Липсата на такт или реплики не на място, когато се опитваме да правим бебе

  • 5 553
  • 91
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 270
Прочетох много внимателно статията и през различните периоди съм получавала много нелепи реплики.
Когато бебеправихме - 2 години, постоянно ни пихаха:
"Какво чакате още?"
"Защо не си направите едно бебе?"
включително и "За кога чакаш? Да спрат да ти мърдат яйцеклетките?!"
След като загубихме бебето:
"Млади сте - ще имате друго бебе!"
"Всяко зло за добро"
и любимото ми: "Така е трябвало да стане!"
Не искам да коментирам, просто се моля никой да не преминава през всичко това!

# 16
  • Мнения: 576
Много сълзи съм изплакала от подобни реплики. Тези, които най-много ме жегваха и разтройваха -

,, Е успокой се де, то като си така нервна и го мислиш постоянно няма да стане "
,, Какво чакате, няма ли да имате вече дете"
,, Айде бе, не работите ли вече за бебе, защо се бавите"
и най-култовото - ,, Вие сигурни ли сте, че го правите на правилното място "

На всички по един или друг начин се връща, убедих се, само че сълзите и онази болка си е за наша сметка. Аз поне не мога да забравя нахалството, арогантността и нетактичността  Tired

Притинка  Hug

# 17
  • Мнения: 3 453
Прити,
помня темата ти. Влязохме в словесен конфликт с едни девойки, твърдо решени да пробутат собствената си житейска философия.  Confused Болката никога няма да изчезне, защото загубата не е болест, от която човек би следвало да се "оправи", но поне се надявам един ден да е по-поносимо и сянката да изчезва пред вида на детска усмивка.  Hug

По темата:
Въпрос - "Какво чакате?"
Отговор - "да излязат резултатите на микроделециите на У хромозомата, но трябва да изчакаме малко, след варикоцелектомията"  Shocked Mr. Green

Съвет- " Успокой се и ще стане"
Отговор - "Прав си да мислиш така, предвид информираността ти във връзка проблема"

Съвет - "Ако не стане, ще СИ осиновите"
Отговор - "Аааа, ще СИ вземем кученце. Не за друго - по-евтинко ще ни излезе, пък и ги има в наличност по магазините" Mr. Green

Съвет - "Успокойте се! Психическото състояние е много важно"
Отговор - " Може и да си права. Thinking Дали, ако започна да ходя на йога, сперматозоидите на мъжа ми ще се оправят? " Mr. Green
 

Последна редакция: пн, 26 яну 2009, 14:29 от _Hope_

# 18
  • Мнения: 943
Вие се дразните на "Успокой се" ,но от друга страна хората искат да ви накарат да се УСПОИТЕ,не го казват с лошо  Rolling Eyes.Какво да кажат..."Ами отчайвайте се по-добре,щото щом досега не е станало ,край никога няма д астане " newsm78

# 19
  • Мнения: 3 294
Когато съм споделяла с моите приятелки за проблемите с които се сблъскваме никоя от тях не ми е казвала : " Успокой се !! " , защото знаят че това няма да ме успокои или да ми помогне , те просто бяха до мен . Плакаха заедно с мен след неуспешния опит ин витро , но и тогава не са ми казвали нито една от тези тривиални фрази , защото знаеха че нямам нужда да ги чуя . Оставяха ме сама когато имах нужда и бяха до мен в останалите моменти ..... ето това трябва да са реакциите на близките ти и приятелите ти , които наистина се интересуват от теб . Всички други които искат да те успокоят им е все тая как ще ти подействат тея изречения  Peace

# 20
  • Мнения: 3 453
Вие се дразните на "Успокой се" ,но от друга страна хората искат да ви накарат да се УСПОИТЕ,не го казват с лошо  Rolling Eyes.Какво да кажат..."Ами отчайвайте се по-добре,щото щом досега не е станало ,край никога няма д астане " newsm78

Напротив. По-добре човек да замълчи, когато не знае какво да каже, отколкото да ръси непотърсени остроумия! Confused Аз лично никога не съм се жалвала, нито съм показвала отчаяние. Нито съм тръгнала да се тръшкам. Питали са ме, отговаряла съм.
От друга страна, повечето, от раздаващите щедро съвети, не биха издържали на напрежението, на което сме подложени ние.
 
Спокойствието няма връзка със спермограмата на съпруга ми, мамка му! Confused Нито някой може да ми даде гаранции, че някога ще стане изобщо, нали?!

