Идеи За Бизнес 2

  • 105 230
  • 819
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Е, така е, добрият търговец първо ще си научи и стоките, естествено  Simple Smile Но ако ставаш за търговец, можеш да продадеш всичко, ако не, трудно става, именно затова ИТ фирмите примерно имат отделно търговски отдели, защото на никой програмист не му се занимава да обяснява и продава на клиенти най-общо казано. А иначе - за продукта програмистът знае повече, може и да го демонстрира, но не му идва отвътре просто...

Еее, то всяка дейност си иска търговци. А особено в IT бранша не са съвсем от улицата търговците. А добрите търговци, които искат да се пробват да ПОнаучат нашите продукти и на свободен наем ще ги пусна, няма проблем.  Grinning

# 76
  • Мнения: 2 556
Ще се въздържа - признавам, че не разбирам почти нищо от печатна и рекламна дейност  Grinning (нали това беше вашата област, да не бъркам?)

# 77
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
леле, каква дискусия Wink
Познаването на стоката е много, много важно, но.. понеже добрите търговци голяма рядкост в нашата родина... да си търговец е по-важно в повечето случаи...
Само че под търговец нямам предвид търгаш Wink такива има много.
Купувате ли от магазин с продавач, но неподготвен за стоката от вас?
А от продавач, който знае по-добре от вас кое ви стои добре и кое не?

# 78
  • Мнения: 4 380
Ако трябваше да чакам продавачите да разбират поне колкото мен от определени стоки, значи никога да не купя. Laughing В официални бутици на Герлен примерно масово не знаят названията на парфюми на Герлен които отсъстват в бутика. Sick Не знаят дори новите неща които са излязли от марката до момента в който не ги получат в магазина. Информират се от купувачите. За строителни материали въобще да не говорим. Години наред магазините продават неща, за които търговеца си няма и понятие за какво се използват.

Не ми говорете за познаване на стока. Със спецификата на стоката се запознаваш за 1 седмица и ставаш профи за 1 месец при желание.Като много бързаш, си намираш персонал който разбира. Желанието обаче масово отсъства, което хич не пречи на бизнеса. 

# 79
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
да, точно така е и съвсем масово - не само за отделни магазини или видове стоки.
Затова и сме свикнали и не ни пречи. Друго е когато освен знания няма и обслужване.

# 80
  • Мнения: 4 380
да, точно така е и съвсем масово - не само за отделни магазини или видове стоки.
Затова и сме свикнали и не ни пречи. Друго е когато освен знания няма и обслужване.

Да, не пречи. Не те дразни и не го забелязваш до момента в който ти самия не разбираш малко. И търговията си върви независимо за какъв ранг магазин става въпрос, за какво място и за коя страна. Да откриеш разбиращ от стоката си продавач е по-скоро късмет. Честно казано, аз нямам очаквания някакъв си продавач да разбира. Ако ми е нужна информация за дадена стока, ще си намеря специалист за консултация.

# 81
  • Мнения: X
Да, не пречи. Не те дразни и не го забелязваш до момента в който ти самия не разбираш малко. И търговията си върви независимо за какъв ранг магазин става въпрос, за какво място и за коя страна. Да откриеш разбиращ от стоката си продавач е по-скоро късмет. Честно казано, аз нямам очаквания някакъв си продавач да разбира. Ако ми е нужна информация за дадена стока, ще си намеря специалист за консултация.

И каква стана тя? Тъй като в България всички работят по тоя сбъркан начин, дайте и ние да сме същите посредствени търговци. Пък после се оплакваме, че в България нищо не вървяло като хората. Е как да върви, като на никой не му прави впечатление ниското качество?

# 82
  • Мнения: 4 380
Да, не пречи. Не те дразни и не го забелязваш до момента в който ти самия не разбираш малко. И търговията си върви независимо за какъв ранг магазин става въпрос, за какво място и за коя страна. Да откриеш разбиращ от стоката си продавач е по-скоро късмет. Честно казано, аз нямам очаквания някакъв си продавач да разбира. Ако ми е нужна информация за дадена стока, ще си намеря специалист за консултация.

