За и против раждането у дома

  • 7 475
  • 220
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 638
В отговор на fata morgana: напълно съм съгласна с теб, една от причините да публикувам тази тема са разказите на мои приятелки, които се съмняват, че частните клиники лъжат майките че се налага секцио, въпреки че не се налага, защото така получават повече пари Thinking

Ами аз в БГ с близнаци, първо раждане и на 35 години по никакъв начин нямаше да родя нормално. А се оказа, че е напълно възможно и да ги износя до 38 седмици и да ги родя по естествен път и на втория ден след раждането вече си бах у дома. А за секциото и аз смятам, че малко се "злоупотребява" или по-точно може би лекарите се презастраховат или така им е по-удобно. А нормалното раждане по ред причини е по-добро и за майката и за бебето.
В крайна сметка най-важното е да намериш гинеколог, на който можеш да се довериш и който споделя твоите виждания. И ако е възможно да избереш да родиш в болница, където условията отговарят най-много на твоите искания. От четене тук във форума знам, че в някои болници, например, оставят бебето при майката, ако тя поиска и таткото може да присъства на раждането - това за мен са много важни условия. Съчетано и с избор на екип може да се превърне в една не съвсем лоша алтернатива. Лично аз в БГ не знам дали бих се навила да раждам вкъщи ако не живея съвсем близо до някоя добра болница.
А самото раждане не е въобще страшно, дано скоро имаш възможност да изпиташ това щастие!  Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 1 476
аз не бих се навила, прекалено рисковано ми се струва, често има усложнения, които изискат спешна намеса, която в комфортната обстановка в дома ти няма кой да ти я даде  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 6 011
а напоследък са се навъдили всякакви лигли дето ги е страх от болката и без нужда искат секцио. е аз искам да си родя по старомодния начин и да мога да си викам като раждам, без някоя сестра да ми удря шамари, щото се лигавя, както са ми разказвали приятелки
Това е  изключително грубо, да не кажа и невъзпитано от твоя страна.
Всеки има право на избор, не наричай майките родили със секцио "лигли" защото тук никой няма да те нарече с нещо обидно заради вагиналното раждане, което си избрала.
Както се казва - жива и здрава, забременей, износи и роди едно здраво бебе, начина няма никакво значение!
Иначе по темата - България не е Холандия и не бих родила вкъщи доброволно за нищо на света.

# 18
  • Мнения: 325
Разбирам те за какво говориш,наистина в болниците не ни оставят да си родим на спокойствие,а веднага ни включват системи и разни други,без да ни питат(първото ми раждане-беше нормално).Само и само да им се разкараме от главите. Но все пак не си представям да родя извън болница(колкото и да ги мразя). В къщи ще имаш ли операционна,ако се наложи,ще имаш ли дори апарат,на който да слушат тоновете на бебето,неонатолози и т.н.(при мен изиграха решаваща роля на второто ми раждане-секцио по спешност). Според мен не бива да се рискува живота на бебето срещу спокойствие в къщи. Пожелавам ти успех и дано да вземеш най-правилното решение.

# 19
  • Мнения: 6 274
Никога, никъде и за нищо на света не бих подложила съзнателно на този безсмислен риск животът на бебето ми, както и моя собствен...
Та ако ще не акушерка да има, а половината отделение да седи около масата в хола...
Нали не си мислиш, че биха ти направили секцио именно там ?
На първото ти изказване - за ражданията преди векове, ще кажа само едно - погледни статистиките за мъртви родилки...
За бебетата пък въобще няма да говорим...
На второто - за шамарите и т.н. - това отдавна вече е преодолимо - намираш си точният човек, който ти осигурява раждане, каквото ти искаш...
Само че в болница...
Колкото и "нехигиенична" да е тя...
И на последното ти питане - как можем да знаем дали лекарите лъжат за спешното секцио или не ?
Ами тогава защо ги искаш до себе си ?
Роди си съвсем сама вкъщи, та каквото и да стане да не е виновен никой друг...
Ще знаеш, че цялата отговорност си е само и единствено твоя...