Присъща черта на оперираните от тактичност хора, е да измерват болката, щото "има и по-лошо". Наистина има - да не намерят дърво наблизо, на което да чукат! Mr. Green

# 21
  • Мнения: 337
  Аз като ветеран  Mr. Green по темата вече претръпнах от подобни намеци и съвети, а и хората около мен след вече 12 години явно се умориха и изгубиха интерес. След първия опит ин-витро, когато имах неблагоразумието да споделя, за следващите три си знаехме само аз и милото.
  Искам да ви споделя обаче това, което преживях след като забременях. Въпреки че бяхме решили да не бързаме да казваме моичкия не се стърпя и казал на съдеда с който са и приятели. Жена му естественно не пропусна да ме пита. Аз не и отговорих нищо конкретно и тя тактично си замълча. За съжаление загубихме бебчо. За около месец не бяхме се виждали. Съседите бяха по почивки, напред-назад и един ден се засичаме със съседкада на входа. Разменихме си обичайното "здравей, как си" и усещам как погледа и се впива в корема ми и недоумението и в крайна сметка бременна ли съм, не съм ли, и как тъй още не ми личи. Сигурно по-малко щеше да ме заболи от един нетактичен въпрос или намек, но този поглед ме прониза направо в  душата...

# 22
  • Мнения: 2 617
Ето пак за пустото спокойствие! Може ли да се самоцитирам, ако позволите:
Успокой се и ще стане. (Изумява ме фактът, че много често я срещам тази реплика и тук, във форума, където и един бърз преглед на някои подфоруми би бил достатъчен, за да се види колко много двойки имат подобни проблеми - надали пък всички са чак толкова невротизирани!)

А, и Прити ме подсети за нещо, което забравих - "Е, не сте престарели, ще си имате друго." ("Тактичен" намек, че и двамата не сме вече в първа младост, и къде ли сме блели досега...)
Както и "Не се измъчвай, така е трябвало да стане." Кой го казва?
Ето заради такива коментари разбирам напълно жените, които пазят в тайна бременността в първите месеци. Не че е гаранция за нещо това де.

# 23
  • Мнения: 196
Сaritas и Hope прекалено много сте изстрадали май и затова приемате всяка човешка реакция като подигравка или поне с някакъв подтекст. Аз мисля че хората наистина не знаят какво да кажат защото въобще не са се сблъсквали с подобни на нашите проблеми. Реакциите им винаги са глупави за ситуацията, но това не означва че са злонамерени или подли. Винаги има и злобни хора не го изключвам. А какво ще кажете за близки познати и приятели, които видимо много ви състрадават, а зад вас се благодарят че не се е случило на тях? Но този дълбок начин на лично възприемане на реакциите, само натоварва вас, а хората които са ги изрекли често нямат и малка представа колко ви е заболяло от реакцията, те просто са провели някакъв разговор /говоря за по-далечни познати/. Хората реагират така: този проблем не ми е познат - значи не е мой.
Не си го слагайте толкова на сърце, а и както казва Рея - ще трябва да претръпваме, че то простотията ходи по хората, не по гората Naughty

# 24
  • Мнения: 943
Всички други които искат да те успокоят им е все тая как ще ти подействат тея изречения  Peace

Малко прекалено е да се каже така,понеже не ми се вярва ,че някого може да му безразлично за вашето нещастие.това е неприятна ситуация като цяло и на никой нормален не би му било приятно ,че познатите му страдат. Вярно,че е повечето хора няма как да дойдат на вашето място и не всеки знае как да реагира и действа първосигнално.Не виждам нищо лошо в тривиалните реплики (е с малки изключения де  Wink ). Когато дете го боли коремчето ,майка му го успокоява ,гушка го,а не реве заедно с него и не му казва няма да ти мине тая нощ .....
Все пак хубаво е,че хората около вас са оптимистично настроени.
Аз още не знам...може и на вашето дередже да дойда някой ден,но недейте да съдите хората така.Това ,че не изпитват вашата болка,не означава ,че не искат да бъдат съпричасни и да внесат малко повече утеха

# 25
  • Мнения: 598
Само една мисъл ще пусна:

"Само преживените неща са истински разбрани!"

Прити, Хопе Heart Eyes Heart Eyes Hug

# 26
  • Мнения: 3 453
Сaritas и Hope прекалено много сте изстрадали май и затова приемате всяка човешка реакция като подигравка или поне с някакъв подтекст.
Бъркаш, не ми дреме за реакцията на хората. Просто се надсмивам над простотията на някой, от тях!

