

Когато на свой гръб проверих тезата, че "тесния таз е мит" и че "не е разтегателен, щото природата си знае работата", адски се уплаших.
Тенденцията е тесният таз да става все по-тесен, защото ходим изправени, а главите все по-големи. Не е от диетите тази работа.

# 119
  • Мнения: 4 062
Въобще не би ми хрумнало да раждам у дома.

Общи условия

Активация на акаунт