П.С. Само гледай в какво ще се превърне темата след няколко страници...
 Whistling

# 20
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
относно мнението на Биляна да страхувам се от рисковете при раждане, но все пак жените са раждали от векове нормално, а напоследък са се навъдили всякакви лигли дето ги е страх от болката и без нужда искат секцио. е аз искам да си родя по старомодния начин и да мога да си викам като раждам, без някоя сестра да ми удря шамари, щото се лигавя, както са ми разказвали приятелки. Thinking Не ме разбирайте погрешно - всяка жена си прави избора, но не мисля, че болката е основателна причина да не родим нормално Peace

 Вярвай ми, че няма човек който да е повече от мен за нормалното раждане.Първото си дете го родих по този начин без никаква упойка по мое желание.Ако при второто ми раждане си бях вкъщи, сега мен и бебето нямаше да ни има, колкото и на близо да имаше болница.Да си жива и здрава, роди сега нормално, пък с другото ще си на друг акъл.За биенето на шамари са пълни глупости.Е, ако някоя родилка трябва спешно да напъне, а не иска(не може) и бебето е в голям риск, аз също бих й ударила шамар, но за добро!

# 21
  • Мнения: 718
Ох, това ми е един от любимите спорове... мисля че тази тема ще бъде подходяща за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=362326.0
Специално във форума като стане дума за раждане вкъщи и "обичайните заподозрени" се изреждат с обвиненията в безотговрност, "как може да рискувате живота не бебето и вашия", "ами ако нещо се случи, възникнат усложнения", кой какво как защо...

Горепосочената тема не успя да оцелее в този подфорум и беше преместена, въпреки че реално съвсем не й е там мястото, ама щом само там успява да "вирее"...

Чела съм една тема, в коята Людмил се беше  похвалил с раждането на сина си (домашно, неасистирано) и се чудих да се смея ли, да се възмущавам ли на коментарите. Повод за размисъл.

А по темата: За съм, но при определени условия, които съвсем не са малко, няма как да се резюмират в няколко реда, може би някой ден ако отговарям на тях бих си родила вкъщи, но дори и да не се случи това, не бих родила повече в БГ болница, със сигурност. За едно домашно раждане се иска подготовка (нямам предвид четене на учебници по акушерство и гинекология), специална нагласа, познаване на себе си, тялото си, инстинктите си и мн. други умения. Спирам дотук, защото темата е неизчерпаема, а и има майки във форума, които знаят много повече по въпроса от мен, мога само да им завиждам благородно.   fata morgana   bouquet

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 01:13 от Lauren

# 22
  • Мнения: 826
На теория съм ЗА! Аз бих го направила,но при условие, че присъства квалифицирано медицинско лице.
Даже тайно си мечтая за това, защото именно кофти държането и атмосферата в болниците ме подтискат и плашат. Раждането е един необратим процес и не ме плаши (първо ще ми е, но се настройвам позитивно Simple Smile).
Все пак в България е по-различно - няма такива квалифицирани "домашни" акушерки, а сама не бих се наела да рискувам нещо да се случи. Няма и супер бързи линейки и болници на всеки ъгъл, ако не дай Боже, нещо се случи. Така че на теория ДА, но на практика НЕ!

# 23
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Всеки от собствен опит казва за и против, но решението си е твое. Това, че някой е имал проблем не означава, че и ти ще имаш. и това, че на някой са му били шамари не означава, че и при теб ще е така.
Аз например родих в държавна болница, без да дам нито един лев и един от лекарите от екипа ми държеше ръката през цялото време. Всъщност като ми изтекоха водите отидох в частна болница и понеже положението беше критично, ги достраша дори да ми направят секцио и ме пратиха да си ходя в държавната болница. А там си родих нормално и спасиха и мен и бебето.
А колкото до това, че едно време са раждали в къщи, това за мен не е довод, тъй като едно време смъртността при родилките и новородените е била много по-голяма. Ако моето дете беше родено вкъщи сигурно нямаше да живее повече от 5 минути. Каква линейка да викаме в този случай???
Желая ти каквото и решение да вземеш, всичко да мине безпроблемно.

