Експеримент със 7 вида българско кисело мляко

  • 61 597
  • 366
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 376
  bouquet за авторката на темата.
Така се впечатлих, че ще започна и аз да експериментирам - имам си и "добро прасе" - мъж ми ,което да ми "сърба попарата" - квасеното мляко  hahaha
Ще пиша за получените резултати, но само за хубавите, за да не бъда обвинена в корупция  Wink

# 226
  • Мнения: 639
Айде и аз почвам с експериментите - ще квася с Био , Елена, Карабунар и Чех селекция, пък да видим какво ще се получи...

# 227
  • Мнения: 3 216

Ако е масленост, кравето и козето варират от 5 до 9, овчето от 9 до 11, биволското стига до 13.
Максимума стига август месец, когато тревите са узрели.

Максимума може да се достигне по всяко време в зависимост от сьотношението на сухи и свежи треви, сьотношение на смески и т.н Ако беше както ти казваш мляко с 3,5 процента щяхме да ядем само лятото . Сьщо така звиси и от лактационния период на животното и от много други фактори,които за щастие на влияят на производството на крайния продукт. Много зависи дали животното се отглежда само ,за да се добива мляко от него или ще се дои здраво една година и после ще минава под ножа. За да се увеличи лактацията на кравите са биели окситоцин ( може да греша изписването ) ,който в последствие се отлага и в месото ,и който чрез млякото преминава в човешкия организьм. Та условностите са много ...

# 228
  • Мнения: 639
Моите резултати :
- Чех селекция - закваси се, но е мноого парцаливо, много цвик и е блудкаво - сладникаво на вкус. Не става!
- Био - закваси се добре, не е много цвика, добра консистенция, киселото му е малко в повече обаче. Като сравнение в киселостта с купеното е доста по-кисело.
 - Елена - перфектни резултати
 - Карабунар - закваси се добре, доста парцаливо и много цвик, като вкус е добре.
  От тези марки кисело мляко най-добър резултат дава Елена!

# 229
  • Мнения: 8 242
  От тези марки кисело мляко най-добър резултат дава Елена!
Ще споделя с мандрата .. все така да продължават  Wink

# 230
  • Мнения: 13 245
Резултат от вчера- 6 буркана, заквасени с Пършевица и Ханско. С тях пробвам за първи път. Оценка 5 и за двете- стегна, но има малко цвик /с Елби беше по-малко/, кисело е точно, колкото трябва. Прясното мляко беше домашно. Ще продължа с пробите и аз.

# 231
  • Мнения: 8 242
Боженци (видях, че го споменавате) и на мен ми прави много добро впечетление от няколко месеца Simple Smile Ама го има само в Била.. която ми е далече и ..
Иначе лятото открих едно Фермерско - от Севлиево.. Страшно яко мляко!!! С него отслабнах (ползвах 1%.. беше гъсто като 3.6.. а нямаше грам следи от нишестета, нито на вкус, нито на консистенция.. )
Ама и него нещо го развалиха, оскъпиха, и намалиха грамажа  ooooh!

# 232
  • Мнения: 639
Много странно ми се вижда, че след като добре се утаи цвика във буркана заквасен с чех селекция е страшно много- на буркан от 700 мл повече от половината е вода!? Всичките ми буркани бяха напълнени почти до горе и не мога да си обясня защо при другите марки плътната консистенция мляко е много повече от тази в буркана заквасен с Чех селекция? Млякото е домашно, едновременно е варено ( в смисъл не са различни порции, та някое да е разреждано с вода) в един съд, а вкуса няма нищо общо с киселото мляко. Явно има някаква бактерия, но определено не е лактобацил ...

# 233
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
лактобацила не се използва във всички млека, а и в повечето случаи са 2 бактерии, лактобацила придава киселият вкус, но ако е използвана друга бактерия вкуса се променя и вече зависи от съотношението.
И да се включа в подкрепата на КМ Елена - добро мляко е.

# 234
  • София
  • Мнения: 1 892
Боженци (видях, че го споменавате) и на мен ми прави много добро впечетление от няколко месеца Simple Smile Ама го има само в Била.. която ми е далече и ..

  Има го и в Европа, и във Фантастико.  Peace

# 235
  • Мнения: 8 242
Боженци (видях, че го споменавате) и на мен ми прави много добро впечетление от няколко месеца Simple Smile Ама го има само в Била.. която ми е далече и ..

  Има го и в Европа, и във Фантастико.  Peace
Само дето в Пловдив няма ни Европа, ни Фантастико  Mr. Green
Ама аз си го намерих в едно квартално магазинче до нас, и сега си ги редувам с Еленката за разнообразие  Crazy

# 236
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 546
Новите ми експерименти с Елби и Елена показаха, че ще предпочета Елена. Киселинността му е по-добра.
Но съм забелязала и друго - преди като си подквасвах редовно с Бор Чвор - киселинността и вкуса пак се различаваха в някаква степен. Някой да има идея от какво е?

# 237
  • Мнения: 594
Новите ми експерименти с Елби и Елена показаха, че ще предпочета Елена. Киселинността му е по-добра.
Но съм забелязала и друго - преди като си подквасвах редовно с Бор Чвор - киселинността и вкуса пак се различаваха в някаква степен. Някой да има идея от какво е?

Аз съм забелязала, че абсолютно всички партиди на Бор Чвор са с различно качество - едни са по-воднисти и редки, други са доста гъсти...

# 238
  • Мнения: 412
Лъвичке, поздравление за експериментите!  smile3501
Виждам, че си голяма ентусиастка, аз нямам толкова търпение за тези неща...
Затова бих предложила нещо, ако си навита да експериментираш. Много обичах навремето да си цедя киселото мляко за "Снежанка" и каквото и мляко да взема се цедеше идеално - цвика си се отцеждаше и оставаше хубаво гъсто изцедено кисело мляко. Наскоро имах гости и реших да изцедя и да наравя домашна Снежанка, какво беше обаче учудването ми - след няколко часа висене в марлята, в тенджерката която бях подложила, почти нямаше цвик-водичка и млякото си остана неизцедено - едно рядко ... Е провали ми се салатката. От тогава не смея да цедя мляко, купувам готово цедено /което не ми харесва, ама .../.
Мислите ли, че това е един добър критерий за качеството на киселото мляко - ако може да се изцеди, значи няма нишестенце или сухи вещества. Ако ти се занимава Лъвичке да правиш подобен експеримент, би било чудесно да споделиш резултата, ако нямаш време може да се разберем да тестваме и ние по 1-2 млекца и да обедим резултатите.
Просто предложение, ако сте навити да пробваме.  newsm78 Как ви се струва?

# 239
  • Мнения: 429
Почетох ви малко, но не ви изчетох, но ще се върна. Аз не съм подквасвала, а и едва ли ще подквасвам, но да кажа само, че една баба ми каза, че с юпер много хубаво става млякото. А скоро по бтв май беше даваха една баба, която само подквасва мляко - не купува готово и каза, това, че млякото като се обърне не пада, не означава че е с добро качество

Общи условия

Активация на акаунт