Самостоятелността на 2 годинки и посещаването на ясла

  • 2 233
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 144
Дъщеря ми тръгна на ясла на 1г и 9 мес. , с памперс и биба + кукла , когато заспива . Всичко това все още е актуално. Знаеше да пие от чаша , а там се научи да яде сама и недава  никой да я храни . Бибата и куклата ги дават само докато спи , а после ги прибират .
С памперса обаче е сложно и там , както и вкъщи като види приближаващото гърне бяга надалеч викаики - ненене , а ако благоволи да седне , никога нищо вътре , но иначе казва винаги какво е направила !
Не говореше , а сега цели правилни изречения реди , по бебешки изказани думи , но все пак правилно подредени ! Naughty

# 16
  • Мнения: 77
Изключително съм благодарна на всички за бързите и изчерпателни отговори, имаме още известно време за да се понаучим на туй-онуй, не съм перфекционистка, но от както се помня съм била дисциплинирана и самостоятелна, и не ми се иска да се окаже, че точно моето дете не може нищо и освен, че ще е тъжно и "само" за първи път, ще е безсилно да се справи с много нови ситуации- на масата, на гърнето ..... иска ми се, може би доста прибързано, да му "дам" малко независимост преди да го пусна на ясла. Ако ни приемат разбира се.

# 17
  • Мнения: 45
И на нас ни предстои ходене на ясла след 2 месеца - знам, че е хубаво да може това- онова детенце като отиде на ясла, за да не се стресира от всичко ново, което ще му се наложи да научи. Не мисля обаче , че е проблем ако нещо не може да прави само - лелките там ще му помогнат, пък и ще гледа от другите деца. Ники сега може само да се храни сам, ще се опитам да го понауча, но не мисля да стигам до крайности и да го измъчвам - всяко нещо с времето му.

# 18
  • Мнения: 1 008
Да може да общува с деца, другото се научава.
Това според мен е най същественото в случая  Peace
Ако става въпрос за такава самостоятелност, дъщеря ми се справя чудесно. В смисъл, че ако сме на детски център я оставям спокойно да играе. Не е агресивна, обича деца и търси игра. Не ме търси дори и когато и вземат играчката. Просто отива и си я взима. Ако е по голямо дете почва да плаче, но като цяло е оправна.
Другите навици ще ги научи. Понякога приучените деца в яслата се стресират и забравят всичко научено или пък правят напук.
Всичко ще си дойде на мястото, имате още доста месеци  Peace Ще видиш колко много ще се промени детенцето.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 363
ще е безсилно да се справи с много нови ситуации- на масата, на гърнето .....

ами никой няма да го остави безсилно. ще го нахранят, ще го сменят, ще го облекат, ще му дадат да пие...

не е общовалидно, че искат всички тия умения от децата в яслата. ако не могат нещо - помагат им.

# 20
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми тръгна на ясла на 2 г. и 2 м.
Можеше да се храни сама, да си обува обувките, панталоните, блузките и чорапите, ходеше и спеше без памперс.
Не виждам обаче проблем ако не прави тези неща или част от тях.
Нормално е да има деца, които и на 2 г. например да не могат да се хранят сами или да спят още с памперс.

# 21
  • Мнения: 8 999
И моят син тръгна на ясла на 2 г. Нищо не знаеше, нищо не можеше. Той беше "маминото детенце". Научиха го да се храни сам, да ходи на гърне, да си казва кога му се пишка или ака, да се облича и обува сам. След месец престой там, беше коренно променен.
Елементарни умения и самообслужване изискват в детската градина.

# 22
  • Мнения: 668
запис.Тръгваме на ясла от другата седмица и като ви чета малко се успокоявам.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 269
Моя син тръгна на ясла на 1 г. и 5 м. С памперс е, не можеше да пие от чаша сам, нито да се храни. Сега пие с чаша самостоятелно, без аварии, храни се сам с лъжица или вилица Simple Smile Все още е с памперс, но според мен там все още не са почнали да учат по-малките деца на гърне. Единственото, което почнах да го уча преди тръгването на ясла, бе да заспива следобяд в леглото си, а не с мен на спалнята, но и с това свикан бързо.