# 24
  • Мнения: 423
От позицията на преживяла три раждания, мога да кажа, че спокойно можех да си родя и трите пъти вкъщи. Защото първия и третия път де факто родих неасистирано (просто отидох с пълно разкритие и нямаше време за нищо друго, освен за самото "изгонване"), само втория със система, като можех да мина и без нея, нямах разкъсвания и шевове, и децата си бяха също добре. Но... ако трябва да избирам за същите тези раждания пак ще избера болницата, не ми стиска да го направя вкъщи. Пък от друга страна, не ме подтиска мизерията в болницата, не ме е страх от хората в бели престилки, защо тогава да рискувам излишно. Разбира се има и други доводи за раждането вкъщи, но за мен осигуряването на по-висока степен на защита на живота и здравето на мен и детето, в случая е по-силен от всички довод.

Директно на въпроса - Не, не бих се осмелила да родя вкъщи. 

# 25
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Мисля за себе си - и не без основание - като за хазартен тип човек. Въпреки това, не обичам руската рулетка и други видове смъртоносни лотарии. Посмъртно не бих родила вкъщи.

Твърдях на три лекарски екипа, че ме лъжат, че трябва да родя секцио. Бях убедена, че "никой не познава по-добре от мен тялото ми", "баба ми на полето се е справила без лекарска помощ", "няма нищо по-естествено от раждането" и прочее клишета на раждащата за първи път и много четяща (вкл и този форум) жена. Добре, че ми стигна акъла да не правя смъртоносни експерименти и отидох в болница. Платих си за гяволъка, че нямах здравия разум да повярвам на трима лекари - не само, че накрая все пак родих секцио, но преди това прекарах много часове в болезнен чанч да опровергавам медицината.

"Някои жени имат проблеми, но това не означава, че и ти ще имаш" - много хора ме окуражиха така. Да, ама какво правим, ако все пак изтеглиш късата клечка? Щото въпросната къса клечка се тегли неприятно често при раждания, ако четем статистиките... а те не са от никъде.

# 26
  • Мнения: 1 310
Не. Не бих родила в домашна обстановка.
Има частни клиники, които предлагат нормални условия и добри лекари. Peace
Първото ми раждане беше в такава и съм без абсолютно никакви забележки. Peace

# 27
  • Мнения: 4 406
не, не бих поела такъв риск, защото не се чувствам достатъчно компетентна.

# 28
  • sofia
  • Мнения: 562
Първо искам да направя уточнението, че тук си говорим чисто теоретично, защото раждането вкъщи в България е подсъдно! Забранено е със закон!!! естествено не става дума за случаен инцидент!
Иначе аз съм "за" раждането вкъщи. Раждане вкъщи се позволява ако майката е имала нормална бременност, всичко с бебето е наред и то е в подходящото предлежание. Осигурява се акушерка с АПАРАТ  за мерене на тоновете. В болницата, която трябва да е наблизо чака в готовност екип. Искам да кажа, че в страните, където раждането в домашни условия е регламентирано не виждам никакъв проблем да се ражда и вкъщи. Тук обаче случая не е такъв  Sad Confused

# 29
  • Мнения: 2 131
П.С. Само гледай в какво ще се превърне темата след няколко страници...[/b]  Whistling
Да, поредната такава тема. Повечето се превръщат в бойно поле.
Изказванията за "нехигиеничните ни болници", шамари и т.н. са твърде генерални, според мен. Първо, много болници вече са ремонтирани, хигиената се спазва и т.н. Второ, както вече някой спомена, избираш си екип и нямаш проблеми. Всъщност, аз се съмнявам, че в днешно време, дори и да не си избереш, някой ще си позволи да ти удря шамари, но както и да е...
По темата - никога не бих избрала съзнателно да родя у дома.

Общи условия

Активация на акаунт