И каква стана тя? Тъй като в България всички работят по тоя сбъркан начин, дайте и ние да сме същите посредствени търговци. Пък после се оплакваме, че в България нищо не вървяло като хората. Е как да върви, като на никой не му прави впечатление ниското качество?

Защо пък в България? Аз отдавна съм забравила как работят в България. Мда...и ако не ме лъже паметта, в България няма официални бутици на Герлен. Laughing
Виж, ти като не желаеш да си посредствена, никой не те спира да се самообразоваш. Но това няма да повлияе кой знае колко търговията и още по-малко е от решаващо значение за бизнеса.

# 83
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Всичко е въпрос на избор. Като не ти харесва продавача и новото на познаничта му или отношението му, можеш да не пазариш там. Можеш да го препоръчаш ако ти хареса, и да изразиш съмнение в качеството там...  Всичко е въпрос на избор Simple Smile

Когато хората искат това, което заслужават, пазара избутва тези,  дето са посредствени. В България това е рядкост по ред причини.

Как е другаде не знам... обаче знам, че не навсякъде като има прах за пране на най-долния рафт само, той пак се купува... о,  и като като влезеш в супермаркет и няма къде да стъпиш между рафтовете, пак пазариш може би? Най-редовно? И все в този описан магазин? Каквато и да е лъскава му табелка със сигурност има друг с подобни цени, където обслужването е друго..  анякъде не са същите, но пък има защо Simple Smile

# 84
  • Мнения: X
Защо пък в България? Аз отдавна съм забравила как работят в България. Мда...и ако не ме лъже паметта, в България няма официални бутици на Герлен. Laughing
Виж, ти като не желаеш да си посредствена, никой не те спира да се самообразоваш. Но това няма да повлияе кой знае колко търговията и още по-малко е от решаващо значение за бизнеса.

Може и да не повлияе съществено на бизнеса на Герлен, имайки предвид, че е световна марка и някой доста дълги години се е трудил да я създаде и направи една от най-силните в света.  Като си поредния пишман бизнесмен, който отваря поредния магазин за разни обувки, цветя или каквото и да е и нищо не разбираш, търговията няма да ти върви така гладко.


Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 22:37 от Анонимен

# 85
  • Мнения: 4 380
Цитат
Когато хората искат това, което заслужават, пазара избутва тези,  дето са посредствени. В България това е рядкост по ред причини.


Да, ама май много филми сте гледали. Laughing За съжаление, посредствените не се избутват от пазара, да не забравяме че "пазара" също е с посредствени критерии. Значи, едно незряло общество без културни навици не е в състояние да определя кое е посредствено и кое не. И както викат търгашите- "за всеки влак си има пътник". Може грам да неразбират от това което продават, може никакво отношение да нямат към клиента, и съжалявам че ще ви разочаровам, но пак са си на пазара и пак печелят. За голямо съжаление.
Въпросът за отношение към клиента също е второстепенен и дори още повече от знанията ти за стоката. Ходиш и при най-големия грубиян, когато е добър лекар, нали? Когато стоката те интересува, купуваш и без значение че продавачът не ти обръща внимание.

# 86
  • София
  • Мнения: 4 412
Според мен не трябва да бъркаме професията на продавача с бизнеса търговия. Чела съм, а и го виждам, че потребителите все повече се информират от интернет и може продавачката да е по-пасивна, но е добре да е приветлива, усмихната и да си стои на работното място.

А според мен търговеца, които е решил да разработва търговски обект на масовият пазар, трябва да съобрази доста  неща - нуждата от стока, местоположение, реклама, осветление, персонал, интериор, работно време, рекламации.

А за продажбата на специфични продукти като ИТ в магазин, особеното е, че не са много евтини и това не са спонтанти покупки. Човек или има пари и е решил да си купи нещо, или само гледа. И дори е добре клиента да се е информирал предварително или консултирал с повече хора, за да е сигурен в избора.
Друго е когато продаваш специфични ИТ решения, но това наистина не е бизнес за всеки, по скоро е е бизнес на знанието.

А относно научаването на нещо за 1 месец... да, ако правиш дюнери или ще продаваш парцалки от Илиенци - ок. Но това не е никакъв бизнес, а алъш вериш, от който не виждам особен смисъл.