Аз мисля че хората наистина не знаят какво да кажат защото въобще не са се сблъсквали с подобни на нашите проблеми. Реакциите им винаги са глупави за ситуацията, но това не означва че са злонамерени или подли.
Разбира се. Някой са нетактични, други сеирджии.  Mr. Green

 А какво ще кажете за близки познати и приятели, които видимо много ви състрадават, а зад вас се благодарят че не се е случило на тях?
За познатите не ми пука, приятелите се броят на пръстите на едната ръка. Те не бълват умопомрачителни съвети, не цъкат с езици и не търсят нещо дървено, на което да чукнат. Wink

 Но този дълбок начин на лично възприемане на реакциите, само натоварва вас, а хората които са ги изрекли често нямат и малка представа колко ви е заболяло от реакцията, те просто са провели някакъв разговор /говоря за по-далечни познати/.
Не се сърди, това изречение прави трагикомедията пълна. Всяко впускане в размисли от моя страна, ще доведе до ненужни словоизлияния.

 Хората реагират така: този проблем не ми е познат - значи не е мой.
Ми като не е твой, що си бъркаш гагата дето не ти е работа, а?


Нищо лично към теб, просто си разсъждавам.  Peace

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Да, фразите "Успокой се" и "Може би така е трябвало да стане" хич не ме успокояват. Като не ти е на главата нещо, много лесно успокояваш другите.

# 28
  • Мнения: 2 270
Сaritas и Hope прекалено много сте изстрадали май и затова приемате всяка човешка реакция като подигравка или поне с някакъв подтекст. Аз мисля че хората наистина не знаят какво да кажат защото въобще не са се сблъсквали с подобни на нашите проблеми. Реакциите им винаги са глупави за ситуацията, но това не означва че са злонамерени или подли.
В тези случаи, народът го е казал много хубаво: "Мълчанието е злато!"
Силно се надявам да не чуваш никога подобни фрази, но си личи когато някой е искренно загрижен и е страшно обидно, когато някой те "Успокоява" колкото да отбие номера и да смените темата - тази фалшива загриженост винаги ми е идвала в повече.

...
 А какво ще кажете за близки познати и приятели, които видимо много ви състрадават, а зад вас се благодарят че не се е случило на тях?
Тези, които са благодарни, че не са на мое място - не са ми приятели!
...
Думите ти не са насочени към мен, но да си кажа мнението . . . Peace
Сетих се за още нещо по темата - няколко дни след като родих ангелчето си виждам случайно позната, която с изненада ми казва: "Яяяяя,колко добре изглеждаш, пък аз си мислех, че си зле?!" Crazy (не зная какво е очаквала да види - може би да се влача . . .)

Последна редакция: пн, 26 яну 2009, 17:24 от ˙·٠ pretty٠·˙

# 29
  • София
  • Мнения: 1 248
Понякога наистина е изумяващо как хората говорейки, дори не мислят какво причиняват на отсрещния човек... Аз имах късмета да няма толкова "доброжелатели" около мен, докато правехме бебче... някак си всичките ми познати като че ли ме разбираха и подкрепяха във всяко едно мое начинание относно проблема ни... а в случаите, когато някой се опитваше да ме настъпи просто го поставях на място отговаряйки му директно... Може би искреността ми в случая ме спасяваше от неприятните намеци... Никога не сме крили от близките, познатите и приятелите си мъката си, просто защото мислех, че когато другите знаят няма да има нужда всеки път да обяснявам със заобикалки, че може би още не му е времето на бебето... Е репликата "Успокой се и ще стане!" я чувах непрекъснато, но трябва да ви кажа, че в нашия случай май точно тя подейства накрая, защото когато наистина спрях да се вглъбявам в това, че бебето на всяка цена трябва да стане точно сега, то се появи. Още е твърде рано да знам, че всичко ще завърши добре, но искрено се надявам и вярвам, че ще е така... Както и да е, исках само да кажа, че не винаги, когато някой ви намекне за проблема, това означава, че той е недобронамерен, може пък наистина да е заинтересован от положението ви и да иска да ви помогне дори и емоционално... Аз например споделях за всичко с приятелките си, когато ме питаха как съм, има ли напредък, разказвах им, че този месец съм била на изследвания например или, че плануваме инвитро и т. н.
В крайна сметка, дори да усетите злоба в думите на хората около себе си, просто ги подминете, вдигнете гордо глава, усмихнете се и си кажете, каквото и да ми говорите аз ще бъда скоро щастлива... Не можете да предположите колко позитивно действа това...

Общи условия

Активация на акаунт