Не се тревожи, децата гледат едно от друго и се учат.

# 24
  • Мнения: 668
от колко до колко спят  ?

# 25
  • Мнения: 299
от колко до колко спят  ?
  В яслите си имат табло за дневният им график, в колко часа се хранят , кога спът и кога играят .

# 26
  • Мнения: 668
благодаря ще погледна

# 27
  • Мнения: 530
Да се храни сам.Да се обслужва с чашка сам.Да мие ръчичики със сапун сам...Да не си помислиш сега, че всичко това ще е перфектно свършено.Въпросът е да се сведат щетите до минимум и да се научи да си казва, ако се измокри, че не вярвам да ги проверяват един по един.

Горе -долу да се спавя с горе изброените за да му е по-лесно да се адаптира.Моите деца тръгнаха много рано на ясли и там научиха всичко покраи другите.

# 28
  • Мнения: 800
Синът ми бе на 1г. и 7 м. когато тръгна - с пампер, биба и няколко думи в речника (мама, тате, кака) .... След 1 месец в яслата - говори почти разбираемо с изречения, опитва се да се облича сам, събличането го можеше и преди, сам си иска гърнето в къщи (преди бягаше от него), пее и много обича да му чета книжки (преди не му бе интересно). В общи линии съм доволна от яслата и при каката и при него сега - много бързо се научават на много неща и не знам как но са послушни и дисциплинирани там, в къщи не са - дивеят непрекъснато и не ме слушат. Не се притеснявай за детенце, а го води по-често на клубове - да свикне да играе с децата без твое участие ... и дано бързо се адаптира, другото се научава рано или късно.

# 29
  • Мнения: 1 008
Момичета, наистина не се притеснявайте за тези неща. Няма правила в яслите, всяко дете си е различно и адаптирането му не зависи пряко от това какво може да прави само. Лелите са затова там, да помагат на всяко и да се съобразяват с нуждите му  Peace Аз не съм се притеснявала никога затова. Другия момент е много по труден и сложен - стреса който изпитват от промяната и майката и детето. Моята дъщеря ходи от 3 дни на ясла. Първите 2 не плака като я оставихме. Днес вече се разплака. Видимо не е стресирана, но аз се чувствам като предателка оставяйки я там.
Не знам дали тук е мястото в тая тема, но споделете вие как се чувствате от мисълта само да ги оставите. На мен ми е адски трудно, при положение, че детето ми е оправно и не и вися на главата, когато се занимава. Не и треперя излишно. Оставям я всяка събота и неделя при майка ми, в смисъл разделяли сме се... Тя е много самостоятелна в контакта си с други деца. Всеки ден сме на детски център, играе без да ме търси,  но знае че съм там все пак Sad Единствено вкъщи играем заедно, защото и е скучно.
И въпреки това ми е много трудно. И не мисля, че й пука, че се е напишкала, а че мама я няма там  Sad В тоя ред на мисли и като току що сблъскала се, смятам че тия ви притеснения за пишкането, храненето, обличането и т.н. не са никак важни. Към момента това ми е най малкия дерт...  Не ги мислете и вие. Ще се научат на всичко, само да свикнат с обстановката по бързо и лесно и да са здрави Peace
п.п. за 2 дни до обяд се е напишкала само веднъж, първия ден след като сме тръгнали. След като обясних на лелите, че тя не може да стиска 2 часа /горе долу през толкова ги слагат/, вчера я бяха слагали по често на гърнето и беше суха. Изяжда си всичко.  Rolling Eyes Прибрах си я по чиста отколкото някога е била вкъщи. Казват, че се занимава и играе. Влиза в контакт с децата. На моменти страдала, но уж и отвличали вниманието успешно. Вчера я заварих спокойна седнала на масата с другите деца. Ядеше ябълка. Вкъщи ябълка с триста зора и пробутвам.... Всичко това е учудващо, защото тя е доста своенравна и ината. Може би още не осъзната и с времето и там ще почне да си придава номерата.

Общи условия

Активация на акаунт