Хм, интересно мнение. На мен тази тема ми е любопитна точно като отговор на въпроса дали може един почти обикновен човек да има обикновен малък бизнес, дори дюнер, магазин за дрехи или нещо друго. Сега като се замислям, по скоро изключение да успее, което е тъжно или може би такъв е живота...

# 87
  • Мнения: 4 380
В България все още може. Пълно е с малки магазинчета и обикновена стока, която най-редовно си се продава на обикновенни хора. Абсолютни мини-бизнеси издържат страшно много български семейства. Да не говорим за пенсионери, за които принципно няма работа освен ако не продават в капанчето на децата си. Познавам не малко хора забогатяли с мини-хранителни стоки 2Х2 квадрата за хляб и сирене.

# 88
  • Мнения: X

А относно научаването на нещо за 1 месец... да, ако правиш дюнери или ще продаваш парцалки от Илиенци - ок. Но това не е никакъв бизнес, а алъш вериш, от който не виждам особен смисъл.

Хм, интересно мнение. На мен тази тема ми е любопитна точно като отговор на въпроса дали може един почти обикновен човек да има обикновен малък бизнес, дори дюнер, магазин за дрехи или нещо друго. Сега като се замислям, по скоро изключение да успее, което е тъжно или може би такъв е живота...

Tanya MG поставяш много интересен въпрос. Повечето бизнеси от типа алъш-вериш умират много скоро, точно защото с тях се захващат хора, които не разбират или са решили да правят като всички, щото май много върви. За мен са по-интересни нещата, които може да прави човек, защото има истинска нужда от тях, защото прави нещо ново и наистина полезно. Там се иска и усет и знания и умения за много неща. Затова и може би търсим и обменяме идеи за неща, които имат смисъл. Да, да отвориш обикновено магазинче за нещо в малък град е чудесна ниша и ако от това има нужда, това е добро попадение. Но да отваряш поредната будка за продажба на чорапи в София е не особено смислено занимание. Поне за мен, де.

И за да не затъпее темата съвсем от препирни, давам две идеи за нов и малък бизнес:

- организация на образователни уикенди за деца и родители. Посещения на резервати, исторически местности, плнински райони с интересна флора и фауна. Екскурзовод, който да организира занимания на място за децата - примерно да прекарат един час пред музея, който посещават, за да го нарисуват; да снимат интересни растения, ако са сред природата; да им се покаже как се оцелява в гората и т.н. Нещо като зелено училище, но за уикенда и с родителите. Така, докато родителите си почиват като големи хора в хотела или в хижата, децата имат занимания и учат полезни неща. Вечерта се прави нещо заедно с децата - томбола, песни, танци и прочие забавления. Струва ми се интересно, защото има кой да организира уикенда, да резервира нощувките и да забавлява децата, а родителите да прекарват уикенда с децата, но и да им останат часове за почивка.  Могат да се предлагат
членски карти, месечни програми, сезонни пътувания.

- клуб за жени - но не си представяйте място, на което се събират приятелки и пият кафета докато си лакират ноктите. Представям си го като място, на което се организират неформални обучения за жени - как да възпитават добре децата си, психологическа помощ при проблеми в семейството /малки групи, в които се разговаря или индивидуални срещи с психолог/, обучение за малък бизнес, различни курсове - плетене, шиене, готвене, хранене и диети и т.н. може да се комбинира със спортно студио, масажи, йога, пилатес. Нещо като място, където ти е приятно да ходиш и да се отпуснеш за 2 часа, като си поговориш в неформална среда за проблеми, които те вълнуват, или да поспортуваш. Към това може да има и почасово гледне на деца, докато мама си прави масаж, примерно. Тук също има възможности за клубни карти, безплатни семинари или гледане на децата към таксата. Също така има страхотни възможности за привличане на спонсори, инициативи и ПР дейности

# 89
  • София
  • Мнения: 4 412

И за да не затъпее темата съвсем от препирни, давам две идеи за нов и малък бизнес:


Много ти благодаря, че обръщаш насоката. Идеите изглеждат оптимистични и зареждащи с настроение! Утре ще ги прочета основно. Лека нощ Hug

Общи условия

Активация на акаунт